21/07

Віра у себе – шлях до Перемоги!

“Доля всередині нас” – фраза із мультика, яка надихнула мене на роздуми (до речі, мультик “Відважна” рекомендую до перегляду).

Минулого разу я описувала тему почуттів і їх важливості. Що ж далі, запитаєте ви? Далі процес удосконалення навичок усвідомлення та ідентифікації своїх внутрішніх фізіологічних і психологічних процесів. Здається дуже складно? Звичайно, всі людські процеси досі до кінця не вивчені і процес еволюції продовжується прямо зараз.

Чи бувало у вас таке відчуття, коли отримуєш багато інформації  (наприклад, як зараз, коли, можливо, ви думаєте: що ця психологиня від нас хоче?) і здається, що нічого не розумієш? Думаю, що кожен хоч раз у житті був у такій ситуації. На перший погляд здається, що це дуже печальний процес і під час проживання його можна відчувати печаль, злість. Але як вам така ідея: в цей момент ваш мозок формує нові структури – це процес розвитку, а не деградації і,  зазвичай, після такого “нерозуміння” ви переходите на новий рівень систематизації отриманого досвіду (формування нових нейронних зв’язків). Весь наш досвід можна перетворити на золото, вважав психотерапевт Марк Віддоусон.

Важливо не забувати про підкріплення всіх процесів відчуттям безпеки. І прямо зараз пропоную зробити вправу (ви можете зробити її в будь-якому місці): відчуйте своє тіло, там де воно контактує з речами; ваша шкіра відчуває температуру повітря; ваші стопи стоять на поверхні прямо зараз, ви відчуваєте запах, смак; прямо зараз ви знаходитеся в безпеці. Можливо, через хвилину щось зміниться, але зараз ви перебуваєте у безпеці. Ваш мозок отримує прямо зараз 11 мільйонів сигналів, що ви в порядку. Важливо дихати і дати своєму мозку сигнали, що в цю хвилину ви в безпеці – в такі моменти ваша психіка може відпочити і набратися сил для подальшого функціонування.

Таким чином ви зможете повертати собі віру у себе. Трансформуючи фразу із мультика, яку я зазначила на початку: “Чи віриш ти у долю? – Чи віриш ти у себе?”

Спираючись на інформацію про мозок і вправу про відчуття безпеки, можна зробити висновок: всі інструменти для поліпшення якості життя знаходяться у нас! Особливо це розуміння важливе під час війни. Важко отримувати підтримку від батьків, друзів – ми всі знаходимося в процесі переживання травми і кожен проживає цю травму з різною інтенсивністю.

Ви можете вірити у себе – це великий внесок у перемогу! Тому що, коли віриш у себе – це дає багато життєвих сил для реалізації своїх ідей і цілей.

Рекомендації для проживання травматичних подій, навіть коли знаходишся у бомбосховищі (так, такі реалії сучасного життя) – грати у такі ігри: тетріс, angry birds, minecraft (Kessler, et al.- 2018). Тепер, мій дорогий читачу, у тебе є вагомий аргумент для дорослих від мене.

Вір у себе! Зроби внесок у перемогу нашої країни прямо зараз!

З повагою і вірою в людей,
психолог Марина Луценко.