День захисників і захисниць Украї́ни — державне свято України, що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва). З 2015 року є державним святом і неробочим днем.
14 липня 2021 року Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт № 2325 Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, згідно з яким «День захисника України» перейменовано на «День захисників і захисниць України». Закон набув чинності 5 серпня 2021 року.
Свято встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості.
Під гаслом — «Сила нескорених» — українці вперше відзначали свято Дня захисника України 14 жовтня.
10 жовтня 2015 року Президент України Петро Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.
Використання у бойовому хортингу Google Fit для контролю фізичного навантаження в учнів, студентів, курсантів, військовослужбовців Збройних Сил України, працівників силових структур [Текст] / Хатько Алла Вікторівна, Діхтяренко Зоя Михайлівна, Єрьоменко Едуард Анатолійович, Литвиненко Андрій Миколайович // Фізичне виховання в рідній школі. — 2021. — № 1. — С. 32-36. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).
бойовий хортинг, інтегрований хмарний сервіс Google Fit, контроль тренувань
Вклоняємось доземно українському солдату [Текст] / [літ. ред. Т. Король]. — 3-е вид. — Київ : Народна армія, 2016. — 196 с.
У нашому світі тільки ті вартості мають майбуття, за які людина готова боротися, які вона рішуче готова захищати, жертвуючи найдорожчим – життям. Серед цих цінностей перша – Україна, наш мудрий народ, наша щедра земля. Тому й постали в час смертельної небезпеки українські солдати, аби вигнати ворога зі своєї землі. Хто вони, захисники України? Яку ціну платять, виконуючи професійний обов’язок? Саме на ці питання відповідає ця книга.
Запорозька Січ і українське козацтво [Текст] : зб. наук. праць / [редкол.: В.В. Кривошея (голова) та ін.]. — Київ : Пріоритети, 2012. — 207 с.
У збірнику містяться статті науковців – учасників конференції «Запорозька Січ і українське козацтво», присвяченої 360-річчю заснування Чортомлицької Запорозької Січі та вшануванню пам’яті кошового отамана Івана (Запоріжжя, 18 жовтня 2012 року). Розглядаються проблеми історії українського козацтва, Запорозької Січі та їхнього місця у національній пам’яті. Збірник розрахований на науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться питаннями національної пам’яті. У збірнику публікуються статті, які містять нові теоретичні та практичні здобутки у галузі історичної науки.
Захист Вітчизни. 11 кл [Текст] : підручник : рівень стандарту / [авт. кол.: А.А. Гудима, К.О. Пашко, І.М. Гарасимів та ін.]. — Тернопіль : Астон, 2019. — 256 с.
Підручник містить навчальний матеріал, передбачений чинною програмою МОН України з предмета «Захист Вітчизни» для 11 класу закладів загальної середньої освіти. Відомості, подані у виданні, сприятимуть підготовці молоді до служби в ЗСУ, а також — захисту життя та здоров’я як власного, так й інших людей під час надзвичайних ситуацій. Видання призначено для навчання юнаків і дівчат (за їхнього власного бажання в разі згоди батьків, опікунів або піклувальників); для студентства педагогічних навчальних закладів, а також для педагогів.
Історія українського війська (від княжих часів до 20-х років ХХ ст.) [Текст] / [І. Крип‘якевич, Б. Гнатевич, З. Стефанів та ін.]. — Вид. 4-е, змін. і допов. — Львів : Світ, 1992. — 702 с.
Дана книга є відтворенням з доповненнями широко відомої праці за редакцією І. Крип’якевича та Б. Гнатевича «Історія українського війська», яка вперше побачила світ у Львові в 1935—1936 рр. і з того часу в Україні не перевидавалася. Використовуючи надзвичайно багату й різноманітну джерельну базу (архіви, картографічні, історіографічні матеріали), автори докладно розповідають про організацію українських військових формувань від давніх княжих часів до перших десятиліть XX ст., аналізується розвиток української військової стратегії і тактики, участь українських військ у конкретних бойових операціях. Для наукових працівників, викладачів, військовослужбовців, студентів, широкого кола читачів, які цікавляться історією України.
