21/02

До Міжнародного дня рідної мови: огляд заходів бібліотек України для юнацтва/молоді впродовж 2018‑2023 рр.

Катерина Тишкевич,
завідувачка науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва

Ганна Шинкаренко,
методист науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва

 

«ПОКИ ЖИВЕ МОВА, ЖИТИМЕ Й НАРОД ЯК НАЦІОНАЛЬНІСТЬ…»
Іван Огієнко (митрополит Іларіон)

(огляд заходів бібліотек України для юнацтва/молоді
до Міжнародного дня рідної мови)

21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови, який було започатковано у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов усіх народів планети та шанобливого ставлення до них.

В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.

З нагоди Міжнародного дня рідної мови бібліотеками України для юнацтва/молоді впродовж 2018‑2023 рр. організовувалися та проводилися заходи, різні за формою організації та проведення, а саме: книжкові виставки та перегляди літератури; мовознавчі конкурси, турніри, вікторини; лінгвістичні ігри, квести; мовознавчі години, діалоги, розвідки, марафони, круїзи; відео- та слайдові презентації, дні інформації, зустрічі з письменниками (діаграма 1):

  • книжкові виставки ‑ 38 %;
  • перегляди літератури ‑ 7 %;
  • мовознавчі конкурси та турніри ‑ 3 %;
  • вікторини ‑ 9 %;
  • лінгвістичні ігри та квести ‑ 14 %;
  • мовознавчі діалоги ‑ 8 %;
  • мовознавчі години та уроки ‑ 9 %;
  • відео- та слайдові презентації ‑ 8 %;
  • зустріч з письменниками ‑ 2 %;
  • флешмоби ‑ 2 %.

Серед заходів, проведених юнацькими бібліотеками у 2018 році, провідне місце посідає формат книжкової виставки, види і форми якої значно збагатилися. Фахівцями успішно використовувались такі, як: виставка-діалог, кросворд, календар, калейдоскоп, альманах, заклик, інсталяція. Також використовувались форми переглядів та презентацій літератури, проведено мовознавчі діалоги, турніри, години, ігри, вікторини (діаграма 2).

У 2018 році було розгорнуто книжкові виставки: «У світі єдина, у серці одна» (Вінницька ОБЮ), «Мова – дзеркало душі нації» («ОБДЮ» Житомирської облради), «Слово в душі – душа у слові» (КЗ «Закарпатська ОБДЮ»), «І там, де звучить рідна мова, живе український народ» (КЗ «Запорізька ОБЮ»), «Кращої, ніж рідна, мови не буває» (КУ «Одеська ОБЮ»), «А ви читаєте українською?» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара), «Мова ‒ скарб народу» (ОКЗ «ХОБДЮ»), «У ній – історія народу, його незламність і краса» (Чернівецька ОУНБ ім. М. Івасюка), «Світ не пізнаєш, не вивчивши рідної мови, «Моя свобода, воля, правда» (КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської облради).

Інтелектуальний квест «Мовні лабіринти» до Дня української писемності та мови пройшов у КЗ «Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова». Також у бібліотеці діяв проєкт «Рідна мова як чарівниця», у рамках якого проводилися майстер-класи з народних традиційних промислів.

У Міжнародний день рідної мови до ОБДЮ Житомирської обласної ради на діалог з молоддю «З рідним словом міцніє держава» завітали представники польської, чеської, вірменської та єврейської громад міста Житомира. Учасники заходу взяли участь у мовній грі «Я…», під час якої кожен мав змогу своєю рідною мовою звернутися до присутніх: привітатися, подякувати, побажати здоров`я, зробити комплімент.

Мовознавчий діалог «Мова – незримий дух, що живе між землею і небом» відбувся в КЗ «Київська ОБЮ».

У КУ «Одеська ОБЮ» пройшла зустріч учнівської молоді з письменницею, культурологом, членом Національної спілки журналістів України, відомою громадською діячкою Т. П. Ананченко, яка розповіла про походження української мови, її розвиток, про відомих українців, життя яких пов’язане із м. Одеса.

