24/05

Тамара Таньчук: І нині, і в майбутньому бібліотеки потрібні людям, особливо молоді

      Хмельницькій обласній бібліотеці для юнацтва – 45. Заснована 1977 року, бібліотека стала однією з перших спеціалізованих бібліотек для юнацтва в Україні. ХОБЮ забезпечує методичну підтримку роботи публічних бібліотек області з обслуговування юнацтва.  

      Бібліотека славиться втіленням успішних проєктів та нагородами.  В 1988 році за успіхи в бібліотечному обслуговуванні молоді книгозбірня стала дипломантом Виставки досягнень народного господарства України. У 2002-му –  удостоєна обласної премії імені Мелетія Смотрицького за вагомий внесок у розвиток та збереження бібліотечних ресурсів області, популяризацію української літератури, мови, історії та культури рідного краю. Двічі, в 1984 та 2007 роках, на базі книгозбірні відбувались Всеукраїнські науково-практичні конференції директорів обласних бібліотек України для юнацтва. В 2016 році колектив нагороджений Грамотою Хмельницького міського голови за активну волонтерську допомогу воїнам АТО.

      1992 року спільно з міським управлінням у справах молоді та спорту на базі бібліотеки було створено перший в області телефон довіри для молоді (0-50), у 2001 році за сприяння Програми навчання та доступу до Інтернет (IATP) Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у бібліотеці відкрито перший в області інтернет-центр, у 2013 році книгозбірня здобула перемогу в 4 раунді конкурсу програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» та значно розширила спектр інформаційних послуг для користувачів. Дистанційне обслуговування стало визначальною рисою бібліотеки.

      Чим живе нині Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва розповіла її директорка Таньчук Тамара Миколаївна, яка майже чверть століття (з 1998 року) очолює і надихає колектив на нові звершення.

      Тамаро Миколаївно, охарактеризуйте нинішню Хмельницьку обласну бібліотеку для юнацтва.

Книгозбірня стала однією з перших спеціалізованих бібліотек для юнацтва в Україні, що здійснює бібліотечно-бібліографічне, довідково-інформаційне обслуговування молодих користувачів, фахівців з питань виховання, освіти, соціальної адаптації, популяризує читання, сприяє реалізації творчих здібностей молодого покоління, є територією вільного доступу до інформації, комфорту, спілкування та яскравих подій.

За 45 років діяльності колектив бібліотеки сформував універсальний інформаційний потенціал на традиційних та електронних носіях, здатний задовольнити будь-які запити користувачів. Автоматизовано всі бібліотечні процеси – від замовлення видань до документовидачі на основі вітчизняної програми УФД «Бібліотека» з 2005 року. Постійним пошуком креативних форм спілкування з користувачем заклад набув іміджу справжнього молодіжного інтелектуально-творчого центру. Підтвердженням цьому є і кількісні показники: універсальний за змістом фонд бібліотеки налічує близько 200 тисяч примірників; щорічно обслуговується понад 30 тисяч користувачів, яким видається понад 500 тисяч видань. Число відвідувань – понад 180 тисяч на рік. Книгозбірня щороку отримує понад 100 тис. грн. від додаткових платних послуг.

      Який портрет сучасного читача? Чи змінюються з часом його потреби і чи вдається їх задовольнити?  

Перші читачі нашої бібліотеки були поінформованими про все на світі,  самостійними та цілеспрямованими. Теперішні – діти інтернету та сучасних технологій, відрізняються своєю неймовірною багатозадачністю та креативністю, вміють знаходити рішення в непростих ситуаціях та розв’язувати найскладніші задачі. Але вони не соціалізовані, не здатні працювати в команді, мало інтегровані в суспільство. Тому й завдання бібліотеки з обслуговування цих радикально різних поколінь молоді різняться. І ті форми роботи з юнацтвом, які були ефективними та актуальними в 80-90-ті роки минулого століття, нині потребують наповнення новим змістом.

Бібліотечні зали в 80-ті були переповнені молодими читачами, адже книга, періодичні видання були єдиними джерелами знань. Читачами того часу були ті, хто здобували освіту, обирали свій фах, планували і створювали сім’ї.  Їх легко було організувати, бо бібліотека була одним із найвідвідуваніших культурних закладів. Саме тоді бібліотекарі разом з читацьким активом почали втілювати в практику найновіші та прогресивні форми роботи з юнацтвом. Актуальними на той період були сімейний клуб «Веселка», клуби за інтересами «Орієнтир» та «Пізнай себе». Йдучи назустріч побажанням  молоді, ми першими в Україні почали організовувати в бібліотеці тематичні молодіжні дискотеки, вечори інтернаціональної дружби. Варто згадати і такий важливий напрямок соціалізації молоді як створення «телефону довіри», що незабаром переріс у міську соціальну структуру.

