«Забуттю не підлягає!» /12 січня – День українського політв’язня/

День українського політв’язня відзначається в Україні щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання. Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена з 1975 з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості режиму. Найстійкіші, найвмотивованіші українці приєднуються до щорічного одноденного голодування в підтримку політв’язнів, інші — проводять різноманітні тематичні заходи.

Причиною відзначення спочатку були репресії радянського тоталітаризму проти української інтелігенції, а зараз російський режим, який розгорнув терор проти українців і перевершив радянський тоталітаризм.

Відповідно до Статті 2 загальної декларації прав людини, прийнятої Генеральною асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року:

«Кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища. Крім того, не повинно проводитися ніякого розрізнення на основі політичного, правового або міжнародного статусу країни або території, до якої людина належить.»

Отже, саме поняття політв’язень суперечить міжнародному праву. Для України як до проголошення Незалежності, так і на нинішньому історичному етапі, проблема ув’язнених за політичними мотивами була і є доволі гострою.

Дуже подібний до радянського за своєю сутністю, російський режим окупував український Крим і розв’язав криваву війну на території України. На окупованих територіях розгорнувся терор проти українців і кримських татар. Сьогодні процес історичного ревізіонізму радянського тоталітарного режиму в Росії проявляється не тільки в заявах політиків і в галасливих святах з вивішуванням портретів «вождів». У сталінському стилі відбуваються викрадення, затримання, арешти, обшуки і катування затриманих, яким інкримінують вигадані злочини. Режим Володимира Путіна перевершив навіть радянський тоталітаризм доби «застою». Старі радянські методи набули нової сили: створення атмосфери страху, безсилля і безнадії, терор проти інакодумців, воєнні злочини, брутальні порушення прав і свобод, презирство до людської гідності, підміна непорушних цінностей доктриною «руського міра», тотальна пропаганда.

І ми знову з сумом відзначаємо День українського політв’язня, день невдалої спроби придушити вільний український дух, який, як фенікс, щоразу відроджується з попелу і стає міцнішим.

Слава Україні! Героям Слава!

 

 Дисиденти [Текст] : [зб. інтерв’ю] / уклад. і передм. В. Кіпіані. — Харків : Vivat, 2021. — 352 с. — (Історія і політика). — Загол. обкл.: Дисиденти: чути правду.
ISBN 966-982-338-0

Анотація

Збірник інтерв’ю Вахтанга Кіпіані з дисидентами — це розмови з тими, хто підважував фундамент, на якому трималася в’язниця під назвою Радянський Союз. Люди, які кидали виклик системі, були дуже різні — і за віком, і за переконаннями, і за статтю, і за національністю.

Баліс Ґаяускас, який відбув 37 років у неволі, а в уже незалежній Литві очолив Службу безпеки; Калью Мятік, звинувачений свого часу в антирадянській діяльності в лавах підпільного Демократичного руху Естонії; Мустафа Джемілєв, який боровся за права кримських татар; Левко Лук’яненко, член-засновник Української Гельсінської спілки; Надія Світлична, учасниця руху шістдесятників, правозахисниця й журналістка…

Двадцять дисидентів, розмови з якими висвітлюють безліч питань, що не втрачають актуальності й сьогодні. Маємо чути правду й пам’ятати: свобода — це та вакцина, ефективність якої не слабшає з часом.

 

 

 Народний Рух. Народження, шляхи становлення і діяльності [Текст] : з архіву організації, публіцистика, спогади 1989- 1990- 1991 років : До 30-річчя Народного Руху України / авт.-упоряд. Л.В. Бірюк. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2019. — 360 с.
ISBN 966-07-3531-6

 Анотація

У книзі подано низку документів і матеріалів, що розповідають про становлення та розвиток Народного Руху України. Наводяться архівні документи Хмельницької обласної та міської організацій Руху. Вміщено також спогади місцевих активістів, світлини.

 

 

 Нецензурний Стус. Кн. у 2-х ч [Текст]. Ч.2 / Упор. Б.Підгірний. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2003. — 320 с.
ISBN 966-562-793-7

Анотація

У книзі зібрані спогади широкого кола людей, які найкраще знали Василя Стуса.

