У Державній бібліотеці України для юнацтва 30 вересня 2023 року відбулося урочисте відкриття Виставковий проєкт «Енеїді 225: національний колорит легендарної поеми».
На виставці представлені основні атрибути народного побуту, які зустрічаються в «Енеїді» І.П. Котляревського та зберігаються у фондовій колекції Національного музею народної архітектури та побуту України.
Серед експонатів – керамічний посуд (носатки, миски полив’яні, чайники-рукомийники, чаші, макітри, глеки, сулії тощо); типовий одяг українців кінця ХІХ – початку ХХ ст. з Полтавщини (сорочки, керсетки, кораблик-очіпок, намітки, плахти, чоботи тощо); глиняні козацькі люльки кінця XVIII – початку ХХ ст.; побутові експонати з фондової збірки (рубель, качалка, миска тощо).
Відділ мистецтв Державної бібліотеки України для юнацтва представив книжкову виставку «Від троянців до козаків» з ілюстраціями до «Енеїди» І.П. Котляревського різних років видання.
Неповторні та колоритні ілюстрації О. Базилевича відтворили атмосферу тогочасного побуту українців.
У вітальному слові заступник Генерального директора з наукової роботи Ігор Паньків наголосив, що завдяки «Енеїді» І.П. Котляревського українці залишаються на історичній мапі світу.
Надзвичайно інформативним та цікавим став виступ завідувача відділу «Карпати» Вадима Назаренка «Полтавщина: батьківщина Івана Котляревського як етнографічна основа побуту та подій поеми «Енеїда».
Разом з молоддю старший науковий співробітник відділу «Полтавщина та Слобожанщина» Максим Главацький провів інтерактивну гру «Полтавська давнина» – у трьох глечиках були представлені різні зернові культури і студенти на дотик мали розпізнати їх. Пшеницю та гречку впізнали одразу, а кукурудзу було розпізнати не так легко, але з третьої спроби це вдалося .
У Національному музеї народної архітектури та побуту України проводиться інтерактивна екскурсія «Енеїда. Полтавська давнина», де відвідувачі можуть познайомитися, зокрема, з регіональними особливостями культури та побуту Полтавщини кінця XVIII – початку ХХ століття та поринути в атмосферу часів І.П. Котляревського.
Також на стінах виставкової зали розміщені QR-коди, за якими школярам буде цікаво відкрити для себе рецепти оригінальних страв, які згадувалися у «Енеїді» І.П. Котляревського.
На відкритті виставки лунали козацькі пісні у виконанні Оксани Гордієць.
Дякуємо Національний музей народної архітектури та побуту України за співпрацю, а також за дослідження, збереження і популяризацію національної культурної спадщини, активну культурно-просвітницьку діяльність.
Запрошуємо відвідати виставку «Енеїді 225: національний колорит легендарної поеми» у виставковій залі Державної бібліотеки України для юнацтва за адресою: м. Київ, проспект Голосіївський, 122/1 щоденно з 10.00 до 16.00, крім суботи та неділі.