Фахівцями Полтавської ОБЮ ім. О. Гончара до Міжнародного дня рідної мови було запропоновано комплекс заходів, серед яких: інтелектуальний марафон «І гра, і розмова про поняття «мова», літературний глобус «Світ врятує слово», перегляди літератури.

Мовознавчу годину «Без мови немає нації» було проведено в КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської облради.

Бібліотекарі Тернопільської ОБМ провели серед своїх користувачів інтелектуальну гру «України мова барвінкова».

У читальній залі Херсонської ОБЮ ім. Б. А. Лавреньова відбулася зустріч з письменниками та видавцями братами Капрановими. Крім цього, фахівцями відділу абонемента для учнів третього курсу Херсонського професійного ліцею харчової промисловості було проведено мовомікс «Українська говірка: як ми говоримо». Учасники заходу  переглянули відео «Говірки України», взяли активну участь у вікторинах «Львівська Ґвара», «Розв’яжи прислів’я» та перевірили свої знання з української мови, погравши в мовну плутанку «Перекладач. Неправильно ‑ Правильно».

Мовознавчий турнір «У ріднім слові цілий світ» та інформаційну годину «Коріння і крона рідної мови» було проведено в КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради.

Літературно-мовознавчий захід «У ній історія народу, його незламність і краса» відбувся в Чернівецькій ОУНБ ім. М. Івасюка.

У КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської облради до Міжнародного дня рідної мови пройшла вікторина «Малюємо словом красу України», під час якої учасники пригадали скоромовки, українські прислів’я, загадки, розв’язали мовну «абракадабру» та виконали багато цікавих завдань.

У 2019 році заходи було організовано у форматі  книжкових виставок, переглядів літератури, мовного марафону, флешмобів, лінгвістичних ігор, мовознавчих квестів, мовознавчих годин та розвідок, уроків мовного етикету тощо (діаграма 3).

З нагоди Міжнародного дня рідної мови було розгорнуто книжкові виставки, серед яких : «Над усі багатства та припливи мод, шануймо мову серцем і вустами» ‒ виставка-заклик (Волинська ОБЮ), «Мова – код нації» ‒ виставка-калейдоскоп (ОБДЮ Житомирської облради), «Мово рідна моя, не мовчи!» (КУ «Одеська ОБЮ»), «Ти наше диво, українська мово» (ОКЗ «ХОБДЮ»), «Рідна мова – пісня солов’їна» ‒ книжково-ілюстративна виставка, «Світова література в перекладі українською мовою» (КЗ «Чернігівська ОБЮ»), «У світі єдина, у серці одна»  ‒ виставка-панорама (ДБУ для юнацтва).

Близькими до формату книжкової виставки є перегляди літератури. Як форма популяризації книг, що допомагає читачеві зорієнтуватися в новинках, отримати кваліфіковані поради та рекомендації: «Писемність і мова – вічні скарби духовності» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара), «У ріднім слові цілий світ» (КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради).

Мовний колаж «Говоріть! Хай слова в розмові веселяться» створили та продемонстрували для учнівської молоді фахівці КЗ Київської облради «Київська ОБЮ». Присутні ознайомилися із різними цікавими фактами про українську мову, поглибили свої знання щодо творчості Т. Г. Шевченка, взяли участь у мовознавчій вікторині.

Фахівці ОБДЮ Житомирської облради провели мовний квест ‑ «Мова ‒ нації основа».

«Ці смачні слова» ‒ під такою назвою пройшла філологічна гра, організована фахівцями Полтавської ОБЮ ім. О. Гончара.

Використання в роботі з молоддю освітніх ігор сприяють невимушеному вивченню мови, тобто підбору лексичних елементів мови, тематичних груп слів, синонімічних рядів, а також розвитку логічного і креативного мислення.

