Підготувала:
Наталія Паянок,
провідна бібліотекарка
науково-методичного відділу
ДБУ для юнацтва
«Люди! Ось ви в неділю підете до виборчих дільниць,
але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хода історії!»
Ліна Костенко
Науково-методичний відділ Державної бібліотеки України для юнацтва провів у 2023 році в співпраці з обласними бібліотеками України для юнацтва, молоді онлайн-опитування “Всеукраїнський референдум 1991 року”, що мало на меті дізнатися думку молоді про історичне значення Всеукраїнського референдуму 1991 року.
В опитуванні взяли участь 178 респондентів, з них 78,7 % жіночої та 21,3 % чоловічої статі.
За віком: 14-21 років – 32,1 %, 22-28 років – 18,5 %, 29-35 років – 49,4 %.
За соціальним статусом респонденти: працюють – 60,7 %; навчаються у вишах – 12,9 %; навчаються у школі – 11,8 %; навчаються в коледжі, ліцеї – 11,2 %; 3,4 % респондентів – жінки, котрі доглядають за дітьми; військовослужбовці; тимчасово не працююча молодь.
За територіальною приналежністю – це бібліотеки для юнацтва/молоді Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької областей та місто Київ.
Відповідно до результатів онлайн-опитування, 79,2 % молоді вважає, що 1 грудня 1991 року на теренах українського соціально-політичного життя відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, де український народ підтвердив прагнення жити в незалежній державі. Одночасно з референдумом 1 грудня 1991 року відбулися перші в історії незалежної Української держави вибори президента України, на яких главою держави був обраний Леонід Кравчук. Про даний факт зазначили лише 13,4 % респондентів.
4,6 % опитаних висловили думку, що цього дня був початок Революції на граніті. Проте, ця подія відбулась роком раніше – 2 жовтня 1990 року за ініціативою Української студентської спілки (УСС) та львівського «Студентського братства», група студентів, переважно з київських та львівських вишів, оголосила голодування і висунула певні політичні вимоги до діючої влади, утворивши наметове містечко в центрі столиці на тодішній площі Жовтневої революції (нині майдан Незалежності).
Також 2,3 % респондентів відмітили, що 1 грудня 1991 року відбувся розпад ссср, 0,5 % молоді зазначили цю дату як дату заборони комуністичної партії в Україні.
Згідно з даними опитування, сучасна молодь вважає пріоритетними мотивами щодо відновлення незалежності України – щире бажання здобути незалежну державу (45,8 %) та прагнення українського народу до волі (37,1 %). Окрім цього, 14,9 % респондентів відзначили, що український народ бажав відмінного від радянського устрою життя.
Згідно з анкетними даними, молодь добре поінформована щодо визнання України незалежною державою на міжнародній арені. 83,1 % респондентів правильно зазначили, що саме Польща та Канада першими визнали Україну незалежною державою, а сталось це вже наступного дня після проведення Всеукраїнського референдуму – 2 грудня 1991 року.
Згідно з відповідями респондентів, Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року має вагоме історичне значення, оскільки:
- відбулася визначальна для становлення української державності подія – всеукраїнський референдум на підтвердження Акту проголошення незалежності України;
- Всеукраїнський референдум наділив юридичною силою, прийнятий Верховною Радою Акт проголошення незалежності України, що дозволило ствердити: Радянський Союз перестав існувати як об’єкт міжнародного права, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна;
- вибір українського народу заклав основу розвитку незалежної України, самоусвідомлення себе як нації, яка має свою культурну та історичну спадщину.
Відповідно до опитування, молодь вважає підтвердження учасниками Референдуму 1 грудня 1991 року Акту проголошення незалежності України символом:
- боротьби – 10,8 %;
- незалежності – 44,3 %;
- української ідентичності – 23,7 %;
- соборності – 21,2 %.
Згідно з відповідями респондентів, джерелами інформації щодо подій, які сформували та зміцнюють Незалежність України, зокрема про Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року, виступають: бібліотеки для юнацтва, молоді – 30,3 %; навчальні заклади – 29,4 %; мережа Інтернет – 24,6 % та сімейне оточення – 15,7 %.
Отже, за результатами соціологічного онлайн-опитування, Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року має вагоме історичне значення, адже це свідомий вибір українського народу, котрий юридично підтвердив Акт проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. Наразі в умовах війни, сучасна молодь вважає, що окрім перемоги України, необхідно аби остаточно сформувати Україну незалежною та суверенною державою необхідні: розвиток відповідального громадянського суспільства, формування потужної обороноздатності країни, подолання корупції на всіх рівнях влади, дотримання Конституції України і законодавства, захист прав та свобод громадян та розвиток культури як самоідентичності нації.