Зона відчуження (до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи)

26 квітня – 35-ті роковини Чорнобильської катастрофи. Це знакова дата для кожного українця. Вона розділила життя на до і після. Саме в цей день у 1986 році сталась найбільша трагедія не тільки України, а й усього людства – вибух на Чорнобильській АЕС. Катастрофа на атомній електростанції перетворила місто Прип’ять і 30 км поліських лісів, на зону відчуження. Покинуту і небезпечну, на сотні років. Близько 116 000 людей отримали статус переселенців і більше 600 000 – ліквідаторів. Ми стали свідками не тільки всесвітньої трагедії, а й безмежної мужності, жаги до життя багатьох тисяч наших земляків.

Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.
Відділ читальних залів пропонує вашій увазі добірку літератури з фонду Бібліотеки на тему Чорнобильської катастрофи та її наслідків.

 

Вогонь Чорнобиля. Книга мужності й болю [Текст] : Літопис Чорнобильської трагедії у документах, фактах та свідченнях самовидців. — Київ : Альтернативи, 1998. — 573 с.

 Анотація

“Вогонь Чорнобиля” – найповніше видання про героїчну і водночас трагічну участь пожежників у ліквідації аварії та її наслідків на Чорнобильській атомній електростанції. Публіцистичний літопис подолання планетарної катастрофи грунтується на документальному та науковому матеріалі, на числених свідченнях очевидців – безпосередніх учасників епопеї.Книгу проілюстровано фотознімками, зробленими безпосередньо в 30-кілометровій зоні, а також світлинами із буднів пожежної охорони України.

 

 

Двадцять років Чорнобильської катастрофи: підсумки та перспективи [Текст] : зб. матер. до парламет. слухань у Верховній Раді України 26 квітня 2006 р. / [упор. М.М. Борисюк та ін.]. — Київ : Парламентське вид-во, 2006. — 640с. — (Парламентські слухання).

Анотація

Збірка матеріалів до парламентських слухань у Верховній Раді України 26 квітня 2006 року.

 

 

 Костін Ігор : Чорнобиль : сповідь репортера [Образотворчий матеріал] : [книга-альбом]. — Київ : Мистецтво, 2002. — 320с.

Анотація

Книга-альбом приголомшує правдивою і щирою розповіддю про найстрашнішу техногенну катастрофу ХХ століття та її жахливі наслідки. Своїми відвертими фотодокументами автор Ігор Костін засвідчує безприкладний героїзм, громадську мужність і христянське милосердя людей, які врятували планету від загибелі.

 

 

Не стихає Чорнобильський біль [Текст] : книга-реквієм : Хроніка подвигу чорнобильців Тернопільщини / [упоряд. М.Я. Ротман, Н. Ротман]. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 280 с.

Анотація

Чудовими краєвидами, щедро врожайними садами, прекрасними лісами славилася чорнобильська земля. Та тільки – до жахливої позначки, до радіаційної межі, проораної квітневої ночі 1986-го. Відтоді ця земля стала називатися зоною – скаліченою, непридатною для життя місцевістю. І якщо від атомної катастрофи здригнулися серця всіх землян, то слово “зона” не перестає боліти у цих серцях вже понад 30 років і ще надовго лишиться в пам’яті людства.

 

 

Чорнобиль-поруч. Ейфорія. Катастрофа. Подолання. Пустка. Пам’ять [Текст] : Фотоальбом. — Київ : Дніпро, 2000. — 198с. : іл. — Укр. та англ. мовами.

Анотація

Вибух на Чорнобильській атомній електростанції та його відлуння раптово зробили Україну і однойменне районне містечко сумно відомим на весь світ. Чорнобиль – це невигойна рана, вічний біль нашої землі. Чорнобиль – це грізна пересторога всім державам і народам, усьому людству. Саме цьому присвячений фотоальбом.

 

 

Чорнобильська катастрофа в документах, фактах та долях людей [Текст] / Авт.-упор. В.М. Миколюк. — 2-е вид., доопр. — Київ : Азимут-Україна, 2006. — 624с.

 Анотація

Книга присвячена 20-й річниці Чорнобильської катастрофи. На фактичних матеріалах розкрито роль органів внутрішніх справ, підрозділів внутрішніх військ України у ліквідації аварії. Подано спогади учасників подій тих днів. Книга ілюстрована фотознімками безпосередніх учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

 

 

Гудов, В. А.
Семьсот тридцать первый спецбатальон [Текст] = Special Battalion : [воспоминания ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС 1986г.] / В. А. Гудов. — Киев : Зирка, 2008. — 158с.

