Сучасна європейська підліткова книга

Знайомимо з новинками, що надішлі до бібліотеки за Програмою поповнення фондів публічних бібліотек від Українського Інституту Книги

Видавництво Школа започаткувало серію “Сучасна європейська підліткова книга“. Знайомимо з авторами та творами з цієї серії. Книжки можна взяти додому у відділі абонементу. Замовляйте в своєму персональному кабінеті читача.

Барбара Космовська Сучасна польська письменниця, авторка підліткових бестселерів

Барбара Космовська — відома польська письменниця, поетеса, літературознавець, пише твори та створює радіопередачі для дітей та підлітків. Дебютувала з романом «Голодна кішка» (пол. «Głodna kotka»), першим поціновувачем своїх творів вважає власну маму, яка про вірші Барбари відзивалася як про «чудове, дуже добре, чарівне». Барбара Космовська була удостоєна головної премії польського конкурсу романів для дітей та юнацтва «Повір у силу фантазії», посіла перше місце в літературному конкурсі імені Астрід Ліндгрен, 2007 року за книгу «Позолочена рибка» отримала літературну премію «Книга року» від Польської секції IBBY. Серед найвідоміших книжок книгу «Приватна територія» (пол. «Teren prywatny»), «Буба» (пол. «Buba» ), «Українка» (пол. «Ukrainkę»), «Samotni. com» (пол. «Samotni. pl»).

 

 

 

Космовська, Барбара.
Буба [Текст] / Барбара Космовська ; [пер. з пол. Б. Антоняк]. — Харків : Школа, 2020. — 272 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

Якщо тобі шістнадцять років, твоя мати – відома письменниця, батька частіше можна побачити на телеекрані, ніж удома, а старша сестра постійно заявляє про своє бажання стати кіноактрисою, життя здається не таким уже й легким. На щастя, у Буби є ще дідусь Генрик, а в того – свої пристрасті, наприклад, гра в бридж. Ну, і улюблені джинси й мартенси. Захоплива й сповнена теплого гумору книжка про відкриття світу дорослих, пошуки дружби, перше кохання, гіркоту поразок та маленькі й великі перемоги над собою.

 

Космовська, Барбара.
Буба: мертвий сезон [Текст] / Барбара Космовська ; [пер. з пол. Б. Антоняк]. — Харків : Школа, 2020. — 240 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

Здається, весь світ змовився проти Буби. Коханий Мілош захопився чарівною Ребеккою, поруч немає найкращої подруги, а дідусь поринув у віртуальний світ інтернет-чатів. Мама, як завжди, зайнята власною кар’єрою, зате на зміну їй з’являється бабця Рита з цілою валізою корисних порад… Мертвий сезон, та й годі! Та невдовзі Буба потрапляє в пригоди: знаходить нового друга Сироту, одержує звістку від зниклої подруги, а ще грає в бридж зі зловісним Юзефом на прізвисько Сталін і навіть… проводить ніч у поліції. А понад те Буба стає свідком чудес, які розганяють хмари над їхньою домівкою.

 

 

Космовська, Барбара.
Позолочена рибка [Текст] / Б. Космовська ; [пер. з пол. Б. Антоняк]. — Харків : Школа, 2020. — 176 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

Відома польська письменниця намагається в цій книжці, як у всіх її творах для підлітків, бути максимально щирою і не боїться говорити про складні і болючі речі: розлучення батьків, хворобу і смерть близької людини, анорексію, першу закоханість, проблеми з алкоголем та наркотиками, бідність тощо. Головна героїня повісті – Аліція поступово вчиться розуміти батьків, які розлучилися, намагається спілкуватися з новою татовою дружиною, допомагає вирішувати проблеми своєї найкращої подруги, робить неабиякі успіхи у фотографуванні. До неї приходить перше кохання. Та всі проблеми і хвилювання ніщо порівняно з тим, що трапилося в новій сім’ї батька. Захворів на рак її зведений п’ятирічний братик Фридерик, якого вона називає Ящіркою і любить понад усе. Щойно дізнавшись про це, Аліція одразу пропонує його матері: «Я читала в інтернеті, що зараз роблять різні трансплантації. І що донором найчастіше стає хтось із найближчої рідні. Я могла б, – Аліція благально глянула на Клаудію. – Я справді дуже цього хочу… Я здорова й сильна…». З великим хвилюванням читаються сторінки книжки, де йдеться про відвідування Ящірки в лікарні, – і безпорадність дівчини в намаганні полегшити страждання маленького братика, і її вигадливість, і багато любові. Рибка, яку вона подарувала братику, звичайно ж не була золотою і не з казки, де вона виконує всі бажання. І все ж вона дещо втішила малого Фридерика.