Заходи, які було проведено до Міжнародного дня рідної мови в Івано-Франківській ОБЮ (флешмоб «Мова – мій скарб, який я бережу), в Миколаївській ОБЮ (мовний марафон «Спочатку було слово») та в Херсонській ОБЮ ім. Б. Лавреньова (обласний бібліомарафон «Мова єднання»; мовна толока «Слово до слова – звучить рідна мова») ставили за мету максимально привернути увагу учнівської і студентської молоді до вивчення української мови, виховання уваги й поваги до рідного слова, популяризацію грамотного спілкування державною мовою.

Урок «Мовний етикет. Культура спілкування», проведений в КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради, передбачав, насамперед, ознайомлення молоді із правилами та нормами мовленнєвого спілкування, а саме: формулами мовленнєвого етикету. Крім того, відбулася година рідної мови з елементами вікторини «Єдиний скарб у тебе – рідна мова» за участі відомого знавця української мови, автора мовознавчих книжок «Вузлики на пам`ять» Валерія Маснюка.

У Чернівецькій ОУНБ ім. М. Івасюка відбулася презентація книги Анатолія Фартушняка «Крила моєї долі».

Цикл інформаційних панорам «Мова – голос нації» організували та провели фахівці Державної бібліотеки України для юнацтва. Крім того, фахівці бібліотеки підготували Книжкову панораму друкованих видань із фондів книгозбірні Мова – одяг думок.

На діаграмі 4 відображено форми заходів до Міжнародного дня рідної мови, що їх проводили бібліотеки України для юнацтва/молоді у 2020 році.

У 2020 році було розгорнуто книжкові виставки, серед яких: «Мовою своєю завжди дорожіть»ОБДЮ» Житомирської обласної ради), «Життєдайне джерело рідного краю» (КЗ «Запорізька ОБЮ» Запорізької облради), «Мова кожного народу – неповторна і своя» (КУ «Одеська ОБЮ»), «О мово, в час доріг і роздоріжь ти знала все : і сходження, і болі» (Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара), «Україна – від мови до нації» (ДБУ для юнацтва).

У Волинській ОБЮ до Міжнародного дня рідної мови демонструвався документальний фільм «Соловей співає, доки голос має», в сюжеті якого йдеться про лінгвоцид української мови та її насильницьку русифікацію.

Мовний квест «Сходження на мовний Олімп» організували для своїх користувачів бібліотекарі «ОБДЮ» Житомирської обласної ради.

КЗ КОР «Київська ОБЮ» відзначила свято, підготувавши для користувачів інформ-досьє «Сторінками української мови». Відвідувачі поділилися своїми думками про розвиток української мови з найдавніших часів до сьогодення, ознайомилися із соціологічними дослідженнями щодо кращої книги року, переглянули методичні матеріали з промоції читання.

Взяти участь в ерудит-грі «Найрозумніший мовознавець» запросили усіх бажаючих фахівці Полтавської ОБЮ ім. О. Гончара.

Педагогічну технологію інтерактивного уроку використали у своїй роботі фахівці ОКЗ «ХОБЮ», розробивши інтерактивне заняття «Духовний скарб нації». Присутні на ньому слухачі активно долучились до роботи, використовуючи цифрові інструменти для виконання завдань, роз’яснення понять та розробки власних рішень.

Батл «Найрозумніший мовознавець» відбувся між студентами Хмельницького політехнічного коледжу та НУ «Львівська політехніка» за підтримки Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва. Завданнями для його учасників було підібрати слова-синоніми, згадати слова, що однаково читаємо зліва направо та навпаки, скласти тексти зі слів, що починаються на певну літеру. Переможці були урочисто оголошені Лицарями Ордену Рідної Мови.

Комплекс заходів на популяризацію української мови «З рідною мовою ми – українці» було здійснено в КЗ «ОБЮ ім. Василя Симоненка» Черкаської облради.

