«Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприймання, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять. Отже, Шевченко в нас більше, ніж великий поет, – він національний пророк і мученик, розп’ятий і воскреслий». (Євген Сверстюк)
Український народ шанує пам’ять свого видатного сина 9 березня. З 1918 року щорічно відзначається День народження Т. Шевченка. По всій Україні встановлені пам’ятники поетові, відкриті музеї, його могилу оголошено заповідником, ім’я поета присвоєно учбовим закладам, науковим установам, театрам, вулицям, площам тощо. Починаючи з 1962 року, щорічно присуджуються Державні премії України Т.Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Масовими тиражами друкуються його твори, перекладаються багатьма мовами. За рішенням ЮНЕСКО ювілеї поета відзначалися майже у усіх державах світу.
Шевченко – живописець за професією та Поет за покликанням. Його вірші, малюнки, картини та офорти, як і вся доля, нерозривно пов’язані з Україною і є частиною її історії, хоча лише кілька років свого свідомого життя поет прожив на рідній землі.
Шевченка вважають одним з найвидатніших майстрів українського мистецтва, адже він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером.
Саме він був одним із основоположників критичного реалізму і першим видатним майстром офорту в українському мистецтві.
835 творів Шевченка збереглося і дійшли до нашого часу в оригіналах та частково в гравюрах на металі й дереві граверів з інших країн, а також у копіях, що їх виконали художники ще за життя Шевченка.
Уявлення про мистецьку спадщину Шевченка доповнюють відомості про понад 278 втрачених і досі не знайдених робіт — це портрети, композиційні та міфологічні, історичні та побутові теми, архітектурні пейзажі й краєвиди виконані у техніці олійного письма на полотні, а також аквареллю, сепією, тушшю, свинцевим олівцем та в техніці офорта на окремих аркушах білого, кольорового та тонованого паперу різних розмірів.
Значну частину мистецької спадщини Шевченка становлять завершені роботи, але не менш цінними для розуміння творчого шляху й розкриття творчого методу художника є його численні ескізи, етюди, начерки та навчальні студії. З усіх творів лише незначна частина має авторські підписи, написи і ще менша — авторські дати.
І яку б з гравюр, художніх творів, картин ми не розглядали, в них є основне – вони несуть у собі пам’ять про Т.Г. Шевченка, той дух, ті благодатні промінці, що проникають глибоко у душу, наповнюють її любов’ю не тільки до визначного українського поета, але й до рідної України, її історії і мистецтва. Кожна з них підтверджує вислів про Т.Г. Шевченка його сучасника, українського письменника XIX століття Пантелеймона Куліша: «Наш, єси, поете, а ми народ твій і духом твоїм ми дихатимемо вовіки і віки…».
Відділ мистецтв нашої Бібліотеки підготував добірку літератури до ювілею Т.Г.Шевченка і пропонує Вам для ознайомлення.
Шаленко Валерій. Шевченко – Франко [Текст] : художні візії життя і творчости : [альбом] / упоряд. Т. Пастух, Т. Шаленко. — Львів; Дрогобич : Коло, 2021. — 112 с.
ISBN 617-642-542-7
В альбомі представлено малярські роботи Валерія Шаленка, присвячені двом знаковим постатям українського культурного життя – Тарасові Шевченку та Іванові Франку. Звертаючись до спогадів про них й апелюючи до їхніх творів, Валерій Шаленко творить промовисті художні візії їхнього життя і творчості, а також поєднує ХІХ – початок ХХ ст. із нашим сьогоденням. Картини художника виконано у традиції українського народного мистецтва, яку так високо цінували Тарас Шевченко та Іван Франко.
Альбом зацікавить не тільки мистецтвознавців, а й шанувальників української культури загалом.
Блукав я по світу чимало… [Т. Г. Шевченко] [Текст] = Far and Wide this World I’ve Wandered… : [альбом / авт.-уклад. І. О. Прилуцька ; ред. О. І. Прилуцький}. — Черкаси : Інтроліга ТОР, 2018. — 112 с. : іл. — Текст парал. англ.
ISBN 617-7274-82-6
Усю неповторну красу й вікову славу Шевченкового краю з любов’ю зібрано і відображено у пропонованому альбому. Гортаючи його сторінки, ніби проходиш Шевченковими стежками, прилучаєшся до найсокровенніших джерел його кипучого натхнення, його палкого людинолюбного, живодайного слова. Переважна більшість світлин оригінальні й зроблені недавно. Такою Черкащина є зараз, так береже пам’ять про свого найвидатнішого сина, так щиро й привітно завше чекає гостей зо всіх куточків України, з усього широкого світу.
