19/09

До Дня Незалежності України: результати соціологічного дослідження

Підготувала: Наталія Паянок,
провідна бібліотекарка науково-методичного відділу,
соціолог ДБУ для юнацтва

Науково-методичний відділ Державної бібліотеки України для юнацтва провів у 2023 році в співпраці з обласними бібліотеками України для юнацтва, молоді онлайн-опитування до Дня Незалежності України, що мало на меті дізнатися думку юнацтва/молоді віком від 14 до 35 років щодо значення та впливу історично важливої події – прийняття та існування незалежної української держави.

В опитуванні взяли участь юнаки, дівчата і молоді люди, з них 83,6 % жіночої та 16,4 % чоловічої статі.

За віковим критерієм:  14-17 років ‑ 7,3 %; 18-23 роки ‑ 21,8 %; 24-30 років ‑ 27,3 %; 31-35 років – 43,6 %.

За територіальною приналежністю – це бібліотеки для юнацтва/молоді Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Полтавської, Тернопільської, Харківської, Херсонської областей та місто Київ.

Згідно з опитуванням, в даний період історії нашої держави молодь відзначає День Незалежності, вшановуючи захисників та захисниць в сімейному колі (31,5 %), перегляд патріотичних кінострічок (33 %), розповідь дітям історичних фактів про українську незалежну державу (31,5 %), відвідини поранених бійців ЗСУ (4 %).

Варто наголосити на тому, що усі респонденти, без винятку, пишаються тим що є громадянами та громадянками України.

Відповідно до результатів опитування, респонденти вважають державне свято День Незалежності України:

  • нагадуванням про ”ціну незалежності України”;
  • гуртування українців та українок;
  • прагнення українського народу до єдності, суверенності та самостійності;
  • головне державне свято України, свято Волі, Гідності та Незламності.

На думку респондентів, визначальними аспектами Незалежності України є: волевиявлення українського народу; усвідомлення цінності свободи; гідності та відповідальності за себе; українська мова; Збройні Сили України; історична память; культурна спадщина.

Згідно з опитуванням, найбільшою цінністю в незалежній Україні респонденти вважають перш за все – свободу і гідність людини, а також свободу слова та українську мову.

Відповідно до даних опитування, молодь наразі вбачає пріоритетами держави Україна у майбутньому: національну безпеку, економічний розвиток,  якісну освіту, верховенство права та добробут спільноти.

На думку респондентів, сьогодні в українському суспільстві людей об’єднує: прагнення перемоги (38,2 %), патріотизм (27,4 %) та віра в краще майбутнє (25 %).

Таким чином, дані опитування дають змогу стверджувати, що сучасна молодь горді тим, що є українцями та українками; попри важке становище в країні через війну, 94,5 % респондентів пов’язують своє майбутнє з Україною; молодь цінує власну волю та незалежність Батьківщини.