 

 

 Політичні репресії радянської доби в Україні [Текст] : наук.-допом. бібліогр. покаж. / [упоряд. Т. Приліпко та ін.]. — Київ : Арістей, 2008. — 684с.
ISBN 966-381-009-6

 Анотація

Науково-допоміжний бібліографічний покажчик.

 

 

 

Справа Василя Стуса [Текст] : Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. Вахтанг Кіпіані. — Харків : Vivat, 2020. — 688 с. — (Бібліотека “Історичної правди”).
ISBN 966-942-927-8

 Анотація

Вахтанг Теймуразович Кіпіані — український журналіст, публіцист, історик. Головний редактор інтернет-видання «Історична правда», однойменного тележурналу, викладач магістерської програми з журналістики Українського католицького університету у Львові та кафедри PR у Національному університеті «Києво-Могилянська академія», засновник Музею-архіву преси.”Ця книга — це не про поета Стуса… Його карали за творчість фактично. У цьому томі 1980 року, кримінальному томі з КДБ, Стус — людина, яку карають, бо він українець, бо він любить людей, бо він бореться за право жити іншим людям. Вахтанг Кіпіані не зміг побувати на презантації жодної зі своїх книжок. Бо в Україні його не друкували — збірки віршів ходили по руках у самвидавному вигляді, а публікували їх лише за кордоном. Участь у русі незгідних з русифікаторською й антиукраїнською політикою, активна правозахисна позиція двічі приводили Стуса на лаву підсудних — за «антирадянську агітацію і пропаганду».

У цій книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? До матеріалів 1980 року ми додали кілька публікацій, з яких читачі дізнаються про маловідомі факти життя, увʹязнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття.

У книжці — правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. Зібрано архівні документи з кримінальнох справи, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються невідомі факти щодо життя, увʹязнення і загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом «Секретно».

 

 

Трагічне минуле: документи свідчать. У 5 т. [Текст] : зб. документів. Т. 4 : Жертви “Великого терору” на Сталінській залізниці / [уклад. О. О. Чепурко, І. Р Сергієнко]. — Тернопіль : Терно-граф, 2020. — 320 с. — (Реабілітовані історією).
ISBN 966-457-401-0

 Анотація

У виданні висвітлюється репресивна діяльність радянських правоохоронно-каральних органів на прикладі розгрому “виявленої” НКВС на Сталінській залізниці “правотроцкістської диверсійно-шкідницької терористично-шпигунської організації”. Метою книги є запровадження до наукового обігу документів з архівно-слідчих справ високопосадовців Управління Сталінської залізниці, які доповнять життєопис репресованих залізничників, уточнять деталі слідства та судового процесу над засудженими в період сталінського терору.

Видання розраховане на науковців і всіх тих, хто цікавиться історією радянських політичних репресій 1930-х рр.

 

 

 Трагічне минуле: документи свідчать. У 5 т. [Текст] : зб. документів. Т. 5 : Від “Слова” до Соловків / [уклад. Ю. В. Пшеничний]. — Тернопіль : Терно-граф, 2021. — 304 с. — (Реабілітовані історією).
ISBN 966-457-441-6

Анотація

Більшовицька каральна машина знищила мільйони людських життів. З особливою ненавистю тоталітарна система нищила і гнітила духовну еліту української нації. У жорна сталінських репресій потрапили письменники Валер’ян Підмогильний, Валер’ян Поліщук та Григорій Епік. У книзі публікуються матеріали кримінальних справ цих письменників, які зберігаються у Галузевому державному архіві Служби безпеки України. Метою даної книги є введення до наукового обігу архівних документів, які дають можливість показати трагізм тогочасних репресій.

У виданні вміщено книгу С. Підгайного “Українська інтелігенція на Соловках” та список розстріляних українців у Сандармосі.

Видання адресується всім, кому не байдужі трагічні сторінки нашої історії.