Меленчук, О. В. У мистецькому різнобарв‘ї [Текст] : Тарас Шевченко в образотворчому та декоративно-прикладному мистецтві Буковини : наук.- попул. нарис / О. В. Меленчук. — Чернівці : Букрек, 2016. — 148 с.
ISBN 966-399-759-9
В книзі вперше узагальнено здобутки у галузі буковинської мистецької шевченкіани з її півторастолітнью історією. Увагу приділено двом аспектам: відображення шевченківської тематики в образотворчому та різних видах декоративно-прикладного мистецтва. Простежено шевченківські мотиви у творчості відомих професійних художників і народних умільців краю кінця ХІХ – початку ХХІ століття, зосібна Ю. Пігуляка, М. Івасюка, П. Видинівського, Є. Ліпецького, К. Дзержика, Д. Ботушанської, П. Чорногуза, Л. Копельмана, М. Ісопенка, О. Шевчукевича, І. Беклемішевої, Г. Васягіна, З. Давиденко, В. Нікуліної, Г. Гараса, В. Санжарова, Р. Стратійчука, Т. Герцюка, О. Гасюк, О. Криворучка, І. Балана, А. Скиби та ін. Наголошено на особливостях формування творчого доробку кожного з митців та визначено місце і роль Т. Шевченка у національнально-культурному житті Буковини кінця ХІХ – початку ХХІ ст.
Пропонований науково-популярний нарис стане у нагоді науковцям, мистецтвознавцям, викладачам, учителям, студентам, краєзнавцям, працівникам бібіліотек та всім шанувальникам буковинської мистецької шевченкіани.
Кос-Анатольський, А. Безсмертний заповіт [Ноти] : кантата для соліста, мішаного хору та симфонічного оркестру : партитура : пам’яті великого кобзаря України / А. Кос-Анатольський. — Львів : Растр-7, 2015. — 48 с. — Дод. до кн. одноіменний CD-Rom.
ISBN 617-7045-85-3
Від автора:
Моя кантата розповідає про те, що шевченківський “Заповіт” набуває все більшого загальнолюдського звучання. Адже і сьогодні в різних кінцях землі гинуть борці за правду, волю і щасят, і над її могилами з новою могутньою силою несеться священний шевченковий клич:
Поховайте, та вставайте,
Кайдани порвіте!..
Згадайте, братія моя… : Київ Тараса Шевченка [Текст] / [авт.: Т. Чуйко, Н. Орлова, О. Карпенко та ін.]. — Київ : Либідь, 2015. — 256 с.
ISBN 966-06-0701-9
Які особистості оточували Тараса Шевченка під час його приїздів до Києва – міста, котре він щиро любив та оспівував як поет і художник? Близько 40 нарисів розкривають життєвий шлях тих, кому випало бути друзями, колегами, а то й недругами національного генія. Численні ілюстрації дають уявлення про тодішнє обличчя Києва.
Для широкого загалу.
Вічний Кобзар [Текст] : інсценізація-монтаж на свято Тараса Шевченка / уклала М. Гаюк-Дмитріюк. — Київ : Смолоскип, 2014. — 56 с.
ISBN 617-7173-03-7
Тарас Шевченко вже віддавна посідає чільне місце в пантеоні українських класиків. Його знають і шанують у всьму світі. Пропонована увазі читача інсценізація-монтаж, укладена Мирославою Гаюк Дмитріюк, під символічною назвою “Вічний Кобзар”, стане у пригоді не лише вчителям чи організаторам святкових заходів, а й усім тим, хто цінує творчість цього славетного митця.
Експозиція “Тарас Шевченко” – Божественне покликання [Текст]. — Київ : Національний музей Т. Шевченка, 2014. — 29 с.
Засобами осучасненої музейної експозиції ми розповідаємо про обраність Тараса Шевченка, який, народившись у родині кріпаків, ніколи не відчував себе духовно покріпаченим. а, отримавши відпускну, вектор своєї творчості потужно спрямовує на духовне відродження й оновлення духовних вітальних сил свого народу.
Із Шевченком у серці [Образотворчий матеріал] : альбом творч. робіт : До 200-річчя від дня народж. Т.Г. Шевченка / [уклад. Н.А. Лємешева та ін.]. — Черкаси : Вид. Чабаненко Ю., 2014. — 72 с.
ISBN 966-493-941-3
В історичному розвитку України Шевченко – явище незвичайне своїм місцем у літературі,мистецтві, культурі. Поетичні твори Великого Кобзаря є основою сучасної української літератури і мови.
