19/09

До Дня молоді в Україні: результати соціологічного дослідження

Підготувала: Наталія Паянок,
провідна бібліотекарка науково-методичного відділу,
соціолог ДБУ для юнацтва

Науково-методичний відділ Державної бібліотеки України для юнацтва провів у 2023 році в співраці з обласними бібліотеками України для юнацтва, молоді онлайн-опитування до Дня молоді в Україні, що мало на меті дізнатися думку юнацтва/молоді віком від 14 до 35 років щодо пріоритетності життєвих, суспільно-політичних цінностей, потреб та майбутнього молодих в Україні.

Загалом було опитано 917 респондентів, з них 25,1 % чоловічої та 74,9 % жіночої статі.

За віковим критерієм:  14-18 роки ‑ 25,4 %; 19-25 років ‑ 24,9 %; 26-35 років – 49,7 %.

За територіальною приналежністю – це бібліотеки для юнацтва/молоді Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Чернігівської та місто Київ.

Необхідно виокремити професійну активність фахівців Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка, так як 58, 2 % респондентів, котрі брали участь у онлайн-опитуванні ‑  молодь з Кіровоградщини.

Згідно з опитуванням, переважна більшість респондентів, а саме 52,3 %, обізнані з того, що День молоді в Україні відзначають 12 серпня з 2021 року:

72,1 % респондентів зазначили, що брали участь у заходах, присвячених Дню молоді:

Частота відвідування молодіжних центрів, організацій, що обслуговують юнацтво/молодь:

Відповідно до результатів опитування, респонденти відмітили інформаційні (33 %) та культурно-мистецькі, розважальні (32,4 %). Послуги, які найбільше отримували від молодіжних організацій, центрів; бібліотек, котрі обслуговують юнацтво/молодь:

Згідно з опитуванням, 61,8 % респондентів вважають, що наразі не достатньо місць для проведення дозвілля юнацтва/молоді:

Думка молоді щодо розуміння важливості читання книг в сучасних умовах розділилася навпіл, тому питання про необхідність читання, особливо в юнацькому віці, потрібно наголошувати і батькам, і педагогам, а спеціалістам з відповідних галузевих Міністерств вносити до навчальних програм.

Однак, молодь відмітила власні вподобання щодо читання, у пріоритеті – сучасна література українських письменників (29 %) та література, котра сприяє творчому розвитку (22 %), а також:

Відповідно до даних опитування, найцінніше для молоді це здоров’я (42,7 %). Ціннісні пріоритети сучасного покоління:

Ініціативність молоді щодо самоосвіти, за результатами опитування, на високому рівні, про це свідчать відповіді респондентів (89, 4 %).

Суспільно-політичне життя власної країни є важливим для молоді, адже 88,8 % респондентів стежать за головними подіями у суспільно-політичному житті України:

Згідно з опитуванням, молодь найбільше непокоїть війна (47,6 %), а також корупція (27,7 %) та рівень життя в країні (24,7 %). Окрім цього, респонденти зазначили про відсутність якісної освіти в Україні та неможливість самореалізації.

Рівень довіри молоді до влади та інших інституцій:

З огляду на воєнні умови, в яких живуть українці та українки на території України, ми запитали у респондентів “Чи відчуваєте Ви потрібність державі як учасника громадсько-політичного життя?” Відповідно до відповідей, 60,9 % респондентів зазначили, що потрібні державі, проте 36,9 %опитаних не відчувають цієї потрібності.

Зважаючи на попереднє питання, поцікавились у респондентів “Чи маєте намір виїхати з України?”.

Згідно з даними опитування, найбільші викликами зараз перед молоддю є: війна, працевлаштування, безробіття, корупція, низький рівень життя та зарплати, отримати якісну освіту в умовах війни, булінг, брак робочих місць, самореалізація, відсутність перспектив на майбутнє, фінансова неспроможність, байдужість, проблеми з житлом, ментальне здоров’я, втрата молоді на війні.