 

 

Бердиховська, Б.    Бунт покоління [Текст] : розмови з українськими інтелектуалами / Б. Бердиховська, О. Гнатюк ; [пер. з пол.]. — Київ : Дух і літера, 2004. — 344с. — Зміст: Є. Сверстюк, І. Дзюба, М. Коцюбинська, М. Горинь, М. Рябчук.
ISBN 966-7888-63-0

 Анотація

Книжка польської журналістки Богуміли Бердиховської та польського літературознавця, перекладачки й популяризаторки української літератури Олі Гнатюк є першою спробою запису розмов з найвідомішими представниками руху шістдесятництва в Україні: Євгеном Сверстюком, Іваном Дзюбою, Михайлиною Коцюбинською, Михайлом Горинем. Остання розмова – з Миколою Рябчуком – показує неперервність розвитку української незалежної думки й спадкоємність поколінь української культури. Завдяки цій книжці читач може відчути атмосферу шістдесятих, ознайомитися з громадянською позицією, яку займали українські дисиденти у той час, дізнатися про обставини, в яких формувалися українські дисиденти як особистості.

 

 

Гайовий, Г. Т.    Проща [Текст] : [худ.-док. оповідь] / Г. Т. Гайовий. — Київ : Просвіта, 2012. — 128 с. : 24 с. іл.
ISBN 966-2133-79-0

 Анотація

Автор ділиться своїми враженнями й філософськими роздумами, навіяними подорожжю по далеких больових точках раніше ретельно приховуваних від громадськості країни та світової спільноти тіньових сторін минувшини нашого народу.

 

 

Деревінський, В. Ф.    В‘ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою [Текст] / В. Ф. Деревінський. — Харків : Vivat, 2017. — 496 с. — (Гордість нації).
ISBN 617-690-318-5

Анотація

Доля кидала його в найнижчі низини і підіймала до найвищих висот. Тесляр, редактор, літературний критик, політв’язень, журналіст, кочегар, лідер партії Народний Рух України, ініціатор заснування Української Гельсінської спілки – це все про В’ячеслава Чорновола. Він став депутатом і активно боровся за незалежну українську державу. У чому ж полягає феномен цієї людини? Чи була його смерть політичним замовним убивством? Дізнайтеся відповіді на ці питання вже зараз.

 

 

Дзюба, І. М.    Гармонія крізь тугу дисонансів…[Костенко Л.] [Текст] / І. М. Дзюба ; упоряд. О. Пахльовська. — Київ : Либідь, 2016. — 584 с.
ISBN 966-06-0713-2

 Анотація

Це книжка про письменника в Часі – і про Час у житті й творчості письменника. Перед читачем розгортається ніби писаний на окремих аркушах літопис долі Ліни Костенко – і долі країни в часи тоталітарної системи та в період боротьби за Незалежність, захисту її здобутків. Глобальні історичні події перетинаються зі щасливими й сумними моментами родинного життя, драматичні передчуття й іронічні коментарі переплітаються, голоси рідних і друзів творять поліфонію, яка з хаосу дисонансів вичакловує гармонію, світло, любов.

 

 

Дзюба, І. М.    З криниці літ. У 3-х т [Текст]. Т.3. : Літературні портрети. Дніпровський меридіан. Зі спогадів / І. М. Дзюба. — Київ : Києво-Могилянська академія, 2007. — 880с.
ISBN 966-518-416-4

 Анотація

У третьому томі вибраних праць Івана Дзюби подано низку літературних портретів українських письменників XIX і XX століть, спогади про діячів культури; в розділі «Дніпровський меридіан» ідеться про перегук мотивів української, білоруської та литовської літератур.

Книжка розрахована на студентів, викладачів гуманітарних дисциплін та всіх, хто цікавиться явищами української літератури.

 

 

Загоруйко, Н.    Таборовий епістолярій українських шістдесятників [Текст] : літ.-естетичний дискурс : [монографія] / Н. Загоруйко. — Київ : Смолоскип, 2018. — 256 с.
ISBN 617-7173-79-2

 Анотація

Монографія є першим у сучасному українському літературознавстві дослідженням епістолярної спадщини українського руху опору на матеріалі листів В. Марченка, Є. Сверстюка, І. Світличного, В. Стуса, В. Чорновола як певного типу тексту. Виявлено історико-літературну, художньо-естетичну та культурно-етичну специфіку цього епістолярію, визначено його роль у культурному житті 60-х рр. XX ст. Феномен українського літературного шістдесятництва розглянуто з погляду терміно¬логічного осмислення поняття в історії української літератури II пол. XX ст., епістолярну есеїстику шістдесятників визначено як явище альтернативного літературознавства. Досліджено екзистенційний вимір епістолярної спадщини шістдесятників. Здійснено посутні кроки в осмисленні стильових домінант таборового листування шістдесятників, серед яких на перший план вийшли прийоми іронії, езопової мови та підтексту

