Веселый Новый год и Рождество [Текст] : Сценарии новогоднего праздника. Щедривки, колядки. / Сост. С.И. Лапина. — Харьков : Книжный клуб, 2006. — 255с.
Зимово-весняний серпантин [Текст] : На допомогу в організації та проведенні свят зимово-весняного циклу / Укл. В.Ю. Іова. — Кам‘янець-Подільський : Абетка-С, 2007. — 148с.
У збірнику подаються рекомендації щодо організації проведення свят зимового та весняного циклів, зимовий та весняний календар, сценарії виховних заходів, розроблені кращими педагогами області.
Рекомендовано для творчого використання в навчальних закладах області.
Зимово-весняний серпантин [Текст] : Сценарії свят та імпрез в освітніх закладах / Уклад. В.Ю. Іова. — 2-е вид., допов. і переробл. — Кам‘янець-Подільський : ПП “Медобори-2006”, 2008. — 184с.
У збірнику подаються рекомендації щодо організації проведення свят зимового та весняного циклів, зимовий та весняний календар, сценарії виховних заходів, розроблені кращими педагогами області.
Рекомендовано для творчого використання у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах України.
Новорічний серпантин. Сценарії новорічних та різдвяних свят [Текст] : Навчально-методичний збірник / Авт.-упор. Л. Красномовець. — Кам‘янець-Подільський : Абетка-С, 2006. — 148с.
Змістове поле навчально-методичного збірника складається із двох розділів. Відкриває збірник “Різдвяна вірша”, візуальна поезія відомого українського поета Івана Іова.
Перший розділ “Новорічного дійства” вміщує матеріали з досвіду роботи педагогічних колективів Хмельниччини щодо визначення новорічних та Різдвяних свят у навчальних закладах області.
У другому розділі “Новорічні пісні, вірші” подаються поезії та пісні подільских композиторів про Новий рік, щедрівки, колядки.
Посібник адресований широкому колу педагогів, учнів, студентів педагогічних навчальних закладів для творчого використання в підготовці до Нового Року та Різдва Христового.
Святкуймо разом [Текст] : Кращі сценарії, ігри та розваги для учнів, батьків, учителів / Авт.-упор. А.П. Плевницька. — Донецьк : БАО, 2007. — 128с.
Книга містить цікаві сценарії з українознавства: українські вечорниці, вертепи, зустріч Нового Року в народних традиціях; ігри та розваги для молоді; варіанти сценаріїв проведення традиційних шкільних свят – випускного балу, першого та останнього дзвінка, новорічних свят та ін.
Це видання стане в пригоді як в учнівських, так і в студентських аудиторіях, зацікавить педагогів, керівників і учасників художніх колективів будинків дитячої і юнацької творчості.
Книга адресована широкому читацькому загалу.
Українська святочна картка [Образотворчий матеріал] : альбом / упоряд. Петро Корпанюк, Сергій Полегенький. — Київ : Барви, 2009. — 216 с. — Текст парал. англ.
Вміщено репродукції поштових карток періоду 1900-1939 років, а також видання сучасні, включно з виданнями української діаспори.
Для філокартистів, видавців, студентів мистецьких закладів, широкого кола поціновувачів українського мистецтва.
Український вертеп [Текст] : Вертеп у драматургії, прозі та поезії ХІХ – ХХ ст. : [збірник] / [упоряд. М.М. Сулима]. — Київ : Дніпро, 2011. — 608с.
