Загартовані! Згуртовані! Незламні! /до Дня Гідності та Свободи/

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. Ця дата відзначається з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження й донесення до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події, які мали місце в Україні на початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави  та її європейського вибору.

    День Гідності та Свободи досить міцно укоренився у нашу традицію.  Він виник на запит суспільства. І саме в цей день люди вважають за обов’язок і честь вшанувати пам’ять учасників Майдану, загиблих на Майдані Героїв Небесної сотні.

Сьогодні триває героїчна боротьба українського народу проти рф у повномасштабній війні. Це історичний період героїчної оборони, завзятого відвойовування окупованих територій, запеклої битви за національну гідність, свободу і правду, за мову та свою ідентичність, за право жити на своїй землі.

Наші воїни показують міць, уміння відстоювати свої землі та незалежність, а народ України – демонструє світу справжню витримку!

Віримо у нашу перемогу! Слава Україні! Героям Слава!

 

 

Бедь, Віктор.    30-річчя Революції на граніті та її значення в історії новітніх українських національно-визвольних змагань на початку 90-х років 20-го століття [Текст] / Віктор Бедь // Українське Державотворення. — 2020. — Вип. 5. — С. 26-34. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).

 Анотація

Історичні передумови, хронологія (2 жовтня – 17 жовтня) революції на граніт.

 

 

Кіндсфатер, Олександр.    Бойовий шлях Героя України комбата Козія розпочався ще у березні 2014 року / Олександр Кіндсфатер // Офіцер України. — 2023. — № 1-2. — С. 28-30.

 Анотація

Підполковник Ростислав Козій – Герой України, кавалер орденів Богдана Хмельницького ІІІ і ІІ ступеня, командир батальйону окремої десантно-штурмової бригади

 

 

Сайко, Михайло.    Війни росії з Україною 2014-2022 і 1917-1918 років. Порівняння. Уроки [Текст] / Михайло Сайко // Буковинський журнал. — 2022. — № 2 (124). — С. 102-109. — Бібліогр. в кінці ст. (2 назви).

 

 

 

 

 

Ластовець, Олена.    Героїка і трагедія перших днів [Текст] : Так починалась агресія. 2014-й приніс Україні не лише Революцію Гідності, зміни в політичному курсі, а й тимчасову окупацію російською федерацією окремих територій / Олена Ластовець // Урядовий кур’єр. — 2023. — № 83. — С. 4-5.

 

 

Яновська, О. В.    Громадянські протестні практики в Україні: від Помаранчевої революції до Революції Гідності / О.В. Яновська // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Питання політології. — 2018. — Вип. 33. — С. 44-49. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

Артеменко, Інна.    Дар передбачення чи очікуваний фінал: драматургічні спроби побудови сценарію Революції Гідності / Інна Артеменко // Українська мова і література в школах України. — 2020. — № 4. — С. 11-14. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 Анотація

Рух спротиву в п’єсах, написаних напередодні Майдану 2013-2014 рр.: збірка п’єс “Майдан. До і після. Антологія актуальної драми”; драма Олега Миколайчука-Низовця “Нетудидитина”; п’єса Дмитра Тернового “Деталізація”; п’єса, розміщена у розділі “Предтеча”, Ярослава Верещака “Третя молитва”

 

 

Герасименко, Ніна.    Діти і війна: як сучасні письменники зображають Революцію Гідності та російську агресію на Сході України у дитячій літературі / Ніна Герасименко // Дивослово. — 2021. — № 5-6. — С. 63-66. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

Анотація

Проза для дітей, присвячена Революції Гідності й російсько-українській війні на Сході України. “Вертеп.#Роман про Майдан” О. Захарченко, “Мій тато став зіркою” Г. Кирпа, “Казка про Майдан” Х. Лукащук, “Інтернат” С. Жадан, “Укри” Б. Жолдак

 

 

Марухненко, Олена.    До Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні [Текст] : Виховна година / Олена Марухненко // Українська мова і література в школах України. — 2021. — № 1. — С. 47-50.

