Струни палкого серця. Мистецька Леся

До 150-річчя від дня народження Лесі Українки.
Леся Українка і музика.

Однією з важливих рис творчості, притаманних мистецькій постаті Лесі Українки, стала пристрасна любов до музики. У листі до свого дядька М. Драгоманова вона писала: «Мені часом здається, що з мене вийшов би далеко кращий музика, ніж поет, та тільки біда, що натура утяла мені кепський жарт» …». Поетеса широко використовувала в своїх творах музичні образи для зображення життя та утвердження реалістичного мистецтва. Леся прекрасно грала на фортепіано, глибоко розуміла музику, записувала мелодії народних пісень. Її мати, письменниця Олена Пчілка, згадує, що їхня хата була повна пісень. Малою дівчинкою Леся Українка зачаровано слухала веснянки, щедрівки та весільні пісні рідного волинського краю, любила співати. Поетеса сама співала народних українських пісень без композиторської обробки, бо чула в них душу українського народу, переймалася незайманою красою музичного генія українського народу.

Одна з сучасниць Лесі Українки писала: «Леся тим часом сиділа і плела віночки з квіток та жита і співала вже трошки зі мною та мамою своєю українських пісень. І пісні ці я теж ще пам’ятаю, пісні інші, як ті, що співали на Полтавщині: «Виступцем тихо йду», «Посію я рожу, поставлю сторожу», «Бувайте здорові, шляхи та дороги…». От так-то сидить маленька Леся, держить віночок з волошок і співає з нами тихеньким голосом».

Юна поетеса читала селянам художні твори, організовувала свята, присвячені Тарасу Шевченку. На одному із свят Леся разом із товаришами виконувала українські пісні: «Після виголошування співали, отак собі без музики, в кілька голосів «Садок вишневий коло хати» на звісний мотив Лисенка, потім «перебендю» на голос невідомої пісні…».

У Києві Леся Українка створює літературний гурток «Плеяда», на зібраннях якого обговорювались також питаннями музики, бо до його складу входили Микола Лисенко, Михайло Старицький та ін. На все життя Леся Українка закарбувала імена цих видатних діячів української культури, які збагатили її мистецтво, відкрили світ прекрасного. Поетеса упродовж життя стежила за розвитком музичної культури в Україні і за рубежем, часто бувала на концертах видатних піаністів.

Велика заслуга Лесі Українки в розвитку етнографії. Вражена важкою хворобою і нестатками, відмовляючи в необхідному для себе, Леся Українка заощаджувала кошти, які віддала на спорядження наукових фольклорних експедицій. Разом із своїм чоловіком, відомим дослідником української народної музики К. Квіткою, поетеса записувала мелодії народних дум. Вона запросила зі Львова відомого музикознавця академіка Філарета Колессу, зібрала кобзарів. щоб записати на фонограф українські думи – геніальний витвір українського народу, залишити думу нащадкам, щоб вони знали «наша пісня, наша дума не вмре, не загине».

Леся Українка часто висловлювала незадоволення тим, що слова безсилі передати все, що криється в душі людини, хоч «цілий світ живе у кожнім слові». Через те поетеса часто вдавалась до музики як одного із засобів відтворення найскладніших людських почуттів. Вона була впевнена в тому, що слово в поєднанні з музикою з найбільшою силою відтворює думки і почуття:

Якби мені достати струн живих,

якби той хист мені, щоб грать на них,

потужну пісню я б на струнах грала,

нехай би скарби всі вона забрала,

Ті скарби, що лежать в душі на дні…

(«Коли дивлюсь глибоко в любі очі…»).

 

 

Зустрічі з балетом [Текст]. — Київ : Мистецтво, 1978. — 212с.

Анотація

Будь який від мистецтва має своїх численних шанувальників. Важко сказати, якою цифрою визначається кількість прихильників балету. Але сьогодні за допомогою кіно і телебачення балет прийшов у найвіддаленіші куточки нашої Батьківщини. Тому без перебільшення можна стверджувати, що в нього багатомільйонна аудіторія. У альбомі, запропонованому читачеві, шість розділів – шість зустрічей з дивовижним мистецтвом балету. Сподіваємося, що кожна з них стане нехай короткою, але цікавою подорожжю у світ танцю.

 

 

Київ. Парки, площі, вулиці [Текст] : Фотоальбом / Ред. Ю.О.Храмов. — Київ : Фенікс, 2006. — 320с. : Іл.

Анотація

Містить понад 400 оригінальних кольорових фотографій і близько 100 чорно-білих, в основному іcторичних, об’єднаних в чотири тематичні блоки з відповідним текстовим матеріалом – парки, площі, вулиці (історичні), околиці старого міста. Це дало можливість в жанрі фотоальбому, проте з мінімальним текстом подати фрагменти історії Києва та його сьогодення, на відміну від традиційних видань подібного типу.