Вертеп після його “відкриття” в 1840-х рр. залишається чи не найуніверсальнішою мистецькою формою. Двоповерховість, поєднання сакрального й профанного, трагічного й комічного перетворило дерев`яну скриньку з ляльками на одну з моделей світу. Від часу виникнення вертепу, а особливо після публікації тестів та наукових описів цього пересувного театру, у ньому віддзеркалилися майже всі суспільні зміни, які сталися в Україні. Та й саме слово “вертеп” набуло додаткових значень. Біля витоків цих процесів, як не дивно, стояли П. Куліш та Л. Глібов: один підказав способи модернізації вертепу, другий, назвавши місто “вертепом добра і зла”, зробив перший внесок у розширення семантичного гнізда лек-семи “вертеп”. Відтоді, звертаючись до вертепної форми, письменники міняли місцями “поверхи”, в результаті чого сакральна дія відбувалася на землі, а профанна піднімалася на другий поверх, комусь не вистачило двох поверхів, отож, з`явився третій, четвертий, а когось не влаштувала вертикаль – і було запропоновано горизонтальне влаштування площин…
Пропонуючи вашій увазі цей збірник, де зібрано зразки багатьох із перелічених видозмін, які сталися з вертепом, сподіваємося, що він послужить імпульсом для подальших пошуків – і на папері, і на сцені.
Українські свята [Текст] : Іл. посібник / Упор. Л.С.Стецько. — Львів : Панорама, 2003. — 268 с. : іл.
На основі викладеного в посібнику матеріалу подано методичну розробку сходин на релігійно-обрядову тематику для різних вікових груп за пластовою методикою. Релігійні та державні свята, що подані за григорянським календарем, для зручності у користуванні, умовно розділені на три цикли (зимовий, весняний, осінній).
Представлено різноманітний допоміжний матеріал з висвітлених тем, що дозволяє залучити юнацтво до організації проведення свят з використанням інсценівок, обрядових пісень, забав та виготовленням до них наочного матеріалу (вертепу, масок, ялинкових прикрас, писанок тощо).
Основна мета книжки – поповнити знання юнацтва про державні та обрядові свята, аби вони не тільки знали свою духовно-релігійну спадщину, а й вміли зберегти та примножити її для майбутнього підростаючого покоління.
Цей посібник призначений для молоді, батьків, учителів та усіх, хто цікавиться звичаями християнських святкувань.
Христос народився! Весь люд звеселився! [Текст] : вертепи та віншівки / [упоряд. З. Боровець, Т. Ференц]. — Львів : Свічадо, 2016. — 112 с.
Пропонуємо нову збірку вертепів, різдвяних вистав, віншувань та смс-привітань сучасних авторів, які можуть використати вихователі, вчителі, катехити, керівники гуртків у приготуванні до Різдвяно-новорічних свят.
Тексти призначені як для дітей, так і для дорослих, усіх тих, хто плекає давню традицію – ходити у різдвяні дні з вертепом і славити народження Христа.
Артюх, Л. Ф.
Звичаї українців у народному календарі [Текст] / Л. Ф. Артюх. — Київ : Балтія-Друк, 2012. — 224 с.
Чудове барвисте подарункове видання. Змістовне сучасне дослідження про українські страви і історії ії виникнення
23 розділи книжки присвячені святам календарного року українського народу – від Святвечора до дня святого Андрія. Кожен розділ містить етнографічний нарис та докладні рецепти традиційних страв національної кухні (загалом близько 300). Читач познайомиться зі звичаями, яких дотримувалися наші предки, збираючись за святковим столом. Кожна господиня матиме можливість урізноманітнити меню своєї родини смачними борщами, ковбасами, варениками та безліччю інших смачних страв, рецепти яких дбайливо зібрані автором по різних регіонах України
Фотографії Людмили Буханської, Олени Железняк, Юрія Бусленка, Олександра Горобця, Миколи Ференцева, Віталія Печерського, Наталі Компанцевої
Рукописні шрифти Віктора Бариби
Воропай, О. І.
Звичаї нашого народу: Народньо-календарні звичаї. Український народній одяг [Текст] : Етнографічний нарис / О. І. Воропай ; худож. оформ. І. Бородаєвої. — Київ : Пульсари, 2012. — 632 с.
“Звичаї нашого народу” – фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу. Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його прадавні корені.
Капранов, Д. В.
Веселих свят! [Текст] / Д. В. Капранов, В. В. Капранов ; брати Капранови ; худож. О. Костенко та ін. — Київ : Зелений пес : Гамазин, 2014. — 104 с.
