Протидія насиллю: збірка онлайн-видань

Насильство – це будь-які навмисні дії одної людини по відношенню до іншої, які порушують її права й свободи і наносять їй моральну та тілесну шкоду.

Щорічно з 25 листопада по 10 грудня проводиться інформаційна Міжнародна акція “16 днів проти насильства”, під час якої навчають розпізнавати насилля, розповідають як поводитись в тій чи іншій ситуації, та до кого звернутись про допомогу.

Ми в свою чергу підібрали інформаційні матеріали (книги, статті та буклети), які ви можете прочитати он-лайн та в бібліотеці.

Ви можете навчитись вирішувати конфлікти серед друзів та однолітків, пройшовши електронний курс “Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе”

Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівнарівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти [Електронний ресурс] : Навчально-методичний посібник / Л. Л. Адамчук, В. Л. Андрєєнкова, Л. П. Волченко та ін. ; рец. Волченко Лариса Петрівна, Цюман Тетяна Петрівна; упоряд. Андрєєнкова В.Л., Гайдук В.І., Лунченко Н.В., Матвійчук М.М. — Київ : ФОП Нічога С.О., 2018. — 174с.

 Анотація

Видання підготовлене в рамках проекту «Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом “рівний-рівному” та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти Донецької та Луганської областей», який впроваджує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та ГО «Ла Страда-Україна» за фінансової підтримки Європейського Cоюзу. Ці матеріали були розроблені за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікацій є виключно відповідальністю ГО «Ла Страда-Україна» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу та ЮНІСЕФ.

Стоп булінг

Булінг: ми всі можемо допомогти це зупинити [Електронний ресурс] : Посібник для батьків учнів початкових і середніх шкіл. — [б. в.] : [б.в.], 2013. — 12с.

Анотація

Наслідки булінгу виходять далеко за межі школи і шкільного двору. Якщо ви мати/батько чи опікун, дізнайтеся, на що ви повинні звертати увагу, що ви можете зробити, і куди ви можете звернутися за допомогою.

 

Про кібербулінг для дітей [Електронний ресурс] / власник прав ЮНІСЕФ. — [б. в.] : [б. в.], 2020. — 10с.

Анотація

Розроблено в межах проекту, що реалізується Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Уряду Сполучених Штатів Америки. Думки, висловлені в публікації, є позицією авторів і не обов’язково відображають політики та погляди ЮНІСЕФ та/або Уряду США.

Стоп шкільний терор. Особливості цькувань у дитячому віці. Профілактика та протистояння булінгу [Електронний ресурс] / власник прав Український інститут дослідження екстремізму. — [б. в.] : [б. в.], 2017. — 84с.

Анотація

За даними опитування ЮНІСЕФ, 67% дітей зіштовхувались з проявами насилля у школі протягом останніх трьох місяців. Шанси на те, що ваша дитина не зіштовхувалась з цькуванням –1 до 2 не на користь дитини. Кожна четверта дитина(24%) ставала жертвою насилля з боку однокласників.

Це дослідження –спроба розібратись у тому, що відбувається з нашими дітьми. Спроба захистити дітей. Сприяти безпечному дитинству. Надати рекомендації батькам, дітям, учителям. Зрештою, це намагання змінити наступне покоління, зробивши традиційними для нього цінності ненасильницьких моделей поведінки.

Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі [Текст] / І.В. Литовченко, С.Д. Максименко, С.І. Болтівець та ін. — Київ : Аванпост-Прим, 2010. — 48 с. — (Посібник для батьків).

Анотація

У посібнику розкрито можливості сучасних інформаційних технологій – інтернету, мобільного зв’язку та висвітлено способи безпечної поведінки дитини у віртуальному просторі, що убезпечать від негативного впл ива на її психічне і фізичне здоров’я.
Посібник адресовано батькам, дідусям і бабусям, педагогам, працівникам соціальних служб для дітей і молоді.

В мережі існує електронна копія посібника

Протидія булінгу в закладі освіти: системний підхід [Електронний ресурс] : Методичний посібник. / Андрєєнкова В.Л., Мельничук В.О., Калашник О.А. — Київ : ТОВ «Агентство «Україна», 2019. — 132 с.

Анотація

Даний методичний посібник є продовженням системного підходу до розбудови безпечного освітнього середовища із залученням працівників закладів освіти та безпосередньо здобувачів освіти, а саме – дітей і молоді.