 

 

Львівський музей українського мистецтва: живопис, скульптура, графіка [Образотворчий матеріал] / [авт. вступ. ст. та упоряд. Г.Д. Якущенко, Я.Й. Нановський]. — Київ : Мистецтво, 1975. — 123 с. — (Художні музеї України). — Укр., рус. та англ. мовами.

 Анотація

Багатюще і цінне зібрання творів Львівського музею українського мистецтва -це величезний монумент культури українського народу. Воно знайомить глядачів з чудовими зразками мистецтва від минулих часів і до наших днів.

 

 

Нариси з історії театрального мистецтва України ХХ століття [Текст] / [редкол.: В. Сидоренко (голова) та ін.]. — Київ : Інтертехнологія, 2006. — 1054с.

Анотація

“Нариси з історії театрального мистецтва України XX століття” є першою за багато років спробою колективу українських театрознавців комплексно дослідити сценічну практику в Україні XX століття, систематизувати факти та явища театрального процесу в Україні зазначеного періоду, виявити та обгрунтувати основні моделі його функціонування в культурному контесті століття. Видання розраховане на широке коло читачів: від спеціалістів з фаху до всіх тих, кого цікавить історія театру та сучасна театральна практика в Україні. Також придатне для використання у якості навчального посібника з курсу історії вітчизняного сценічного мистецтва у спеціалізованих вузах.

 

 

Україна. Віхи історії [Текст] : Фотоальбом. — Київ : Мистецтво, 2001. — 432с. : іл.

Анотація

У виданні, присвяченому десятиліттю Незалежності України, в концентрованій формі відтворено основні віхи української історії. У більш ніж тисячолітній ретроспективі показано історичні шляхи українського народу до національно-державної самостійності і суверенітету. Засобами візуального відтворення висвітлено найголовніші події та процеси української історії, представлено визначних історичних особистостей, відомих діячив науки, освіти і культури. Ілюстративна реконструкція спирається на документальні матеріали, а також на художню інтерпретацію національної історії, відображену в українському мистецтві. Репродукуються як добре знані, так і маловідомі ілюстративні матеріали, частина яких друкується вперше.

 

 

Україна [Текст] : Повна енциклопедія / Авт.-упор. В.М. Скляренко. — Харків : Фоліо, 2006. — 463с.

Анотація

Свідомість і культура беруть початок у шанобливому ставленні кожної людини до свого народу та його історії. Нова генерація українців повинна знати, яким шляхом наш народ йшов до незалежності, яку ціну було сплачено за те, щоб “не вмерла України і слава, і воля”.

Енциклопедія “Україна” містить різноманітну інформацію про минуле і сучасне життя нашої країни. Дванадцять розділів цієї книжки, що супроводжуються кольоровими ілюстраціями, цікаво і докладно розповідають про історію, звичаї та традиції українського народу, розвиток економіки, науки, освіти, культури, літератури і мистецтва в Україні.

 

 

Українка Леся: сюжети з життя в ілюстраціях і документах [Текст] : Фотокнига. — Київ : Спалах, 2001. — 167 с.

 Анотація

Фотокнига “Леся Українка. Сюжети з життя” – це нова цікава розповідь про всесвітньо відому українську поетесу, її життя, коло її близьких та друзів, середовище, що живило і надихало її талант.

Розповіді Лесиної сестри Ольги Косач-Кривинюк з її грунтовного нью-йоркського видання “Леся Українка. Хронологія життя і творчості” (ще не виданого в Україні), листування молошої сестри Ізидори Косач-Борисовї з науковцями київського Музею Лесі Українки дозволяють читачеві максимально наблизитись до Постаті геніальної поетки, поринути в часі у світ її дум і мрій…

Книга, побудована на оригінальних документах та фотознімках з фондів Музею, становить інтерес для науковців, викладачів української літератури, студентів гуманітарних вузів, учнів, широкого кола читачів.

 

 

Україно, нене моя! [Текст] : сповідь, поезії, писанки / упоряд. О.Шевченко. — Київ : Веселка, 1993. — 326с.

 Анотація

Ця книга – своєрідна поетична антологія і водночас альбом писанок.

Кожна сторінка збірника дихає любов`ю до матері -України, бо ж ї натхненні вірші, і дивовижні орнаменти народилися з любові до неї, рідної, з болю за страждання її синів і дочок, з тривоги за її історичну долю, з віри в її воскресіння, із замилування її красою.

Серед авторів – класики вітчизняної літератури, славні борці за волю і незалежність України, а також сучасні поети.

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва
Збірник сценаріїв [Текст] / Державна бібліотека України для юнацтва ; Упор. Н. Кикоть. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2004. — 87с.

Анотація

У збірнику вміщено підбірку сценарії різної тематики за найбільш актуальними та затребуваними темами сьогодення.

 

 

Зюков, Б. Б.
 На сцене и экране – Леся Украинка [Текст] / Б. Б. Зюков. — Киев : Мистецтво, 1987. — 237с.

