Різдво Христове, Новий рік і Хрещення – основні зимові свята українців. Вони мають багато спільного, оскільки обрядовість кожного з них виконує схожі функції: захищає людей від впливу злих сил, забезпечує добробут і щастя сім’ї, визначає перспективи на майбутнє.
Різдво – це перше з новорічних свят, проте цей день слов’яни святкували ще задовго до прийняття християнства як свято народження Всесвіту. Народне святкування Різдва, майже однакове в усіх регіонах України, органічно поєднує в собі християнські та язичницькі традиції.
Історія новорічної ялинки дуже давня і бере початок від гунів, однак першими справжні різдвяні ялинки почали встановлювати у Страсбурзі на території сучасної Франції. Сталося це не так давно — лише у ХVІІ столітті. Зовсім скоро, аби зупинити масову вирубку лісів, люди почали створювати штучні ялинки. До речі, новорічні ялинки, якими всі ми так любимо їх називати, насправді є різдвяними, історично пов’язаними зі святкуванням зимових релігійних свят.
Давнім символом українського Різдва є дідух — різдвяна прикраса з соломи. Проте цей символ свята є дуже язичницьким. Зерно відіграє у цьому аграрному культі чи не найважливішу роль і чи не всі ритуали, обряди та замовляння пов’язані із ним — навесні його садять, влітку доглядають, восени збирають, а взимку — прославляють, щоб урожай нового року не був меншим за попередній.
Нехай зимові свята принесуть усім мир, спокій, злагоду, достаток і впевненість у майбутньому! З Новим Роком та Різдвом Христовим!
Бог предвічний народився [Текст] : Колядник. — Львів : Вид-во Українського Католицького Університету, 2006. — 128с.
Про звичаї, віншування, колядки, свята.
Бог ся рождає [Текст] : колядки та щедрівки / [гол. ред. Г. Шопа]. — Львів : Євросвіт, 2006. — 64с.
Книжка містить обряд Святої Вечері, рецепти приготування різдвяних страв, колядки, щедрівки, вінчування, сценарії.
Вода й вогонь в українських легендах та віруваннях [Текст] : [збірка] / упоряд. А.А. Ковтун. — Київ : Успіх і кар’єра, 2015. — 144 с.
Збірка тематичних українських легенд та давніх вірувань про найважливіші речі в житті людини – воду та вогонь. Книга стане у нагоді всім, хто захоче поринути у світ наших предків, ознайомитися з їх світобаченням.
Колядки і щедрівки [Текст] / Авт.-упор. М.Пилипчак. — Київ : Задруга, 2007. — 128с.
У книзі зібрано сто автентичних колядок та щедрівок, записаних в українських селах впродовж двадцяти років у експедиціях Василем та Марією Пилипчак, що представляють достеменну традицію, яка побутує й донині. Пісенний архів видається вперше і містить велику кількість маловідомих і подекуди вже забутих мелодій.
На цих піснях зростали діти першого в Києві фольклорного ансамлю автентичного співу “Цвітень” при українському народному хорі ім. Г. Верьовки. Більшість пісень збірника розшифрована керівником колективу, Марією Пилипчак.
Колядки та щедрівки [Текст] / Упор. О. Турко. — Львів : Растр-7, 2007. — 200с.
Колядки та щедрівки, йорданські пісні, віншування, засіванки.
Колядує “Орфей” [Текст] : Партитури. Віншування. Спогади / [упоряд. М. Олійник]. — Львів : Львівська політехніка, 2011. — 128с.
Подано партитури коляд і щедрівок з репертуару Народного чоловічого хору “Орфей” Національного університету “Львівська політехніка”, тематичні віншування, а також спогади та етнографічні дослідження учасників хору стосовно традицій святкування Різдва Христового у селах Західної України.
Для хорових колективів та широкого кола шанувальників українських коляд і традицій.
Народ у народних святах [Текст] : Матер. одного села / зібрана, згрупована, упоряд. і склад. Г. Маковій. — Вид. 3-є. — Чернівці : Факел Марії, 2014. — 512 с.
Книга «Народ у народних святах» — звичаї, традиції, обереги, винесені народом напротязі віків, зібрані Гарафіною Маковій напротязі десятиліть у одне та відсортовані на основі її бачення.