Як організувати системну роботу з протидії насильства та булінгу в закладі освіти? Як діагностувати наявність булінгу в освітньому середовищі? Який, алгоритм дій у разі його виявленні? До кого звертатись по допомогу? Які практичні інструменти має знати кожен та кожна на випадок, якщо стає учасником булінгу під час освітнього процесу? Які практичні інструменти створення безпечного середовища в закладі освіти? Відповіді на ці та інші питання можна буде знайти в цьому посібнику.

Для педагогічних та соціальних працівників, батьків здобувачів освіти, студентів вищих навчальних закладів педагогічного та соціального профілю, фахівців громадських організацій, широкого кола громадськості.

Рекомендації щодо онлайн безпеки для педагогічний працівників [Електронний ресурс] / Анастасія Дьякова, Тамара Береговська, Аліна Касілова, Поліна Кликова,Олександр Татарінов, Олена Ходорчук. — [б. в.] : [б. в.], 2020. — 34с.

Анотація

Інформаційно-освітня кампанія #Stop_sexтинг створена у 2018 році з метою захисту українських дітей від сексуального насильства в Інтернеті.

 

Кулешова, О. В.
 Булінг в освітньому середовищі: аналіз, шляхи подолання [Текст] / О. В. Кулешова, Л. В. Міхеєва // Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Психологічні науки. — 2019. — Вип. 1. — С. 154-158. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).

 

 

 

Найдьонова, Любовь Антонівна.
 Діагностика булінгу і кібербулінгу [Електронний ресурс] : методичні рекомендаці / Найдьонова Любовь Антонівна ; власник прав Національна академія педагогічних наук України, Інститут соціальної та політичної психології. — Київ : [б. в.], 2019. — 94с.

Анотація

У методичних рекомендаціях представлено загальні і спеціалізовані методидіагностики булінгу (цькування) й кібербулінгу та їхподолання у контексті започаткування програми протидії цькуванню у закладі освіти.

Для психологів, інших працівників психологічної служби закладів освіти, керівників та адміністраціїшкіл, батьків і всіх, кого цікавлять питання виявлення і протидії булінгу

Протидія насиллю

Цюман, Тетяна Петрівна.
Навчіть дитину захищатися [Електронний ресурс] : Методичний посібник / Цюман Т. П., Нагула О. Л. ; власник прав ВБО «Укр. фонд «Благополуччя дітей». — Київ : [б. в.], 2015. — 62с.

Анотація

Підготовка та видання матеріалів здійснені в рамках проекту «Попередження сексуального насильства та сексуальної експлуатації дітей у країнах Центральної та Східної Європи», що впроваджується Українським фондом «Благополуччя дітей» у партнерстві з Nobody’s Children Foundation (Польща) за фінансової підтримки OAK Foundation (Швейцарія).

Видання буде корисним для вихователів, учителів початкових класів, практичних психологів, соціальних педагогів, батьків, а також усіх, хто працює у галузі попередження насильства над дітьми.

Царевська, Юлія.
 Насильство: короткий інструктаж для консультантів та консультанток [Електронний ресурс] / Царевська Ю. ; власник прав БВО «Конвіктус Україна». — Київ : [б. в.], 2017. — 35с.

Анотація

Видання підготовлено в рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу і ВІЛ-інфекції», за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Зміст

  • Вступ 4
  • Ідентифікація насильства 6
  • Типологія насильства 9
  • Хто такі – постраждалий/постраждала від насильства та кривдник/кривдниця? 12
  • Циклічність насильства 14
  • Що робити, якщо насильство вже сталося? 17
  • Виявлення насильства 18
  • Куди звертатися у випадку насильства 23
  • Звернення до правоохоронних органів 23
  • Безкоштовні консультації 25
  • Алгоритм дії у випадку нанесення тілесних ушкоджень 25
  • Алгоритм дії у випадку зґвалтування чи спроби зґвалтування 26
  • Допомога постраждалим 28
  • Список рекомендованої літератури 35

Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти [Електронний ресурс] : навчально-методичний посібник / В. Л. Андрєєнкова, Ю. В. Аносова, В. В. Байдик та ін. ; власник прав Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти». — Київ : [б. в.], 2020. — 198с.