 

Анна Лачина
  Польська письменниця, авторка повчальних казок

Анна Лачина — біолог за освітою та покликанням. Авторка серії навчальних казок, фантастичних оповідань і соціально-побутових романів. Дворазово здобула літературну відзнаку польської секції IBBY (2007 року за твір «Інвазія вірусів», а 2010 року — за роман «Фактор кохання»). Вважає, що спільне читання й обговорення літератури зближує людей, тому намагається здебільшого створювати романи, які можна радше читати разом, аніж адресувати їх конкретній віковій групі. Любить подорожувати, охоче заглиблюється у таємниці природи, культур і мов, деякими відкриттями потім ділиться у своїх книгах. Іде власним шляхом, часто зачитується, тож як ніхто інший розуміє всіх «особливих», проте пише не лише про них і для них. Нагороди Літературна відзнака польської секції IBBY «Книга року 2010» за «Фактор кохання» (ориг. «Czynnik miłości»), звання «Дитячого бестселеру 2007» за книгу «Inwazję wirusów» (Вторгнення вірусів) «за вдале поєднання дидактичного змісту з динамічним графічним дизайном». Книга «Украдений цвіт» посіла 3 місце за результатами опитування «Книга на літо 2011», організованого порталом http://przykominku.com.

 

 

Лачина, Анна.
Фактор кохання [Текст] / Анна Лачина ; [пер. з пол. Н. Зотової]. — Харків : Школа, 2018. — 304 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

Старшокласниці Магда й Патриція навчаються в гімназії, більш-менш терплять одні предмети й часом люблять інші, спостерігають за стосунками мам і тат і знаходять кохання. Патриція — у реальному житті, більш традиційно, а Магда — у віртуальному світі. Патриція в реальному просторі й реальному часі закохується в Едварда Каллена. Магда знайомиться в Мережі із таємничим Адвененом. Едвард Каллен у реальному житті? Ой так! Ерік якщо й не справжній вампір, то дуже навіть на нього схожий. Він імпозантний, гарно володіє англійською, і-і-і за ним просто цікаво спостерігати з вікна у ванній. А що? Щоб підступитися до такого хлопця, треба спершу вивчити його на відстані сусіднього будинку! А от до Магдиного Адвенена ще складніше наблизитися: він неперевершено зберігає своє інкогніто. Що ж із цього буде? Можна лише здогадуватися… Проте не підлітками єдиними в польському янґедалті. «Фактор кохання» Анни Лачиної — друга книжка із серії «Сучасна європейська підліткова книга». Першим романом серії стали такі ж не егоїстичні «Samotni. com» Барбари Космовської. До чого егоїзм? Уважається, що саме підлітки — головні егоїсти. Проте польські автори й авторки янґедалтів лейтмотивно говорять: є не тільки підліток, а й дорослі. У них свої конфлікти, їм не легко вирішувати не лише власні проблеми. Є тата, яким байдуже до своїх родин. Для них принципово — провести бездоганний вечір. Бездоганний – це щоб усі гості (посли, директори, міністри, радники) залишилися нагодованими й задоволеними. І насправді байдуже, що робитиме під час цього світського збіговиська донька. Тим паче зайве й неприємно знати, як дружина готує цей прийом, як готує кожну страву й готує кожну кімнату до цього візиту. Але, звісно, буде найкраще, коли вона звільниться з роботи й займатиметься лише приготуваннями: викладацька справа забирає надто багато часу… Тата із деспотичними замашками — це не рідкість, і це серйозна проблема. Але кожному варто пройти через свої неприємності й кохання-закоханості. Можливо, хтось пересвідчиться в існуванні прекрасного вампіра, а хтось більше не шукатиме почуття в Інтернеті. Проте с’est la vie й немає на це ради. І це чудово: усі мають шанси на перемоги й поразки.

 

Лачина, А.
Украдений цвіт [Текст] / А. Лачина ; [пер. з пол. Н. Зотової]. — Харків : Школа, 2018. — 384 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

У другій книзі трилогії на двох сестер чекають пригоди — захопливі й романтичні, але водночас небезпечно-детективні. Жасміна, студентка медичного, вирушає з друзями до Греції на відпочинок. Тим часом її молодша сестра Ружа вперше без супроводу дорослих їде в паломницьку подорож, що стане для неї незабутньою із зовсім несподіваних причин. Що ж може статися серед давніх руїн та мальовничих краєвидів? Як здолати нездоланні випробування? Чи зможе любов урятувати від небезпеки?