Народжені захищати Україну [Текст] / [упоряд. Р. В. Щур]. — Чернівці : Місто, 2019. — 216 с.
Книга про героїв сучасності, патріотів, захисників Вітчизни з Глибоччини. Учні досліджували біографічні дані, розповіді про життєвий та бойовий шлях учасників АТО, які захищають нашу країну від нападників, та про тих хлопців, які віддали за неї своє життя.
Поле битви – Україна. Від “володарів степу” до “кіборгів” [Текст] : Воєнна історія України від давнини до сьогодення / [авт. кол.: Б. Черкас, О. Сокирко, А. Плахонін та ін.]. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2017. — 352 с.
Сьогодні, коли відбуваються потужні зрушення в суспільному сприйнятті минулого, відновлюється інтерес до історії України. Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках.
• Які військові конфлікти відбувалися на українських теренах
• На чому тримаються українські воєнні традиції
• Що треба згадати і відновити, про що нагадувати постійно
• Що в нашій історії факти, а що — пропаганда
Сьогодні ці теми стали вкрай актуальними, і пропонована книжка може відповісти на чимало питань, які цікавлять і турбують кожного українця.
Шлях українського воїна [Текст] / [авт.-уклад. Рамунє Олександрівна Поташнікова ; худож. І. Панаріна]. — Київ : Балтія-Друк, 2020. — 112 с.
Книжка для дітей середнього шкільного віку про українську армію. Армію, яку створювали наші предки, починаючи від походів князів Олега і Святослава. Армію, слава якої гриміла від часів Війська Запорозького до партизанів Повстанської армії. Це нащадки тих воїнів стали на захист Вітчизни у 2014 році і до сьогодні несуть варту в рядах об’єднаних сил. Юні читачі довідаються про структуру і завдання сучасної армії, нове озброєння і оснащення Збройних сил України, про те, що маємо зробити для розбудови нашої армії згідно зі стандартами НАТО – кращих армій світу, що стоять на сторожі миру у своїх державах. Кажуть, що фраза «Якщо народ не бажає піклуватися про свою армію, то з часом буде годувати чужу» – належить Наполеону Бонапарту. Проте в сучасних умовах немає сенсу тримати величезну армію, як у часи, коли кількість солдат відігравала основну роль. Сучасний солдат, насамперед, відзначається не тільки вражаючою фізичною і психологічною витривалістю (що яскраво продемонстрували усьому світу захисники Донецького аеропорту), але це також висококваліфікований фахівець, що в досконалості володіє кількома професіями. Розум, знання, швидкість реакції, вміння об’єктивно оцінювати обставини і приймати швидкі рішення, оперативно реагуючи на їх зміну, – все це складає основні характеристики сучасного солдата і командира. Він повинен уміти користуватися можливостями, які надають новітні технології, а головне – розвинути навички командної роботи, адже армія – це єдиний організм, де всі підрозділи повинні діяти чітко і злагоджено. Можливо, що попереду нашу армію ще чекають непрості випробування. Проте, ми віримо, що українські солдати і командири будуть здатні дати адекватну відповідь і захистити з честю нашу Батьківщину.
Запропонована книжка допоможе нинішнім школярам зрозуміти важливість військової праці, а декотрим з них навіть стане у пригоді при виборі майбутньої професії. Вчителям видання надає матеріал для уроків патріотичного виховання молоді.
Розповідь доповнюють оригінальні ілюстрації, які не залишать байдужими не тільки хлопчиків, а й дівчаток.
Вановська, І.
Вартові української держави [Текст] / І. Вановська // Історія в рідній школі. — 2018. — № 10. — С. 11-24. — Бібліогр. в кінці ст. (14 назв).
– причини виникнення українського козацтва
– роль козацтва у формуванні української національної ідеї
– козацькі ватажки і гетьмани України та гетьмани війська Запорізького
– символіка Гетьманської держави (герб, корогва, булава, бунчук, печатка, каламар, литаври)
– особливості військової підготовки козаків
Вановська, І.
