Повага та рівні права є необхідною передумовою існування будь якого сучасного демократичного суспільства. Тому навіть під час війни, в нових для нас реаліях життя, кожен має пам’ятати про те, що всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах – бути толерантними. Адже це в першу чергу повага, прийняття й розуміння.
Бути толерантним означає бути сильним і, найголовніше, людяним. Кожна людина різна, завдяки цьому кожен займається своєю справою, яка допомагає багатьом людям. Завдяки тому, що ми такі різні, ми переможемо.
Міжнародний день толерантності, що відзначається щороку 16 листопада, нагадує всім нам про те, що насильство, тероризм, етнічне та релігійне переслідування — це ті явища, яким не повинно бути місця в 21 столітті. Кожна людина може цінувати власні особливості так, щоб не відчувати ненависті до особливостей іншої людини.
Семенов, Антон. Як ти… [Текст] : Як розмовляти з тими, хто втратив близьких / [Антон Семенов]. — Вид. 4-е. — [Б. м.] : [б. в.], [2023]. — 45 с. — Авт. вказаний над вих. дан
Цей посібник призначений для тих, кому потрібно або хто бажає поговорити з людиною, яка втратила когось із близьких. Посібник не є інструкцією з лікування чи з надання психологічної допомоги. Його мета – допомогти спростити складне спілкування про втрату рідних людей і запобігти шкоді, яку може завдати небезпечна розмова. Ви потрібні тим, хто поруч, і цей посібник може вам допомогти підтримати близьких людей і зміцнити ваші стосунки.
Сапольскі, Роберт. Біологія поведінки. Причини доброго і поганого в нас [Текст] / Роберт Сапольскі ; пер. з англ. О. Любенко. — 3-є вид. — Київ : Наш Формат, 2023. — 672 с.
ISBN 617-7863-35-8
Чому люди рятують і вбивають, пробачають і мстяться, люблять і ненавидять? Один вказуватиме на емоції, другий — на гормони, третій шукатиме причини в дитинстві, а четвертий — у середовищі. Хто має рацію? Усі й ніхто водночас. Бо для повної картини потрібні аргументи з кожної галузі.
Як пояснити пасивну агресію «підрізаного» водія? Чому в підлітковому віці дітям «зносить дах» і вони втікають із дому чи ув’язуються в сумнівні компанії? Чому нас нудить не тільки від зіпсованої їжі, а й від подій? Як вияв люті однієї людини зміг перерости у 20-мільйонний протест — Арабську весну? Це й інше в людській поведінці різнобічно пояснює Сапольскі.
Книжка Сапольскі — спроба скласти пазл з того, що ми знаємо про мозок, гени, культурний вплив, еволюційні зміни й навіть систему кримінального правосуддя. Автор звертається до наукових досліджень, робить екскурси в історію, а щоб читач не занудьгував — розбавляє оповідь неповторним гумором. Повнішу, цікавішу й дотепнішу книжку про те, як ми поводимося, годі й уявити.
Омельяненко, Григорій. Концентрат Спілкування [Текст] / Григорій Омельяненко. — Кам’янець-Подільський : Рута, 2022. — 192 с.
ISBN 617-8021-94-8
Анотація
Автор книги в чотирьох розділах розповідає про найважливіші аспекти нашого психологічного благополуччя:
- Спілкування з собою;
- Спілкування з сім’єю;
- Спілкування з друзями;
- Спілкування в особистих стосунках.
Розділ містить в собі три погляди на кожен із аспектів:
- “фантазія” як художнє есе, написане з реального життя автора, переплетене з головною темою розділу;
- “традиція” як стереотипне, консервативне бачення різних аспектів життя;
- “сучасність” як новітні та “правильні” погляди на життя в ритмі сьогодення.
Психологічні та правові основи профілактики насильства в учнівському середовищі [Текст] : наук.-практ. посіб. / [авт. кол.: В. П. Остапович, Л. С. Процик, Ю. Ю. Бойко-Бузиль та ін.] ; за ред. В. О. Криволапчука. — Київ : Вид-во Людмила, 2022. — 156 c.