Фахівцями КЗ «Чернігівської ОБЮ» Чернігівської облради було проведено мовний круїз «Душа народу бринить у слові», під час якого відбувались поетичні дуелі між учасниками. До того ж було запропоновано «Мовне асорті» та «Мовні загадки-шаради», звучали веселі гуморески.

На мовознавчому турнірі «Як ти знаєш рідну мову», організатором якого виступила Чернівецька ОУНБ ім. М. Івасюка, учасники мали нагоду взяти участь у конкурсах: «Відгадайте питання-жарти», «Заміна фразеологізмів дієсловами-синонімами», «Закінчення прислів’я», «Відгадай прислів’я», «Муки творчості», «Так чи ні».

Фахівцями Державної бібліотеки України для юнацтва було представлено інформаційну панораму «У рідній мові цілий світ».

Заходи юнацьких бібліотек до Міжнародного дня рідної мови, що відбулися у 2021 році, окрім форми книжкової виставки, яку обов’язково готує кожна бібліотека до певної дати чи події, включали формат, зокрема: відео- та слайдові презентації, лінгвістичні вікторини та квізи, інформаційні години та години рідної мови, а також огляди літератури, відеоподорожі, грона мовних цікавинок (діаграма 5).

Особливу увагу користувачів привернули книжкові виставки, які було розгорнуто у КЗ «Запорізька ОБЮ» Запорізької облради («Душа у слові»), Івано-Франківській ОБЮ («Мова – національний скарб»), КУ «Одеська ОБЮ»Магія рідного слова»), Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара («О, мово, в час доріг і роздоріж ти знала все: і сходження і болі»), КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської облради («Мова – це пращурів голос, мова-основа життя», «Селекція літер»).

Слайдові презентації підготували та представили КЗ «Львівська ОБЮ ім. Р. Іваничука» («Мовні приключки») та ДБУ для юнацтва («Мова – інтелектуальний портрет народу»).

Фахівціями КЗ Київської облради «Київська ОБЮ» було презентовано для користувачів мовну онлайн-мозаїку «Серце нації б’ється у слові». Презентація знайомила користувачів із найцікавішими фактами з історії української мови.

Фахівці Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка для своїх відвідувачів провели мовознавчий турнір «Барви рідної мови», під час якого присутні дізналися про історію свята рідної мови, цікаві факти про українську мову, висловили думки щодо необхідності її збереження.

Для участі у мовознавчих діалогах запросили завітати до себе на гостину Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара (розмова-діалог «Українською кажуть так») та КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради (мовознавчий діалог «Мова і письменник»).

Взяти участь у лінгвістичних вікторинах запропонували усім бажаючим в Рівненській ОБМ Рівненської облрадиМагія рідного слова») та в КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради (онлайн-вікторина «Єдина рідна мова»). Крім цього, фахівцями бібліотеки було проведено комплекс заходів «З рідною мовою ми – українці», серед яких квіз «Мовний лабіринт», година рідної мови «Коріння і крона рідної мови», інформаційно-мистецька година «Як парость виноградної лози, плекаймо мову», інформаційний огляд літератури та відеопрезентація «Мова кожного народу неповторна і своя».

Гроно мовних цікавинок «Магія рідного слова» підготували в Хмельницькій ОБЮ.

Здійснити відеоподорож «Від величі до краси» запропонували своїм відвідувачам фахівці Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка.

Фахівці ДБУ для юнацтва у рамках Книжкової панорами підготували тематичну виставку «Українська – мова боротьби», під загальною національною ідеєю основою якої є цитата Ліни Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову».

 У 2022 році, за матеріалами звітів та інформацією з сайтів бібліотек юнацької галузі, кількість заявлених книжкових виставок дещо скоротилося. Натомість, зросла кількість заходів, проведених у формі виховних мовознавчих діалогів із молоддю, а також запис відеороликів, присвячених мовам народів світу. Форми проведених заходів відображено на діаграмі 6.