Козацька абетка [Текст] / І. Вановська // Історія в рідній школі. — 2019. — № 11. — С. 18-21. — Поч. Закінч. у №12 (2019 р.).
№11 – А-К;
№12 – К-Я.
Вановська, І.
Організація життя і побуту запорозького козацтва. Одяг запорозького козацтва XVI-XVIII ст [Текст] / І. Вановська // Історія в рідній школі. — 2019. — № 10. — С. 32-37. — Бібліогр. в кінці ст. (12 назв).
– одяг, раціон і страви, зачіска запорожців, покарання на Січі
– козацькі пісні (зб. Н. Полякової)
Васильєв, С.
“З московитами нам не по дорозі…” [Текст] / С. Васильєв // Військо України. — 2018. — № 10. — С. 58-61.
Іван Богун – вінницький полковник, одна із найяскравіших постатей часів національно-визвольної боротьби українців у 17 ст. проти польської шляхти, був найближчим соратником Б. Хмельницького, противився союзу з Росією, називаючи його “ярмом для українців”
Волкова, Л. М.
“Петро Калнишевський – вірний син України”. Вечір історичного портрету / Волкова Л. М., Гладченко О. М. // Історія та правознавство (Основа). — 2020. — № 13- 15 (581 – 583). — С. 72-78. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).
Сценарій вечора про останнього кошового отамана Запорозької Січі, який завершив свій життєвий шлях в ув’язненні на Соловецьких островах П. Калнишевського
Гнатюк, М. Р.
Захист Вітчизни. 10 кл [Текст] : підручник : рівень стандарту / М. Р. Гнатюк. — Київ : Генеза, 2019. — 192 с.
Навчальний матеріал викладено у вступі та 9 розділах. Рубрика «Для допитливих» містить додаткові відомості з тем. У підручнику подано схеми й таб лиці, цікаві ілюстрації, світлини та репродукції картин. Після кожного параграфа є запитання та завдання для перевірки засвоєння матеріалу.
Головецька, Ольга.
Велична епоха – козаччина [Текст] / О. Головецька // Жінка. — 2016. — № 10. — С. 12-13.
– атрибути влади
– 10 молитов, якими лікувалися козаки
Горбачевський, Олексій.
У боротьбі за суверенну Україну [Текст] / Олексій Горбачевський, Олександр Павлушенко. — Словечне : СВС Стужук В. М. ; Тріада С, 2019. — 80 с.
Пам’ятне видання присвячене громадянам Овруччини, які загинули під час збройного протистояння на Сході держави. Про нині живущих воїнів АТОвців Овручан і волонтерів. Про всіх тих, хто боронив і боронить територіальну цілісність і суверенітет України.
Гуржій, Олександр Іванович.
Козацька Україна: Боротьба за державу (ХVI-ХVII ст.) [Текст] / Олександр Іванович Гуржій, Тарас Васильович Чухліб. — Київ : Арій, 2020. — 368 с. — (Таємниці історії).
На сторінках цієї книги висвітлено найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на зламі XV–XVI ст., зокрема запеклу боротьбу з войовничими кочівниками за рідну землю й православну віру. Особливу увагу приділено яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Відображено українсько-польсько-литовські взаємини, а також місцеві традиції державотворення періоду Київської та Галицько-Волинської Русі.
У книзі розкрито морально-етичний кодекс поведінки воїна-січовика — мужність, побратимство, лицарство, рівність, вірність, честь, добра слава, боротьба проти ворогів віри, оборона вітчизни; родинний принцип організації, демократизм; особливе ставлення до жінки, аскетизм, релігійність тощо. Значне місце відведено козацькій ментальності, способу життя, яке визначали воєнне ремесло й належність до військової спільноти. Зображено умови боротьби з кочовими народами Сходу, що змусили козаків оволодіти бойовим мистецтвом і створити власні збройні сили, зокрема потужний морський флот, які протистояли османсько-татарській агресії.
Книга адресована широкому колу читачів.
Державна бібліотека України для юнацтва
Благословенна та держава, що має відданих синів [Текст] : іст.-бібліограф. хроніка / Державна бібліотека України для юнацтва ; [уклад. Г.Н. Буркацька ; ред. С. Чачко, В. Кучерява]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2017. — 87 с.