 

 

Касьянов, Г. В.    Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років [Текст] / Г. В. Касьянов. — 2-е вид., випр. і допов. — Київ : Кліо, 2019. — 248 с.
ISBN 617-7023-82-0

 Анотація

Книжку присвячено подіям, пов’язаним із виникненням і розвитком руху протесту в 1960–1980-х роках. У центрі уваги автора — протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, формування опозиції режимові, політичні течії в дисидентському русі, «український самвидав», репресії проти інакодумців, правозахисний рух — усі ці проблеми розглянуто в контексті загальної еволюції тоталітарної системи до її занепаду. Для істориків, політологів, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією.

 

 

Мимрук, Олександр.    Олег Сенцов [Текст] / Олександр Мимрук. — Харків : Фоліо, 2020. — 121 с. — (Справжні герої).
ISBN 966-03-9523-7

 Анотація

В серпні 2015 року на тлі анексії Криму та бойових дій на Донбасі не лише Україну, але й увесь світ вразила звістка про те, що відомого кінорежисера, сценариста, письменника Олега Сенцова засуджено до 20 років ув’язнення. Цьому передувало незаконне затримання, звинувачення у нібито терористичній діяльності на півострові та гучний судовий процес, який відбувався в Російській Федерації з порушеннями міжнародного законодавства.

Далі було декілька етапувань до місця відбування покарання на північ РФ, що, на думку фахівців, може розцінюватися як різновид тортур, голодування, ізолювання від повноцінного життя.

Протести громадськості, численні звернення відомих діячів мистецтв до керівництва Росії з вимогою звільнити Сенцова не мали жодних наслідків. Лише 7 вересня 2019 року він був звільнений у межах обміну утримуваними особами між Росією та Україною й повернувся на батьківщину.

Книга Олександра Мимрука «Олег Сенцов» складається зі спогадів людей, які добре знали Олега, з уривків його книг і сценаріїв до фільмів, а ще з витягів протоколів допитів свідків, які проходили у його сфабрикованій справі.

 

 

Мусаєва, С.    Мустафа Джемілєв. Незламний [Текст] / С. Мусаєва, А. Алієв. — Харків : Vivat, 2018. — 256 с. — (Гордість нації)
ISBN 617-690-725-1

 Анотація

Як це — бути персоною нон ґрата на рідній землі? Витратити роки наполегливої боротьби, все втратити, але не здаватися? Як ніхто інший про це знає Мустафа Джемілєв — колишній політв’язень, активіст, борець за права людини. У 1991 році він зміг вперше за довгі роки повернутися на батьківщину. У 2014 році він знову її втратив. Але «Мустафа Джемілєв. Незламний» — не просто біографічний роман. Це розповідь про Крим та життя Мустафи Джемілєва, які тісно пов’язані один з одним. Дана робота молодих кримськотатарських журналістів актуальна як ніколи. Вона дає уявлення про долю кримських татар та боротьбу цієї нації за вільне життя, а також їх особисте бачення цієї боротьби.

 

 

Рарицький, О.    Партитури тексту і духу [Текст] : худож.-документ. проза укр. шістдесятників : [монографія] / О. Рарицький. — Київ : Смолоскип, 2016. — 488 с.
ISBN 617-7371-53-2

Анотація

Монографія Олега Рарицького «Партитури тексту і духу (Художньо-документальна проза українських шістдесятників)» має на меті системно-аналітичне вивчення метажанру художньо-документальної прози українського шістдесятництва як сегмента цілісного літературного процесу головно другої половини ХХ століття, але також і століття нового – аж до нашого часу.

