Вільні творять майбутнє /до Дня Гідності та Свободи/

 Щороку 21 листопада, згідно з Указом Президента від 13 листопада 2014 р. в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Визначну дату встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

Пам’ятну дату запровадили з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження й донесення до сучасного та майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події, які мали місце в Україні на початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

День гідності та свободи досить міцно укоренився у нашу традицію. Бо це була не ініціатива згори. Цей день виник на запит суспільства. І саме в цей день люди вважають за обов’язок і честь вшанувати пам’ять учасників Майдану, загиблих на Майдані Героїв Небесної сотні.

Сьогодні триває героїчна боротьба українського народу проти російських загарбників у повномасштабній війні. Це – історичний період героїчної оборони, завзятого відвойовування окупованих територій, запеклої битви за національну гідність, свободу і правду, за мову та свою ідентичність, за право жити на своїй землі.

Наші воїни показують міць, уміння відстоювати свої землі та незалежність, а народ України – демонструє світу справжню витримку!

Віримо у нашу перемогу! Слава Україні! Героям Слава!

 

Дискурс Революції Гідності: зміст, структура, методологія дослідження [Текст] // Філософська думка. — 2016. — № 4. — С. 5-122.

 

 

 

 

 

Інформаційно-довідкові матеріали щодо хронології подій 2014-2019 рр [Текст] // Історія України (Шкільний світ). — 2019. — № 15 (943). — С. 12-16.

 Анотація

– російська збройна агресія на Сході України, І період

 

 

 

Народжені захищати Україну [Текст] / [упоряд. Р. В. Щур]. — Чернівці : Місто, 2019. — 216 с.
ISBN 617-652-232-4

 Анотація

Книга про героїв сучасності, патріотів, захисників Вітчизни з Глибоччини. Учні досліджували біографічні дані, розповіді про життєвий та бойовий шлях учасників АТО, які захищають нашу країну від нападників, та про тих хлопців, які віддали за неї своє життя.

 

 

Небесна сотня воїнів Христа : Вірші [Текст] // Позакласний час. — 2019. — № 1. — С. 54-55. Вкладка “Не журись!”.

 

 

 

 

 

Небесна Сотня [Текст] / [К. Богданович, Х. Бондарева, Ю.Бухтоярова та ін.]. — Харків : Фоліо, 2015. — 206 с. — Укр. та рос. мовами.
ISBN 966-03-7191-0

 Анотація

Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та “воїнами світла”. Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона – німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

 

 

 Пам‘яті гірка сльоза [Текст] / [К.М. Бессараб, О.В. Вапняр, В.Г. Долінський та ін.]. — Вінниця : ФОП Барановська Т.П., 2018. — 66 с.
ISBN 617-7233-48-9

Анотація

У часи важких випробувань завжди знаходились Прометеї нації, сила й воля яких слугувала прикладом для інших. Ця книга про мужніх воїнів-тиврівчан, які пішли у безсмертя та вічність, захищаючи незалежність Вітчизни на її східних рубежах. У ній використані матеріали з відкритих джерел, спогади бойових побратимів, дружин та матерів, що дає читачеві можливість збагнути всю глибину скорботи та велич подвигу. Книга для широкого кола читачів, а особливо для молоді.

 

 

Перевесники Незалежності. Силуети покоління у часі та подіях [Текст] : [монографія] / за ред. Сергія Макеєва, Наталії Коваліско. — Київ : Ун-т соціології НАН України, 2022. — 299 с.
ISBN 966-02-9368-7

 Анотація

У монографії представлено деякі силуети однолітків Незалежності держави – тих, хто народився на початку 90-х років минулого століття. Ті абриси, які їм надавали відмінності у соціальному походженні, а також час та події надзвичайної загальної значущості та індивідуальної важливості. Те, як вони – не в універсальний спосіб – усвідомлювали рух історії та своє місце в ньому. У Вступі дано оцінку чисельності когорти 1991 року народження і в найзагальніших рисах характеризуються соціально-економічні умови її первинної соціалізації. В першому розділі розглянуто соціологічну інтерпретацію покоління, в другому – відмінності та особливості однолітків незалежної України, в третьому – участь у подіях 2013–2014 років – Майдану та війни на Сході країни. Емпіричну базу становлять дані порівняльних міжнародних обстежень, моніторингу Інституту соціології НАН України, ініціативні опитування у мережі, що їх виконали співробітники кафедри соціології історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, власні матеріали, отримані за участі авторів книги в різних наукових та історико-біографічних проєктах.