Цей покажчик стане ключем до нашої спільної української історичної скарбниці. Про те, хто з військових геніїв — величних правителів, успішних генералів та відчайдушних борців за свободу найближчий вам по духу, ви зможете дізнатися зі сторінок видань, посилання на які включені в історико-бібліографічну хроніку.
Державна бібліотека України для юнацтва
Меценат та борець за самостійність України – Данило Апостол [Текст] : бібліогр. покажч. / Державна бібліотека України для юнацтва ; [уклад. Ю. Круть ; відп. за вип. Г. Саприкін]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2019. — 40 с.
Бібліографічний посібник містить описи окремих джерел, статей з періодичних видань, збірок, енциклопедій та електронних ресурсів. Матеріал складається з трьох розділів, у кожному з яких бібліографічні описи розмі щуються в алфавітному порядку, має іменний покажчик та додатки (Кохання Данила Апостола, Герб Данила Апостола, Цікавинки з життя гетьмана).
Видання призначене учнівській та студентській молоді, викладачам, бібліотечним фахівцям та читачам, які цікавляться цією темою.
Єрьоменко, Едуард Анатолійович.
Виховання фізичної культури та основ здоров‘я школярів у процесі занять бойовим хортингом / Едуард Анатолійович Єрьоменко // Фізичне виховання в рідній школі. — 2020. — № 1. — С. 42-46. — Бібліогр. в кінці ст. (19 назв).
фізична культура, спортивні успіхи, школярі, хортинг, здоров‘я
Іванова, Людмила Георгіївна.
Гетьманщина у ХVІІІ ст.: Політичні процеси і постаті [Текст] : історичні нариси / Л. Г. Іванова. — Київ; Кам‘янець-Подільський : Історія в книзі, 2016. — 186 с.
У формі історичних нарисів у книзі розглядаються складні та важливі питання політичного життя Гетьманщини XVIII ст. Зокрема, розкривається сутність протекторно-васальних відносин між обома державами — Гетьманщиною і Московією в період гетьманування І. Мазепи й І. Скоропадського; головні принципи політичної культури та державотворчих ідей, концепцій в середовищі української козацько-старшинської еліти.
Ідрісов, Д. І.
Невідомі сторінки історії України. Україна і світ [Текст] / Д. І. Ідрісов. — Харків : Фоліо, 2019. — 221 с.
Книга «Невідомі сторінки історії України. Україна і світ» пропонує дещо відмінний погляд на історію України, ніж у шкільних підручниках. Вона знайомить читачів з історичними подіями, які пов’язують нашу країну з історією інших держав. Її мета – показати Україну частиною великого й розмаїтого світу. Так, із неї ви більше дізнаєтеся про першу монархію на теренах України – Боспорське царство; про учня апостола Петра – Климента Римського, який спочив у Херсонесі; довідаєтеся про те, як пов’язані герой українських народних картин легендарний козак Мамай і знаменитий золотоординський темник XIV століття Мамай, а також про Роксолану – фатальну жінку турецького султана – та про маловідому іншу українку – Турхан, яка у важкий для Османської імперії час очолила цю могутню державу і врятувала від розпаду.
Карпенко, І.
Як козаки розумом і силою мірялися [Текст] : Козацькі забави для учнів 6-7-х класів / І. Карпенко // Шкільний світ. — 2020. — № 2 (826). — С. 32-35.
Виховний захід до Дня українського козацтва
Коломоєць, Сергій.
Петро Сагайдачний. Часи козацькі [Текст] / Сергій Коломоєць. — Київ : АртЕк, 2021. — 216 с. — (Українська ідентифікація).
Автор цієї книги, Сергій Коломоєць, недаремно відносить її до жанру саме ПОПУЛЯРНО-наукових, а не науково-популярних, бо у своєму історичному дослідженні намагався у цікавій, популярній формі донести до свого читача Історію про часи Козацькі, про великі діяння гетьмана Петра Конашевича- Сагайдачного …
… А що Ви знаєте, про ту реформу козацького війська, про його переозброєння, яку здійснив свого часу Петро Сагайдачний?