Постать Тараса Шевченка приваблює ще й тим, що його вважають одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва, адже він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, офорту, малюнка олівцем і пером.
Шевченко, Т. Г. Кобзар [Текст] / Т. Г. Шевченко. — Київ : АДЕФ-Україна, 2014. — 188 с.
ISBN 617-7156-13-9
Це видання “Кобзаря” ініційовано і здійснено Всеукраїнським благодійним фондом “Дитячий Світ з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. У ньому відкривається зовсім несподіваний, новий погляд на поетичну збірку, адже поезія Шевченка зігріта дитячими серцями.
Тільки геніям і дітям властиво бачити справжню сутність речей, і у нашому виданні зустрілися геній слова Шевченка і щирість дитячого сприйняття його віршів.
Ілюстраторами поезії Тараса Шевченка стали переможці художнього конкурсу “Кобзарева Криниця”, що відбувся в межах загальнонаціонального фестивалю “Шлях до Тараса”, заснованого Всеукраїнським благодійним фондом “Дитячий Світ”.
Кучерук, О. С. Пам’ятник Тарасові Шевченку перед Київським університетом [Текст] / О. С. Кучерук. — Київ : Фундація ім. О. Ольжича, 2014. — 54 с. — (Київські пам’ятники).
ISBN 966-97396-5-0
Розглядається історія створення пам`ятника Тарасові Шевченкові у Києві, від задуму до втілення.
Розраховано на усіх, кого цікавить історія Києва, історія київських монументів на тлі життя столиці України.
Меленчук, О. В. Тарас на букових п‘єдесталах [Текст] : З історії пам‘ятників Т.Г. Шевченкові на Чернівеччині / О. В. Меленчук. — Чернівці : Букрек, 2014. — 34 с.
ISBN 966-399-561-8
Великий вплив на рівень культурного розвитку суспільства має монументальне мистецтво. Одним із важливих елементів продуктування духовних цінностей країни, народу в цілому є увічнення постатей, подій у скульптурних зображеннях, що забезпечує нерозривний зв’язок між поколіннями. Протягои двох століть своєрідним містком між минулім і сучасністю виступає унікальна постать Т.Г.Шевченка. Його натхненне слово, думка, ідея, світогляд та ідеали стали базовими в духовному поступі українського народу.
Кисіль, Г. О. Українська вишивка: Портрети Тараса Шевченка [Образотворчий матеріал] : [альбом]. Вип.4 / Г. О. Кисіль. — Полтава : Дивосвіт, 2014. — 80 с.
ISBN 617-633-100-1
В альбомі “Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка” Григорій Кисіль подає понад 30 схем портретів та портретних композицій Тараса Шевченка для вишивки хрестиком. Розробляючи схеми, автор використав прижиттєві світлини Великого Кобзаря, його автопортрети, портрети поета роботи відомих художників. Крім портретів, в альбомі подано схеми картин: “Катерина” Т. Шевченка, “Т.Г. Шевченко з кобзою над Дніпром” К. Трутовського. Також в альбомі більше 30 текстово-орнаментальних композицій-афоризмів із “Кобзаря”, теж для вишивання. Усі схеми – рукотворні.
Автор присвячує альбом 200-літньому ювілею Тараса Шевченка й адресує його шанувальникам української анродної вишивки, усім, кому дороге ім`я українського генія і пророка, поета і художника Тараса Шевченка.
Гальченко, С. А. Альбом малюнків Тараса Шевченка 1841 – 1843 рр [Образотворчий матеріал] : наук. дослідж., коментарі : Присвяч. 200-річчю від дня народж. Т.Г. Шевченка / С. А. Гальченко. — Київ : Веселка, 2013. — 32 с.
ISBN 966-01-0576-8
Шевченкознавець Сергій Гальченко присвятив своє дослідження першому (за хронологією) із чотирьох альбомів малюнків Т.Г. Шевченка, що зберігаються в його архиві в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, описав і прокоментував кожен аркуш, аргументував і уточнив датування ескізів, етюдів, зарисовок і начерків, що дало підстави гіпотетично визначити хронологічні межі цього альбому, вчений відновив первісну цілісність цього раритету, порушену вилученням із нього трьох аркушів, що зберігаються нині в Національному музеї Тараса Шевченка.
Пісенна Шевченкіана [Ноти] : [До 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка / упоряд. О.В. Івасюк]. — Чернівці : Букрек, 2013. — 320 с.
ISBN 966-399-545-8
Поезія Тараса Шевченка залишається невичерпним джерелом натхненя для украхнських композиторів і народної музичної творчості. Пісенна Шевченкіана вражає своєю свіжістю та різнобарвністю.