Книжка має зацікавити фахівців гуманітарних та соціальних дисциплін, які досліджують проблеми молоді, експертів з питань соціальної політики, студентів та аспірантів за спеціальністю «054 – Соціологія».

 

 

Роковини розстрілів на Майдані: тема номера [Текст] // Країна. — 2022. — № 7. — С. 16-25.

Анотація

На Майдані активна частина перемогла пасивну. Ми вирвалися з пострадянського простору. Це найголовніший здобуток Майдану

 

 

 

Український щоденник: Визвольна війна України XXI ст. [Текст] : Історична інформаційна хроніка (лютий-березень 2022 р.). Т. 1 / уклад.: В. Є. Шевченко, О. Д. Саян. — Кременчук : Нова Бук, 2022. — 452 с. — (Історія землі Полтавської ; вип. 3).
ISBN 617-639-344-3

 Анотація

У виданні, яке вперше виходить у світ в Україні, читачеві пропонується інформаційна хроніка опору українців російським рашистам під час Визвольної війни України ХХІ ст. у лютому-березні 2022 р.

Увазі читачів пропонуються повідомлення державних діячів, державних інституцій України і урядників, командувачів усіх родів військ, народних депутатів, депутатів обласних і міських рад, журналістів і кореспондентів зарубіжних ЗМІ, роздумів видатних особистостей тощо.

 

 

Артеменко, Інна.    Дар передбачення чи очікуваний фінал: драматургічні спроби побудови сценарію Революції Гідності / Інна Артеменко // Українська мова і література в школах України. — 2020. — № 4. — С. 11-14. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 Анотація

Рух спротиву в п’єсах, написаних напередодні Майдану 2013-2014 рр.: збірка п’єс “Майдан. До і після. Антологія актуальної драми”; драма Олега Миколайчука-Низовця “Нетудидитина”; п’єса Дмитра Тернового “Деталізація”; п’єса, розміщена у розділі “Предтеча”, Ярослава Верещака “Третя молитва”

 

 

Бевз, Тетяна.    Українська ідентичність і національна безпека у викликах сьогодення [Текст] / Тетяна Бевз // Українознавство. — 2020. — № 4 (77). — С. 143-158. — (Українська ідентичність і національна безпека у викликах сьогодення). — Бібліогр. в кінці ст. (35 назв).

 Анотація

концепт, ідентичність, українська ідентичність, національна безпека, соціокультурні трансформації, гуманітарна сфера, загрози, зарубіжні та вітчизняні науковці

 

 

Бех, Іван.    10 приписів у вихованні патріотизму. Духовна сила патріотизму особистості [Текст] / Іван Бех // Методист. — 2020. — № 11-12. — С. 30-47. — Бібліогр. с. 43 (9 назв).

 

Анотація

Пропонується авторське вазначення патріотизму як безумовного і високосмислового почуття-цінності, яке характеризує ставлення особистості до народу, Батьківщини, держави та до самої себе

 

 

Вакуліна, Ольга.    Новий період цінностей почався з Євромайдану [Текст] : День Гідності та Свободи / Ольга Вакуліна // Голос України. — 2021. — № 220. — С. 8.

 Анотація

2014 рік увійшов в новітню історію України як рік великої переоцінки цінностей. Він вивів українців на нову орбіту відповідальності за свою державу – нам вдалося врятувати її від повернення до тоталітаризму та кривавих обіймів Кремля.