Чи знаєте ви, що за часів Петра Сагайдачного турецькі піддані, які жили на берегах Чорного моря, погрожували турецькому султану Визнати владу козаків, якщо володар Бліскучої Порти не захистить їх від блискавичних та безжалісних МОРСЬКИХ походів запоріжців?
А чи відомо Вам , як Петро Сагайдачний вогнем і мечем пройшов володіння московських царів, змінивши перебіг бойовий Дій на Користь польського королевича Владислава IV?
Чи знаєте Ви, что сучасне українське православ’я завдячує своїм існуванням саме Петру Сагайдачному?
Чи розповідали вам, про ті подвиги воїна та полководця гетьмана Петра Сагайдачного, завдяки якому, ВІН та українські козаки разом з військом Речі Посполитої, зупинили наступ майже 300-тисячний війська Османської імперії під Хотином 1621 року?
Якщо Вам цікаво, ЧИМ, КОЛИ и ЯК воювали наші козаки за часів славетних Петра Конашевича- Сагайдачного – тоді ця книга самє для Вас.
Коляда, І. А.
Богдан Хмельницький/ І.А. Коляда. Походи Богдана Хмельницького/ Ю.В. Сорока [Текст] / І. А. Коляда. — Харків : Сиция, 2019. — 224 с.
Богдан Хмельницький справжній син свого народу, засновник Української козацької держави, гетьман Війська Запорозького. Ігор Коляда у творі «Богдан Хмельницький» та Юрій Сорока – «Походи Богдана Хмельницького розкажуть про Великого Гетьмана , завдяки якому все українство виступило єдиною, як ніколи, силою в боротьбі за національне визволення. Діяльність Богдана Хмельницького не тільки визначила долю України, а й вплинула на тогочасне європейське життя.
Котеля, Т.
Свято мужності та відваги : Виховний захід до Дня захисника України [Текст] / Т. Котеля // Справи сімейні. — 2017. — № 9. — С. 36-38.
Кралюк, П. М.
Богдан Хмельницький: легенда і людина [Текст] / П. М. Кралюк. — Київ : Довженко Букс, 2018. — 282 с.
У цій книзі йдеться про гетьмана Богдана-Зіновія Хмельницького. Але це не є традиційна біографія. Автор у першій частині говорить про те, як образ цього козацького ватажка трактувався в українській, польській, російській, єврейській, турецькій і татарській культурах. Показано, як відбувалася міфологізація цього історичного діяча. Друга частина книги — спроба подати неміфологізовану біографію Хмельницького, відобразити його діяльність як у широкому геополітичному контексті, так і в контексті подій на українських землях першої половини й середини XVII ст. Також розглядається питання про те, які реальні наслідки мала Хмельниччина для українських земель і для Європи загалом.
Кралюк, П. М.
Петро Конашевич-Сагайдачний – творець української нації? [Текст] / П. М. Кралюк. — Харків : Фоліо, 2019. — 170 с. — (Великий науковий проект).
Нова книга Петра Кралюка присвячена видатному полководцю, гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному. Автор приділяє увагу творенню образу цього персонажа як у історичній, так і художній літературі. Розглянуто його діяльність у контексті історичних подій на початку XVII ст. Провідною є думка, що Петро Конашевич-Сагайдачний часто опинявся в «точках біфуркації» і від його дій залежав подальший розвиток українських земель, зокрема це стосується чорноморських походів гетьмана, походу на Московію, а також участі в Хотинській битві. У цьому сенсі Петро Конашевич-Сагайдачний визначив низку векторів становлення новочасної української нації.
Лавренчук, В.
Гетьман Мазепа в козацькій історії України [Текст] / В. Лавренчук // Нова педагогічна думка. — 2017. — № 2. — С. 68-70. — Бібліогр.: с.70 (12 назв).
Леп‘явко, С. А.
Козацькі війни К. Косинського та С. Наливайка [Текст] / С. А. Леп‘явко. — Харків : Фоліо, 2015. — 64 с.