Відповідно до опитування, респонденти стосовно сьогоднішнього становища молоді в Україні відчувають невизначеність, невпевненість, страх перед завтрашнім днем, але рухаються вперед, покладаючи надію на захист ЗСУ. Зокрема, респонденти зазначають власні відчуття про сучасну молодь в Україні:

«Біль/хвилювання за майбутнє моєї Батьківщини» (Дівчина, 14-18 років, Кіровоградська обл.)

«Відчуття, що молодь хочуть знищити» (Дівчина, 14-18 років, Кіровоградська обл.)

«Стійкість до викликів воєнного часу, креативність, пошук нового» (Жінка, 26-35 років, Кіровоградська обл.)

«Молодь неймовірна, розумна, свідома, але має надскладні виклики на сьогоднішній час»(Жінка, 26-35 років, Івано-Франківська обл.)

«Постійна тривога і страх за своє життя; складно знайти гарно оплачувану роботу; немає можливості повноцінно навчатися»(Жінка, 26-35 років, Рівненська обл.)

«Молодь завжди готова допомогти своїй країні. Зараз багато хто з молоді думає про своє майбутнє та майбутнє України. Сильна молодь, яка не зважаючи на війну продовжує працювати та вчитися»(Дівчина, 14-18 років, Кіровоградська обл.)

«Відчуття двоякі так як молодь теперішня молодь розуміє світ краще і хоче зробити його краще, потрібно дати підтримку та розвивати круті пропозиції від молоді, можна сказати почути нас, більшість молоді нажаль на фронті, розуміючи що свої інтереси та принципи потрібно відстоювати та захищати, так думаю має бути і в тилу, адже якби не молодь ми б досі були «братьямі»…» (Дівчина, 14-18 років, Кіровоградська обл.)

«Наші молоді варто відмовитися від зросійщеня. Потрібно продовжувати розбивати рамки суспільства. Я вірю, що нове покоління будуватиме нову українську державу, в якій не буде місця російській культурі»(Дівчина, 14-18 років, Кривий Ріг)

«Складне фінансове становище, молодь стала на захист своєї держави ‑ виправляє помилки попередніх поколінь» (Дівчина, 14-18 років, Київська обл.)

«Не може знайти компроміс, так як складається враження, що влада взагалі не цікавиться становищем сучасної молоді. Молодь в Україні має багатий потенціал для внесення позитивного вкладу у суспільство та розвиток країни, але також стикається з рядом викликів, які потребують уваги»(Юнак, 14-18 років, Миколаївська обл.)

«Молодь прогресивна, однак боротися проти системи дуже важко, тому опускаються руки. Корупційні схеми, несправедливість демотивують молодь, роблячи їх планктоном, що тече по життю» (Дівчина, 26-35 років, Київська обл.)

«У молодь не вірять. Важко отримати після навчання достойну роботу. Психологічні проблеми”(Чоловік, 26-35 років, Кіровоградська обл.)

«Страх не реалізуватися. Нестача способів дозвілля. Інфляція, яка впливає в тому числі і на моє майбутнє»(Чоловік, 19-25 років, Харківська обл.)

«Захист Вітчизни та підтримка ЗСУ, творчий розвиток особистості, підприємництво» (Жінка, 26-35 років, Вінницька обл.).

Отже, за результатами соціологічного опитування, варто зазначити, що:

  • сучасна молодь віддає перевагу у читанні – сучасній літературі українських письменників та письменниць;
  • молодь звертається до молодіжних організацій, центрів; бібліотек, котрі обслуговують юнацтво/молодь щодо отримання інформаційних, культурно-мистецьких та розважальних послуг;
  • сучасна молодь зацікавлена у самоосвіті та активно стежить за головними подіями у суспільно-політичному житті України;
  • найвища цінність для молоді – власне здоров’я;
  • війна завдає: важкого пригнічення, впливу на ментальне здоров’я молоді, неможливості спокійно навчатись, працювати, молодим людям; але попри це, молодь прагне залишитися та розвиватися в Україні.