 

 

Винницький, Михайло.    Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності [Текст] / Михайло Винницький, [пер. з англ. Р. Клочко]. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 560 с.
ISBN 617-679-886-6

 Анотація

«Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності» — книжка Михайла Винницького, у якій детально та послідовно висвітлено події в Україні 2013–2018 рр. Ця історична праця поєднує в собі точку зору науковця і спостерігача-учасника, який брав активну участь у протестах. Під час Революції Гідності Михайло Винницький був постійним коментатором англомовних ЗМІ, здійснював аналіз поточних подій у своєму блозі «Думки з Києва». А згодом написав цю книжку, яка вперше побачила світ 2019-го року англійською мовою і стала внеском автора у відстоювання позицій України в її довголітній інформаційній війні.

 

 

Виноградов, О.    Слово Майдана [Текст] : [публицист. произв.] / О. Виноградов. — Киев : Изд. Корбуш, 2014. — 528 с.
ISBN 966-2955-30-9

 Анотація

У книзі Олега Виноградова зібрані сто оповідань учасників і очевидців подій, що сталися на Майдані Незалежності в Києві з листопада 2013 по лютий 2014 року.

Спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямів і течій Майдану допоможуть читачеві дізнатися всю правду про історію «Революції Гідності», а також зрозуміти думки, надії і вчинки тих, хто ціною життя відстоював честь України і гідність свого народу.

 

 

Водотика, Т. С.    Ігри відображень. Якою бачить Україну світ [Текст] : У пошуках власного образу / Т. С. Водотика, Є. В. Магда. — Харків : Vivat, 2017. — 352 с.
ISBN 617-690-616-2

Анотація

Науково-популярне дослідження висвітлює еволюцію міжнародного іміджу України в історичній ретроспективі, теоретичні та практичні аспекти роботи над ним. За географічним принципом розкрито чинники впливу на спосіб сприйняття України в сучасному світі.

Особливу увагу приділено історичному та навіть філософському контекстам функціонування стереотипів про Україну, а також історичному та політичному бекграунду формування її образу в різних країнах.

 

 

В’ятрович, Володимир Михайлович.    Нотатки з кухні “переписування історії” [Текст] / Володимир Михайлович В’ятрович. — Київ : Наш формат, 2021. — 528 с.
ISBN 617-7975-67-5

 Анотація

Це книжка не про переписування історії. Вона — про спроби українців написати історію власної держави. Звільнитися з полону думок «старшого брата» й досягнути справжньої незалежності — коли можеш розповідати свою історію від першої особи. Як історію України, а не Росії, Польщі чи ще когось на нашій землі. У ній автор зібрав низку власних публікацій — від початку 2000-х до нашого часу — та доповнив їх сучасним наративом. Це статті, колонки, інтерв’ю, у яких ідеться про національну самосвідомість, Голодомор, визвольну боротьбу й «людей волі», Помаранчеву революцію і Євромайдан, матеріали під грифом «цілком таємно», які одного дня стали «цілком нетаємними». Значну частину цієї історії автор ретельно дослідив, а ще частину — допомагав творити. Ось чому це книжка про минуле — автора, українців, минуле загалом, про історію як history і story, про колективне й особисте. Володимир В’ятрович — історик, дослідник визвольного руху, громадський діяч. У 2014–2019 роках — голова Українського інституту національної пам’яті. Лауреат премії імені Василя Стуса, автор низки книжок, зокрема серії «Історія з грифом “Секретно”».

 

 

Герасименко, Н.    Особливий погляд (огляд романів українських письменниць про події Революції Гідності та війну на Сході України) [Текст] / Н. Герасименко // Слово і Час. — 2018. — № 7. — С. 24-35. — Бібліогр. в кінці ст. (14 назв).

