Українська – мова боротьби /до Міжнародного дня рідної мови/

Міжнародний день рідної мови – подія, яку відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.  Міжнародний день рідної мови був проголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року. Запроваджено його було з метою сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.

Мова – це ідентифікатор нації. Вона є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. Мова не просто засіб спілкування, а історія народу, його світогляд. Вона є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашого матеріального й духовного спадку. Це наша зброя. Саме вона – наш щит, наша особливість, маркер, який визначає нашу неповторність. Могутня, глибинна. І кожне слово має свій відтінок: сум, радість, гумор, щедрість, щирість. Вона розчулює, закликає до боротьби. Славнозвісна цитата Ліни Костенко: “Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову”  – це абсолютна істина: немає мови – немає нації.

Віками українську мову знищували. Українці виборювали своє право говорити українською понад 350 років. І сьогодні відстоювати його має кожен громадянин. Захищати і дедалі утверджувати українську мову як державну – наше спільне завдання. Мова живе доти і остільки, доки, і оскільки нею говорять. Якщо мовою не говорять вона завмирає. Українська як єдина державна – фактор національної єдності, безпеки, перемоги.

Любімо, плекаймо, оберігаймо нашу святу мовну скарбницю, пишаймося своїм словом! Шануймо нашу мову, вивчаймо її, розвиваймо! Борімося за красу, за правильність, за багатство мови – чудотворної зброї у нашій боротьбі за перемогу, мови, за якою, щоб там не було – майбутнє!

 

 

Ющук, Іван Пилипович.    Логічна впорядкованість української мови : тема номера / Іван Пилипович Ющук // Бібліотечка “Дивослова”. — 2020. — № 5-6. — С. 2-72.

 

 

 

 

 

 Мова єднає! [Текст] // Однокласник. — 2022. — № 8-9. — С. 9-10.

Анотація

Спілка освітян української діаспори проводить Міжнародний конкурс юних перекладачів “Мовограй” на найкращий переклад художніх творів для учнів українських шкіл за кордоном. Знайомство з учасниками конкурсу, які отримали спеціальні відзнака від журналу

 

 

  Мова єднає українців і робить нас сильною європейською нацією [Текст] : Переконаний Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь // Голос України. — 2022. — № 228. — С. 1, 3.

 Анотація

Розмову з українським політиком, науковцем, громадським діячем Т. Кременем про державну мову вів Василь Нитка. До Дня української писемності та мови

 

 

Тараненко, О. О.    Мова як дзеркало етнічної ментальності: так і ні (кілька мовних явищ) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. — 2021. — № 6. — С. 3-24. — Бібліогр. в кінці ст.

 Анотація

мова і ментальність, “жіночність” / “чоловічність” у ментальності, етнолінгвістика, українські демінутиви (зменшувальні форми слів ), категорія пасиву в українській мові

 

 

Білоус, Оксана Михайлівна. Українська мова в інформаційно-гуманітарному просторі України / Оксана Михайлівна Білоус, Василь Васильович Лизанчук // Соціально-гуманітарний вісник. — 2021. — Вип. 38. — С. 87-91. — Бібліогр. в кінці ст. (13 назв).

Анотація

українська мова, вживання мови, інформаційний простір

 

 

Кривенко, Алла.    Українська мова – серця мого подих  : (Сценарій виховної години для учнів середнього шкільного віку) / Алла Кривенко // Безпека життєдіяльності. — 2022. — № 5. — С. 9-13.

 

 

 

 

 

Кравченко, Людмила.    Українська мова як засіб об’єднання суспільства та чинник національної безпеки України [Текст] / Людмила Кравченко // Українське мовознавство. — 2021. — Вип. 1(51). — С. 5-27. — Бібліогр. в кінці ст. (15 назв).

 Анотація

роль української мови у формуванні громадянського суспільства через аналіз її основних функцій, а саме спілкування, впливу на людину, консолідації громадян, формування національної ідентичності

 

 

Швець, Петро.    Як мову українську упокорювали [Текст] : До Міжнародного дня рідної мови / Петро Швець // Голос України. — 2022. — № 34. — С. 8.

 

 

 

Гребницька, О.    Рідна мова – національний скарб [Текст] / О. Гребницька // Дивослово. — 2020. — № 2. — С. 27-29. — Бібліогр. у кінці ст. (13 назв).

 

 

 

 

 

Бас-Кононенко, О. В.    Вимовні норми як мірило милозвучності української мови (на матеріалі орфоепічних словників) [Текст] / О. В. Бас-Кононенко // Українська мова. — 2019. — № 1(69). — С. 103-114. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).

 

 

 

 

Єрмоленко, С.    Мова, стиль, культура – в об‘єктиві гуманітарної науки [Текст] / С. Єрмоленко, С. Бибик, А. Ганжа // Світогляд. — 2017. — № 5. — С. 3-9.