 Анотація

сценарій заходу

 

 

 

Бурдюх, Мар’яна.    Еліта нації [Текст] : Сценарій позакласного заходу / Мар’яна Бурдюх // Історія України (Шкільний світ). — 2020. — № 9-10 (961-962). — С. 44-55. — Бібліогр. в кінці ст. (4 назви).

Анотація

позакласний захід для 11-го кл. на тему “Правильність європейського вибору народом України в 2014 році”, Революція Гідності, Євромайдан

 

 

Огнев’юк, Віктор.    Історичний досвід української цивілізації [Текст] / Віктор Огнев’юк, Михайло Відейко // Світогляд. — 2022. — № 4. — С. 2-19.

 Анотація

На теренах України вже понад 6000 років тому почалося становлення протодержавних утворень, яким у наступні 5000 років випало стати однією з провідних моделей політогенезу

 

 

Карпінський, Борис Андрійович.    Національні цінності як стратегіологічний базис виховання й формування державотворчого патріотизму нації / Борис Андрійович Карпінський, Кароліна Юріївна Мучичко // Соціально-гуманітарний вісник. — 2020. — Вип.32-33. — С. 196-198. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

 

 

 

 

Михайлов, Сергій.    Національно-патріотичне виховання учнівської молоді [Текст] / Сергій Михайлов // Професійна освіта. — 2022. — № 1. — С. 19-21. — Бібліогр. в кінці ст. (4 назви).

 

 

 

 

 

Вакуліна, Ольга.    Новий період цінностей почався з Євромайдану [Текст] : День Гідності та Свободи / Ольга Вакуліна // Голос України. — 2021. — № 220. — С. 8.

 Анотація

2014 рік увійшов в новітню історію України як рік великої переоцінки цінностей. Він вивів українців на нову орбіту відповідальності за свою державу – нам вдалося врятувати її від повернення до тоталітаризму та кривавих обійм Кремля.

 

 

Маркелова, Тамара.    Пам’яті Героїв Небесної Сотні. Про пісню “Пливе кача по Тисині” [Текст] / Тамара Маркелова // Жінка. — 2023. — № 2. — С. 40.

 Анотація

про пісню, яка стала гімном-реквіємом за невинно убієнними активістами Євромайдану, про автора поетичного твору, письменника і перекладача Василя Гренджа-Донського

 

 

Бадєєва, Людмила Іванівна.    Подвиг Героя Небесної Сотні Євгена Котляра / Людмила Іванівна Бадєєва // Grail of Science. — 2021. — № 10. — С. 552-558. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

Анотація

Євген Миколайович Котляр (1980-2014) – посмертно присвоєно звання Героя Небесної Сотні, звання Героя України з удостоєнням ордена “Золота Зірка”. Його ім’ям названо одну з вулиць рідного Харкова. Відстоював та захищав права і свободи громадян, честь, гідність, європейський вибір

 

 

Боднар, Галина.    Покоління незалежності в Революції Гідності / Галина Боднар // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. — 2021. — № 3. — С. 52-64. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

 

Шевель, Інна Петрівна.    Політико-соціальні аспекти російсько-української війни 2014-2022 рр. [Текст] / Інна Петрівна Шевель, Дар’я Сергіївна Лікарчук // Міжнародні відносини: теоретико-практичні аспекти. — 2022. — Вип.10. — С. 86-99. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

Тоцька, Софія Ігорівна.    Революція Гідності на території м. Бердянська (листопад 2013 – квітень 2014 рр.) / Софія Ігорівна Тоцька // Соціально-гуманітарний вісник. — 2021. — Вип. 38. — С. 81-84. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

 

 

 

 

 

 Роковини розстрілів на Майдані: тема номера [Текст] // Країна. — 2022. — № 7. — С. 16-25.