Козацькі війни К. Косинського та С. Наливайка (1591-1596 рр.) залишили яскравий слід в історії козацтва. З кінця XV ст. (саме цього часу сягає перша згадка про козаків) козацтво з дрібних ватаг степових авантюристів-одинаків перетворилося на окреме військове угруповання, яке налічувало тисячі людей і мало власні, незалежні від держави, збройні сили. Війни кінця XVI ст. стали демонстрацією сил і можливостей козацтва, його зростаючого військового, організаційного, політичного й соціального потенціалу.
Остапенко, О.
Військово-патріотичне виховання старшокласників у контексті положень “Нової української школи” [Текст] / О. Остапенко, М. Тимчик // Методист. — 2018. — № 5. — С. 48-53. — Бібліогр.: с.53 (12 назв.).
Паталах, О.
Від Січі до Чорноморії. Запорозьке та чорноморське козацтво в російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття [Текст] / О. Паталах ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2020. — 324 с. : іл.
Непростий період життя запорозьких низових козаків, що охоплює 1734–1794 роки, наповнений низкою драматичних подій. Заснування Нової Січі, протидія територіальній експансії Російської імперії, гайдамацький рух, ліквідація Запорожжя й перетворення його на Новоросію, утворення із січовиків Чорноморського козацького війська й переселення його на Кубань становлять хронологічні рамки нової книжки Олексія Паталаха «Від Січі до Чорноморії». Основну увагу приділено участі запорожців, а згодом чорноморців, у російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття та їхній ролі у визволенні земель Північного Причорномор’я від османського панування. Книжка містить великий додаток, який становлять документи, що зберігаються в Державному архіві Херсонської області. Більшість із них досі не були опубліковані. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією наших героїчних предків.
Плохій, С.
Козацький міф [Текст] / С. Плохій ; пер. з англ. М. Климчука. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2018. — 400 с.
“У своїй праці Сергій Плохій розгадує таємницю легендарної «Історії русів». Цей текст називають одним з найважливіших і найвідоміших у модерній українській історії. Але попри це «Історія русів» мала всі ознаки національної містифікації. Сергій Плохій намагається сягнути самої суті тексту, не тільки з’ясувати, хто був його автором, а й пояснити внутрішню логіку і мету цієї історичної пам’ятки. Досліджуючи історію відкриття та публікації «Історії русів», автор звертається до епохи українського козацтва з початку XVI до початку XIX століття, шукаючи зв’язок між історією, міфом і націєтворенням від наполеонівських часів до наших днів.
Подобна, Євгенія Володимирівна.
Дівчата зрізають коси [Текст] : Книга спогадів : російсько-українська війна / Євгенія Володимирівна Подобна. — 2-е вид., стер. — Київ : Український інститут національної пам’яті ; Люта справа, 2020. — 346 с.
Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.
Для всіх, хто цікавиться історією російсько-української війни на Донбасі.
Прус, Ф. А.
Життя та діяльність гетьмана П. Скоропадського / Прус Ф. А. // Історія та правознавство (Основа). — 2020. — № 16 – 18 (584 – 585). — С. 60-63.
Про П. Скоропадського – українського державного, політичного і громадського діяча, військовика першої половини ХХ ст.
Руденко, Ю. Д.
Козацько-лицарський гарт української молоді [Текст] / Ю. Д. Руденко. — Київ : Фенікс, 2017. — 400 с.
Книжка присвячена дослідженню проблем козацько-лицарського загартування молоді України, починаючи з епохи Відродження (Козацької доби) ХVI–ХVІІІ ст. до нашого часу. Виявляються шляхи, методи, засоби виховання в зростаючих поколінь мужності, звитяги, сили волі та сили духу, високої моралі, глибокого розуму, духовності на традиціях козацької педагогіки. Розкриваються недостатньо досліджені, заборонені чужими авторитарними режимами і занедбані високоефективні традиції формування національної свідомості, українського патріотизму, здатності захищати рідний народ від агресії чужинців. Обгрунтовуються шляхи, форми і методи сучасного козацько-лицарського виховання дітей і молоді, формування в них готовності та умінь спростовувати псевдо ідеї і лжецінності, із зброєю в руках боронити незалежну Україну від ворогів.
