Щорічно в усьому світі відзначається важлива подія – День здоров’я. Суть цього свята полягає в тому, щоб нагадати людям про те, як важливо зберігати бадьорість духу і хороше самопочуття.
Відзначають це свято 7 квітня. Дата була обрана не випадково – 7 квітня 1948 почала свою діяльність Всесвітня організація здоров’я, яка проводить безліч досліджень і займається питаннями поліпшення якості життя населення планети. Незважаючи на те, що з часом люди навчилися берегти навколишнє середовище і ретельніше піклуватися про свій стан здоров’я, існує маса невирішених проблем, на які важливо звертати увагу.
Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого визначає повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення людини.
Тож, бажаємо Вам міцного здоров’я, сил, енергії та бадьорості духу. Нехай настрій завжди буде хорошим, бойовим і позитивним. Бажаємо завжди бути у формі, перемагати всі свої страхи і складності на життєвому шляху. А книги, представлені на нашій виставці, допоможуть Вам в цьому.
Ахун’янова, Реґіна. (Реґіна Доктор).
Здорове харчування у великому місті [Текст] / Реґіна Ахун’янова ; пер. А. Сіненко. — Київ : BOOKCHEF : Форс Україна, 2020. — 304 с.
Лікар Регіна — терапевт, нефролог, дієтолог, член Міжнародної асоціації дієтологів ICDA, практикуючий лікар, засновник Школи здоров’я «Regina Doctor». Автор популярного блогу в інстаґрамі про здорове харчування. Завдяки їй тисячі людей відмовилися від надмірного вживання солодкого й змогли повністю змінити харчові звички. У своїй Школі здоров’я разом із командою фахівців Регіна займається питаннями зменшення маси тіла, дієтологією, дитячим харчуванням, супровдом вагітності й післяпологовим відновленням.
Бе, Кай-Міхаель.
Внутрішня історія. Легені. Дивовижний світ нашого дихання [Текст] / Кай-Міхаель Бе ; [пер. з нім. С. Зубченка]. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. — 304 c.
З усіх органів легеня точно не «сильний гравець». Швидше, командний. Наші легені можуть втратити третину своїх функцій, перш ніж ми взагалі це помітимо. Бо легень не видно. Вони ховаються глибоко в грудній клітці, за панцером кісток і м’язів, ми ніколи її не бачимо. Тож чи варто придивлятися до органу, якого не відчуваєш, не бачиш, та й узагалі не слідкуєш за його роботою? Відповідь однозначна: варто! Бо легені дихають для нас. А ми — дихаємо ними.
• Шенгенська зона і зовнішні кордони: легеня та її сусіди
• Одне дерево, багато вулиць: бронхіальна система й альвеоли
• Основні хвороби органів дихання (і як з ними боротися)
• Про вождів й індіанців: імунний захист
• Ти мене не любиш: легеня і довкілля
• Звук, каміння, уламки: ознаки легеневого старіння
Час проявити турботу, почати доглядати та плекати цей маленький чудо-витвір. Бо легені потребують захисту. Легені потребують схвалення. Тож глибоко вдихніть й беріться за читання.
Блекберн, Елізабет.
Кинь виклик старості [Текст] : Як у 60 мати вигляд на 30 і почуватися на 18 / Елізабет Блекберн, Елісса Епел. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. — 432 с. — (Популярно про науку).
Проживши 122 роки, Жанна Кальман стала однією з жінок із найдовшою підтвердженою тривалістю життя в історії. У 85 вона зайнялася фехтуванням, а в 100 років ще їздила на велосипеді. Нонсенc? Факт! Хочете так само? Ця книжка містить важливі відповіді, здатні допомогти нам досягти цієї мети. Інформація, наведена на її сторінках, допоможе полегшити хронічні хвороби і поліпшити здоров’я. Тільки конкретні, підтверджені дослідженнями ідеї, здатні зробити решту вашого життя здоровим, довгим та щасливим.