      Які зміни відбулися у бібліотеці? Які основні принципи і напрямки її діяльності, проєкти?

Оновлення форм роботи бібліотеки в сучасних реаліях передбачало перехід до автоматизації технологічних процесів, забезпечення вільного й безперешкодного доступу користувачів до інтернет-ресурсів, сприяння  цифровій грамотності молодого читача.

Актуальною стала проєктна діяльність, адже без грантової підтримки забезпечити технологічне оснащення бібліотеки було б неможливим.

Нині бібліотека намагається створити новий формат обслуговування юнацтва, працювати в інноваційному руслі, впроваджувати нові форми роботи для популяризації книги і читання, сприяти соціальній адаптації молоді та розвитку її творчого потенціалу.

В останнє десятиліття бібліотечні фахівці реалізовують багато проєктів, завдяки яким до бібліотеки молодь залучається не лише як читачі, а й як  учасники різноманітних подій, які надають молодому поколінню унікальну можливість саморозвитку, розширення власних можливостей, долучення до суспільного і молодіжного життя міста й області.

«Бібліотека – там, де молодь», «Читай, формат немає значення» – ось основні  принципи, які ми втілюємо в життя як у стінах бібліотеки, так і поза ними.

Найбільш вдалими ми вважаємо проєкти, реалізовані спільно з ГО «Молодь за краще майбутнє» та за підтримки міжнародних та українських партнерів. Серед них: проєкт з взаємодії громади і поліції «Активність починається з тебе»; проєкт «ПОЛіС» від IREX; проєкт від Британської Ради «Активні громадяни». За підтримки Хмельницького міського управління молоді і спорту в бібліотеці реалізовано новий проєкт «Школа волонтерів». У партнерстві з міським управлінням екології та контролю за благоустроєм міста триває молодіжний екологічний проєкт «Eko Travel». Впродовж п’яти років на основі угод з військовими частинами міста реалізовується проєкт для читачів-юнаків «Військовий на один день», мета якого познайомити майбутніх воїнів з військовою службою безпосередньо на базі військової частини, сприяти патріотичному вихованню, формувати в молоді здатність і готовність до захисту Вітчизни.

Як показує досвід роботи нашої бібліотеки, популярними в молодіжній читацькій аудиторії є інтерактивні, діалогові та ігрові форми спілкування. Саме тому ми переорієнтували роботу читальної зали на організацію масових заходів у форматі тренінгів. Це актуальна форма роботи, яка передбачає контакт і взаємодію з читачем з метою набуття ним нових умінь і навичок. Тематика тренінгів, які проводять фахівці бібліотеки з залученням партнерів, торкається важливих питань сьогодення: булінгу, гендерної рівності, толерантності, згуртування учнівського чи студентського колективів, медіаграмотності, тайм-менеджменту, розвитку комунікативних навичок, лідерських якостей, методів подолання стресу.

Одним із стратегічних завдань бібліотеки з потужним інформаційним потенціалом спеціалізованого відділу мистецтв є створення необхідних умов для формування творчої особистості, реалізації її природних задатків та індивідуальних здібностей. Серед найбільш продуктивних і ефективних форм дозвіллєвої творчості є залучення читачів до опанування нетрадиційними образотворчими техніками. Впродовж шести останніх років на базі відділу мистецтв бібліотеки функціонує гілка Центру анімаційних мистецтв – Перша професійна студія пісочної анімації. Її керівник Оксана Мергут розробила ефективну методику проведення уроків пісочної анімації в позашкільній діяльності, навчає дітей за авторською програмою. Юні художники відкривають для себе не тільки світ пісочної анімації, а й турецького ремесла ебру, світлової графіки, малювання шоколадом та багато іншого. У виставковій залі презентуємо виставки робіт молодих талантів.

Для покоління цифрової епохи соціальні мережі стали платформою, де можна знайти однодумців, подискутувати про злободенні проблеми, отримати доступ до свіжої інформації, повідомити про цікаву подію, долучитися до гурту людей зі схожими інтересами.

