16/02

Українська молодь: політичні кумири та ідеали

Всеукраїнське соціологічне дослідження

Організатор: ДБУ для юнацтва (Н. Паянок)

Термін проведення – 2019 р.

Бази проведення: ДБУ для юнацтва та обласні бібліотеки для юнацтва
Актуальність дослідження. Політичні процеси, що відбуваються в нашій країні, мають значний вплив на всі сфери соціального життя в Україні. Це зумовлює нові прояви суспільної свідомості, громадяни все рідше керуються встановленими раніше традиціями, нормами. Стан масової свідомості населення, і, перш за все, молоді, характеризується як прогресивністю настроїв та думок, так і зростанням рівня аполітичності, яка виявляється на індивідуальному або груповому рівні у віддаленості від політики, пасивності та байдужості до політичного життя. Чи має сучасна молодь України політичні взірці, кумирів, ідеали? Кому саме вона довіряє? Чи цікавляться юнаки та дівчата в ситуації, що склалася в країні, ще й політичним вибором? Усі названі питання вкрай важливі на нинішньому історичному етапі розвитку нашої держави. Це визначає необхідність їх ґрунтовного дослідження.
Мета: дослідити розуміння та уявлення юнацтва, молоді про політику, політичних кумирів (якщо такі існують) та ідеали.

Об’єкт дослідження: молоді люди віком 14-35 років, у т. ч. користувачі бібліотек для юнацтва, молоді.

Предмет дослідження: ставлення молоді до політичної сфери країни та її уявлення про політичних кумирів, ідеали.

Завдання дослідження: з’ясувати ставлення молоді до політичного життя в країні; виявити, чи існують політичні кумири та ідеали в молоді України; визначити рівень оцінки молоддю державної політики; з’ясувати рівень зацікавленості сучасної молоді політикою.

Методи збору інформації: анкетне опитування, аналіз даних.

Висновки. Загалом у дослідженні брали участь 6291 респондент – користувачів бібліотек для юнацтва, молоді. Серед них 3787 (60 %) жінок та 2504 (40 %) чоловіків.

Варто зазначити, що анкетування здійснювалося на основі показників роду заняття респондентів: школярі, студенти, працівники та ін. (ліцеїсти, що тимчасово не працюють, домогосподарки).

Статистичні дані показують на скільки різняться або ж навпаки схожі погляди респондентів на політичні питання залежно від власного життєвого досвіду.

Відповідно до результатів соціологічного дослідження, респонденти незалежно від роду заняття стежать лише за головними політичними подіями в країні, хоча цей показник дещо нижчий у школярів.

За результатами дослідження слід відзначити, що відсоток тих респондентів, котрі постійно цікавляться усіма політичними процесами в Україні зростає разом із дорослішанням особистості.

Аби особа могла стати досконалим політиком, або, принаймні наблизитись до ідеалу, то йому потрібно володіти певними рисами. Згідно з анкетуванням, респонденти, які навчаються у школі, університетах, працюють, доглядають за дітьми, усі, без винятку, зазначили, що для ідеального політика важливі професійна компетентність та вміння приймати політичні рішення і впроваджувати їх у життя.

Респонденти, за даними анкетування, з власного погляду та міркувань, наголошують на тому, що позитивна діяльність громадських, культурних та спортивних діячів робить їх здатними ефективно займатися політикою. Найбільше опитана молодь зазначала наступні постаті: Володимир Зеленський, Дмитро Гордон, Святослав Вакарчук, Ліна Костенко, Сергій Притула, Віталій Кличко, Василь Вірастюк, Андрій Шевченко, Яніна Соколова.

Щодо вподобань діяльності світових політиків, опитані відмітили, насамперед, Маргарет Тетчер, Уїнстона Черчилля та Джона Кеннеді. Також молодь самостійно зазначила імена світових лідерів, зокрема, Далю Грибаускайте, Барака Обаму, ЕмманюеляМакрона та Хіларі Клінтон.