 

 

 

 

Герасименко, Ніна.    Діти і війна: як сучасні письменники зображають Революцію Гідності та російську агресію на Сході України у дитячій літературі / Ніна Герасименко // Дивослово. — 2021. — № 5-6. — С. 63-66. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

Анотація

Проза для дітей, присвячена Революції Гідності й російсько-українській війні на Сході України. “Вертеп.#Роман про Майдан” О. Захарченко, “Мій тато став зіркою” Г. Кирпа, “Казка про Майдан” Х. Лукащук, “Інтернат” С. Жадан, “Укри” Б. Жолдак

 

 

Голомша, М. Я.    Майданна Україна [Текст] : [публіцистичні роздуми] / М. Я. Голомша. — Київ : Просвіта, 2017. — 212 с.
ISBN 617-7201-51-8

 Анотація

У книзі зібрані аналізи-роздуми за 2016 рік щодо поточного публічного резонування державних справ через призму національної безпеки України, досліджуються окремі аспекти розвитку та функціонування економіки, державних та суспільних інституцій тощо. Розглядаються складні відносини між державою і суспільством на етапі розбудови оновленої України в парадигмі цінностей Майдану Гідності та пропозиції для формування середовищ життя як перспективного формату самодостатніх і спроможних громад на засадах субсидіарності.

Дається прогнозоване бачення розвитку різних аспектів державності та моделей функціонування структурних елементів управлінської системи, технологій майбутнього.

Книга розрахована на широке коло читачів.

 

 

Григорчук, Микола.    “Свобода на барикадах”. До другої річниці Ревоюції Гідності [Текст] / М. Григорчук // Світогляд. — 2016. — № 2. — С.1-5.

 

 

 

 

 

Дворкін, І. В.    Формування історичної пам’яті в підручниках з історії України: до та після Євромайдану [Текст] / І. В. Дворкін, С. С. Телуха, А. В. Харченко // Сторінки історії. — 2021. — Вип. 53. — С. 356-370. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

Дениско, Г.    Про що гомонить Соборний майдан [Текст] : Інтерв‘ю. Есеї. Сторінки боротьби за Свободу / Г. Дениско. — Полтава : Вид. Говоров С.В., 2018. — 392 с. — (Просвітницька книгозбірня ; кн. 13).
ISBN 966-2764-21-5

Анотація

Книга вміщує невелику частину публіцистичного доробку заслуженого журналіста України, кавалера ордена «За заслуги» ІІІ ступеня Ганни Дениско-Антипович, котра уже понад півстоліття працює на журналістській ниві в ім’я утвердження в пост геноцидному українському суспільстві ідеалів Свободи, Честі і Справедливості, переданих нам у спадщину від аріїв-антів-козаків-лицарів Української Народної Республіки і Української Повстанської Армії, тих, хто не зрадив свою безсмертну душу і Матір Україну у найтяжчих випробах доби.

Видання для широкого кола читачів.

 

 

Дорошко, Микола.    Історія України. Знакові події та особистості [Текст] / Микола С. Дорошко. — Київ : ОСНОВА-ПРИНТ ПЛЮС, 2021. — 472 с.
ISBN 966-986-395-9

 Анотація

Відомий український історик Микола Дорошко висвітлює ключові події в історії української держави з найдавніших часів до нашого часу, а також вимальовує літературні портрети видатних діячів у контексті історії України.

 

 

Зав‘язкін, О. В.  Свята моєї України для маленьких патріотів [Текст] / О. В. Зав‘язкін ; [О.В. Зав‘язкін]. — Київ : Кристал Бук, 2016. — 16 с. — (Велика книжка) (Світ навколо нас). — Авт. вказаний над вих. дан.
ISBN 617-7352-47-0

 Анотація

Свята бувають різні — релігійні, державні, професійні. Свято — це радість, щире спілкування, розваги та частування. Усі вони пов’язані з давніми народними традиціями та визначними історичними подіями. До цього ілюстрованого видання ввійшли розповіді про свята і пам’ятні дні, які ми відзначаємо в Україні. Адресовано всім, хто цікавиться вітчизняною культурою та історією.