Анотація

Навчально-методичну розробку присвячено висвітленню сутності та показників профілактики насильства в освітньому середовищі, методів його дослідження та умов створення безпечного освітнього простору. Програма складається з теоретичного матеріалу та практичної складової.

Призначено керівним та педагогічним працівникам освітніх організацій, викладачам інститутів післядипломної педагогічної освіти, практичним психологам, а також усім, хто цікавиться проблемами створення безпечного освітнього середовища.

Методичний посібник для фахівців, які впроваджують корекційні програми для осіб, які вчинили насильство в сім’ї [Електронний ресурс]  /  І. І Довгаль ; власник прав ОБСЄ. — Київ : [б. в.], 2011. — 192с.

Анотація

Матеріали посібника, апробовані під час роботи зі спеціалістами, що впроваджують Програму корекційної роботи з особами, які вчинили насильство в сім’ї, допоможуть практичним фахівцям забезпечити надання комплексу соціальних послуг, спрямованих на формування у таких осіб навичок ненасильницької моделі поведінки, а також надати їм якісну практичну допомогу під час виходу з кризи.

INSPIRE: Сім стратегій з ліквідації насильства щодо дітей [Електронний ресурс] / власник прав Одеський Благодійний Фонд «Шлях до дому». — [б. в.] : [б.в.], 2019. — 107с.

Анотація

Всесвітня організація охорони здоров’я надала право на переклад та публікацію українського перекладу «INSPIRE: seven strategies for ending violence against children» Одеському Благодійному Фонду «Шлях до дому», що несе виключну відповідальність за якість та вірність даного перекладу українською мовою. У випадку будь-яких розбіжностей між англійським та українським виданнями, оригінальне англійське видання вважається обов’язковою та автентичною версією.

У разі будь-якого використання цієї роботи не повинно трактуватись, що ВООЗ схвалює будь-яку організацію, товар або послугу.

Переклад здійснено в рамках проекту “Вдосконалення системи протидії насильству над дітьми в Україні на основі стратегій INSPIRE” за підтримки INSPIRE Fund у 2019 році.

Посібник INSPIRE: дії для впровадження семи стратегій задля припинення насильства стосовно дітей [Електронний ресурс] / власник прав Одеський Благ. Фонд «Шлях до дому». — [б. в.] : [б. в.], 2018. — 291c.

Анотація

Оригінальна версія англійською мовою “INSPIRE Handbook: action for implementing the seven strategies for ending violence against children”. Женева: Всесвітня Організація Охорони Здоров’я, 2018 рік. Ліцензія: CC BY-NC-SA 3.0 IGO є єдиною справжньою та автентичною версією.

Практичне право: на попередження насильства в сім’ї [Електронний ресурс] : пілотний інтерактивний курс / Галай Андрій Олександрович, Галай Вікторія Олександрівна, Муранова Віра Володимирівна, Федоровська Наталія Володимирівна. — Київ : ГО “Київський правозахисний альянс”, 2016. — 100с.

Анотація

Цей посібник спрямовано на заповнення прогалини у якісних тренінгових програмах і джерелах інформації, що можуть бути застосовані у правопросвітній роботі у галузі

попередження насильства в сім’ї. Він орієнтований на формування основної компетенції у системі прав людини, що захищають від домашнього насильства, розкриває правові засади його протидії, сприятиме розвиткові української молоді на засадах гуманізму та толерантності.

Книга є тренінговим комплексом, викладеним у готовому до застосування форматі інтерактивного тренінгу. Вона побудована за стилем доступності, простоти основних категорій, спрощення і пояснення юридичної термінології.

Навчальний посібник “Практичне право: на попередження насильства в сім’ї” стане у нагоді представникам організацій, що займаються правозахистом, правовою просвітою і соціально-психологічною допомогою як готовий комплекс для роботи з молоддю, а також викладачам і студентам, які цікавляться дотичною тематикою — як джерело спеціалізованої інформації.

Протидія домашньому та гендерно зумовленому насильству й добробут громад [Електронний ресурс] : практичний посібник / Журавель Т. В., Кочемировська О. О., Пуха К.В., Янковець В.В.,. — Київ : [б. в.], 2020. — 62с.

Анотація

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні в рамках програми «Комплексний підхід до вирішення проблеми насильства щодо жінок та дівчат в Україні», яка здійснюється Фондом ООН в галузі народонаселення (UNFPA) у співпраці з Міністерством соціальної політики України. Матеріали, висновки та рекомендації, викладені в цій публікації, можуть не відображати офіційну позицію Уряду Великої Британії, UNFPA та Уряду України.

