Підготувала: Наталія Паянок,
провідна бібліотекарка науково-методичного відділу,
соціолог ДБУ для юнацтва
Науково-методичний відділ Державної бібліотеки України для юнацтва у 2023 році провів в співпраці з обласними бібліотеками України для юнацтва, молоді онлайн-опитування до Дня Української Державності, що мало на меті дізнатися думку респондентів віком від 14 років на сучасному історичному етапі про значення/роль національного державотворення/становлення Української Державності.
Загалом було опитано 235 респондентів, з них 15 % чоловічої та 85 % жіночої статі.
За віковим критерієм: 14‑23 роки ‑ 14,7 %; 24‑35 років ‑ 27,2 %; 36-45 років ‑ 22,4 %; 46-56 років ‑ 20,7 %; 57 … ‑ 15,1 %.
За територіальною приналежністю– це бібліотеки для юнацтва/молоді Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської областей та м. Києва.
Згідно з отриманими даними, переважна більшість ‑ 72,2 % респондентів добре інформовані щодо року відзначення на державному рівні Дня Української Державності ‑ 2022 рік.
Респонденти (95,7 %) відмінно знають, що День Української Державності пов’язують із церковним святом Рівноапостольного Князя Володимира Великого.
На думку респондентів Хрещення Київської Русі князем Володимиром сприяло:
- зміцненню державності ‑ 61,5 %;
- поширенню писемності ‑ 15,6 %;
- створенню визначних пам’яток літератури ‑ 12,1 %;
- розвитку архітектури та образотворчого мистецтва ‑ 10,8 %.
Відповідно до результатів опитування, респонденти вважають творцем української державності:
- українців та українок ‑ 49,3 %;
- захисників та захисниць України ‑ 30,7 %;
- державних лідерів – 20 %.
Атрибутами української державності на думку респондентів є:
- власна територія ‑ 16,3 %;
- українська мова ‑ 18,4 %;
- національне вбрання, страви,музичні інструменти, українськанародна пісня ‑ 13,5 %;
- видатні історичні та сучасні постаті ‑ 10,4 %;
- національне гасло: «Слава Україні! ‑ Героям Слава!» ‑ 7,6 %;
- усе вищеперераховане ‑ 33,8%;
Також респонденти додали такі атрибути української державності як синьо-жовтий прапор, герб та гімн України.
Згідно з опитуванням, респонденти вважають День Української Державності символом:
- незалежності ‑ 24,7 %;
- ідентичності ‑ 18 %;
- історії ‑15,4 %;
- патріотизму ‑15,6 %;
- соборності ‑ 13,2 %;
- боротьби ‑ 13,1 %.
Щодо історичної події чи особистості, котрі вплинули на розбудову української державності, респонденти зазначили:
важливі події в історії України:
- Хрещення Київської Русі;
- Акт проголошення незалежності України;
- ухвалення Декларації про державний суверенітет;
- прийняття Конституції України;
- розпад срср;
- повномасштабне вторгнення росії на територію України;
- Помаранчева революція;
- Революція гідності.
історично впливових особистостей:
- Володимир Великий;
- Михайло Грушевський;
- Степан Бандера;
- В’ячеслав Чорновіл;
- Левко Лук’яненко.
Поцікавившись у респондентів щодо прочитаних книг, в яких йдеться про боротьбу України за становлення української державності респонденти зазначали книги, зокрема: Марії Матіос«Нація»; Братів Капранових«Забудь-річка»; Василя Шкляр «Залишенець», «Чорний Ворон»; Зірки Мензатюк«Як я руйнувала імперію»; Єфрема Лукацького«Україна від Незалежності до Свободи»[Фотоальбом]/Текст Данила Яневського.
Відповідно до даних опитування, відзначення Дня Української Державності для респондентів – це:
- багатовікова історія України та її державності ‑ 34,3 %;
- українці та українки, які зробили вагомий внесок у розвиток науки, культури та історії Української Держави ‑ 17,7 %;
- єдність і патріотизм українського народу ‑ 29,3 %;
- цінність національних традицій ‑ 18,7 %.
На думку респондентів обов’язковою умовою збереження української державності є:
- українська мова;
- національна єдність;
- територіальна цілісність;
- незалежність України;
- патріотизм;
- українська армія;
- збереження традицій.
На питання “Як Ви особисто можете долучитися до становлення української державності?” респонденти відповіли, що перш за все, необхідно берегти національні традиції українського народу, вивчати історію та культуру України, спілкуватися українською, бути свідомим громадянином, дотримуватися законів України, підтримувати та популяризувати усе українське.
Відповідно до даних опитування, респонденти зазначили власну думку щодо відмінних чинників державних свят День Української Державності та День Незалежності:
- «День Української Державності відзначає саме багатовікову історію України та її державності, а День незалежності – це свято відновлення незалежності та державності України»;
- «Українська Державність має тисячолітній період ‑ від Дня Хрещення Київської Русі, а Незалежність ми маємо тільки 32 роки»;
- «День незалежності ‑ це святкування дати 1991 року, державність ‑ це про історичні надбання держави і про підтримку єдності і соборності»;
- «День Української Державності – становлення і розвиток Держави Україна на міжнародній арені, День Незалежності – збереження і всебічна боротьба народу України за збереження державного суверенітету, територіальної цілісності, економічної та політичної самостійності»;
- «День Української Державності ‑ ідентичність, День Незалежності – суверенітет»;
- «День Української Державності ‑ це історія та видатні історичні постаті і традиції (культурні, мовні, соціально-політичні) державотворення, а День Незалежності ‑ це відновлення державності і незалежності»;
- «День Державності ‑ про довгий процес, який триває досі, День Незалежності – про один із моментів цього процесу»;
- «Зв’язок сучасних українців з багатьма поколіннями нашого народу, нагадати про багатовіковий державотворчий досвід, культуру, самобутність українців ‑ це мета Дня Української Державності. Відзначення історичної події ‑ Незалежності України від російського імперіалізму».
Об’єднувальні аспекти державних свят День Української Державності та День Незалежності згідно з висловлюваннямиреспондентів:
- «Патріотизм та любов до України»;
- «Взаємозв’язокукраїнської давнини, нашої спадщини з нашим сьогоденням»;
- «Привернення уваги суспільства до цінних національних традицій, які лягли в основу формування державності та відзначення усіх важливих етапів цього процесу»;
- «Ці два свята взаємно доповнюють одне одного. Це взаємозв’язок української давнини, історичної спадщини з нашим сьогоденням. І це нагадування, за що ми зараз боремося»;
- «Нагадування про те, якими зусиллями з’явилася Україна та вшанування пам’яті тих, хто причетний до становлення української державності»;
- «Розуміння важливості життя у власній незалежній державі»;
- «Історія, культура, традиції»;
- «Обидва свята призначені для виховання у всіх громадян України розуміння того, що наш народ має багатовіковий досвід у державотворенні, власну культуру, самобутність та український характер, і що ми ‑ вільна та незалежна держава».
Отже, дані онлайн-опитування дають підстави стверджувати, що респонденти вважають День Української Державності важливим державним святом. Респонденти усвідомлюють значимість знання, а особливо для сучасного молодого покоління, історії про здобуття та розвиток української державності, а також розуміють, що мають пам’ятати про багатовіковий державотворчий процес, культуру, самобутність українців, що сприяли здобуттю незалежності України.