 

 

Зіненко, Р. А.    Війна, якої не було. Хроніка Іловайської трагедії [Текст]. Ч. 2 : 25-31 серпня 2014 року / Р. А. Зіненко. — Харків : Фоліо, 2019. — 476 с. — (Хроніка).
ISBN 966-03-8464-4

 Анотація

Роман Зіненко (нар. 1974 р.), колишній морський піхотинець, доб­роволець батальйону «Дніпро-1», був серед тих, хто в серпні 2014-го опинився в пеклі Іловайська. Він не тільки вижив, але й написав одну з перших книжок про війну на Сході України — «Іловайський щоденник», що вийшла у видавництві «Фоліо» українською та російською мовами. Ця чесна і відверта розповідь очевидця, який нічого не вигадує, а намагається бути максимально точним у своїх спогадах, отримала широкий відгук у читачів, насамперед у тих, хто виходив з-під Іловайська кривавим «зеленим коридором». Нова книга Романа Зіненка є результатом ретельного дослідження, яке ґрунтується на спогадах близько сотні бійців і офіцерів, від добровольця до вищого керівництва сектора «Б», учасників Іловайської трагедії. Окрім того, автору довелося переглянути, перевірити й хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- і фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом. Результати окремих журналістських досліджень, а також звіт тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України вміщені на сторінках цієї книжки. Переважна більшість зібраних фактів до сьогодні не була відома українському суспільству. І хоча автор подає найбільш повну і реальну картину бойових дій під Іловайськом, залишається ще дуже багато питань, на які свого часу обов’язково будуть отримані відповіді. Друга частина книжки висвітлює хронологію подій, що відбувалися 25–31 серпня 2014 року.

 

 

Карпінський, Борис Андрійович.    Національні цінності як стратегіологічний базис виховання й формування державотворчого патріотизму нації / Борис Андрійович Карпінський, Кароліна Юріївна Мучичко // Соціально-гуманітарний вісник. — 2020. — Вип.32-33. — С. 196-198. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

 

 

 

 

Киричок, Петро.    Майдан і КПІ [Текст] = Maydan and KPI / [Петро Киричок]. — Київ : АртЕк, 2021. — 176 с. — Авт. вказаний над вих. дан. : Текст парал. англ. мовою.
ISBN 617-8043-14-8

 Анотація

Це документальна книга про київських політехніків, які боролися за свободу і незалежність України, про київських політехніків, які віддали найцінніше своє життя – заради того, аби Україна була вільною, незалежною, демократичною країною. Герої цього видання – КПІшники, студенти і викладачі. Книгу було створено заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву Героїв Небесної Сотні, воїнів АТД назавжди залишаються в серцях українців. Вона – нагадування всім нам про те, якою ціною здобувалась і здобувалася свобода та новий шанс для нашої країни стати справжньою європейською державою. В книзі використані фотографії та документи з архівів КПІ ім. Ігоря Сікорського, а також співробітників та студентів.

 

 

Колеснікова, В.    Бібліотека Майдану: шлях від революційної читальні до бібліотеки Музею Революції Гідності [Текст] / В. Колеснікова // Бібліотечний вісник. — 2019. — № 2 (250). — С. 24-33. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).

Анотація

– Революція Гідності, “територія розуму”, революційна читальня – Бібліотека Майдану, практика “чесного слова”, бібліотекарі-волонтери, Майдан у книжках

 

 

Кульчицький, С.
Від Революції розпаду до Революції Гідності [Текст] / С. Кульчицький // День. — 2019. — № 200-201. — С. 20. — Поч. Продовж. у №№205-206, 210-211.

 Анотація

Революція 1989-1991 рр., яка покінчила з диктатурою вождів КПРС і спричинила зникнення російсько-радянської імперії, відрізнялася від попередніх тим, що була революцією розпаду

 

 

Кульчицький, С. В.    Українська революція [Текст] / С. В. Кульчицький. — Київ : Генеза, 2005. — 368с.
ISBN 966-504-468-0

 Анотація

Книга присвячена 200-денній епопеї президентських виборів 2004р. – яскравому феномену новітньої української історії.

Автор переконаний, що Українська (Помаранчева) революція 2004р. – справжня, і вона є окремою ланкою в ланцюзі революцій, які відбулися на території Східної Європи. Їх несхожість на відомі історії революцій пояснюється об‘єктивними обставинами виходу посткомуністичних країн із мутантної комуністичної цивілізації на загальнолюдський шлях розвитку.