ISBN 617-555-058-8
Науково-практичний посібник розкриває правові засади та соціально-психологічні підходи до розуміння явища насильства в учнівському середовищі. Викладено результати нормативно-правового та психологічного аналізу проявів насильницької поведінки в учнівському середовищі, причин їх формування та наслідків. Запропоновано діагностичний інструментарій для вивчення та психологічні рекомендації щодо превенції випадків насильства в учнівському середовищі.
Посібник призначений для використання в науковій та освітній діяльності, практичній діяльності працівників ювенальної поліції, психологів, учителів.
Абетка інклюзивності і толерантності [Текст] / [ред. М. Онуфрик]. — Вінниця : Теза, 2020. — 32 с.
ISBN 966-421-279-0
Абетка дає нагоду дізнатись правильну термінологію в контексті мовлення про людей з інвалідністю або таких, що потребують спеціальної підтримки. Посилається на міжнародні та національні документи, чинні в Україні.
Коректна термінологія є повсюдною практикою цивілізованого світу, до якого Україна долучається мірою того, як громадяни опановують звички обстоювати власні права та з повагою ставитись до прав оточення, в тому числі в спілкуванні.
Стовелл, Луї. Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті
[Текст] / Луї Стовелл ; пер. з англ. Т. Кузьменко ; іл. Н.Лещнікофф. — Київ : Книголав, 2020. — 144 с. — (Дитяча полиця).
ISBN 617-7820-41-2
Книжка «Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті» — енциклопедія з кібербезпеки для дітей. У виданні є низка практичних порад зі створення сторінок у соціальних мережах, правила поведінки з інформацією, приватними даними, взаємодії з користувачами й дотримання авторського права.
Крім того, у книжці читач знайде інформацію та корисні підказки щодо секстингу, кібербулінгу та інтернет-шахрайства. Прочитавши книжку, дитина зможе правильно реагувати на «тролів», підбирати надійний пароль та безпечно знаходити друзів у мережі. Розуміючи, як працює інтернет та як його можна використовувати, щоб нашкодити іншим, юний читач зможе захистити свої дані в мережі та дізнатися, а головне — знати, до кого можна звернутися по допомогу, якщо раптом втрапить у халепу в інтернеті.
Розенберг, Маршалл Б. Ненасильницьке спілкування [Текст] : мова життя / Маршалл Б. Розенберг. — Харків : Ранок, 2020. — 256 с.
ISBN 617-09-6363-5
Минуло понад пів століття відтоді, як Маршалл Розенберґ описав концепцію Ненасильницького спілкування. Пів століття цей метод спілкування змінює долі людей по всьому світі, зменшуючи агресію, розв’язуючи конфлікти та збагачуючи життя кожного, хто спробував його застосувати.
Уперше книжка «Ненасильницьке спілкування. Мова життя» — основна праця доктора Розенберґа — видана українською мовою. З нею читач отримає повне розуміння, що таке ННС, навіщо воно потрібне, яким чином запровадити його у своє життя та на які результати очікувати.
Просвєтова, Анна. Тринадцять ключів до розуміння себе, свого оточення та своїх стосунків [Текст] / Анна Просвєтова. — Київ : ІРІО, 2020. — 144 с.
ISBN 617-7754-03-8
Здавалося б, у сучасному світі, де інформація є найважливішим глобальним ресурсом, не повинно виникати проблем із одержанням тих чи інших знань. На практиці це мало б означати, що нинішні підлітки повинні зростати інформаційно підкутими, а отже, не повторювати помилок, яких припускалися їхні батьки. То чому ж тоді у XXI столітті проблеми підлітків нікуди не зникли? Чому дівчата і хлопці так само потрапляють у «погані» компанії? Чому неповнолітні дівчата досі «раптом» вагітніють? Чому сучасні діти страждають від депресій?
Авторка цієї книжки, знана психологиня Анна Просвєтова, впевнена, що вся суть в одвічному браку спілкування. Сучасним батькам, а втім, як і колись їхнім батькам, хронічно бракує часу відверто поговорити з дітьми про проблеми, що їх турбують. Не завжди у батьків знаходиться й правильна відповідь на непросту ситуацію, до якої потрапляє їхня дитина.