До ювілейного видання ввійшли ноти класиків українського музичного мистецтва і тексти пісень. Це перше подібне видання, що містить в таому обсязі відомі та маловідомі музичні твори на слова Тараса Шевченка.
Для учнів музичних шкіл, студентів консерваторій, викладачів, співаків, музикантів, хорових колективів України та зарубіжжя.
Пилип‘юк, В. Шевченкова посвята [Текст] / В. Пилип‘юк. — Львів : Світло й Тінь, 2013. — 157 с. — (Постаті).
ISBN 966-7594-73-2
Своєю “Шевченковою посвятою” видатний фотомитець сучасності Васль Пилип`юк консолідував свої найбільш глибокі громадянські, інтимні почуття, трансформувавши екзистенцію, індивідуально-інтелектуальний і творчий ресурс в епічне полотно про українського Генія та його священну землю.
Шевченко Тарас. Мистецька спадщина [Текст] : [альбом : До 200-річчя від дня народження Т. Шевченка / упоряд., написання наук. комент. і текстівок Д. Стуса та ін.]. — Київ : Мистецтво, 2013. — 352 с. — Укр., англ. та рос. мовами.
ISBN 966-577-134-0
Альбом репрезентує малярську спадщину Тараса Шевченка (1814-1861), яка є набутком не лише українського народу, а й світової культурної спільноти.
Живопис майстра, його офорти, сепії, малюнки та акварелі – гармонійно поєднані з поетичним словом Кобзаря. Портретний живопис, краєвиди, жанрові композиції та ілюстрації художника втілюють глибинну філософію українського народу. Репродукції творів супроводжуються науковими коментарями.
Розрахована на широке коло поціновувачів поезії і мистецтва.
Шевченко Т.: невідомі сторінки життя [Текст] / [авт.-упоряд. Л. Цуріка]. — Київ : АВІАЗ, 2013. — 72 с.
ISBN 966-8936-77-7
Тарас Шевченко – видатний український поет, прозаїк, драматург, художник, політичний і громадський діяч. Існує думка, що перші десять років людини формують її життя, філософію та майбутній життєвий шлях. Але метафізика буття формує людську долю по-своєму, видаючи “життєві кредити” та ставлячи на деяких індивідуумів ставки.
Саме прикладом таких явищ можна вважати Тараса Григоровича Шевченка.
Шляхами Великого Кобзаря. [ШевченкоТ.Г.] [Текст] : атлас : До 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка / [упоряд. Л.М. Веклич, Н.О. Крижова]. — Київ : Картографія, 2013. — 88 с.
ISBN 617-670-367-9
Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» є ілюстрованим науково-популярним картографічним виданням, що містить детальну інформацію про Тараса Григоровича Шевченка – геніального поета, художника, мислителя-гуманіста і революційного демократа, творча спадщина якого увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури.
На картах показані села, містечка і міста, якими мандрував Великий Кобзар, місця перебування поета у засланні, у Санкт-Петербурзі, Києві та Москві. Окремі карти демонструють місця, де зберігається спадщина поета та пам’ятні об’єкти. Тексти розкривають людські й творчі контакти митця з прогресивними діячами культури, їхній вплив на творчість поета й художника. Подано відомості про багатьох осіб з оточення Т. Г. Шевченка; широко представлені репродукції його малярських творів.
Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» підготовлений з використанням матеріалів заповідників та музеїв Т. Г. Шевченка в Україні та в інших державах.
Видання присвячене 200-річчю з дня народження T. Г. Шевченка і розраховане на широке коло читачів.
Шевченко Тарас: Альбом 1845 року [Образотворчий матеріал] : [пояснення до малюнків] : Присвяч. 200-річчю від дня народж. Т.Г. Шевченка та 85- річчю створення Ін-ту Тараса Шевченка в Харкові / упоряд. і передмова С. Гальченка. — Факсимільне відтворення. — Дніпродзержинськ : Андрій, 2012. — 50с.
ISBN 966-2947-16-8
Альбом малюнків 1845 року – це частина того, що довелося побачити і зафіксуватихудожнику Київської археографічної комісії Т.Г. Шевченку під час його подорожей по містах і селах Київської і Полтавської губерній. Малюнки аквареллю і сепією, зарисовки олівцем та фрагменти фольклорних записів – це частина того, що побачив і пережив мистець впродовж кількох місяців своїх мандрівок. Завдяки Шевченку маємо нині те, що збереглося лише на папірі, але вже майже не існує реально – невблаганний час і нерозважлива людська діяльність знищили багато з того, що було б нині повноцінними сторінками історії України.