Для широкого кола читачів, хто цікавиться сучасною історією України.

 

 

Лазарович, М.    Російсько-українська війна (2014-2017 роки) [Текст] : короткий нарис / М. Лазарович. — Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2017. — 239 с.
ISBN 966-668-429-8

Анотація

Особливістю сучасної гібридної війни є те, що весь масив інформації і повідомлень про хід бойових дій розсипається на безліч фраґментів, які не затримуються у довгій пам’яті. Не дивно, що навіть обізнаним важко тепер пригадати всю еволюцію війни. Тому книжка «Російсько українська війна (2014–2017 роки)» – спроба систематизації нашої недавної історії – є актом стратегічним.

 

 

Лісовський, П. М.    Національна безпека України [Текст] : навч. посіб. / П. М. Лісовський, Ю. П. Лісовська. — Київ : Університет “Україна”, 2020. — 292 с.
ISBN 966-388-596-4

Анотація

У навчальному посібнику автори висвітлюють національну безпеку України як багатовимірну систему захисту особистісних, державних та суспільних інтересів. Акцентовано увагу на квантову безпеку як дифузійно якісно цифрову модель корпускулярно-хвильового рівня в системі національної безпеки України. Зазначено, що саме контррозвідка є прерогативою діяльності служб та Президента України у вирішенні правових інтересів держави.

Навчальний посібник розраховано на науковців, викладачів, студентів, курсантів, співробітників спецслужб.

 

 

Лось, Я. С.    Обличчя війни [Текст] : Спогади, нариси, факти, світлини / Я. С. Лось. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 100 с.
ISBN 966-457-328-0

Анотація

Ця невелика збірка нарисів, спогадів та світлин – лише краплина пам’яті полеглих та безмежної вдячності живим воїнам АТО Бучацького краю, краплина данини нинішнім відважним бійцям за волю й незалежність України. Для нас – це оповіді і світлини, для них – хвилюючі, гіркі й незабутні спогади.

 

 

Лук’яненко, Л. Г.    Національна ідея і національна воля [Текст] / Л. Г. Лук’яненко. — Київ : МАУП,  2003. — 296с.
ISBN 966-608-309-4

Анотація

У просвітницько-публіцистичній праці автор розглядає наріжне питання ідеології української держави, дає оцінку державотворчого процесу в Україні, його окремих складових – економічних, політичних, соціальних, моральних. Головною темою є проблема національної ідеї, рефреном – заклик до єдності народу через відродження мови, традицій, культури, національної гордості, любові до України.

 

 

Павленко, Наталія.    “Ми ті, хто переможе в битві за справжню незалежність” [Текст] / Наталія Павленко // Країна. — 2022. — № 33. — С. 32-33.

Анотація

Про Ольгу Омельянчук – волонтерку, медійницю, представницю покоління незалежних, журналістку, яка висвітлює російсько-українську війну з перших її днів

 

 

Позняк-Хоменко, Наталка.    Волонтери: сила небайдужих [Текст] / Наталка Позняк-Хоменко. — Київ; Тернопіль : Джура, 2020. — 360 с.
ISBN 966-185-176-3

Анотація

Книга “Волонтери: Сила небайдужих” розповідає про волонтерство, як суспільне явище, що потужно заявило про себе з 2014 року, коли свідомі громадяни долучились до розбудови та забезпечення українського війська.

«Слово «волонтер» в останні роки надійно увійшло в наш лексикон. І не буде перебільшенням сказати, що саме волонтерський рух, ця всенародна підтримка, стала одним із вирішальних факторів спротиву російській агресії. У багатьох моментах саме волонтери замінили собою державні механізми, виявилися оперативнішими, креативнішими, відповідальнішими. І саме завдяки волонтерам наша армія стала такою, як вона є. І йдеться тут не лише про харчі чи бронежилети, які масово возилися на передову у 2014-2015 роках. Ідеться передусім про моральний дух армії. Волонтери, які стали зв’язковим механізмом між передовою та тилом і реальним свідченням, що «своїх не кидають», підтримували у бійців розуміння, за що вони воюють, а у населення – що вони під надійним захистом. І це, мабуть, їхня найголовніша місія. Хочеться, щоб ми про це ніколи не забували», – говорить авторка книги, співробітниця Українського інституту національної пам’яті Наталка Позняк-Хоменко.