Медіа та протидія насильству [Електронний ресурс] : Посібник для журналістів і журналісток / UNFPA Ukraine, Міністерство соціальної політики України, Посольство Великої Бритації в Україні, Internews Ukraine. — Київ : [б. в.], 2020. — 20с.

Анотація

Посібник для журналістів та журналісток

 

Герасименко, Ганна.
 Гендерна рівність та відповідь на домашнє насильство в приватному секторі України: заклик до дій [Електронний ресурс] / Ганна Герасименко. — [б. в.] : [б. в.]. — 63с.

Анотація

Дослідницька робота та публікація цього дослідження були здійснені за фінансової підтримки уряду Великої Британії на замовлення UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у співпраці з Центром «Розвиток КСВ». Матеріали, висновки та рекомендації, викладені в даній публікації, відображаютьпогляди авторів, та не обов’язково є відображенням офіційної позиції уряду Великої Британії, UNFPA або Центру «Розвиток КСВ».

Дослідження «Гендерна рівність та відповідь на домашнє насильство в приватному секторі: заклик до дій» було проведено з метою виявлення найбільш актуальних гендерних проблем, із якими можуть стикатися працівники та працівниці приватного сектору України, а також пошуку можливих відповідей компаній на ці виклики. В дослідженні розглядаються питання рівного ставлення до жінок і чоловіків, які працюють у компаніях в Україні, у тому числі стосовно можливостей поєднання професійних і батьківських обов’язків, а також наслідки домашнього насильства для професійного життя постраждалих.

Чодрі, Д-р Шазія.
Доступ жінок до правосуддя: довідник для юристів [Електронний ресурс] / Д-р Шазія Чодрі. — [б. в.] : «К.І.С.», Україна, 2018. — 42с.

Анотація

Інформацію, що міститься у цьому бюлетені, наведено з публікації «Навчальний посібник для суддів і прокурорів щодо забезпечення доступу жінок до правосуддя»

(‘Training Manual for Judges and Prosecutors on Ensuring Women’s Access to Justice’), Рада Європи, вересень 2017 р. (авторки: Е. Дубaн (E. Duban) та І. Радачіч (I. Radačić)).

Судовий розгляд справ, пов’язаних з вчиненням насильства в сім’ї в Україні. Проблеми відповідальності міжнародним стандартам та шляхи вдосконалення [Електронний ресурс] : науково-практичний посібник / Євсюкова Маріана Вадимівна, Христова Ганна Олександрівна, Шаповалова Ольга Анатоліївна, Байда Антон Олександрович, Рошка Михайло Якович,. — [б. в.] : «ТОВ «Компанія ВАІТЕ», 2011. — 197с.

Анотація

Посібник є комплексним дослідженням проблем судової практики у справах, пов’язаних з вчиненням насильства в сім’ї, та шляхів її вдосконалення. Він містить ґрунтовний аналіз норм міжнародного та національного права у галузі запобігання та протидії насильству в сім’ї, практики Європейського суду з прав людини та Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок у справах цієї категорії, особливостей юридичної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї в Україні. У виданні викладені результати

моніторингу кримінальних, цивільних справ та справ про адміністративні правопорушення, пов’язаних з вчиненням насильства в сім’ї, рішення у яких розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень України, визначені основні проблеми їхнього судового розгляду та шляхи його вдосконалення, запропоновані основні принципи розгляду судами справ, пов’язаних з насильством в сім’ї. Міжнародні та національні юридичні акти, використані при підготовці посібника, наводяться станом на 1 жовтня 2011 р.

Особливості розгряду справ, пов’язаних із домашнім насильством [Електронний ресурс] : навчальний курс для судів / власник прав USAID. — Київ : [б. в.], 2018. — 300с.

Анотація

Це видання здійснено за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя». Погляди авторів,викладені у цьому виданні, не обов’язково відображають думку Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Злочини проти статевої недоторканості

Бугаєць, Тамара.
Сексуальне насильство щодо дитини: координація дій [Електронний ресурс] : Інформація для спеціаліста / Бугаєць Б., Ковальова О., Пашко Н. ; власник прав ЮНІСЕФ. — [б. в.] : [б. в.], 2020. — 30с.