Пропонується авторська концепція метажанрової моделі нефікційної літератури. Увага сфокусована на ґенезі, генологічній типології та модифікаційних тенденціях, оригінальній поетиці цього типу письменства. Наявний матеріал дає змогу аналізувати, систематизувати й узагальнити художньо-естетичні критерії та засади рецепції й інтерпретації нефікційного тексту в цілому; водночас акцентуються специфічні особливості художньо-документальної прози шістдесятників на рівні змісту і форми творів, їхніх текстових і нетекстових компонентів, жанрових експериментувань. Література non-fiction цього творчого покоління вперше осягається у всій своїй повноті – від ґенези до нашого часу, набуваючи при цьому культурно-історичної вмотивованості, жанрової кодифікації, самодостатнього творчого обрису.

 

 

Сверстюк, Євген Олександрович.    Іван Котляревський сміється [Текст] / Євген Олександрович Сверстюк. — Київ : Дух і Літера, 2021. — 184 с
ISBN 966-378-909-5

Анотація

Книга вміщує есеї, що стали класикою самвидавної літератури. Більшість із них фігурували в карних справах як самого автора, так і в решти причетників дисидентського руху. Кожен текст – відшук правдивого слова, реакція на культурну політику радянської влади, спротив загрозі національного й особистісного знищення, підміни людських цінностей ідеологічними кліше.

 

 

Стус, Д.    Василь Стус: життя як творчість [Текст] / Д. Стус. — 4-е вид. — Київ : Дух і Літера, 2018. — 384 с. — (Бібліотека спротиву, бібліотека надії).
ISBN 966-378-625-4

 Анотація

Ніхто не знає, в чому полягає загадка слави. Часто трапляється, що про когось, хто все життя перебував у епіцентрі подій, забувають відразу після смерти. До Василя Стуса широка відомість прийшла після перепоховання в 1989-му. Що цьому причиною: поетична творчість? героїка життя? непримиренність позиції? здатність перейматися чужим болем? На ці та інші питання пробує знайти відповіді син поета – Дмитро, який майстерно поєднує об’єктивні біографічні відомості про життя Василя Стуса з власними спогадами і спостереженнями про батька, парадоксально зіставляє контексти, змішує високий науковий та белетристичний стилі.

Пропонована книга – це Василь Стус очима дослідника і сина на тлі «запізнілого націєтворення». Розрахована на широке коло читачів: від учнів до науковців.

 

 

Тарнашинська, Л.
Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління [Текст] : Історико-літературний та поетикальний аспекти : [монографія] / Л. Тарнашинська. — Київ : Смолоскип, 2010. — 632с.
ISBN 966-2164-06-6

Анотація

У монографії досліджуються історико-літературний та поетикальний аспекти українського шістдесятництва в іменах. Такий персоналістський вимір (окремі профілі на тлі покоління) дозволяє читачеві побачити епоху і в постатях, і через призму творчості, а також скласти уявлення про «зоряний інтеграл» того покоління, яке залишило такий значний слід у свідомості українства. Видання розраховане на науковців, викладачів, студентів, аспірантів, широке коло тих, кого цікавить історія та проблематика українського шістдесятництва.

 

 

Тарнашинська, Людмила.    Українське шістдесятництво: профілі на тлі покоління [Текст] : історико-літературний та поетикальний аспекти : [монографія] / Людмила Тарнашинська. — 2-е вид., допов. — Київ : Смолоскип, 2019. — 592 с.
ISBN 617-7622-16-0

 Анотація

У монографії досліджено історико-літературний та поетикальний аспекти українського шiстдесятництва в iменах. Такий персоналiстський вимiр (окремi профiлi на тлi поколiння) дозволяє читачеві побачити епоху i в постатях, i через призму творчостi, а також скласти уявлення про «зоряний iнтеграл» того поколiння, яке залишило значний слiд у свiдомостi українства. До другого видання ввійшли персоналії, відсутні у попередньому, яке побачило світ у видавництві «Смолоскип» 2010 року. Видання розраховане на науковцiв, викладачiв, студентiв, аспiрантiв, широке коло тих, кого цiкавить iсторiя та проблематика українського шiстдесятництва. Воно становить осердя трилогії авторки з цієї проблематики, до якої входять також монографії «Сюжет Доби: дискурс шістдесятництва в українській літературі ХХ століття» та «Шевченко — поет сучасний»: прочитання крізь призму шістдесятництва».