Шевченко Тарас: мозаїка цілости [Образотворчий матеріал] : Каталог виставки шевченкіяни зі збірки В. Яцюка; Національний музей Т. Шевченка, липень-вересень 2011 р. / [упоряд. В. Яцюк]. — Київ : Критика, 2012. — 49 c.
ISBN 966-8978-48-7
На Тарасовій Горі [Текст] : [путівник Шевченківського нац. заповідника в м. Каневі / авт.-упоряд. В.П. Авраменко та ін.]. — Черкаси : Брама-Україна, 2011. — 80 с. — Укр., рос., англ. та нім. мовами.
ISBN 966-453-083-2
У кожного народу є своя Свята гора, духовна вершина, до якої йдуть, щоб очиститися, сповідатися, попросити благословіння.
Українці їдуть до Канева, до Чернечої гори, до могили славного земляка, незрівняного поета, талановитого художника, Кобзаря – Тараса Шевченка.
Танана, Р. В. Тарасова світлиця [Текст] / Р. В. Танана. — Черкаси : Вертикаль, 2011. — 160 с.
ISBN 966-2256-59-8
У книзі розповідається про історію першого народного музею Кобзаря – Тарасову світлицю, її відновлення на території Шевченківського національного заповідника, про те, яке враження вона справляє на відвідувачів. Окремий розділ присвячений нащадкам довголітнього охоронця Шевченкової могили Івана Олексійовича Ядловського. Цілий ряд фотознімків у цьому розділі друкуються вперше.
Повернені шевченківські раритети [Образотворчий матеріал] : До 200-річчя від дня народження Т. Шевченка / [упоряд. С. Гальченко, Н. Лисенко]. — Дніпродзержинськ : Андрій, 2010. — 288 с.
ISBN 966-2947-15-1
У книзі “Повернені шевченківські раритети” представлено репродукції з оригінальних гравюр, рукописів, світлин, листів, унікальних видань (першого “Кобзаря” 1840 року та кількох саморобних рукописних “Кобзарів”, які поширювалися серед читачів у другій половині ХІХ ст.), а також інші матеріали, що були вивезені з України в 1943 році. Процесс їх повернення розпочався ще на початку 1990-х років, а завершився в 2006 році, коли Українська Вільна Академія наук у США передала найцінніші матеріали, які достойно поповнили рукописну і книжково-документальну шевченкіану Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України.
Національний музей Тараса Шевченка [Текст] : альбом-путівник / [упоряд. Н. Клименко та ін.]. — Київ : Символ-Т, 2009. — 96 с.
ISBN 966-8138-03-1
Альбом-путівник представляє Національний музей Тараса Шевченка в Києві – найповнішу збірку творів Т. Г. Шевченка (1814-1861) – живописця за професією й Поета за покликанням. Його вірші, малюнки, картини й офорти, як і вся доля, нерозривно повязані з Україною і є частиною її історії, хоча лише кілька років свого свідомого життя поет прожив на рідній землі. Репродукції мистецьких творів Т. Шевченка супроводжуються його поетичними рядками, уривками з листів, повістей та щоденника поета-художника, спогадами його сучасників.
Овсійчук, В. А. Мистецька спадщина Тараса Шевченка у контексті європейської художньої культури [Текст] : [монографія] / В. А. Овсійчук. — Львів : Ін-т народознавства НАН України, 2008. — 414с.
ISBN 966-02-5125-0
Монографія В. Овсійчука стане помітним явищем у системі координат Генія Т. Шевченка. До сьогодні так повно і вичерпно ніхто не представив малярську велич Кобзаря, його національну ідеологію, втілену в художньому осмисленні історичної пам`яті народу, його внутрішньої зорієнтованості до національної свободи.
Дослідження вартісне для всіх, кого цікавить творча спадщина Т. Шевченка, як визначного художника європейського рівня.
Генералюк, Л. Універсалізм Шевченка: взаємодія літератури і мистецтва [Текст] / Л. Генералюк. — Київ : Наукова думка, 2008. — 544с.