      У листопаді 2021 року Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва та 15-й гарнізонний будинок офіцерів Хмельницького уклали договір про організацію бібліотечного пункту в приміщенні бібліотеки 15-го гарнізонного будинку офіцерів. Розкажіть про цей проєкт.

Ми маємо багаторічний досвід роботи з військовими частинами. Раніше у кожній із них були бібліотекарі, які систематично брали у нас тематичні підбірки літератури, запрошували наших працівників для проведення  різноманітних заходів. Тепер  бібліотекарів у військових частинах немає. Всі, кому ми запропонували співпрацю, погодились, визначили відповідальних за збереження, облік та видачу книг.

Наприкінці минулого року бібліотека організувала 5 бібліотечних  пунктів у військових частинах Хмельницького гарнізону. Пункти  створено на підставі  угод та положення про організацію бібліотечного пункту з метою сприяння патріотичному вихованню в Збройних Силах України, підвищенню освітнього рівня військовослужбовців, організації їхнього змістовного дозвілля.

Одним із перших відкрито бібліотечний пункт юнацької бібліотеки в 15-му гарнізонному будинку офіцерів м. Хмельницького.

На даний час бібліотечні пункти діють ще у 4-х військових частинах Хмельницького гарнізону – в/ч А 1538, А3808, А2678, А3013. Їх роботу  координують фахівці обласної бібліотеки для юнацтва та менеджер проєкту від Хмельницького гарнізону – начальник бібліотеки 15-го гарнізонного будинку офіцерів Альона Сенькова.

У пункти видачі юнацька бібліотека передала кращі зразки вітчизняної та світової художньої літератури, науково-популярні видання з історії та культури Української держави. Книжкові добірки постійно замінюються новими, в військових частинах бібліотекарі організовують цікаві масові заходи. Цю роботу будемо продовжувати, а також розвивати співробітництво з іншими військовими частинами.

      Сучасних дітей, молодь можна назвати «екранним» поколінням, бо для отримання інформації вони частіше використовують не паперові, а електронні носії. Як формувати культуру читання у сучасних дітей, молоді? Як прививати їм любов до читання, книжки?

Кожен період розвитку бібліотеки характеризується своїми досягненнями,  актуальними за змістом і формами комунікації з користувачем, що відповідають запитам молоді і вимогам часу. Відділ міського абонементу у складі 6 працівників щорічно обслуговує 5 – 5,5 тисячі користувачів. Фонд відділу налічує найбільшу колекцію підліткової літератури, сучасної української та світової художньої літератури. Вивчення та задоволення попиту на художню літературу –  головний пріоритет роботи цього колективу. Фахівці відділу постійно вивчають свого читача завдяки систематичній індивідуальній роботі, інформують про нові книги по телефону та у соцмережах. Модерують групу у Facebook «Молодь міста Хмельницького читає», долучаються до читацьких спільнот у соціальних мережах, відвідують читацькі блоги. Створюють оригінальні книжкові фотозони, здійснили серію жанрових презентацій нових книг «Книга в ефірі» державної книжкової програми Українського інституту книги. В зв’язку з карантинними обмеженнями великий об’єм роботи перенесли в навчальні аудиторії.

Зміни читацьких смаків, вплив все більшої комп’ютеризації на суспільство та інші виклики часу в Хмельницькій обласній бібліотеці для юнацтва відстежують та враховують. Творчий колектив бібліотеки вмотивований і надалі шукати нові форми й методи роботи з молоддю, змінювати формат спілкування з користувачами, розширювати спектр своїх послуг відповідно до нових реалій.

      Якою, на Вашу думку, має бути сучасна бібліотека, щоб вона була цікавою читачу, і зокрема молоді?

Найважливішим завданням колективу вважаю організацію роботи із залучення нових користувачів. Ефективна форма – екскурсії до бібліотеки. Коли підлітки прийшли, їх потрібно зацікавити новими книгами, вільним доступом до інтернет-ресурсів, цікавими формами групової роботи, творчими роботами ровесників у виставковій залі, тематикою майстер-класів, сучасним інтер’єром та зацікавленими бібліотекарями. У нас до цього процесу залучені всі працівники бібліотеки. Якісному проведенню цієї роботи сприяють постійні контакти зі школами, коледжами, ліцеями, закладами профтехосвіти та вишами.

І нині, і в майбутньому бібліотеки потрібні людям, особливо молоді.

 

                                              З Тамарою Таньчук  спілкувалася Тетяна Тарасюк