Опанувавши цю книжку, ваша дитина зрозуміє, що вона – особистість, навчиться себе поважати, легко знаходитиме правильних друзів , буде здатна досягати мрій і планувати власне, щасливе, майбутнє. Дане видання рекомендовано не лишень підліткам, а й їхнім батькам, адже практика показує, що багатьом дорослим також не завадило б довідатися про Ключі, що відмикають двері у світ Щастя.
Еріксон, Т.
В оточенні ідіотів, або Як зрозуміти тих, кого неможливо зрозуміти [Текст] / Т. Еріксон ; [пер. з англ. В. Махоніна]. — Харків : Фоліо, 2019. — 251 с.
ISBN 966-03-8307-4
Томас Еріксон (нар. 1965) — шведський письменник, психолог з соціальних комунікацій, біхевіорист та особистий тренер.
Як письменник він дебютував у 2011 році з кримінальною серією про біхевіориста Алекса Кінга.
Томас написав дві науково-популярні книги про спілкування та поведінку людей — «В оточенні ідіотів» і «В оточенні психопатів».
«В оточенні ідіотів» — бестселер 2015—2018 років. Томас Еріксон поділяє людей на чотири кольорові типи. Він описує логіку поведінки, темперамент, систему цінностей представників кожного з кольорів.
Чому одних людей ми розуміємо з півслова, а інших не розуміємо взагалі? Чому дуже успішні люди інколи здаються нам ідіотами і психопатами? Як подивитися на себе очима інших людей і навчитися розуміти навіть тих, хто на нас абсолютно не схожий?
Книга допомагає краще сприймати людей з різними типами поведінки й ефективно з ними спілкуватись і може стати настільною для керівників, психологів, менеджерів усіх рівнів..
Касьян, Таня. Про що мовчать [Текст] / Таня Касьян ; з рос. пер. Ю. Бондаренко. — Київ : BOOKCHEF : Форс Україна, 2019. — 240 с.
ISBN 617-7561-11-7
Ця книга про жінок, чиї історії для більшості оповиті стереотипними уявленнями. Що відчуває жінка, яка розуміє, що її назавжди паралізувало? Чого найбільше боїться безпритульна? Чому тільки після сімнадцяти років перебування у монастирі черниця наважується піти з нього? Як живе жінка після зґвалтування у віці шести років? 13 історій, які назавжди змінять ваше сприйняття дійсності. Багато зізнань, сліз, розмов із психологом. . . У ваших руках книга, переповнена емоціями та бажанням викорінити стигму з нашого суспільства.
Турунен, А. Забуті історії міст: як багатство та культурний розвиток здобуваються толерантністю [Текст] / А. Турунен ; пер. з фін. С. Цисаревої. — Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2018. — 280 с.
ISBN 617-7192-91-5
Це захоплююча подорож сторінками історії дев’яти великих міст світу, починаючи від VII ст. до н.е. і закінчуючи сучасною добою. Мілет і Александрія, Паталіпутра, Багдад і Ханчжоу, Флоренція, Ісфахан, Амстердам і Сан-Франциско – усіх їх єднало одне: толерантність і відкритість до сприйняття іншості, що уможливили заможне життя та культурний поступ. Історії цих величних міст нагадують про те, що процвітання і творчий розвиток потребують простору вільної думки, сповненого людяністю і взаєморозумінням між різними особистостями, етносами, державами. Терпимість до меншин, думок, критики і нових ідей забезпечує життєздатність і породжує творчий потенціал.
Яремчук, О. Наші інші. Історії українського різноманіття [Текст] / О. Яремчук. — Львів : Човен, 2018. — 208 с.