Савченко, В. А.
Павло Скоропадський [Текст] / В. А. Савченко. — Харків : Фоліо, 2019. — 123 с. — (Знамениті українці).
Павло Скоропадський (1873—1945) — останній гетьман України, діяльність якого пов’язана з бурхливими подіями епохи громадянської війни. Він активно сприяв розвитку економіки, науки, культури та освіти в Україні, виступав за відродження гетьманської держави. Проте його боротьба за вільну Україну позначена багатьма трагічними подіями. Лев Троцький називав Скоропадського українським Бонапартом, генерал Денікін — другим Мазепою. Ким же він був насправді? Відповідь на це запитання допоможе знайти книжка, при написанні якої автор використав архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.
Сідєльнікова, Тетяна.
Система військово-патріотичного виховання в закладах освіти засобами Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”) / Тетяна Сідєльнікова // Освіта на Луганщині. — 2020. — № 2 (59). — С. 69-73. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).
військово-патріотичне виховання, національно-патріотичне виховання
Степовичка, Л.
За Україну, за Дніпро. 2014 – 2019… [Текст] / Л. Степовичка. — Дніпро : НТУ “ДП”, 2019. — 200 с.
Видання, що висвітлює діяльність волонтерів та учасників бойових дій АТО-ООС, доля кожного з яких, у свій час, була пов’язана з Національним технічним університетом «Дніпровська політехніка». Авторка розкриває історії небайдужих людей, що надавали гуманітарну допомогу і тих, хто пішов на фронт. Все це – у форматі історичних довідок або інтерв’ю, які брала пані Леся у бійців, що повернулися, доповнених фотоматеріалами.
Стечишин, Віталій.
Де і як стають офіцерами-танкістами / Віталій Стечишин // Офіцер України. — 2020. — № 11-12. — С. 16-17.
Провідним навчальним закладом із підготовки майбутніх командирів танкових підрозділів є Національна академія сухопутних військ
Сулима, М.
Повернення козака/солдата додому: витоки й трансформації сюжету [Текст] / М. Сулима // Дивослово. — 2020. — № 5. — С. 48-52. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).
Твори, побудовані на історії козака/солдата, який повернувся до родини з війни (Т. Шевченко, П. Куліш, Ю. Федькович, І. Нечуй-левицький, М. Павлик), посттравматичний синдром, національна ідентичність.
Таїрова-Яковлева, Т. Г.
Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність [Текст] / Т. Г. Таїрова-Яковлева ; пер. з рос. Н. Єгоровець. — Вид. 2-е. — Київ : Кліо, 2019. — 424 с.
У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України XVII-XVIII ст. Ознайомлюючись з їх долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в житті цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства. Згадуючи про них, ми краще розуміємо той складний, суперечливий, але героїчний час, оповитий ореолом романтики.
Книга адресована науковцям, викладчам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України.
Танський, Георгій Володимирович.
Полковник Палій – народний гетьман [Текст] / Георгій Володимирович Танський. — Київ : АртЕк, 2020. — 268 с. — (Українська ідентифікація).
“Полковник Палій – народний гетьман”. Науково-популярне ілюстроване видання про життя і ратні подвиги державного і військового діяча Семена Пилиповича Палія. Козак – характерник,фастівський полковник, “віденський богатир”, стражник поліський, народний Гетьман, будівничий Паліївщини , керівник національного селянсько – козацького повстання 1702-1704 років, проти панування і свавілля польської шляхти та її гніту, за об’єднання Правобережної і Лівобережної України. Очоливши це повстання, полковник Семен Палій постав народним героєм як серед його сучасників, так і наступних поколінь. Автор видання Георгій Танський, дослідник українського козацтва, зібрав і опрацював оригінальний фактологічний матеріал і правдиво через оповідь про відомих і маловідомих козацьких полководців і ватажків висвітлив один з героїчних періодів історії Правобережної України-Паліївщини. Семен Пилипович Палій – безумовно головна дійова особа того періоду, справжній народний Гетьман. Книга написана доступною для широкого кола читачів мовою і безумовно має важливе значення, як джерело достовірної інформації про героїчні сторінки творення Української державності і як інструмент для патріотичного виховання молоді через образи національних героїв та історичні події.