 

Лачина, Анна.
Кохання під зіркою Сіріуса [Текст] / Анна Лачина ; [пер. з пол. Н. Зотової]. — Харків : Школа, 2019. — 496 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

У третій книзі трилогії Анни Лачиної продовжується романтична історія дівчини Магди. Невпевнена в собі, з почуттям провини і низькою самооцінкою, вона веде блог під ніком «Дощова». Одного разу вона ненароком губить свій вірш — і починається незвичайна низка подій-зустрічей-почуттів. Цей вир захоплює редактора шкільної газети «окулярника» Анджея, бунтівника та грубіяна Роберта, волонтерку з притулку для тварин Ізу та ще багатьох людей… І як же в цій круговерті відшукати своє кохання? Або як не проґавити його, адже часто воно ховається зовсім не там, де ми його шукаємо?

Прочитавши назву «Кохання під зіркою Сіріуса», можна подумати, що цього разу будемо мати справу з космосом. Це не так, хоча… Справи любовні то і є космос. А хто ми у тому просторі? У книзі є декілька любовних ліній і всі вони мають щасливий кінець. Іза, Анджей, Магдик і Роберт навчаються в одній школі, мають багато справ, різними способами намагаються їх вирішити. Для підлітків характерна виняткова імпульсивність та бунтарство, тож, скажімо, Роберт, той самий Паскудник, частенько «заливав» своє горе алкоголем, Магдик і Анджей поринали у світ віртуального спілкування, сподіваючись хоч якось відволіктися від реальності. Люцина, тітка Роберта, любила гуляти на самоті, ходити пішки вулицями міста, Іза доглядала за тваринами з притулку. Ці лінії життя об’єднує одне — усі вони зійшлися «в плюс» і дорівнювали сподіванню, що завтра буде краще. У школі сповістили про смерть Рея від інфаркту… Життя Магдик перевернулося, проте згодом змогло повернутися на стару колію. Чи була вона винна? А може то Роберт-Паскудник довів вчителя своїм нестерпним характером? Минув час і був організований концерт пам’яті Рея, Магда стала однією з організаторів. До підлітків приєдналися дорослі, й усі разом вони змогли зробити велику справу. А далі все як у найромантичнішому фільмі про кохання. Красень барабанник зізнається у коханні дівчині, з якою ще декілька тижнів тому не бачив майбутнього. А що ж дівчата роблять у таких ситуаціях? Просто плачуть і погоджуються з усім, що пропонують. Така вже вона — емоційна дівоча натура.

 

Лачина, Анна.
Останні канікули [Текст] / Анна Лачина ; [пер. з пол. Н. Зотової]. — Харків : Школа, 2020. — 528 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

 Анотація

Життя сімнадцятирічної Оськи перевернулося догори дриґом: у серпні, на останніх канікулах, вона мусить переїхати до сім’ї батька, якого ніколи не бачила. Підслухана в потязі розмова пов’язує Оську з людьми, для яких ці канікули теж непрості. В один сюжет сплітаються цілі низки подій та стосунків: і непорозуміння батьків, і виклик «швидкої», і втеча через вікно, і вибір весільної сукні, і вуличні бійки, і втручання поліції. Та поміж усім тим — любов, яка «ніколи не перестає». Читачам, знайомим із попередніми книгами авторки — «Фактор кохання», «Украдений цвіт» та «Кохання під зіркою Сіріуса», — буде цікаво стежити за новими, часто карколомними поворотами в долях уже знайомих героїв.

Лачина, Анна.
Дзвінки до друга [Текст] : [роман] / Анна Лачина ; [пер. з пол. Н. Зотової]. — Харків : Школа, 2021. — 400 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

 

Анотація

Одна дівчина не уявляє свого життя без спорту, вона прекрасно плаває і ходить під вітрилами, а друга віддає перевагу шахам і комп’ютеру. Одна фліртує і розбиває серця, а друга зітхає, чекаючи на Справжнє Велике Кохання. Одна любить писати листи, а друга соромиться своєї дислексії. Два характери, дві сестри… один хлопець. І все виявляється зовсім не таким, як було на початку. У цій книзі авторка розповідає про вперте подолання перешкод, проблему разючої несхожості, а також порушує питання сестринської лояльності та її меж.