Анотація

У цій книзі – спогади ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС 1986 року. Найнебезпечнішу і важку роботу довелося їм виконувати, що б заглушити четвертий реактор, що вибухнув та знизити рівень радіації. Вони здійснили великий подвиг – за сім місяців після вибуху прибрали тонни радіоактивного сміття і грунту, дезактивували гектари площ всередині і навколо реакторів, знизивши радіоактивний фон в десятки і сотні разів. Завдяки виконаній роботі відселення людей обмежилося 30-кілометровою зоною.

 

 

Гусєв, О. П.
 Двадцять п‘ять років віч-на-віч з “Чорнобилем” [Текст] : док.-публіц. твір / О. П. Гусєв. — Київ : Золоті ворота, 2011. — 624с.

 Анотація

У книзі Олега Петровича Гусєва, заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йдеться про боротьбу ліквідаторів за живучість атомної станції після вибуху 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці, перебіг подій, пов’язаних з діяльністю і закриттям цього аварійного ядерного об’єкту підвищеної небезпеки наприкінці 2000 року, подальших дій вже у ХХІ столітті.

Автор наводить низку документів про зусилля України і допомогу міжнародного співтовариства в організації виведення ЧАЕС з експлуатації, забезпечення соціального захисту персоналу странці, її вивільнених працівників, а також мешканців моноіндустріального міста енергетиків Славутич.

 

 

Загреба, М.
Пропусти Чорнобиль крізь серце [Текст] : Фотокнига / М. Загреба. — Київ : Спалах, 2002. — 119 с.

 Анотація

Ця фотокнига – данина пам’яті журналіста, ліквідатора, учасника історико-культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайла Загреби.

Захоплива розповідь про мальовничий древній поліський край, убитий радіацією, примушує читача поглянути на чорнобильську катастрофу не тільки як на техногенну, але й під іншим кутом зору – гуманітарним, і замислитись над тим, що ми втратили в історичному, культурному, природничому та мистецькому значеннях: до аварії на Поліссі зберігалися, як ніде в Україні, найдавніші звичаї, традиції культури та побуту слов’ян.

Правдиву, емоційну оповідь Михайла Загреби ілюструють його фотографії – адже автор відомий як талановитий фотожурналіст.

Видання становить великий інтерес і призначене для широкого читацького кола

 

 

Лико, Д. В.
Радіоактивні відходи: технології утворення, поводження, утилізації [Текст] : [навч. посіб.] / Д. В. Лико, М. І. Костолович, О. П. Войтович. — Херсон : Олді-Плюс, 2016. — 204 с.

Анотація

У навчальному посібнику викладено основні екологічні поняття класичної екології, проблеми прикладної екології та шляхи їхніх вирішень. Він включає: навчальну програму за кредитно-модульною системою організації навчального процесу з варіантами завдань для самостійної та індивідуальної роботи студентів; теоретичний матеріал; методичні рекомендації до виконання практичних робіт. Навчальний посібник рекомендується використовувати студентам вищих навчальних закладів для освітньо-кваліфікаційного рівня – “бакалавр”.

 

 

Лисиця, В. Є.
Екологічні проблеми радіоактивно забруднених територій [Текст] : навч. посіб. / В. Є. Лисиця, Є. Ф. Шкурський. — Алчевськ : ДонДТУ, 2014. — 137 с.

 Анотація

Радіоекологія вивчає міграцію радіонуклідів та вплив іонізуючого випромінювання на екологічні системи; як галузь знань відноситься до радіобіології.

У навчальному посібнику розглянуто шляхи та особливості надходження радіонуклідів в різні екосистеми, наведена кількісна оцінка накопичення та переходу їх від одного елемента екосистеми до іншого. Особливу увагу приділено оцінці та прогнозуванню наслідків опромінювання людини, зокрема внаслідок крупних радіаційних аварій. Узагальнено досвід оцінки наслідків радіаційного забруднення великих територій. Сформульовано принципи вибору контрзаходів та методів оцінки їх ефективності в умовах радіологічної аномалії.

Для магістрів вишів, які навчаються за спеціальністю «Екологія та охорона навколишнього середовища

 

 

Черніговець, М. В.
Чорнобиль [Текст] : істор. нарис / М. В. Черніговець, Н. М. Черніговець. — Київ : Неопалима купина, 2011. — 312с.

 Анотація

“Це нарис про тисячолітню історію міста, розташованого на березі мальовничої Прип’яті , в якому дивовижно переплелися культури, традиції російського, українського, білоруського, польського, єврейського народів, міста, яке стало носієм особливої поліської культури, знищеної вибухом на Чорнобильській АЕС імені В.І. Леніна 26 квітня 1986 року”.”Нарис є спробою систематизувати історичні дані про місто Чорнобиль”.