Василь Касіян. До 125-річчя від дня народження.

1 січня виповнилось 125 років від дня народження класика європейської і української графіки, народного художника України Василя Касіяна. Народився майбутній художник у селі Микулинці (нині в складі міста Снятин Івано-Франківської області) на Прикарпатті, де ще змалку вимальовував з натури народний побут, селян, традиції, яскраві карпатські краєвиди. З дитинства виявив неабиякі здібності до малювання. Після Першої світової війни вступив до Празької Академії образотворчих мистецтв, де навчався з 1920 по 1926 рр. під керівництвом професора і ректора академії видатного графіка Макса Швабінського. Празький період став одним з найважливіших у творчості художника, приніс йому утвердження у професійному мистецтві і європейське визнання. Вивчивши кращі зразки західної і східної гравюри, виконав серію ліногравюр, офортів, гравюр, в яку входили портрети, жанрові картини, ілюстрації, які були зроблені митцем під впливом української гравюри XVI-XVIII століть. Низкою високохудожніх творів («Карпатська мати», «У пошуках роботи», «Лепта», «Бездомні безробітні», «Робоча сім’я» та іншими роботами на соціальну тематику) він відобразив нелегке життя робітників. Ім’я Василя Касіяна зазвучало поряд з такими відомими чехословацькими художниками як Ф. Купка, Й. Упрка, Й. Мисльбек.

У лютому 1927 року Василь Касіян повертається в Україну і починає свою педагогічну діяльність на посаді професора Київського художнього інституту (нині – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури). У 1930 році художник переїхав до міста Харків і брав участь в організації Українського поліграфічного інституту. У воєнні роки разом з інститутом митець був евакуйований у місто Самарканд, де працював над плакатами військової, патріотичної тематики. У 1944 році Касіян повертається до Києва та продовжує свою роботу на посаді професора Київського художнього інституту. У тому ж 1944 року митцеві було присвоєно почесне звання «Народний художник СРСР». Він став засновником художньої школи української графіки. Крім творчої праці Василь Касіян був видатним вченим, мистецтвознавцем і теоретиком українського та світового мистецтва. Та трагічні події війни наклали відбиток і на подальшу творчість художника, про що свідчить робота «Дума про втечу. Дарницький табір військовополонених у 1942 році», 1947.

Почесне місце в творчості майстра зайняла книжкова графіка. Він ілюстрував твори І. Я. Франка, М. М. Коцюбинського, Л. Українки та інших класиків української літератури. Однак головною темою його творчості була багаторічна робота на шевченківську тематику. Художник створив п’ять великих циклів ілюстрацій і оформлень до «Кобзаря» і до окремих видань «Наймички» і «Гайдамаків», використовуючи різні графічні техніки – офорт, дереворит, лінорит, суха голка, м’який лак, акварель тощо. Василь Касіян перший дослідив, зібрав і описав офорти Тараса Григоровича.

У 1964 році, у зв’язку з 150-ю річницею з дня народження Тараса Шевченка, за багаторічну подвижницьку працю, створення багаточисленних портретів, плакатів і ілюстрування п’яти видань «Кобзаря» Василеві Касіяну, першому серед художників, за створену ним «шевченкіану», присуджено Державну премію України імені Т. Г. Шевченка. У 1971 році за участь у створенні 6-томної «Історії українського мистецтва» присуджено Державну премію УРСР.

За творче життя художник створив близько 10 тисяч робіт: гравюр, офортів, ілюстрацій до творів класиків літератури. Більшість творів майстра зберігаються в галереях, найвидатніших музеях світу, України. У 1982 році в Снятині було відкрито музей Василя Касіяна – філію Івано-Франківського художнього музею.

 

 

Касіян Василь (1896-1976) [Текст] : Спогади про художника. — Київ : Мистецтво, 1986. — 206с.

Анотація

У книзі вміщено спогади сучасників – художників, письменників, друзів, близьких – про видатного українського радянського графіка, члена-кореспондента Академії мистецтв СРСР, Героя Соціалістичної праці, народного художника СРСР Василя Ілліча Касіяна (1896-1976). Видання ілюстроване репродукціями творів майстра, а також документальними фотографіями.

 

 

Владич, Л.
Василь Касіян [Текст] / Л. Владич. — Київ : Мистецтво, 1978. — 173с.

Анотація

Ця книжка – про першого серед українських художників Героя Соціалістичної Праці. Про майстра, чия творчість становить одну з найяскравіших сторінок історії не лише українського, а й усього багатонаціонального радянського мистецтва, чиї твори, виконані в 20-х роках у Празі, в спільним надбанням братніх українського, чеського й словацького народів.

 

 

Гоян, Я. П.
Присвята [Текст] : Есе / Я. П. Гоян. — Київ : Веселка, 2001. — 646 с. : іл.

Анотація

Сяйливе слово присвята дало назву новій книжці письменника, лауреата Національної премії України імені Т.Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Яреми Гояна.