• Що зовнішність людини говорить про стан її здоров’я
• Налаштування біологічного годинника
• Скільки потрібно спати, аби довше залишатися молодим
• Ефективна схема здорового харчування
• Тренування: скільки вправ буде достатньо
Так, старіння та смерть — факти неминучі, але те, як ми житимемо до свого останнього дня, змінити можна. Жити кращим і повним життям — це залежить від нас!.
Богданович, Лілія.
Здоров’я та його основні складові [Текст] / Лілія Богданович, Світлана Сарай // Безпека життєдіяльності. — 2021. — № 4. — С. 2-3.
Брювер, Джадсон.
Залежний розум. Сигарета, смартфон, токсичні стосунки: як формуються шкідливі звички та як їх подолати [Текст] / Джадсон Брювер ; [пер. з англ. Ю. Гірич]. — Харків : Vivat, 2018. — 288 с.
Джадсон Брювер — очільник Терапевтичної нейронаукової лабораторії Медичного дослідного центру охорони здоров’я та соціології при медичній школі Массачусетського університету. Понад 20 років вивчає механізми розвитку залежностей. Автор багатьох книжок, статей для журналів Time, Forbes і передач для каналу BBC, компаній NPR, Businessweek, Аль-Джазіра, а також промови TED.
Наші залежності керують нашим життям — чи то йдеться про нав’язливе бажання постійно перевіряти оновлення в соцмережах, чи про паління, зловживання алкоголем тощо. Чому ж шкідливі звички так важко подолати? Як їх виявити, установити причину та, найголовніше, позбутися назавжди? Автор на цікавих експериментах і дотепних прикладах пояснює складні психологічні процеси. Завдяки цим знанням ви зможете сконструювати власний «компас усвідомленості», який не дозволить залежностям скеровувати вас у протилежний бік від щастя.
Горбата, Л. Ф.
Складові компоненти здорового способу життя старшокласників / Л.Ф. Горбата // Вісник науково-методичних досліджень Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу. — 2020. — Вип.1 (33). — С. 58-61. — Бібліогр. в кінці ст. (3 назви).
Ґандрі, Стівен Р..
Рослинний парадокс. Приховані небезпеки в здоровій їжі, від яких ми хворіємо та гладшаємо [Текст] / Стівен Р. Ґандрі, Олівія Бел-Буель ; з англ. пер. І. Павленко. — 3-є вид. — Київ : BOOKCHEF : Форс Україна, 2020. — 416 с.
«Від того, що ми їмо, залежить усе наше життя, а наше здоров’я – від того, що їсть наша їжа», – стверджує доктор медицини Стівен Р. Ґандрі у своїй новій книжці «Рослинний парадокс: приховані небезпеки в здоровій їжі, від яких ми хворіємо та гладшаємо». Наше здоров’я починається з правильної їжі. Адже кишківник – найбільший орган імунного захисту в людському організмі. Тому в наших інтересах усіляко культивувати внутрішню флору, що складається з мільярдів дружніх бактерій. Як це ліпше зробити – підкаже доктор Ґандрі. Він сам багато років безуспішно боровся з ожирінням, тому на основі своєї дисертації створив власну систему харчування. Програма «Рослинний парадокс» допомогла йому позбутися численних проблем зі здоров’ям, він без зусиль втратив зайві кілограми і тримає здорову вагу вже багато років. Автор наводить список корисних для здоров’я продуктів, а також рецепти дуже простих у приготуванні страв з них, які сприятимуть досягненню ваших цілей – втратити зайву чи набрати вагу бажану, позбутися хвороб, які заважають повноцінно жити і працювати.
Ґренемаєр, Дітріх.
Велика книга про здоров’я для усієї родини [Текст] / Д. Ґренемаєр ; [пер. з нім. Р. Матієва, іл. М. Тайсен та ін.]. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. — 144 с.