ISBN 966-00-793-2
Комплексне дослідження представляє Шеченка-поета й Шевченка-художника в нерозривній єдності його творчої природи, художнього мислення і реалізації таланту. Універсальна постать українського митця-поета є знаковою в контексті історії світової культури, еволюційний розвиток якої тяжіє до синкретизму, до створення полісентитичних видів мистецтв. Літературознавчий дискурс теми поєднано з методологіями суміжних гуманітарних дисциплін – мистецтвознавством, філософією, культурологією, естетикою, епістемологією, психологією. В роботі вперше досліджено міжвидову взаємодію мистецтв у доробку Шевченка, здійснено апробацію термінології на позначення причин і явищ літературно-мистецького інтеракціонізму (синестезія, екфразис, гіпотипозис), проведено зіставлення творчих досягнень Шевченка з творчістю західноєвропейських митців, у тому числі митців універсального типу. В руслі запропонованої концепції подано начерк структурування цілісної Шевченкової літературно-мистецької спадщини через образи-концепти.
Бердичевський, Я. І. Книжкові знаки сучасників Т.Г. Шевченка [Текст] / Я. І. Бердичевський. — Київ : Дух і Літера, 2007. — 84 с.
ISBN 966-378-038-Х
Чергова праця Я.И. Бердичевського, автора численних книгознавчих досліджень, вводить до наукового обігу книжкові знаки друзів і знайомих Т.Г. Шевченка, книгозбирачів, з якими більшою чи меньшою мірою спілкувався поет.
Для фахових книгознавців та широкого загалу читачів.
Яцюк, В. М. Віч-на-віч із Шевченком [Текст] : Іконографія 1838-1861 років / В. М. Яцюк. — Київ : Балтія Друк, 2004. — 112с.
ISBN 966-96238-7-1
Тарас Шевченко… У кожного він свій. Образ найщирішого лірика і гнівного бунтаря, поета, художника, людини, духовного батька відродженої української нації постає перед внутрішнім зором сучасника завдяки поетичним, прозовим і малярським творам митця, щоденнику й листуванню, спогадам друзів. Однак цей збірний портрет з уяви не був би таким виразним, якби не було змоги окреслити його достеменним зоровим образом, ба, – навіть розмаїттям образів, серед яких і автопортрети художника, і портрети роботи його сучасників, і прижиттєві фотографії Шевченка. Все те – дуже цінне й важливе, бо недаремно ж великі митці твердили, що для них портрет людини є живим відбитком її душі…
Допоки сонце з неба сяє, тебе не забудем!. Святкування ювілейних дат Т.Г. Шевченко [Текст] : Методичний посібник / Укл. Л. Піскорська. — 2-ге вид., перероб. та доп. — Дніпропетровськ : Промінь, 2004. — 160с.
ISBN 966-7549-23-2
“Допоки сонце з неба сяє, тебе не забудем!” – це збірник розробок, методичних порад до святкування ювілейних дат, повязаних з життям і творчістю Тараса Григоровича Шевченка.
Мета – допомогти вихованню у шкільній молоді глибокої любові, поваги до геніального, світового значення поета і художника.
Ці рекомендації є однією з форм поширення досвіду педагогів Дніпропетровської, Черкаської областей.
Вони укладені за покликом серця та на виконання Указу Президента України Л. Кучми про вшанування пам`яті Тараса Григоровича Шевченка.
Лепешко, В. Ми – нащадки Кобзаря [Ноти] : Пісні для учнів 5-11 класів / В. Лепешко. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. — 80с.
ISBN 966-07-0082-2
Володимир Лепешко – відомий на Миколаївщині автор музики збірок дитячих пісень. До нової збірки увійшли пісні для учнів 5 – 11 класів на шевченківську тематику.
Видання адресоване музичним керівникам навчально-виховних закладів, учителям музики загальноосвітніх шкіл, батькам – усім шанувальникам музики.
Святий Київ наш великий: Малюнки Тараса Шевченка та його сучасників [Текст] : Альбом / Упор. М. Скиба. — Київ : Мистецтво, 2004. — 176с.
ISBN 966-577-032-2
До 190-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка
Місто як образ, витворений генієм митця, і як реальність, творена історичними обставинами і підвладна часові… Таким постає Київ у краєвидах 40-60-х років ХІХ століття, репродукованих в альбомі.
Найповніше представлено київський доробок Тараса Шевченка 1843-1846 років і твори Михайла Сажина, у співпраці з яким поет-художник виконав значну частину композицій. Видання є спробою у реконструйованому і розширеному вигляді втілити задум двох митців – укласти альбом київських краєвидів.
У виданні вміщено також роботи Василя Штернберга, Федора Солнцева, Василя Тімма та інших художників – сучасників Тараса Шевченка.
Яцюк, В. М. Шевченківська листівка як пам’ятка історії та культури 1890-1940 [Текст] / В. М. Яцюк. — Київ : Криниця, 2004. — 488с.