Є тут лики святих, написані людиною, яка має Боже благословіння на те та благословіння чинників духовного сану на написання ікон. Ікони ті з Дару Небесного Отця, почерез її написання, нестимуть енергетичну онову тим, хто з вірою вклониться до стіп святих сподвижників і щиро проситиме у них помочі на свої немочі, на позбавлення від гріхів, які і приводять до усяких бід у житті та здоров’ї.
Під зорями новорічними [Текст] : традиційні щедрівки, рядження / фольклор.-етногр. записи О.Ф. Ошуркевича. — Луцьк : Твердиня, 2009. — 100с.
У книжці вперше публікуються фольклорно-етнографічні матеріали, зібрані на теренах Західного Полісся та Волині. Традиційні новорічні щедрівки, звичаї рядження, ритуальні обходи дворів з “Маланкою”, “козою”, “конем”, “ведмедем”, “буськом” відзначаються багатством і стійкістю канонічних форм, локальними особливостями.
Видання розраховане на фольклористів та етнографів, учителів та культурно-освітніх працівників, широке коло шанувальників традиційної культури.
Христос рождається [Текст] : вірші, колядки, щедрівки / [ред. Є. Оратовська]. — Київ : Лелека, 2010. — 64с.
Вірші, колядки, щедрівки.
Щедрик – ведрик [Текст] : Календарно-обрядова поезія. Скоромовки. Лічилки, жмурилки. Народні прикмети / [уклад. Є.Г. Орлова]. — Харків : Основа, 2012. — 96 с. — (Українознавство).
Книга покликана залучити школяра до чарівного світу української культури, зокрема усної народної творчості.
Збірка містить різноманітний фольклорний матеріал, що згрупований за такими розділами: “календарно-обрядова поезія” (веснянки, гаївки, петрівки, купальські й жниварські пісні, колядки, щедрівки, засіванки), “Скоромовки”, “Лічилки, жмурилки”, “Народні прикмети”
Видання стане в пригоді учням, учителям та вихователям.
Андерсен, Г. Х.
Снігова Королева [Текст] : Казка / Г. Х. Андерсен ; Худ. В.Єрко. — Київ : А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га, 2000. — 30 с. : іл.
Ця казка з такою холодною назвою уже майже 200 років зігріває мільйони дитячих сердець у всьому світі. Проілюстрував книгу відомий український майстер книжкової графіки Владислав Єрко, переможець низки престижних мистецьких виставок. “Снігова королева” здобула Гран-прі на конкурсі “Книга року-2000” та титул “Найкраща дитяча книжка-2006” (США).
Артюх, Л. Ф.
Звичаї українців у народному календарі [Текст] / Л. Ф. Артюх. — Київ : Балтія–Друк, 2012. — 224 с.
Чудове барвисте подарункове видання. Змістовне сучасне дослідження про українські страви і історії ії виникнення
23 розділи книжки присвячені святам календарного року українського народу – від Святвечора до дня святого Андрія. Кожен розділ містить етнографічний нарис та докладні рецепти традиційних страв національної кухні (загалом близько 300). Читач познайомиться зі звичаями, яких дотримувалися наші предки, збираючись за святковим столом. Кожна господиня матиме можливість урізноманітнити меню своєї родини смачними борщами, ковбасами, варениками та безліччю інших смачних страв, рецепти яких дбайливо зібрані автором по різних регіонах України
Фотографії Людмили Буханської, Олени Железняк, Юрія Бусленка, Олександра Горобця, Миколи Ференцева, Віталія Печерського, Наталі Компанцевої
Рукописні шрифти Віктора Бариби
Войтович, В. М.
Коляда [Текст] : Дитячі щедрівки, колядки та засівалки / В. М. Войтович. — Рівне : Вид. В. Войтович, 2007. — 224с. — (Українська міфологія).
Це захоплююча розповідь про дивовижний світ, в якому жили наші пращури. На основі історичних джерел та багатющого фолькльорно-етнографічного матеріалу автору вдалося відворити один з найколоритніших та найулюбленіших образів української міфології – Коляду. До книги увійшли також новорічно-різдвяні дитячі щедрівки, колядки, засівалки, поздоровлення (віншівки).
Воропай, О.
Звичаї нашого народу [Текст] : етнограф. нарис / О. Воропай. — Харків : Фоліо, 2013. — 508 с. — (Перлини української культури).
Це неординарний опис народно-календарних звичаїв, а також вірувань й уподобань українців. Автор, доктор слов’янської етнології, доктор природничих наук, використав у нарисах як свої записи, зібрані впродовж багатьох років, так і наукову та художню літературу. Праця розподіляється на чотири частини: “Зима”, “Весна”, “Літо”, “Осінь”.