Автор у своїх есе з любов`ю пише про великих синів і дочок рідного Українського народу, які жили і живуть на світі для України. Письменник близько знав і знає цих людей і в своєму схвильованому художньому слові доносить до читача їхні високі чуття і глибокі думи, тривоги за долю нації і величення її славою, диво воскресіння і здобутої волі.

 

 

Касіян, В.
Автопортрет [Текст] / В. Касіян. — Київ : Веселка, 2004. — 671с. — (Бібліотека Шевченківського комітету).

Анотація

Книжка ця унікальна в українському письменстві й мистецтві. Ії автор – Василь Касіян – словом і графічним штрихом вирізьбив на скрижалях часу живий портрет своєї епохи і власний автопортрет сина цієї епохи. Митець із когорти ренесансних титанів праці, які прийшли в мистецтво після Шевченка, ровесник трагічного і величного XX віку, на верховині якого воскресла держава Україна, Василь Касіян жертовно працював і жив для України, і в цьому диво художника.

Диво Касіяна – це краса вірності рідній землі, що живе-ясніє зі слова та ілюстрацій, що творять” Автопортет”.

Упорядкував тексти та ілюстрації, написав есе-передмову і післямову лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслужений діяч мистецтв України Ярема Гоян – син Олени, рідної сестри Василя Касіяна.

Видання уперше так широко являє зібрану воєдино значну частину великої спадщини художника, відкриває мистецьку серію в “Бібліотеці Шевченківського комітету” і через чверть віку, як митець відійшов у вічність, повертає світле ім`я великого Василя Касіяна.

 

 

Касіян, В. І.
Пророк. [Про Т.Г.Шевченка] [Текст] / В. І. Касіян ; Есе. Я. Гоян. — Київ : Веселка, 2006. — 430с. — (Бібліотека Шевченківського комітету).

Анотація

Книжка “Пророк” унікальна в українському книговиданні, національному мистецтві і шеченкознавстві.

Уперше в Україні відкривається скарбниця народу – Шевченкіана Василя Касіяна, щедро ілюстрований літопис життя і геніальної творчості Тараса Шевченка.

Митець із когорти ренесансних титанів праці, які прийшли в мистецтво після Шевченка, син української нації Василь Касіян жертовно працював і жив для України, графічним штрихом вирізьбив на скрижалях часу живий портрет своєї епохи, а вершиною мистецького храму височіє, мов собор, славна Шевченкіана.

П`ятьдесят років життя віддав професор Василь Касіян вихованню мистецьких кадрів і створив в українській графіці ” Школу Касіяна “. Учений-енциклопедист (Державна премія України за участь у виданні Української енциклопедії), академик, багаторічний голова Спілки художників України, Герой Праці, депутат Верховної Ради України, автор книг про мистецтво, дослідник графіки і малярства Шевченка, перший з українських митців Шевченківський лауреат.

Нова літературно-мистецька книга іде в світ як виквіт одного роду: ілюстрації Василя Касіяна зріднені з художнім словом лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України Яреми Гояна – племінника художника, сина його рідної сестри Олени.

Книгою про Тараса Шевченка віддаємо шану Василеві Касіяну в 110-ту річницю його народження.

 

 

Касіян, В. І.
Українська дожовтнева реалістична графіка [Текст] / В. І. Касіян, Ю. Я. Турченко. — Київ : Вид-во Академії наук УРСР, 1961. — 191 с. : 56 іл.

Анотація

Ілюстрована монографія В. Касіяна, Ю. Турченка “Українська дожовтнева реалістична графіка” висвітлює основні етапи розвитку, досягнення й кращі традиції української дожовтневої графіки реалістичного демократичного напряму. Книга знайомить читача із загальним напрямом і особливостями розвитку української графіки і кращими творами того часу. У ній розглядається творчість найбільш визначних майстрів української дожовтневої графіки – Т. Шевченка, Л. Жемчужникова, К. Трутовського, М. Мурашка, П. Мартиновича, О. Сластіона, І, Іжакевича, О. Кульчицької та багатьох інших талановитих митців, які, йдучи шляхом ідейності, народності та реалізму, піднесли мистецтво української графіки на найбільш високий у дожовтневий час рівень розвитку, створивши багато високохудожніх творів, які є національною гордістю українського народу, творів, що прикрашають колекції не тільки українських музеїв, а й багатьох інших всесвітньо відомих художніх збірок за межами України і становлять важливу частку загальнолюдської культури.

Розрахована на масового читача.

 

 

Шаров, І. Ф.
Художники України: 100 видатних імен [Текст] / І. Ф. Шаров, А. В. Толстоухов. — Київ : АртЕк, 2007. — 480с.

Анотація

Книга Ігоря Шарова та Анатолія Толстоухова “Художники України: 100 видатних імен” продовжує розпочату 1999 року серію, яка стала популярною серед читачів.

Автори пропонують ознайомитися з біографіями та творчостю відомих українських художників XIX – XX століть, роботи яких правомірно вважаються національним надбанням України.

Книга розрахована на широке коло читачів.