ISBN 966-7575-52-7
У щедро ілюстрованому виданні вперше на рівні монографічного дослідження висвітлюється історія з`яви старих шевченківських поштових карток і їхній зміст. Розмаїття листівок розглядається в літературно-художньому контексті як оригінальний і досі маловивчений шар української історії та культури.
У дослідженні багато місця відведено питанням класифікації, встановлення авторства, часу й місця друку цих промовистих мініатюрних пам`яток, значна частина з яких публікується вперше.
За кількістю зібраного філокартичного матеріалу, присвяченого одній історичній постаті, грунтовністю його опрацювання монографія не має аналогів.
Розрахована на науковців, митців, музейників, колекціонерів, а також усіх, хто цікавиться історією та культурою України.
Антонович, Д. В. Шевченко – маляр [Текст] / Д. В. Антонович. — Київ : Україна, 2004. — 272с.
ISBN 966-524-145-1
Одне з кращих досліджень мистецької спадщини Т. Г. Шеченка. Видання ілюстроване, розраховане не тільки на фахівців, а й широке коло читачів.
Шевченкіана у творчості художників-графіків із зібрання Донецького обласного художнього музею [Образотворчий матеріал] : каталог : до Міжнар. Шевченківського літ.-мистец. свята “В сім’ї вольній, новій” / [авт.-уклад. Л.В. Циганок]. — Донецьк : Центр, 2002. — 53 с.
Твори станкової і книжкової графіки, з якимми знайомить даний каталог, можна назвати справжньою хронікою шевченкового життя і творчості. Особливо послідовно шевченківська тема вирішувалась видатними мистцями української графіки – В. Касіяном, М. Дерегусом, О.Данченком, Б. Ваксом, А. Довгалем, В. Куткіним та іншими у ювілейні 1961-1964 роки. Їхні твори виконані здебільшого у техниці гравірування. Як відомо, сам Т.Г. Шевченко виявив себе справжнім новатором у цій справі
Королюк, Н. І. Кобзарева пісня [Текст] : Поезія Тараса Шевченка і музика / Н. І. Королюк. — Київ : Юні таланти, 1994. — 76с.
ISBN 5-7707-7055-4
Книга відомого музикознавця, професора Київської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського Н.І. Королюк присвячена 180-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка, розкриває складну і цікаву тему – поезія Шевченка і музика. У популярній формі тут розповідається про життя геніального поета і художника, про те, яке важливе місце в його житті посідала музика, особливо українська народна пісня, яке значення вона мала для творчості Кобзаря, яким чином поезія Шевченка вплинула на розвиток української музики. Автор знайомить читачів з кращими музичними творами, написаними на Шевченківські тексти.
Видання розраховане на дітей середнього та старшого шкільного віку, воно також зацікавить широке коло читачів.
Доля [Текст] : Кн.про Тараса Шевченка в образах та фактах / Авт.-упоряд.тексту В.О.Шевчук. — Київ : Дніпро, 1993. — 777 с.
Книга про Тараса Шевченка в образах та фактах, в якій оповіджено про його високе життя, про людей, з якими він приятелював та зустрічався, і про світ, який його оточував, про міста, села та будинки, де він бував і жив, про буття його народу, який він оспівував, про книги, які він видавав, бачив і читав, про документи з його іменем, про картини, про його прожиттєві зображення в малюнках, гравюрах та портретах, а також про художників, котрі ілюстрували його твори.
Шевченкіана в колекції Сумського та Лебединського художніх музеїв [Образотворчий матеріал] : Каталог / Упор. Г.В. Араф‘єва. — Суми : Редакційно-видавничий відділ облуправління по пресі, 1993. — 27с.
Ім`я Великого Кобзаря невід`ємне віl нашого краю. Т. Г. Шевченко відвідував Глухів, Кровелець, Лебедин, Ромни, Суми, бував і у далеких селах і хуторах мальовничої Сумщини.
Шевченкіана в колекції Сумського художнього музею має різнобічну спрямованість. В неї входять малярські твори М. Глущенка та М. Винокурової, графічні аркуші В. Касіяна, В. Чебаника, В. Лободи М. Бондаренка, В. Лопати; скульптурні М. Лисенка та І. Кавалерідзе; кролевецькі рушники з шевченковими мотивами.
Шевченко Тарас: Живописная Украина. Офорты [Образотворчий матеріал] / [худож. оформл. Б.Й. Бродский]. — Киев : Ділова Україна, 1993. — 6 открыток. — Укр., англ. мовами.
ISBN 5-7707-2996-1
Яцюк, В. Живопис-моя професія [Текст] : Шевченкознавчі етюди / В. Яцюк. — Київ : Рад. письменник, 1989. — 302 с.