Свято – це не тільки і не стільки застілля, скільки вмінння створити святковий настрій та провести незабутній день разом із дитиною та друзями. У книзі ви знайдете все про головні українські свята – історію, традиції, прикмети, ритуали, а ще пісні з нотами, святкові страви із рецептами, ігри та забави, рукомесло зі схемами, і до того ж, багато малюнків та іншої корисної інформації. Книжка навчить святкувати українські свята по-сучасному і водночас та, як це робили наші дідусі та бабусі. Веселих свят!
Килимник, С.
Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. У 3-х кн., 6 т [Текст]. Кн.1.Т.1.,Т.2 / С. Килимник. — Київ : Обереги, 1994. — 400 с.
Унікальна енциклопедична праця видатного дослідника української етнографії та етнології із зарубіжжя дає можливість кожному заглянути в далекі віки назад і тим самим реалізувати знаменне сократівське “Пізнай самого себе”, відчути себе нацією, що з правіків належить до могутньої і пркрасної у своїх барвах європейської цивілізації.
Кирильчук, А.
Джерельця дитинства [Текст] : Сценарії / А. Кирильчук, Г. Ремез, А. Бінцаровська. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2006. — 160с.
У посібнику вміщено зразки сценаріїв музично-літературних свят, тематичних дитячих ранків для молодшого, середнього та старшого шкільного віку.
Для вчителів, класних керівників, вихователів, учнів загальноосвітніх та позакільних закладів освіти, а також широкого загалу читачів.
Недін, Л. М.
Передчуття свята [Текст] : казки та оповідки, вірші і пісні / Л. М. Недін. — Київ : Криниця, 2015. — 160 с.
Цей збірник об’єднує кращі прозові, поетичні і пісенні твори Лариси Недін, призначені для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. Вони, мов краплинки роси, виграють дивовижними барвами, торкаючись найсокровеннішого – трепетної дитячої душі. У збірці є твори про високу духовність, доброту і людяність, про любов до Всевишнього Творця, до України, до рідних і близьких, до рідної природи… До поезій, що стали піснями, подано ноти: мелодії та акомпанент композитора Людмили Левченко (Бутуханової).
Ця книга стане в пригоді вихователям і музичним керівникам дитячих садків, загальноосвітніх шкіл, а також батькам і дітям в родинах, в яких спілкуються українською мовою або вивчають українську мову, а головне – шанують українську культуру.
Пістун, Т.
Душі криниця [Текст] : Сценарії / Т. Пістун. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2007. — 96с.
Подані сценарії виховних заходів містять матеріал для підготовки до виховних годин, батьківських зборів, різноманітних свят, вечорів, КВК, кокурсів та брейн-рингу.
Для вчителів, класних керівників, вихователів шкіл, професійно-технічних училищ, ліцеїв, коледжів.
Скуратівський, В. Т.
Святвечір. У 2-х кн [Текст] : нариси-дослідження. Кн.2 / В. Т. Скуратівський. — Київ : Перлина, 1994. — 192с. — (Українська пізнавальна бібліотека “Земляни”. Серія “Українці”).
До книжки входить понад сто грунтовних описів свят та обрядів. Вони сповна розкривають духовний світ українців, їхній Божий дар творити його добрим, щедрим, щирим, милосердним, співчутливим, гостинним. Оповіді автора написані образною мовою, пересипані піснями, прислів’ями, приказками. Розрахована на якнайширше коло читачів, прислужиться й тим, хто опановує предмет “Народознавство”.
Сосенко, К.
Різдво-Коляда і Щедрий Вечір [Текст] / К. Сосенко. — Київ : Український письменник, 1994. — 286 с.
Оця глибинна і прониклива народознавча розвідка, написана видатним українським церковним діячем і вченим Ксенофонтом Сосенком, видана накладом автора у Львові 1928 року під назвою “Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечора”, а присвячена – “на честь усім, що потрудились для української етнографії і зберегли великі цінності української давньої культури”. Знайти і нині та прочитати в академічних бібліотеках – удача рідкісна, майже неможлива. Тож видавнцтво “Український письменник” робить чудову для читачів послугу, повертаючи життя такому раритетові.