Книжкові виставки експонувалися у Вінницькій ОБЮКвітни та сяй, рідна мово!»), КЗ «Запорізька ОБЮ» («Яке прекрасне рідне слово»), Миколаївській ОБЮО мово рідна! Золота колиска»), КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської облради М’яка сила України», «Моя велична українська мова» ‒ віртуальні виставки.

У 2022 році бібліотеками юнацько-молодіжної мережі з нагоди Міжнародного дня рідної мови помітну увагу було приділено мовам народів світу.

Почути, як звучать різні мови світу, надали можливість своїм користувачам фахівці Запорізької ОБЮ Запорізької облради, запросивши друзів із різних країн світу сказати кілька слів привітання своєю рідною мовою (відеоролик «Мови важливі»).

У Дніпропетровській ОБМ відбулося знайомство з екзотичною мовою ЙОРУБА, з якою познайомила учасників заходу гостя з Нігерії.

Шевченків «Заповіт» «Слово великого Кобзаря» звучав різними мовами світу ‑ читали школярі в КЗ «Одеська ОБЮ».

Багато цікавих і несподіваних фактів про різні мови народів світу підготували для студентської молоді в КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради (мовні діалоги «Коріння і крона рідної мови»).

Виховувати в молодого покоління повагу до рідної мови ‒ це, передусім, берегти її красу та навчати користуватися її невичерпним лексичним багатством.

Інтерактивну програму «Говорімо українською правильно» було підготовано в Волинській ОБЮ. Програма заходу включала різноманітні відеоматеріали та інтерактивні завдання, де кожен мав можливість показати свої знання української мови.

Бібліотечний нон-стоп «Розмовляй українською, читай українською» пройшов у Івано-Франківській ОБЮ.

У програмі заходу відбулися: вуличний флешмоб, творча майстерня «Скринька чарівних слів» та онлайн діалог між Івано-Франківською ОБЮ та Кіровоградською ОБЮ ім. Є. Маланюка (м. Кропивницький) «Краща мова єднання ‑ українська».

Для покращення знань щодо української мови Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка запропонувала до уваги користувачів нові довідкові видання (рубрика «Барви рідної мови»).

Гру-вікторину «Чи правильно ми говоримо?» провели для учнівської молоді фахівці КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської облради. Також з нагоди свята у книгозбірні відбулася година спілкування «Люби та вивчай рідну мову».

В КЗ «Сумська ОУНБ» Сумської облради до Міжнародного дня рідної мови та в рамках акції «Жива книга» відбулася зустріч із поетесою Ольгою Бражник.

«Мова – це душа народу, його поезія, пісня і казка» ‑ урок – мандрівку

підготували фахівці Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка.

«Мови – це важливо!» – гасло Міжнародного дня рідної мови у рамках свята фахівці ДБУ для юнацтва підготували виставку «Мова на часі: говори українською!».

Необхідно зазначити, що огляд заходів бібліотек України для юнацтва, молоді за 2023 рік є не повний у зв’язку із відсутності, з об’єктивних причин, річних звітів від бібліотек для юнацтва/молоді. Так, наприклад, на відміну від попередніх років, майже відсутня інформація про книжкові виставки, які є традиційною формою проведення заходу та дієвим засобом відкриття фонду книгозбірень для користувачів.

У 2023 році в організації заходів до Міжнародного дня рідної мови, з поміж усіх інших, перевагу було надано формату вікторини та інтелектуально-розважальної гри, що відображено на діаграмі 7.

Відділ абонемента КЗ «Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова» підготував святкову інсталяцію «Нас єднає рідна мова» та вікторину на краще знання української мови.

Крім цього, фахівцями книгозбірні було запропоновано добірку видань українських народних пісень, бо саме в піснях якнайкраще передано милозвучність та красу рідної мови українців.

Фахівці ОБДЮ Житомирської облради запропонували своїм відвідувачам інформаційний коктейль «Мова має значення» за участі артистів Житомирської обласної філармонії імені Святослава Ріхтера. Також були проведені цікаві мовознавчі вікторини та ігри.

