З проявом булінгу (цькуванням, залякуванням) у світі зустрічається кожна третя дитина, а кожен десятий учень стає жертвою кіберзалякування. Такі дані ЮНЕСКО.
На жаль, таке явище як булінг все ще трапляється і в наших школах. Жертвою може стати будь-яка дитина, а особливо та, що вирізняється серед своїх однолітків.
Спричинити глузування можуть колір волосся, високий або занадто низький зріст, вага тіла, форма носа, очей, рота, національність або й успішність у навчанні. Жертвою булінгу може стати той, кому складно спілкуватися з однолітками, хто поводиться відлюдькувато чи, навпаки, провокативно. Та часто булінг немає причин, просто є діти, підлітки, які прагнуть самоствердитись за чийсь рахунок, і для цього обирають першу ліпшу жертву.
Булінг може відбуватися у шкільному просторі, в соціальних мережах. Діти, які булять, не розуміють, якої шкоди та страждань завдають. Кривдників тішать знущання над слабшою дитиною, вони відчувають себе сильними та дуже “крутими”.
Часто жертви булінгу соромляться про це говорити, вважають себе винними у тому, що відбувається.
Проте ігнорування, замовчування проблеми може призвести до непоправних наслідків.
Що робити, якщо Ви стали жертвою булінгу?
– Не панікуйте, не замикайтесь у собі, не намагайся вирішити проблему самотужки.
-Не бійтесь просити про допомогу: поговоріть з тим, кому довіряєте. Це можуть бути батьки, друзі, вчитель або спортивний тренер, психолог освітнього закладу, старший брат/старша сестра, інші родичі.
– Не оправдовуйте кривдників. Ніхто не заслуговує цькувань, і ніщо не виправдовує булінгову поведінку.
– Намагайтеся бути в оточені людей, особливо на перервах, під час обіду.
– Вчіться керувати своїми емоціями. Адже відчувати гнів та засмучуватись – нормально, проте це надає більшої сили кривдникові або кривдниці. Багатьом допомагає рахувати до десяти, глибоко дихати або виписувати гнівні слова на папір.
Пам’ятайте: бути іншим – не ваша провина, а ваша особливість, унікальність. Кожен має право бути самим собою.
З будь-якими запитаннями про булінг і не тільки ви можете звернутися на Національну «гарячу лінію» для дітей та молоді: 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних) або 116 111 (безкоштовно з мобільних).
Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді працює за принципом анонімності та конфіденційності.
📲 116 111
📞 0 800 500 225
Telegram: @CHL116111
Instagram: @childhotline_ua
❗Поширюйте інформацію щодо роботи «гарячої лінії», адже діти мають жити у безпеці.
Не будьмо байдужими, не допустимо насилля!