Анотація

Книга представляет историю постановок своеобразных и сложных для сценического воплощения произведений Леси Украинки в театре, кино и на телевидении. Широко привлекая материалы исследователей творчества Леси Украинки, рецензии на спектакли, высказвания актеров и режиссеров, автор дает оценку спектаклям, кинолентам и телефильмам.

 

 

Кресак, С. О.
Літературно-музичні композиції. У 2-х ч [Текст] : Навчально-методичний посібник. Ч.1. / С. О. Кресак. — Луцьк : Вежа, 2004. — 106с.

Анотація

У навчальному посібнику зібрано й систематизовано великий методичний матеріал. Літературно-музичні композиції, присвячені різноманітним подіям і пам`ятним датам, дають змогу виховувати у молодого покоління патріотизм, любов до українського слова, народної пісні, нашої історії, повагу до національних святинь.

 

 

Липківська, А. К.
Світ у дзеркалі драми [Текст] : [монографія] / А. К. Липківська. — Київ : Кий, 2007. — 356 с.

Анотація

Монографія являє собою перше в сучасному українському театрознавстві комплексне дослідження художньої структури твору драматургії та проблем його сценічної інтерпретації. Драматургічний твір розглядається у ній у сукупності взаємозв`язків його окремих елементів; його параметрів як тексту та потенцій що до втілення на кону. У книзі наводяться численні приклади зі сценічної практики, переважно, вітчизняного театру XX століття в аспекті режисерських підходів до драматургічного тексту, а також подані уточнені й уніфіковані визначення основних термінів та понять із царини теорії драми.

Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів, практиків театру та драматургії, а також на широке коло читачів, небайдужих до культурологічної проблематики.

 

 

Преварська, М. І.
Видатні українці: Культура. Мистецтво. Освіта [Текст] : [довідник / М. І. Преварська ; М.І. Преварська]. — Київ : Велес, 2016. — 368 с. — (Гордість і слава України). — Авт. вказаний над вих. дан.

Анотація

До книги включено дані про життя і творчість діячів культури, мистецтва та освіти: філософів, педагогів, письменників, поетів, художників, артистів, співаків, композиторів, які зробили значний вклад у своїх царинах, а отже і популярізацію України в світі від найдавніших часів до наших днів. Серед них Петро Могила, Максим Березовський, Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Володимир Боровиковський, Богдан Ступка, Анатолій Солов`яненко, Христина Алчевська та інші.

 

 

Станішевський, Ю. О.
 Національний академічний театр опери та балету України ім. Т. Шевченка [Текст] : Історія і сучасність / Ю. О. Станішевський. — Київ : Муз. Україна, 2002. — 736с.

 Анотація

Книга розповідає про історичний шлях Національной опери України від перших музичних спектаклів у Києві на початку XIX століття і до сучасних досягнень столичного академічного театру опери та балету імені Тараса Шевченка, відомого сьогодні в Європі й у всьому світі. В центрі уваги автора – кращі оперні та балетні вистави, здійснені за класичними і сучасними творами українських, російських та західноєвропейських композиторів, мистецькі звершення творчих колективів, провідних солістів, диригентів, режисерів, балетмейстерів, хормейстерів, сценографів, аналіз театральних сезонів з середени XIX до початку XXI століття.

Видання розраховане на професіоналів та широкі кола шанувальників оперного та балетного мистецтва.

 

 

Тримбач, С. В.
Кіно народжене Україною. Ілюстрована історія [Текст] : [альбом антології українського кіно] / С. В. Тримбач. — Київ : Техніка, 2016. — 377 с. : іл.

 Анотація

Ця книжка – не лише про кіностудію імені О. Довженка, вона про все українське кіно.Ювілей кіностудії став приводом оприлюднити матеріали, появи яких давно чекала Україна. Ці матеріали охоплюють період від становлення українського кіно на межі XIX – XX ст. (а починалося воно не в києві, а в Одесі) до сучасної доби, коли відбувається справжнє відродження і оновлення кінематографу України.

 

 

Українка, Л.
Про мистецтво [Текст] / Л. Українка. — Київ : Мистецтво, 1966. — 307с.

 

 

 

 

 

Хоміч, М.
Вітри на кобзі виграють [Текст] : Сценарії літературних вечорів та шкільних свят / М. Хоміч. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. — 96с.

Анотація

У посібнику вміщено зразки сценаріїв літературних свят та композицій до урочистих подій шкільного життя.

Виховання словом – найважче і найскладніше. Полегшити це завдання, зробити його доступним кожному вчителеві-словеснику допоможе ця добірка.

Автор збірки пропонує не тільки літературний та історіко-бографічний матеріал, але й дає режисерські вказівки щодо організації та підготовки вечорів, оформлення сцени, добору костюмів, музичного та світлового оформлення, а це допоможе не лише вчителеві-початківцю, але й досвідченому педагогу, який береться за цю роботу.

Посібник призначений для вчителей-словесників, студентів філологічних факультетів та учнів шкіл.