Трагедія Бабиного Яру

Бабин Яр – це історична місцина, де люди мешкали ще за часів пале­оліту. Півтори тисячі років існування Києва Бабин Яр залишався околицею міста, яка завдяки своїм мальовничим ландшафтам діс­тала назву «Київської Швейцарії»…

В роки Другої світової війни Бабин Яр в Україні став помітним символом нищення євреїв Європи під час Голокосту, що розпочався тут у вересні 1941 року з убивства майже трид­цяти чотирьох тисяч євреїв і тривав кілька наступних років розстрілами ще десятків тисяч євреїв, а також і ромів, психічно хворих, радянських військовополонених, українських національних активістів і членів кому­ністичної партії, заручників із числа пересічних киян. Цих людей було позбавлено їхньої індивідуальної гідності і піддано нелюдській жорсто­кості та смерті. Бабин Яр став одним із найбільш травматичних місць в українському досвіді Другої світової війни.

Масову страту організував, неначе ви­ставу, командир СС Пауль Блобель. Він виконував наказ – знищити всіх євреїв на окупованій нацистами території Радянського Союзу – із погано прихо­ваним задоволенням. За кілька тижнів, проїжджаючи повз Бабин Яр із вищим офіцером, він махнув рукою на купи землі, що вкривали тіла, і зауважив: “Тут лежать мої 30 тисяч євреїв”.

Деякі історики вважають,  що саме ця трагедія по-справжньо­му дала початок реалізації плану з винищення всієї єврейської раси, розробленому Гайнріхом Гіммлером і санкціонованому Гітлером. Доти нацисти вбивали працездатних євреїв-чоловіків, але щадили їхніх жінок і дітей. Те, що сталося в Бабиному Яру, дало зрозуміти: пощади не буде нікому.

Коли Гітлер почув, як легко вбили стіль­кох євреїв, а світ про це й не дізнався, це послугувало стимулом для пришвидшен­ня плану винищення.

На вересень 1941 року Бабин Яр був най­більшою масовою розправою нацистів на Східному фронті.

Бабий Яр [Текст] : К 50-летию трагедии 29,30 сентября 1941г. / Сост.Ш.Спектор,М.Кипнис. — Москва : Б-ка-Алия, 1991. — 184 с.

 

 

 

 

 

Бабин Яр: Історія і пам‘ять [Текст] / за ред. В. Гриневича та П.-Р. Магочія. — Вид. 2-е. — Київ : Дух і Літера, 2017. — 352 с.

 

 

 

 

 

Бабин Яр: масове убивство і пам‘ять про нього [Текст] : матер. Міжнар. наук. конф.; м. Київ; 24-25 жовтня 2011 р. / [редкол.: В. Нахманович та ін.]. — 2-е вид., допов. — Київ : ФОП Москаленко О.М., 2017. — 288 с.

 

 

 

 

 

Євстаф’єва, Т. О.
Трагедія Бабиного Яру крізь призму архівних документів Служби безпеки України [Текст] / Т. О. Євстаф’єва // Архіви України. — 2011. — № 5. — С. 137-158.

 

 

 

 

 

Карамаш, С. Ю.
Бабин Яр – у трагічних подіях 1941-1943 років: історія і сучасність [Текст] : історико-архівне дослідження / С. Ю. Карамаш. — Київ : КММ, 2014. — 256 с.

 Анотація

Сергій Карамаш – історик, києвознавець і архівіст, Почесний член Спілки архівістів України, член Ради Шевченківської районної організації УТОПІК та Київської міської організації цього товариства, Ради Державного історико-меморіального Лук’янівського заповідника, Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”. С.Ю. Карамаш автор понад 540 публікацій з різних тем історії Києва, а також декількох десятків досліджень в наукових збірниках та ін. виданнях, кількох книг. Багато років автор збирає матеріали про Бабин Яр і трагічні роки нацистської окупації Києва, опрацьовує архівні джерела і проводить екскурсії територією, де нині зведені меморіальні пам’ятники і пам’ятні знаки. Виступає з доповідями перед школярами, студентами, киянами і гостями Києва, вивчаючи сторінки історії війни. Його дослідження, а також методологічна розробка екскурсії, вміщена у додатках, друкуються вперше і можуть слугувати основою побудови екскурсій для різнобічного висвітлення теми трагедії Другої світової війни, яка відбулася у Бабиному Яру. Автором проаналізовані і новітні публікації цієї трагічної історії на які автор завжди посилається. У книзі — досліджені всі пам’ятники Бабиного Яру. Багато документів з архівів, виявлені автором, публікуються вперше. Кожен розділ книги може становити окрему екскурсію з історії Бабиного Яру. А також у книзі є матеріали про оборону Києва, окупаційний період та визволення міста від нацистської навали. Вміщена картосхема дає змогу киянину, або гостеві столиці України самому пройтися маршрутом Пам’яті Бабиного Яру. У виданні є ще карти з позначенням місць масових страт невинних людей, а також ілюстративний матеріал, зроблений або дібраний автором.