У книзі відчувається трепетна синівська любов до України, безмежний патріотизм автора, якому довелося зазнати долі емігранта.
Сучаснику, безперечно, буде корисно заглибитися у багатий духовний світ українського народу, згадати неписані закони, якими керувалися у житті наші предки
Воропай, О. І.
Звичаї нашого народу: Народньо-календарні звичаї. Український народній одяг [Текст] : Етнографічний нарис / О. І. Воропай ; худож. оформ. І. Бородаєвої. — Київ : Пульсари, 2012. — 632 с.
“Звичаї нашого народу” – фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу. Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його прадавні корені.
Курочкін, О.
Українські новорічні обряди: “Коза” і “Маланка”. З історії народних масок [Текст] / О. Курочкін. — Опішне : Українське Народознавство, 1995. — 392с.
В монографії за етнографічними та фольклорними джерелами реконструюється архаїчний сценарій новорічних обрядів українців, досліджується їх генеза, структура, просторова й часова динаміка. Через традицію народної маски, яка постає в різних іпостасях — сакрально-магічної речі, художнього символу, святкового реквізиту, обрядового персонажу, автор заглиблюється в давні пласти світоглядних уявлень українців. Порушуються проблеми співвідносин в обрядах язичницьких і християнських уявлень, тотожности східнослов’янського рядження і західноєвропейського карнавалу, особливостей побутування народних масок в умовах сьогодення. Видання багато ілюстроване фотографіями, оригінальними малюнками, реконструкціями. Для етнографів, фольклористів, істориків, мистецтвознавців, усіх, хто цікавиться культурою України.
Лукашенко, Т.
Українські обереги своїми руками [Текст] / Т. Лукашенко. — Харків : Аргумент-принт : Віват, 2015. — 224 с. — (Корисна книга).
Наші пращури-слов’яни здавна виготовляли обереги, бо добре знали про їхню дивовижну магічну силу. Нерідко за обереги правили символічні тварини, такі як їжак, зозуля, ведмідь, а також рослини на кшталт звіробою та папороті. Із плином часу нічого не змінилося — ми, як і раніше, шукаємо захисту в надприродних сил, хіба що форма оберегів зазнала певних змін. Які обереги сьогодні є незамінними в побуті сучасного українця? Як зробити власноруч оберіг для себе та близьких? Чи справді вишиванка є не просто елементом одягу, але й сильним засобом захисту від негативного впливу? Відповіді ви знайдете на сторінках цієї книжки, що стане вашим власним оберегом на шляху до щастя, гармонії й родинного затишку.
Пейо
Різдво у смурфів [Текст] : [комікс] : п’ять історій про смуриків від Peyo / [Пейо ; пер. з фр. А. Поритко, М. Войцеховський]. — Львів : Ірбіс Комікси, 2020. — 48 с. : іл. — Зміст: Ялинка. Смурф у сплячці. Дивні сніговики. Різдво у смурфів. Петрикове Різдво. – Авт. вказаний над вих. дан.
Маленькі сині гномики — смурфики — теж святкують Різдво! Але при цьому, звичайно ж, не може обійтися без усіляких історій — іноді веселих, іноді не дуже. Та позаяк це Різдво, та ще й у чарівній країні, то все завжди закінчується добре.
У цій книзі на читача чекає аж п’ять таких історій.
«Ялинка» — що за Різдво без ялинки? От Смурфетка і попросила Лісоруба принести з лісу гарну ялинку для свята. Але виконати це прохання виявилося не надто просто…
«Смурф у сплячці» — один зі смурфів — Ледар — найбільше полюбляє спати. Саме тому він потоваришував з мишкою-соньком, але ніяк не сподівався, що навіть відпочиваючи можна втрапити у справжнісіньку пригоду…
«Дивні сніговики» — ліпити сніговиків узимку люблять не лише діти, а й смурфики. Але зліплені смурфиками сніговики не хочуть розтанути під час потепління, яке передбачив смурф Синоптик. Тож вони вирушають у далеку країну вічної зими, але дорогою їм трапляється лихий чаклун Гаргамель. На жаль, сніговики ще не навчилися відрізняти добрих людей від злих… Чи вдасться їм дати відсіч Гаргамелю та знайти країну вічної зими?!