Анотація

Розроблено в межах проекту, що реалізується Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Уряду Сполучених Штатів Америки. Думки, висловлені в публікації, є позицією авторів і не обов’язково відображають політики та погляди ЮНІСЕФ та/або Уряду США.

Стратегія запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом, в Україні [Електронний ресурс] / власник прав ООН. — [б. в.] : [б. в.], 2018. — 37c.

Анотація

Стратегія запобігання та протидії сексуальному насильству розроблена за підтримки cтруктури Організації Об’єднаних націй з питань ґендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки) в Україні та Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні за погодженням з Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Міністерством закордонних справ та Міністерством юстиції України.

Дудоров, О. О.
Відповідальність за домашнє насильство і насильство за ознакою статі [Електронний ресурс] : науково-практичний коментар новел Кримінального кодексу України / Дудоров О. О., Хавронюк М. І. — Київ : Компанія ВАІТЕ, 2018. — 288с.

Анотація

У коментарі відображено і прокоментовано зміни, які були внесені до Кримінального кодексу України згідно із Законом України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» №2227-VIII від 6 грудня 2017 року.

Для суддів, прокурорів, слідчих, адвокатів, викладачів і наукових працівників, аспірантів і студентів юридичних закладів вищої освіти, працівників центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування і реалізують державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, місцевих державних адміністрацій та сільських, селищних, міських, районних у містах рад, їх виконавчих органів (зокрема їх структурних підрозділів з питань сім’ї, служб у справах дітей, органів управління освітою, органів охорони здоров’я тощо), уповноважених підрозділів органів Національної поліції, органів управління освітою, навчальних закладів, установ та організацій системи освіти, органів охорони здоров’я, установ та закладів охорони здоров’я, загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Буде корисний усім, хто цікавиться питаннями кримінально-правової охорони прав та свобод людини і громадянина, інтересів суспільства та держави.

Дудоров, О. О.
Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (основні положення кримінально-правової характеристики) [Текст] : практ. порадник / О. О. Дудоров. — Сєвєродонецьк : РВВ ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка, 2018. — 92 с.

Анотація

У пораднику розкриваються основні положення кримінально-правової характеристики злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (розділ IV Особливої частини КК України із законодавчими змінами від 6 грудня 2017 р. і 14 березня 2018 р. ).

Робота розрахована на курсантів і студентів закладів вищої освіти юридичного профілю, а також може бути корисною для викладачів, суддів, адвокатів і працівників правоохоронних органів.

В мережі існує електронний варіант книги.

Андрусяк, Г.
Суспільна небезпека та деякі правові позиції кваліфікації згвалтування / Г. Андрусяк // Історико-правовий часопис. — 2019. — № 2 (14). — С. 94-98. — Бібліогр. в кінці ст. (16 назв).

Анотація

Стаття присвячена проблемам кваліфікації зґвалтування як одного з найбільш тяжких злочинів проти особи у всьому світі, оскільки в багатьох випадках вони супроводжується вбивством.

Суспільна небезпека статевих злочинів визначається насамперед посяганням на статеву свободу чи статеву недоторканість особи, а також заподіянням шкоди здоров’ю, честі і гідності особи, нормальному фізичному, психічному та соціальному розвитку дітей і підлітків.

  Надання послуг з репродуктивного здоров’я у випадку гендерного насильства [Електронний ресурс] : Посібник для медичних працівників / упоряд. Оксана Бабенко, Володимир Банніков ; рец. Олена Голоцван, Галина Майструк. — Київ : [б. в.], 2015. — 68с.

Анотація

Посібник «Надання послуг з репродуктивного здоров’я у випадку ґендерного насильства» підготовлено Благодійним фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» в рамках проекту Фонду народонаселення ООН (ЮНФПА) в Україні «Посилення гуманітарної відповіді на потреби найуразливіших категорій жінок та дівчаток-підлітків в умовах збройного конфлікту на сході України: зміцнення міжвідомчої системи попередження та подолання ґендерно обумовленого насильства та забезпечення доступу до послуг з охорони репродуктивного здоров’я».

Зміст посібника базується на сучасних принципах надання медичної допомоги на засадах доказової медицини у випадках ґендерного насильства та призначений для удосконалення знань і практичних навичок працівників закладів охорони здоров’я.