У книзі відомого німецького професора Дітріха Ґренемаєра у формі бесіди подано цікаву інформацію про будову і функціонування людського тіла, про зміни, що відбуваються в нашому організмі протягом життя, доступно описано складні психофізіологічні процеси.
Автор вибрав доречний мовний стиль, правильний тон бесіди — коректний, відкритий, із м’яким гумором. На запитання малюків відповідає лікар.
Його пояснення є наочним прикладом для батьків, як треба говорити з дітьми про складні питання фізіології людини, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, культуру тіла та почуттів.
Видання гарно ілюстроване, містить вікторини, поради та рецепти, за якими діти самотужки можуть приготувати напої, виконати нескладні фізичні вправи.
Квак, Лілія.
Хто всьому голова? Здоров‘язбережувальні технології в освітньому процесі / Лілія Квак // Психолог. — 2020. — № 6. — С. 56-64. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).
Фізичне, психічне,соціальне та духовне здоров‘я учнів. Фізичне здоров‘я учня: пальчикова гімнастика з використанням конструктора LEGO, звукова гімнастика, фізкультхвилинка. Психічне здоров‘я учня: кольоротерапія, казкотерапія. Соціальне здоров‘я учня: ігри та ігрова терапія. Духовне здоров‘я учня: гра “Це мій друг”, вправа “Долоня дружби”
Кіяшко, Людмила.
Арт-терапія у розвитку здоров‘язбережувальної компетенції / Людмила Кіяшко // Українська мова і література в школах України. — 2020. — № 7 – 8. — С. 84-87. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).
Левицький, Олександр Іванович.
Особливості формування здорового способу життя студентів в умовах навчального закладу [Текст] / Левицький Олександр Іванович, Ковальчук Володимир Володимирович // Збірник наукових праць “Педагогічні науки”. — 2020. — Вип. 93. — С. 38-43. — Бібліогр. в кінці ст. (9 назв).
Маслова, Ольга.
Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням [Текст] / Ольга Маслова, Ніка Бєльська. — Київ : Віхола, 2021. — 208 с. — (Наукпоп).
Коли я нарешті висплюся? Це питання ми ставимо собі роками, переконуючи самих себе в тому, що ось уже незабаром (після школи/іспитів/роботи/на старості) налагодимо цей процес. Переконуємо себе так, наче в цьому є щось складне, а у нас — необмежений запас часу. Погані й гарні новини разом: часу в нас мало, але, на щастя, у наших біологічних ритмах немає жодної магії. Сон і біологічний годинник, за яким ми живемо, — хай які складні в роботі механізми, та все ж їх можна налаштувати. Достатньо лише зрозуміти, як усе це працює. Саме ці процеси у книжці «Коли я нарешті висплюся? Як засинати і прокидатися із задоволенням» пояснюють біологині Ольга Маслова та Ніка Бєльська. Авторки описують, як працюють біологічний годинник і циркадні ритми, що таке хронотипи, як налагодити режим сну в дорослих і дітей та чи варто спати вдень.
Чому не варто змушувати сов прокидатися о п’ятій та навіщо жайворонки «підриваються» з першим промінням сонця? Як побороти джетлаг, чому на ніч хочеться з’їсти тортик і навіщо вам у спальні суцільна темрява? Про все це розповідають Ольга та Ніка, які не лише розвіюють міфи, а й за допомогою практичних вправ показують, як зробити так, щоб усі ми нарешті виспалися.
Озерна, Дарка.
Ви це зможете! [Текст] : 7 складових здорового способу життя / Дарка Озерна. — Київ : Yakaboo Publishing, 2020. — 160 с.
У книжці «Ви це зможете! 7 складових здорового способу життя»
зібрані актуальні рекомендації щодо різноманітних налаштувань
важливих аспектів нашого життя: раціону, налагодження ваги і сну,
управління стресом, фізичної активності та медичних обстежень. Ав-
торка аргументує кожну тезу, спираючись на сучасні наукові дані, ме-
дичні рекомендації та протоколи діагностики й лікування.