КЗ «Запорізька ОБЮ» Запорізької облради розмістила на своєму сайті добірку цитат зі слів про мову «В народу немає скарбу більшого, як мова» (Юрій Мушкетик), що належать видатним українцям: Тарасу Шевченку, Панасу Мирному, Пантелеймону Кулішу, Олесю Гончару, Дмитру Павличко та ін.

Працівники Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка з нагоди Міжнародного дня рідної мови провели для учнівської молоді лекцію-вікторину «Солов’їна, калинова, мелодійна», де акцентували увагу на необхідності зберігати чистоту мови, уникати мовної кальки тощо. Жо того ж, поринути у світ української мови пропонували інтелектуально-розважальні ігри «Мова єднає всіх» та «Рідне слово», учасники заходів виконували різноманітні вправи щодо знання мови: замінити синонімами словосполучення, замінити прикметники антонімами; відгадати прислів’я та приказки, зашифровані в малюнках; скласти слова із поданих літер; закінчити прислів’я.

Круглий стіл «Мова – ДНК нації» пройшов у КУ «Одеська ОБЮ». Під час заходу присутні ознайомились з виданнями з історії української мови, обговорили нові правила у граматиці, згадали цікаві прислів’я про мову та обмінялися враженнями про прочитані книги.

Бібліотекарі Рівненської ОБМ Рівненської облради для учнів рівненської гімназії № 10 підготували та провели мовознавчу вікторину «Рідна мова моя, поетична й пісенна».

З метою ознайомлення молоді з особливостями різних мов світу, в Херсонській ОБЮ ім. Б. А. Лавреньова було проведено інформаційну годину «Мова – ДНК кожної нації». Юним читачам розповіли про історію свята та навели низку цікавих фактів про українську мову. Фахівці книгозбірні познайомили присутніх з виданнями, наданими Українським інститутом книги, в яких йдеться про особливості і стан сучасної української мови. Також молодь взяла участь у вікторині «Як правильно?» та долучилася до створення хмарки висловів про рідну мову на віртуальній платформі Mentimeter. До того ж для учнівської молоді працівники бібліотеки підготували лінгвістичну мозаїку «Слово до слова ‑ звучить рідна мова». Учням було запропоновано взяти участь у грі  «Красне слово – золотий ключ», в ході якої учасники мали пояснити, як вони розуміють ті чи інші вислови про мову. Школярі відповідали на запитання вікторини «Мово рідна, слово рідне..», переглянули буктрейлер «Енеїда» та слухали чудові вірші про мову.

У КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради пройшли мовознавчі діалоги працівників книгозбірні з учнівською та студентською молоддю. Усі учасники заходу дійшли згоди у тому, що під час повномасштабної війни в Україні мова є ознакою не лише національної ідентичності, а й інструментом боротьби із ворогом.

Мовознавча година «Мова: ДНК нації» була проведена фахівцями Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка. До уваги присутніх була презентована одноіменна книжкова виставка, на якій були представлені книги з фондів бібліотеки. Крім того, працівники філії обслуговування юнацтва спільно з Чернівецьким обласним художнім музеєм провели урок-мандрівку «Мова – це душа народу, його поезія, пісня і казка», де розповіли про полум’яного борця за збереження і розвиток української мови та культури Василя Стуса. Здобуті знання перевірили під час проведення пізнавального квесту за сторінками життя і творчості поета.

Фахівці ДБУ для юнацтва в рамках Книжкової панорами підготували книжкову виставку «Мова українська вільна».

Таким чином, необхідно зазначити, що українці виборюють зі зброєю в руках право розмовляти рідною мовою у своїй країні. Сьогодні за українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі воюють найкращі сини та доньки України.

Мова має значення ‑ це рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ навколо України. Отже, рідна мова – один з головних чинників національної ідентичності українців та основа державної безпеки України.