Анна Лачина порушує у книзі надважливі проблеми для суспільства, проте робить це так ненав’язливо, я б навіть сказала, зі смаком. Усі перипетії розгортаються навколо двох рідних сестер — Мажени та Анни. Два протилежні характери, такі різні долі, але рухаються вони паралельно одна одній. Старша мала розщеплення хребта та водянку головного мозку. Авторка підводить читача до розкриття цієї проблеми поступово, таким чином надає можливість спостерігати й дійти висновків: жити можна й потрібно за будь-яких умов, було б бажання. Дівчата на канікулах відпочивали у бабусі з дідусем. Зигмунд фанатів від «Русалоньки». Сестри по черзі плавали з ним на озері: хтось з превеликим бажанням, а хтось – від безвиході. Одного разу Мажена навіть зробила героїчний вчинок – урятувала потопельника. Ця історія розгортається в окрему сюжетну лінію кохання, в якій буде навіть не трикутник, а справжній шестикутник. Треба бути дуже важним спостерігачем, щоб розібратися…

Крістіна Міхельс Сучасна німецька письменниця, авторка підліткових творів

Крістіна Міхельс почала писати твори ще під час навчання у школі. Її першими літературними критиками були однокласники, яких зачаровували казки юної Крістіни. Письменництво завжди надихало авторку, вона ніколи не відмовлялася від своєї найголовнішої мрії — писати, і з роками це хоббі перетворилося на повноцінну професію. Після нетривалого перебування у Берліні, наразі Крістіна разом із чоловіком та двома дітьми живе та працює у Шлезвіг-Гольштейні.

 

 

 

 

Міхельс, К.
Правда із присмаком кави [Текст] / К. Міхельс ; [пер. з нім. М. Запорожець]. — Харків : Школа, 2019. — 288 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

У книзі розповідається захоплива, романтична й водночас серйозна історія про юну дівчину Рінні. Говорити тільки правду — за таким принципом вона живе й через це набуває собі як друзів, так і ворогів. Та раптом Рінні опиняється в ситуації, коли змушена постійно брехати. Як зізнатися коханому, що вона стала причиною його нещастя? Чи все-все має знати найліпша подруга (і чи справді вона найліпша)? Як переступити через страх, аби висловити все, що накипіло? Адже найрідніші люди заслуговують на те, щоб знати правду, навіть якщо вона гірчить, наче кавове зерня…

 

Малгожата-Кароліна Пекарська Польська письменниця, журналістка

Малґожата-Кароліна Пекарська (нар. 1967, Варшава) — польська письменниця, журналістка телебачення і преси, представниця Варшавського відділу Товариства польських письменників. Народилася 24 липня 1967 у м. Варшава. Як письменниця дебютувала в 1986 році в щомісячному суспільно-літературному журналі «Okolice» чотирма оповіданнями. З 1996 року робить репортажі для TVP.  Авторка книг для дітей і молоді, дія яких відбувається у частині Варшави Saska Kępa, де вона живе і звідки походить її родина. Опублікувала документальну книжку «Дев’ятнадцятилітній моряк» — колекцію листів з морського училища в місті Тчев, написаних її двоюрідним дідом Збігнєвом Пєкарським. Романи «Клас пані Чайки» та «Лотерея» видано українською мовою в перекладі Божени Антоняк та Ольги Шипнівської відповідно. Дочка журналіста Мацея Пєкарського. Дружина актора Захарія Мушинського. Від першого шлюбу має сина Матіаса. Нагороди: 2012 — номінація на премію ALMA 2013 (Премія імені Астрід Ліндгрен), 2013 — премія фестивалю еміграційних фільмів EMIGRA за фільм «Kto ty jesteś?», 2014 — стипендія MKiDN, номінація на премію ALMA 2015.

 

Пекарська, Малґожата-Кароліна.
Право на дорослість [Текст] / Малґожата-Кароліна Пекарська ; [пер. з пол. І. Тучапської]. — Харків : Школа, 2020. — 528 с. — (Сучасна європейська підліткова книга).

Анотація

Головні герої книги закінчили школу і готуються до вступу в доросле життя. Вибір напрямку навчання, переїзд до іншого міста, нове житло — здавалося, серед цих клопотів годі думати про щось інше. А тим часом дорослість відкриває широку браму для молодих людей, які зіштовхуються з незнаними досі питаннями: невже їхні батьки могли ОТАК вчинити? Невже кохання може бути таким сильним? Чому близькість така… далека? У цій книзі — і роздуми юних героїв про злочин і кару, і приколи життя в гуртожитку, і шок від студентських підробітків, і відчуття себе вільним, самостійним, із повним правом на дорослий вибір.