 Анотація

На Майдані активна частина перемогла пасивну. Ми вирвалися з пострадянського простору. Це найголовніший здобуток Майдану

 

 

 

Дем’яненко, Борис Леонідович.    Російська військова агресія проти України 2014 – 2022 рр.: політичні та побутові неологізми називання агресора / Борис Леонідович Дем’яненко, Віра Миколаївна Дем’яненко // Міжнародні відносини: теоретико-практичні аспекти. — 2022. — Вип. 9. — С. 173-194. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

Дворкін, І. В.    Формування історичної пам’яті в підручниках з історії України: до та після Євромайдану [Текст] / І. В. Дворкін, С. С. Телуха, А. В. Харченко // Сторінки історії. — 2021. — Вип. 53. — С. 356-370. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

 

Нестеряк, Юрій Васильович.    Від Майдану до Майдану. Новітня історія української журналістики (1989-2019) [Текст] : навч. посіб. / Юрій Васильович Нестеряк, Юлія Миколаївна Нестеряк, Олександр Петрович Клименко. — Київ : Академія, 2022. — 192 с.
ISBN 966-580-655-4

 Анотація

Ця книга – перше комплексне дослідження новітньої історії української журналістики та розвитку національного інформаційного простору України в період 1989–2019 років.

Послідовне викладення фактів, що прямо стосуються новітньої історії української журналістики, перемежовується інформацією про події більш опосередковані, яка однак допомагає змалювати тло, на якому відбувалися формування й розвиток інформаційного простору незалежної України. Суспільно-політичне середовище відіграє фундаментальну роль у процесах формування і трансформації системи засобів масової інформації. Тому події, пов’язані з історією української журналістики, розглядаються у контексті суспільних і політичних подій, супроводжуються коментарями ключових осіб української новітньої історії.

Автор ілюстрацій до книги – фотокореспондент газети ”Голос України” Олександр Клименко.

Для студентів, аспірантів, викладачів, науковців, дослідників журналістики, фахівців інформаційної галузі та широкого кола читачів.

 

 

Коваль, Катерина Віталіївна.    Крізь терни болю до слави України [Текст] : [лірика] / Катерина Віталіївна Коваль. — Хмельницький : ФОП Стасюк Л. С., 2022. — 48 с.
ISBN 617-8250-05-8

Анотація

Це перша поетична збірка Катерини Коваль. Кожен віршований рядок – епізод життя тисячі звичайних українців, котрих так нещадно та безповоротно змінила війна. Любов і ненависть, відчай та надія, страх та неспинне бажання боротись, біль утрат та радість здобутків, віра в перемогу і мрії про мирне життя – саме ці почуття переплітаються на сторінках видання та нагадують читачеві про страшну і болючу ціну волі та незалежності нашої України.

Книга розрахована на широке коло читачів.

 

 

Киричок, Петро.    Майдан і КПІ [Текст] = Maydan and KPI / [Петро Киричок]. — Київ : АртЕк, 2021. — 176 с. — Авт. вказаний над вих. дан. : Текст парал. англ. мовою.
ISBN 617-8043-14-8

 Анотація

Це документальна книга про київських політехніків, які боролися за свободу і незалежність України, про київських політехніків, які віддали найцінніше своє життя – заради того, аби Україна була вільною, незалежною, демократичною країною. Герої цього видання – КПІшники, студенти і викладачі. Книгу було створено заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву Героїв Небесної Сотні, воїнів АТД назавжди залишаються в серцях українців. Вона – нагадування всім нам про те, якою ціною здобувалась і здобувалася свобода та новий шанс для нашої країни стати справжньою європейською державою. В книзі використані фотографії та документи з архівів КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також співробітників та студентів.

 

 

 Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг! (Олена Теліга) [Текст] : нариси, поезії, інтерв’ю / [уклад. Н. Бугай]. — Київ : Український газетний синдикат, 2021. — 144 с.

 Анотація

До збірника увійшли кращі творчі роботи Всеукраїнського літературного конкурсу імені Олени Теліги та Олега Ольжича, організованого Жіночим товариством імені Ольги Басараб та Олени Теліги та Організацією українських націоналістів у 2021 р. з метою утвердження історичної пам’яті українського народу, його національної свідомості, формування та поширення духовних цінностей та пріоритетів – патріотизму, відданості справі державотворення, вшанування учасників українських національно-визвольних змагань.

 

 

Любарська, Л. М.    Був 2014 рік… [Текст] / Л. М. Любарська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2018. — 80 с.