За анкетними даними, у респондентів викликали повагу та прихильність політики-новачки, ті, хто не займався політикою. Саме їм громадяни України повірили на виборах. Зокрема, опитані школярі, відмітили  Володимира Зеленського та Святослава Вакарчука, хоча не мають ще права голосу, проте, слідкують за особистостями, котрі прийшли в політику. Студентство та молодь, що працює зазначили Володимира Зеленського, Святослава Вакарчука, Юлію Тимошенко, Ігоря Смешко, Леоніда Кравчука, а також В’ячеслава Чорновола. Тобто, респонденти добре обізнані не лише сучасними політичними постатями, але знають політиків, котрі залишилися в історії.

У майбутньому займатися політикою не поспішають ні школярі, ні студенти.

Результати соціологічного дослідження показали, що у більшості опитаних (71 %) політичного кумира немає, головними причинами цього є: зневіра у політичних діячах та їхніх обіцянках, відсутність чесних, гідних політиків .

За даними опитування політичний ідеал – це для:

  • школярів: чесна, цілеспрямована людина, котра вболіває за майбутнє України; має авторитет серед політиків і йому довіряють громадяни, патріот своєї країни;
  • студентів: патріот України, людина, яка забезпечує мир у країні; розумна, чесна людина і політик; важливе висловлювання молоді – «людина, яка бачить майбутнє своїх дітей в Україні, а не за кордоном!»;
  • молодь, що працює: чесна, професійна, освічена, сучасна людина; борець за народ, лідер нації; цілеспрямований, непідкупний політик, який дбає про добробут суспільства, патріот України;
  • для ліцеїстів, матерів, котрі дбають про дітей, тимчасово не працюють: лідер, реаліст, цілеспрямована, порядна особистість, патріот України, зберігатиме мир в країні.

Отже, на основі результатів Всеукраїнського соціологічного дослідження можемо дійти висновку:

  • молодь стежить за політичними подіями в країні, не залежно від віку та роду занять; усвідомлення того, що саме від їх вибору залежить теперішнє та майбутнє зростає разом із дорослішанням особистості громадянина України;
  • нажаль, опитані не надто виділяють професіоналізм політичних постатей, які наразі пишуть закони, що впливають на суспільно-економічний рівень життя в країні;
  • респонденти найбільше довіряють «новачкам» у політиці, покладаючи саме на них надію щодо розвитку країни;
  • молоде покоління цінує у політиках – чесність, освіченість, професійність та відданість Батьківщині.

І головне – 71 % респондентів не мають політичного кумира через недовіру до сучасних політиків та відсутність позитивного результату їхньої діяльності. Проте, 29 % опитаних зазначили своїх кумирів-політиків і щиро сподіваються, що теперішні політичні лідери мають необхідні особисті та професійні якості для ефективних змін політичного спрямування в Україні. Опитані школярі, студенти, молодь, що працює, ліцеїсти та ін. – усі, без винятку, впевнені у тому, що лише справжній патріот України зможе робити все можливе для розвитку країни та достойного життя громадян.

Молоді важливо мати гідне майбутнє у своїй країні, а не шукати кращого. Вони чітко розуміють, що це залежить від низки політичних рішень, тому молоде покоління стежить за політикою в Україні. Можливо, іноді забуваємо, що політиків обираємо ми. А оскільки немає чіткої інформації чи механізму стеження за тим, чи виконує політик те, що обіцяв виборцям, то ця сфера життя частіше за все вважається недосяжною.

Насправді, є чимало громадських молодіжних організацій, які контролюють діяльність політичних діячів. Варто лише цим поцікавитися. Не забуваймо, що не лише ми залежимо від політиків, від прийняття ними рішень будь-якого спрямування. Але і вони, яким дали шанс змінити на краще життя суспільства.

Для того, щоб рівень громадської відповідальності у молодих людей покращувався, необхідна якісна робота з ними. Бібліотека може бути тим інформаційним простором, де юнацтво зможе отримати цінний матеріал про наявні громадські молодіжні організації, котрі діють в Україні, які дають можливість бути не лише залученим у громадсько-політичне життя, а й реалізувати себе як особистість.

Публікації. Політичні кумири та ідеали: бачення сучасної молоді (Результати всеукраїнського соціологічного дослідження) / Н. Паянок // Бібліосвіт. – 2020. – №1 (73). – С. 59–68.