Ви навчитеся зважено і свідомо ставитися до власного здоров’я та
способу життя, не впадати у крайнощі, не вірити в чарівні таблетки
і не вдаватися до суворих обмежень. Ця книжка написана для і про
сучасних українців та українок, з глибоким розумінням і емпатією до
їхніх щоденних викликів.
Почавши роботу над собою, ви дуже швидко зрозумієте, чого саме
потребуєте і як виявити й виправити систематичні помилки. Усе це
без жахливих дієт, виснажливих тренувань, смс і реєстрації та не за
всі гроші світу.
Паріанен, Франк.
Гормони. Як тестостерон, ендорфіни і Ко впливають на наше життя [Текст] : від міжнародного фахівця з ендокринології / Франк Паріанен ; [пер. з нім. С. Зубченка]. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. — 512 с. — (Популярно про науку).
Що спільного між екраном вашого телефону та безсонням? Гормони. А оце відчуття спокою, коли ти знаєш, що сьогодні можеш не прокидатися за будильником, — звідки воно? Від гормонів. Стоп, подумаєте ви, хіба все це не контролює мозок? А що, як ним самим керують… гормони? Час перевернути свої уявлення про цих безладних, проте активних будівничих, що несуть службу в нашому мозку й тілі. Вони налагоджують зв’язки, зберігають спогади і несуть відповідальність за нас і наші вчинки. Значну частину того, ким ми є, створили гормони. Поки ви це читаєте, вони й далі не покидають своєї роботи. До того ж у більшості випадків вони творять не свавільно, а за добре—продуманим планом. Принаймні, задум у них добрий.
• Чим займаються гормони впродовж дня
• Командні гравці: тестостерон й естроген
• І знову про овуляцію: гормони під час циклу
• Чи пов’язана стать із мозком
• Нейронні мережі: потреби, страх та паніка
• Світ міфів і чудес репродуктивної медицини
Спираючись на свої знання та досвід, Франка Паріанен відправляє нас в захопливу екскурсію по переходам між мозком і нашими серцями, між нашим здоров’ям і нашими думками.
Пембертон, Макс.
Неймовірна пригода бути людиною [Текст] : [Твоє надзвичайне тіло та як у ньому жити] / Макс Пембертон ; худож. оформ. К. Маддена ; [пер. з англ. Г. М. Богаченко]. — Харків : Ранок, 2021. — 64 с. : іл.
Часто найцікавіше відбувається поряд — варто лише озирнутися. А чи знав ти, скільки надзвичайного просто у тобі? Як ти дотепно влаштований, як злагоджено працюють усі ці класні штукенції: мікроскопічні дизайнери-гени, надстрімкі нейрони, які шлють інфу зі швидкістю 430 км/год, еритроцити, що невтомно тягають організмом молекули кисню, і ще багато-багато чудернацьких гравців, які поєднуються в суперкоманду-організм і утворюють тебе!
Псатій, Алла.
Навчаймо бути здоровими. Методика залучення молоді до здорового способу життя / Алла Псатій // Профтехосвіта. — 2020. — № 7-8. — С. 8-23. — Бібліогр. в кінці ст. (3 назви).
Рекус, Оксана.
Формування позитивного ставлення учнів до здорового способу життя [Текст] / Оксана Рекус // Професійна освіта. — 2021. — № 1. — С. 34-36. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).
На прикладі соціальної служби Торчинського професійного ліцею Волинської обл.
Турчак, І. Л.
Харчуйся правильно і будь здоровим! : Година корисних порад / І. Л. Турчак // Класному керівнику. Усе для роботи. — 2020. — № 3 (135). — С. 13-19.
виховний захід для учнів 10-го класу про раціональне харчування, культуру споживання їжі
Шпиг, Наталія.
Партнерство школи та громадських організацій. Можливості формування здорового способу життя в молодіжному середовищі / Наталія Шпиг // Методист. — 2020. — № 7-8. — С. 26-51. — Бібліогр. в кінці ст. (32 назви).