 

 

Клейменова, Ольга.
“Усе мовчки тут волає”. Трагедії в Бабиному Яру – 68 років [Текст] / Ольга Клейменова // Віче. — 2009. — № 19. — С. 65.

 

 

 

 

 

Кузнецов, А. B.
Бабий Яр [Текст] / А. B. Кузнецов. — Киев : Саммит-Книга, 2008. — 368с.

Анотація

Документальний роман українського і російського письменника Анатолія Кузнєцова, заснований на спогадах дитинства автора.

Роман складається з авторської передмови, вступної глави, та кількох десятків глав, об’єднаних у три частини. Перша частина розповідає про відступ з Києва радянських військ, катастрофи Південно-Західного фронту, перші дні окупації. Також у першу частину включена хроніка вибуху Хрещатика та Києво-Печерської Лаври і перших розстрілів євреїв у Бабиному Яру. У тексті помітні ворожі інтонації щодо Сталіна і проведеної ним передвоєнної політики — у розділі «Хто приніс ялинку» розповідається про оголошення Павла Постишева «ворогом народу», в главі «Горіли книги» — про спалення книг, автори яких оголошувалися «ворогами народу», у розділі «Піонерія» — про брехливість всієї системи виховання дітей в 1930-ті роки, в розділі «Людожери» розповідається про голод в Україні під час колективізації, в якій брав участь батько Кузнєцова.

У другій частині розповідається про життя в окупації у період 1941—1943 років, про масові вивезення українців і росіян до Німеччини на роботи, про спекуляції на ринках Києва, про підпільне виробництво ковбаси, яку виготовляли навіть з людського м’яса, про дії українських націоналістів, про долю колабораціоністських журналів «Українське слово» і «Литаври» та їхніх редакторів, про футболістів київського «Динамо», розстріляних у Бабиному Яру за те, що вони виграли у німецької команди.

У третій частині розповідається про звільнення України від нацистів, про втечу поліцаїв і колабораціоністів з Києва, про битву за місто, про підпали, скоєних власівцями та німцями перед відступом, про викопування в Бабиному Яру тисяч трупів та їх спалювання нацистами з метою замітання слідів злочину, про відчайдушне повстання в концентраційному таборі Бабиного Яру, в результаті якого врятувалося 15 осіб. Також у третій частині піднімаються питання про увіковічнення пам’яті Бабиного Яру в майбутньому, про забуття трагедії в сталінську добу, про подальшу долю учасників подій.

 

 

Макаревич, Екатерина.
Незакрытые раны истории [Текст] / Екатерина Макаревич // Фокус. — 2017. — № 27. — С. 42-45.

 

 

 

 

 

Мандзюк, Денис.
“Нас обступили тісним натовпом і вимагали: “Скажіть хоч щось!” Довелося імпровізувати” [Текст] / Д. Мандзюк // Країна. — 2016. — № 40. — С. 46-50.

 Анотація

Пам‘ятник розстріляним у Бабиному Яру відкрили через 35 років після трагедії

 

 

Нахманович, В. Р.
Бабин Яр. Історія. Сучасність. Майбутнє?. (Роздуми до 70-річчя київської масакри 29-30 вересня 1941 р.) [Текст] / В. Р. Нахманович // Український історичний журнал. — 2011. — № 6. — С. 105-121.

 

 

 

 

Самченко, Валентина.
Бабин Яр: дорога пам’яті до музею [Текст] / Валентина Самченко // Україна молода. — 2020. — № 92. — С. 10-11.

Анотація

У Києві наступного року має запрацювати експозиція державного меморіалу в дореставрованій єврейській будівлі.

 

 

Сірук, Микола.
Простір спільної пам’яті. В Україні представили проект Концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру [Текст] / Микола Сірук // День. — 2019. — № 23-24. — С. 7.

 

 

Щупак, Ігор.
Вшанування 80 річниці трагедії Бабиного Яру: минуле, яке має служити майбутньому / Ігор Щупак, Єгор Врадій // Історія в рідній школі. — 2016. — № 9. — С. 10-12. — Бібліогр. в кінці ст. (4 назви).

 

 

 

 

Щупак, І. Я.
Уроки Голокосту в українській історичній науці та освіті: від наративу до осмислення й постановки суспільного питання про покаяння (до 75-річниці трагедії Бабиного Яру) [Текст] / І. Я. Щупак // Український історичний журнал. — 2016. — № 4. — С. 152-172.

 

 

 

 

Щупак, І. Я.
Уроки Голокосту в українській історичній науці та освіті: від наративу до осмислення й постановки суспільного питання про покаяння (до 75-ї річниці трагедіїї Бабиного Яру). ІІ част [Текст] / І. Я. Щупак // Український історичний журнал. — 2016. — № 5. — С. 176-201.