До книги увійшло 28 історій, розказаних від першої особи, які репрезентують різні аспекти волонтерської діяльності, пов’язані з російсько-українською війною: підтримка армії, допомога пораненим, підтримка населення, яке стало заручником цієї війни.

 

 

Роуч, М.    Вояки. Цікава наука про людей на війні [Текст] / М. Роуч. — Харків :Ранок : Фабула, 2019. — 304 с.
ISBN 617-09-4209-8

 Анотація

Авторка всесвітніх бестселерів ділиться зі своїм читачем неймовірними фактами про боротьбу солдат з дійсно найбільшими їхніми ворогами – панікою, виснаженням, спекою, шумом. Досліджує вплив найменших та, на перший погляд, незначних деталей на перебіг бойових дій. Для прикладу, дізнається чому звичайна застібка-блискавка може створити проблеми снайперу. Чи, що спільного є між весільною сукнею та захисним костюмом.

Роуч досліджує, як наука допомагає людині в екстримальних умовах.

 

 

Степаненко, М.     Денотат “Революція Гідності” в перифрастичному представленні: формально-граматичний і семантичний аспекти [Текст] / М. Степаненко // Українська мова. — 2019. — № 1(69). — С. 45-54. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).

 

 

 

 

Терно, С.    Революція гідності 2013-2014 рр.: які уроки варто винести? [Текст] / С. Терно // Історія в рідній школі. — 2017. — № 7-8. — С. 37-39. — Бібліогр.: с. 39 (5назв).

 

 

 

 

 

Удовік, Сергій.    Україна. Історія великої держави [Текст] / Сергій Удовік. — Київ : ОСНОВА-ПРИНТ ПЛЮС, 2021. — 146 с. : іл.
ISBN 966-986-408-6

Анотація

У книзі читачам вперше пропонується ілюстрована історія Русі-України з прадавніх часів і до наших днів в контексті геополітичних подій. Історія Русі-України розглядається з позиції становлення міського демократичного суспільства і боротьби міської християнської цивілізації з архаїчним сільським традиційним світом. Велика увага приділяється мультикультурним і мультиетнічним основам становлення Русі-України.

Книга проілюстрована 565 фотографіями і 8 картами.

 

 

Харченко, Г. О.    Щоденник артилериста [Текст] / Г. О. Харченко. — Харків : Фоліо,2019. — 284 с. — (Воєнні щоденники).
ISBN 966-03-8567-2

 Анотація

Геннадій Харченко — історик, перекладач і економіст за освітою, мешканець Запоріжжя. Навесні 2014 року Геннадій добро­вільно при­йшов до військкомату, а влітку став командиром гармати у тре­тій гаубичній батареї 55-ї окремої артилерійської бригади. Найважливіші події періоду активної участі артбригади в АТО відтворені в книзі. У створенні книги авторові допомогали бійці 55-ї окремої артилерійської бригади і волонтери фонду «Сестри Перемоги». Книга оповідає про людей, котрі вирішили взяти в руки зброю, щоб відстояти свою честь і своє право жити вільно на своїй землі. А також про тих, хто брав найактивнішу участь і надавав допомогу в становленні і розвитку підрозділів Запорізької бригади. «Щоденник артилериста» розповідає про війну без пафосу, надриву і високих нот. Автор майже не вживає слово «герой», не тому що таких поряд з ним не було. Просто війна — важка робота.

 

 

Яновська, О. В.    Громадянські протестні практики в Україні: від Помаранчевої революції до Революції Гідності / О.В. Яновська // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія Питання політології. — 2018.Вип. 33. — С. 44-49. — Бібліогр. в кінці ст.