18/10

XVI всеукраїнська школа керівника «Бібліотеки для юнацтва: можливості та реалії»

18 жовтня 2022 року Державна бібліотека України для юнацтва на базі Тернопільської обласної біблiотеки для молоді провела XVI Всеукраїнську школу керівника «Бібліотеки для юнацтва: можливості та реалії».

До заходу долучились майже 50 фахівців юнацьких бібліотек зі всіх куточків України.

Під час онлайн-зібрання фахівці бібліотек України для юнацтва, молоді обговорили:

стратегічний розвиток та нові концепти бібліотек для юнацтва, молоді під час російсько-української війни; цінність бібліотек в об’єднанні спільнот, прихисток та допомогу населенню; форми підвищення рівня управлінської діяльності директорів бібліотек, надання нових знань та опанування новими навичками.

З вітальним словом виступили: Олена Панамарчук – директорка Директорату соціокультурного розвитку Міністерства культури та інформаційної політики України, Георгій Саприкін – кандидат педагогічних наук, доцент, директор Державної бібліотеки України для юнацтва, Світлана Байталюк – директорка Департаменту культури та туризму Тернопільської обласної держадміністрації, Леся Гук  – директорка Тернопільської обласної бібліотеки для молоді.

Учасники онлайн-зустрічі ділилися досвідом роботи в умовах війни: з обслуговування користувачів, започаткування проєктів, волонтерства.

Леся Гук, директорка Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, вважає, що бібліотеки – це не тільки територія книги, а й територія патріотизму, унікальні соціальні інституції. «Співпрацювати, щоб розвиватися. Кращі практики Тернопільської обласної бібліотеки для молоді»  – тема її виступу. Розповіла про діяльність бібліотеки в умовах воєнного стану, наголосила на ролі бібліотек у формуванні безпекової грамотності населення. Галина Якуб, заступниця директорки Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, представила проєкти бібліотеки.

Тетяна Гранчак, докторка наук із соціальних комунікацій, професорка, провідна наукова співробітниця Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, представила презентацію «Бібліотека і політика національної пам’яті: освітній вимір».  Важливу роль, на її думку, бібліотеки мають відігравати у протистоянні нищенню українства. Головна серед духовних засад нашої ідентичності – історична пам’ять, тому надзвичайно важливою є роль бібліотек у напрацюванні стратегії її формування у громадян, систематичної і комплексної роботи.

Світлана Рагімова, т.в.о. директора Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва, розповіла про жорсткі реалії життя в прифронтовому місті, збереження матеріально-технічної бази бібліотеки, обслуговування читачів, волонтерську діяльність.

Олена Чоловська, директорка Одеської обласної бібліотеки для юнацтва ім. В. Маяковського, представила короткий огляд роботи бібліотеки «Книга – це зброя і захист. Бібліотечний прихисток в умовах війни». Бібліотека – місце емоційного відновлення для тимчасово переміщених осіб. Одесити своїм користувачам пропонують різноманітні заходи, зустрічі в клубах за інтересами, мистецькі виставки…   Розповіла Олена Чоловська і про переіменування бібліотеки на Одеську обласну бібліотеку для юнацтва.

Вікторія Писанець, в.о. директора Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва, представила презентацію «Бібліотека  –   людям: діємо, творимо, гуртуємось». І під час війни люди потребують книг, духовної підтримки, спілкування.

Маргарита Жарова, директорка Харківської обласної бібліотеки для юнацтва, розповіла про проєкти та ініціативи колективу в умовах війни. Хоч бібліотека і не працює, проте підтримує своїх користувачів у соціальних мережах.

Ігор Степурін, голова благодійної організації «Благодійний фонд «Бібліотечна країна» і Люсьєна Шум, виконавча директорка Фонду, розповіли про історію створення і напрямки діяльності «Бібліотечної країни», проєкти, підтримку українською літературою співвітчизників, які на час війни  знайшли прихисток за кордоном.

Ольга Матюхіна, директорка Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова, поділилась роздумами про «Бібліотечні сенси воєнного життя», адаптування роботи бібліотеки до потреб і вимог воєнного часу, започатковані проєкти.

Ярослава Сошинська, кандидатка  історичних наук, доцентка, наголосила на важливості цифрової освіти населення і ролі бібліотек у цьому процесі. Представила проєкти УБА, які допомагають безплатно отримувати цифрову освіту. «Цифрова освіта і кібербезпека: будьмо на часі» – тема виступу Ярослави Сошинської.

Тетяна Пилипець, директорка Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Р. Іваничука, представила роботу «Волонтерського центру на Ринку», започаткування, діяльність, традиції Всеукраїнського форуму військових письменників. На її думку, волонтерська діяльність має виражатися в контактах, спілкуванні, підтримці письменників, які перебувають на фронті.

Тетяна Вудмаска, заступниця директорки Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва розповіла про перипетії відстоювання Закарпатською ОБДЮ від бюрократичних нападів.

Леся Костенко, завідувачка науково-методичного відділу Полтавської обласної бібліотеки ім. Олеся Гончара, представила «Законодавчі новації  – 2022 р. у роботі публічних бібліотек».

Тетяна Сопова, заступниця директора Державної бібліотеки України для юнацтва, закликала фахівців юнацьких бібліотек у представленій нею презентації: «Плануємо заради Миру й Перемоги».

Дякуємо Державній бібліотеці України для юнацтва, Тернопільській обласній бібліотеці для молоді та особисто Тетяні Соповій (заступниці директора з науково-методичної роботи Державної бібліотеки України для юнацтва) за організацію XVI всеукраїнської школи керівника «Бібліотеки для юнацтва: можливості та реалії»!

Дякуємо учасникам онлайн-зустрічі за презентації, обмін ідеями і досвідом, активну громадянську та фахову позицію, згуртованість, відданість професії і читачам!

Віримо в ЗСУ і Перемогу!

Тримаймо бібліотечний стрій!