Анотація

У книжці вміщені вірші про боротьбу українського народу, особливо молоді, в час Майдану, а також у війні.

 

 

 

Майдан від першої особи. Регіональний вимір [Текст]. Вип.3. Ч. 2 : Львівська – Чернігівська обл. / [уклад. Г. Боднар та ін.]. — Київ : КІС, 2018. — 432 с
ISBN 617-684-217-0

 Анотація

У збірнику подані фрагменти спогадів учасників та очевидців протестних акцій в регіонах, що відбувалися під час Революції Гідності. Інтерв’ю зібрані регіональними робочими групами у рамках проекту Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія». Фрагменти спогадів доповнені джерелами документального характеру, дописами із соціальних мереж, світлинами, агітаційними матеріалами. Метою видання є спроба реконструкції подій місцевих майданів, включення спогадів про них до загальнонаціонального наративу Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

 

 

Познякова, А. М.    Майдан [Текст] : поема / А. М. Познякова. — Київ : Фенікс, 2017. — 128 с.
ISBN 966-136-433-1

 Анотація

Поема “Майдан” покликана пам’ятати тих, хто за нашу волю і гідність заплатив своїм життям. Пам’яті Небесної Сотні присвячується. Слава героїчному українському народу!

 

 

Стражний, Олександр.    Майдан. Події – свідчення – менталітет [Текст] / Олександр Стражний. — Київ : Дух і Літера, 2016. — 360 с.
ISBN 966-378-489-2

 Анотація

У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 — лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на тлі голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху Спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуваного осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і врешті-решт діє. Аналізуючи поведінку учасників Руху Спротиву і пересічних громадян, які підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки — які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які — залишилися “незадіяними”. Завершується книга підсумком — яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану і що може чекати на Україну в майбутньому.

 

 

Старостіна, С. Л.    Увійшли у безсмертя… [Текст] : Книга пам‘яті Героїв Небесної Сотні і воїнів АТО Хмельниччини : Кн. присвяч. 25-річчю Незалежності України / С. Л. Старостіна. — Хмельницький : ФОП Цюпак А.А., 2016. — 180 с.
ISBN 617-513-397-2

Анотація

Книга написана із розповідей та спогадів рідних загиблих, бойових побратимів, друзів. У ній використані матеріали із офіційних сайтів райдержадміністрацій Хмельницької області, а також публікацій районних і обласних газет краю.

Наш святий обов’язок перед загиблими у боротьбі за незалежність, волю і свободу рідної землі – зберегти пам’ять, примножити її і передати у спадок наступним поколінням.

Герої не вмирають, їх подвиг вічно житиме у нашій пам’яті і серцях, вони увійшли у безсмертя.

Автор стала переможцем у загальнообласному дослідженні «Краща книга Хмельниччини» – 2016 рік і нагороджена Дипломом. А ще в обласному конкурсі серед журналістів Старостіній С. Л. присуджено 1 місце та присвоєно звання лауреата обласної премії ім. Дмитра Прилюка за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики.

 

 

Базів, В.    Армагеддон на Майдані [Текст] : роман-реквієм / В. Базів. — Київ : Український пріоритет, 2014. — 160 с.
ISBN 966-2669-57-2

 Анотація

На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для багатомільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни – у супрязі з усім прогресивним світом –древньої нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка стала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.

 

 

Студентська революція на граніті [Образотворчий матеріал] : фотоальбом / [авт. текстів М. Калиняк, А. Остап; упоряд. О. Летнянчик та ін.]. — Львів : Аверс, 2011. — 64 с.
ISBN 966-8386-88-6

Анотація

Фотоальбом присвячений історичним подіям 1990 року в м.Києві.

Протест- голодування студентів з 2 по 17 жовтня 1990 р., що увійшов в історію під назвою Студентської революції на граніті, став виявом активної громадської позиції молоді і знаменував собою становлення незалежної Української держави. Молоді люди – учасники голодування й очевидці тих подій, члени Студентського Братства та Української Студентської Спілки – є хорошим прикладом свідомого патріотизму не лише для покоління 90-х, а й для наших сучасників.