Тарахан-Береза, З.
Славетний Байда-Вишневецький (1517 – 1563) [Текст] / З. Тарахан-Береза // Чумацький шлях. — 2017. — № 2. — С. 19-20.
Незабутній слід лишив у формуванні запорозького козацтва легендарний гетьман та засновник Січі “нащадок Св. Володимира Дмитро Вишневецький, муж розуму палкого, відважний, майстер в ратній справі”. Він походив з одного з найдавніших та найзнатніших українських князівських родів, який вів початок від волинських удільних князів Гедиміновичів
Чепурний, В.
Необачний Сагайдачний [Текст] / В. Чепурний // Військо України. — 2018. — № 3. — С. 62-64.
Про гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного та події 1618 р. поблизу Москви
Чорноморець, Н.
Про наших гетьманів – сонетно… [Текст] / Н. Чорноморець // Світогляд. — 2019. — № 4(78). — С. 22-29. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв).
Надія Чорноморець сонетами змалювала портрети 17-и гетьманів України
Чухліб, Т.
Гетьман Іван Виговський – козацький Макіавеллі революційної епохи XVII століття [Текст] / Т. Чухліб // Пам’ятки України: історія та культура. — 2016. — № 8. — С. 44-53.
Чухліб, Т. В.
Донеччина та Луганщина – козацькі землі України (XVI-XVIII ст.) [Текст] / Т. В. Чухліб. — Вид. 2-е. — Київ : Вид. О. Філюк, 2017. — 117 с.
Давнє минуле Донецької та Луганської областей, як невід’ємної складової історії України, насичене різними цікавими та маловідомими сторінками, головні з яких стосуються часів Козаччини. З XVI ст. землі Дніпрово-Донецького межиріччя були полем протистояння між Польсько-Литовською державою, Московським царством, Кримським ханством та Османською імперією, а в другій половині XVII-XVIII ст. увійшли до складу Української козацької держави.
На основі оригінальних архівних та опублікованих джерел з України, Польщі, Росії і Туреччини, свідчень сучасників та наукової історичної літератури автор розкриває історію військово-господарського освоєння українцями від початку 1500-х pp. і до кінця 1700-х pp. території сучасних Донеччини та Луганщини.
Книга оформлена ілюстраціями, які відображують сучасні військові дії на сході України
Чухліб, Т. В.
Магнат, Козак і Гайдамака. Боротьба за владу Русі-України з Короною Польською (1569-1769 рр.) [Текст] / Т. В. Чухліб. — Київ : Києво-Могилянська академія, 2018. — 256 с. : 8 с. іл. — (Міжнародна історія України). — На авантит.: До 250-річчя Коліївщини.
У книзі розкривається проблема боротьби за владу Русі-України та Корони Польської від Люблінської унії 1568 р. до Коліївщини 1768–1769 рр. Висвітлюються владні повноваження центральних, земських (місцевих), гродських (міських), військових та двірських інституцій Корони Польської; державна служба Війська Запорозького; взаємовідносини між шляхетськими і козацькими органами влади за доби Українського гетьманату; «Cтолітня війна» магнатів з гайдамаками на Правобережній Україні у XVIII столітті.
Видання розраховане на науковців, викладачів, студентів гуманітарних факультетів, усіх, хто цікавиться історією України, Польщі та Східної Європи.
Шевчук, В. О
Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI-XVIII століть. У 2 кн [Текст]. Кн. 1 / В. О Шевчук. — Київ : Кліо, 2019. — 792 с.
Книга сучасного українського історика та письменника — це виклад історії однієї з найвизначніших ідей українського державотворення, де автор прагне не лише дослідити ті чи інші явища, а передусім їх осмислити. Вона містить величезний масив інформації про становлення, розвиток і руйнацію Козацької держави. Широко висвітлено діяльність політичних і військових діячів доби Козацької держави та пізніших часів. Видання має значну кількість ілюстрацій.