«Різдво у смурфів» — ялинка прикрашена, частування готове, всі смурфики чекають на подарунки від Санта Клауса. Але Санта Клаус у Різдвяну ніч має безліч справ, тож доручає доставити подарунки для смурфиків… чаклунові Гаргамелю! Чи можливо це?! Та у Різдвяну ніч трапляються різні дива…
«Петрикове Різдво» — у хлопчика Петрика Різдво видалося не дуже щасливе: мати захворіла, тато на війні, а Санта Клаус із подарунками десь забарився. Чи залишиться він без подарунків? А може, до нього завітають смурфики…
Ран, Ю.
Зимові свята України [Текст] / Ю. Ран. — Харків : Весна : ФОП Співак В.Л., 2013. — 64 с.
Традиційні зимові свята українського народу є змістом цієї збірки.Вона подарує багато народних пісень та колядок, щедрівок та творів українських поетів,допоможе підготувати цікаве та веселе свято.
Сподыряка, В. В.
Новогодние подарки [Текст] / В. В. Сподыряка ; [В.В. Сподыряка]. — Харьков : Весна, 2014. — 32 с. — (Мастерская волшебников). — Авт. указан над вых. дан.
В книге поэтапно описаны и проиллюстрированы разные виды работ: оригами, рисование, плетение, конструирование из бумаги и макарон. Инструменты и материалы, необходимые для занятий несложные, поэтому сделать поделку своими руками сможет ребенок любого возраста. Книга были создана профессиональными педагогами с учетом умений и навыков детей младшего школьного возраста. Поэтому учителя смогут использовать книгу как дополнительный материал на уроках трудового обучения и изобразительного искусства.
В книге дано описание изготовления новогодних подарков: “Дерево счастья”, украшения на елку “Чемоданчик”, упаковки для конфет “Домик для подарка”, поздравительной открытки “Сапожок”. С помощью размещенных в конце книги шаблонов, дети могут самостоятельно или с помощью взрослых изготовить чудесные новогодние сюрпризы и воплотить в жизнь самые смелые творческие идеи.
Ткач, М. М.
Українська звичаєва культура [Текст] : монографія / М. М. Ткач. — Київ : Ліра-К, 2018. — 592 с.
Наукове видання є наслідком тривалої праці відомого етнолога М. М. Ткача. На основі значного фахового матеріалу здійснено ґрунтовне комплексне дослідження з традиційної культури українців, зокрема звичаєвої та обрядової. Концепція автора визначається усвідомленням природи традиційної культури та особливостей її побутування в різних сферах і виявах історичного життя народу, розглядом під кутом давніх та сучасних бачень принципів розвитку буття природи і людини в ній. Аргументовано проаналізовано й теоретично визначено сутність таких ключових понять, як культура, традиція, самобутність, духовність, віра, гріх, звичай, обряд, символ. У книзі подано й детально розглянуто у відповідній послідовності розширений матеріал про основні особові, родинні, обрядові, природоохоронні, побутові та громадські звичаї українців, здійснено виклад та науковий аналіз основних календарних і родинних обрядів. Весь матеріал подається з прикладами української фольклору, звичаєвості та обрядовості.
Утник-Стругала, Моніка.
Йдуть свята. Про Різдво, святого Миколая й новорічні традиції на світі [Текст] / Моніка Утник-Стругала ; худож. Є. Поклевська-Козелло ; [пер. з пол. Б. Антоняк]. — Львів : Урбіно, 2020. — 176 с.
Можете уявити собі зиму без Різдва, сповненого ароматів, смаків та незабутніх традицій? Авжеж, ні!
Та чи справді ви їх усі знаєте й чи однакові вони в усьому світі? Читайте і дізнавайтеся! Тут ви знайдете відповіді на питання: чому Різдво переважно відзначають 25 грудня? Навіщо організовують різдвяні ярмарки? Чи всі діти отримують подарунки того самого дня? Чому ми прикрашаємо ялинку? Хто вигадав перші скляні ялинкові іграшки? Навіщо будують різдвяні вертепи і т.д.
Крім того, із цієї книжки ви довідаєтеся про різдвяні рослини, першу зірку й навіть про Ебенезера Скруджа й Лускунчика.
Ви познайомитеся з колядками наших найближчих сусідів, розділом про Хануку, популярними різдвяними піснями та кінофільмами, незвичайною процесією зі смолоскипами, найзнаменитішим новорічним концертом і китайським Новим роком!