Книжка прсвячена малярській спадщині Т.Г. Шевченка. У ній досліджуються особливості творчої праці художника, розповідається про історію створення ним картин та малюнків, уточнюється час і місце їхнього виконання, по-новому прочитуються деякі сторінки творчої біографії митця.
Розрахована на широке коло шанувальників та знавців творчості Кобзаря.
Повесть Тараса Шевченко “Художник” [Текст]. — Киев : Мистецтво, 1989. — 383с.
Тарахан-Береза, З. П. Шевченко – поет і художник (до проблеми єдності образного мислення) [Текст] / З. П. Тарахан-Береза. — Київ : Наукова думка, 1985. — 183с.
Монографія присвячена питанням взаємозв`язку поетичної і мистецької творчості великого українського поета, художника, мислителя революційно-демократичного напряму Т. Г. Шевченка. Висвтлюється доля його поетичної та мистецької спадщини, простежується історія їх дослідження. На основі значного фактичного матеріалу аналізуються однойменні поетичні та малярські твори Шевченка, розглядаються поезії з рукописної збірки “Три літа” та офорти з альбому “Живописна Україна”. Чимало уваги приділнео автопортретам, а також поезіям і малюнкам на біблійну і міфологічну тематику. Для літературознавців, мистецтвознавців, викладачів та студентів-філологів, учителів середніх шкіл.
Шевченко Тарас: Живопис, графіка [Текст] : Альбом / авт.-упор. Д.В. Степовик. — Київ : Мистецтво, 1984. — 134с.
Серед плеяди видатних діячів української культури Тарасові Григоровичу Шевченку (1814-1861) належить особливе місце. Поборник правди і свободи, він своєю полум`яною поетичною і мистецькою творчістю виразив споконвічні вільнолюбні прагнення свого народу.
Шевченко, Т. Г. (1814-1861). Садок вишневий коло хати [Текст] : вірші для старш. дошк. та мол. шкіл. віку / Т. Г. Шевченко ; гравюри О. Івахненка. — Київ : Веселка, 1982. — 46с.
У цій книжці переважають вірші про природу – неперевершені за майстерністю, сповнені нев`янучих барв, яскравих персоніфікацій, блискучих зорових та звукових образів. Такі перлини світової пейзажної лірики, як “Садок вишневий коло хати”, “Реве та стогне Дніпр широкий”, “Зоре моя вечірняя” та багато інших, уже давно ввійшли в коло дитячого читання.
Літературно-меморіальний будинок-музей Т.Г. Шевченка в Києві [Текст] : фотопутівник / [авт.-упоряд. О. І. Поляничко та ін.]. — Київ : Мистецтво, 1979. — 124с.
Шевченко Тарас [Текст] : Альбом. — Киев : Мистецтво, 1976. — 348с.
Гаско, М. Про що розповідають малюнки Тараса Шевченка [Текст] : Шевченкознавчі етюди / М. Гаско. — Київ : Рад. письменник, 1970. — 227 с.
Книжка Мечислава Гаска “Про що розповідають малюнки Тараса Шевченка” є цікавим дослідженням, в якому по-новому висвітлюються деякі моменти біографії Т.Г. Шевченка часів Оренбузького заслання.
У своїй праці дослідник піддає сумніву дотеперішнє датування ряду малюнків і листів великого поета.ю по-своєму розшифровує натяки і загадки в листах Броніслава Залєського, висловлює свої здогади про справжні імена осіб, зображених на ряді малюнків Шевченка. В етюдах книжки розповідається про зворушливу дружбу, взаємодопомогу, інтернаціональні зв`язки поета з засланцями.
Овдієнко, О. Мистецтво оформлення “Кобзаря” [Текст] / О. Овдієнко. — Київ : Мистецтво, 1968. — 86 с.
Павловський, В. Шевченко в пам’ятниках. 1861-1964 [Текст] / В. Павловський. — Нью-Йорк : Українська Вільна Академія Наук, 1966. — 41с.
Історія проєктованих і поставлених пам`ятників Шевченкові на Україні і поза нею віддзеркалює коли не самого Шевченка, то його вплив на ціле пошевченківське століття.
Шевченко Тарас – художник [Текст] : Дослідження, розвідки, публікації / [ред. Г.І. Вишневський]. — Київ : Мистецтво, 1963. — 149с.
Говдя, П. І. Т.Г.Шевченко – художник [Текст] : Нарис / П. І. Говдя. — Київ : Мистецтво, 1955. — 42с.