ISBN 966-97668-5-4
Книжка репортажів Олесі Яремчук розповідає історії українських національних меншин. Ці тексти роблять видимим життя й генезу різних етносів на території України — як вони опинилися тут, чим займаються, як тримають зв’язок зі своїми національними традиціями. Ці люди живуть у невеликих містечках чи селах, може, саме це вберігає їх від швидкої асиміляції. Завдяки книзі Олесі Яремчук гомогенна мапа України набуває різних голосів, звичаїв, історій. Серед текстів репортажів стають видимими українські гагаузи, волохи, вірмени, німці й т.д. Крім того, ці репортажі показують національні меншини не як уламок чужої культури, а як українців зі своїми яскравими індивідуальними рисами. (УІК)
Вірмени, німці, турки-месхетинці, євреї, румуни, шведи — Україна є домом для десятків різних народів, і кожен додає їй барв і повноти. Репортерка Олеся Яремчук об’їздила багато поселень, від гамірних міст на Донбасі й Буковині до тихих сіл Бессарабії та Закарпаття, щоб задокументувати, як наші національні меншини живуть нині та яку пам’ять бережуть про своє минуле. У цій книжці зібрано чотирнадцять щемких і пізнавальних історій, історій людей і народів, які творять українську спільноту.
Вокер, Н. Чому виникають конфлікти? Причини. Етапи. Розв‘язання. Наслідки [Текст] / Н. Вокер ; [пер. з англ. Г.І. Базецької]. — Харків : Vivat, 2018. — 78 с.
ISBN 966-942-591-1
Потік новин двадцять чотири години на добу, громадянська журналістика, інтернет, подорожі земною кулею… Наш великий світ стає дедалі ближчим і доступнішим, ніж то було колись, — включно з конфліктами й війною. Незважаючи на те, чи стосується конфлікт вашої країни, будь-яке протистояння, будь-яка війна певним чином впливає на життя кожного. Така кількість конфліктів у світі примушує замислитися: «Чому виникають конфлікти?» Ця книжка допоможе дітям зрозуміти, що часто конфліктам не можна запобігти, проте уникнути війни можливо. Читачі дізнаються, як невеликі розбіжності загострюються й перетворюються на великі та серйозні, що спільного в усіх конфліктах, а також про вплив упереджень в історії, дипломатії, географії, економіці на ці події.
Кендзьор, П. Ми серед інших. Інші серед нас [Текст] : Форми і методи полікультурного виховання : навч.-метод. посіб. / П. Кендзьор. — Львів : ЗУКЦ, 2016. — 160 с.
ISBN 617-655-138-6
Посібник присвячено реалізації важливого завдання формування в дітей шкільного віку вмінь і навиків, необхідних для ефективної комунікації та співпраці з представниками інших культур. На практичне втілення цього завдання спрямована низка виховних методик і технологій, які складають зміст посібника.
Книга складається з восьми розділів, котрі стосуються різних аспектів життя людини в соціумі. Запропоновані в ній форми і методи полікультурного виховання, піднімаючи актуальні морально-етичні питання, мають за мету залучити школярів до загальнолюдських та національних цінностей, сформувати в них почуття довіти та емпатії, толерантне ставлення та повагу до культурних відмінностей.
Уолцер, М. Про толерантність [Текст] / М. Уолцер ; [пер. с англ. М. Лупішко]. — Харків : РА-Каравела, 2003. — 148 с.
ISBN 966-586-113-1
Майкл Уолцер – один з найбільш проникливих, розсудливих, жалісливих і освічених теоретиків, які пишуть на політичні теми. Книга “Про толерантність” являє собою короткі, але елегантні і ясно сформульовані роздуми про проблеми мультикультуралізму. “Предметом мого дослідження, – пише автор, – є толерантність або, краще сказати, те, що робить її можливою, а саме мирне співіснування груп людей з різною історією, культурою та ідентичністю”.
Ця книга — підсумок багаторічних роздумів і аналізу різних «режимів толерантності» — має за підгрунтя американську модель. Автор урахував численні коментарі та критичні зауваження вчених багатьох країн, які упродовж тривалого часу знайомилися зі змістом цієї книги — у вигляді лекцій, прочитаних на наукових конференціях із проблем толерантності.
Конкретні приклади, часом суперечливі аргументи мають зацікавити читачів, не байдужих до питань естетики, політики, економіки.