Наукова фантастика українською мовою : Айзек Азімов та Станіслав Лем

Наукова фантастика – це жанр художньої літератури, який спирається на нові наукові винаходи, відкриття і передбачає можливість їх подальшого застосування та, відповідно, і подальший розвиток людства.

Айзек Азімов розпочав свою серію романів «Фундація», коли йому було 21, не усвідомлюючи, що її будуть вважати наріжним каменем наукової фантастики. Під час своєї легендарної кар’єри Азімов написав понад 470 книг на різні теми, включно з науковими дослідженнями, однак найбільшу популярність та нагороди йому принесли науково-фантастичні саги, у тому числі серії «Робот», «Імперія», «Фундація». Названий Американською асоціацією письменників-фантастів гросмейстером наукової фантастики, майже п’ять десятиліть Азімов працював для своїх читачів.”

 

 

 

 

 

Азімов, Айзек
Фундація [Текст] : роман / Айзек Азімов ; [пер. з англ. Р. Клочка]. — 2-е вид. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2021. — 224 с.

Серія романів Айзека Азімова «Фундація», один із шедеврів наукової фантастики, є неперевершеною завдяки своєму унікальному поєднанню невпинної дії, сміливих ідей і широкомасштабної картини світу. Історія нашого майбутнього починається з історії Фундації та її найвидатнішого психоісторика — Гарі Селдона.

Керуючись настановами батька-засновника, легендарного психоісторика Гарі Селдона, та використовуючи переваги науки й технологій, Фундація подолала жадібність і варварство сусідніх войовничих планет. Але тепер вона мусить протистояти Імперії, що навіть у передсмертній агонії досі наймогутніша в усій Галактиці. Коли амбітний генерал, який вирішив відновити велич Імперії, спрямовує грізний флот на Фундацію, єдиною надією маленької планети науковців залишаються пророцтва Гарі Селдона.

Азімов, Айзек.
Фундація та Імперія [Текст] : роман / Айзек Азімов ; [пер.з англ. Р. Клочка]. — 2-е вид. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. — 224 с.

 

 

 

 

Азімов, А.
Друга Фундація [Текст] : роман / А. Азімов ; [пер. з англ. Р. Клочка]. — 2-е вид. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2018. — 224 с.

Загадкова, незнана Друга Фундація — мета усіх пошуків. Без потаємної держави Мул не може завершити свою омріяну місію – підкорення всієї Галактики. Генерал Прітчер зазнає невдачі за невдачею і Мул розуміє: треба шукати допомоги. Поки що їхні пошуки ґрунтуються тільки на словах-орієнтирах славнозвісного психоісторика Гарі Селдона, який вказував напрямок — «на іншому кінці Галактики, там, де закінчуються зірки»…

Історія пошуків Другої Фундації розтягнулася на дестяки років. Після смерті Мула його союз планет розпадається. Перша Фундація повертає собі владу. Але інтриги, пов’язані із пошуками таємничої Другої Фундації не вщухають. Можливо, шукачів хтось навмисно збиває зі сліду? А, може, Другої Фундації не існує?

 

Азімов, А.
Кінець Вічності [Текст] / А. Азімов. — Київ : Дніпро, 1990. — 767с.

Технік Ендрю Харлан працює у Вічності — структурі, яка контролює Час та займається Змінами Реальності. Там працюють над тим, щоб вберегти людство від війн та соціальних проблем, типу наркоманії. Сам Харлан з 95-го сторіччя, база його перебування – 575-те, але якось у 482-му він зустрічає Нойс Ламбент. Незрозуміло чому, але розв’язання проблем Землі призупиняє космічну експансію людства. І Нойс змушує Харлана замислитися над цим взаємозв’язком. У пошуках відповідей Харлан вивчає історію створення Вічності та поступово закохується у Нойс. І в якийсь момент він розуміє, що Вічність та Нойс не можуть існувати разом, як не може існувати одночасно потяг до зірок і безпека людства. Харлан має зробити вибір.

 

Станіслав Герман Лем – польський філософ, футуролог та письменник (фантаст, есеїст, сатирик, критик). Його книги перекладені 41 мовою, продано понад 30 млн екземплярів. Автор фундаментальної філософської праці «Сума технології», в якій передбачив створення віртуальної реальності, штучного інтелекту, а також розвинув ідеї автоеволюції людини, створення штучних світів та багато інших.

 

 

Лем, С.
Апокрифи [Текст] / С. Лем. — Львів : Літопис, 2001. — 456 с.

До книги «Апокрифи» входять твори, які написав Лем у вісімдесяті роки XX ст. Вони сповнені іронії та автоіронії, сарказму та гротеску. Станіслав Лем, як завжди, — несподіваний: від макрокосмосу він переходить до психологічних глибин мікрокосмосу, від спроби реконструювати історію виникнення земної цивілізації до ще свіжих спогадів часів Другої світової війни. Філологічні забави та жонглювання світовою літературою— поряд з глибокими філософськими роздумами про людину на Землі, про крихкість самої планети. Для широкого кола читачів.

 

Лем, С.
Голем XIV [Текст] : [роман] / С. Лем ; [пер. з пол. Ю. Попсуєнко та ін.]. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2018. — 168 с. — (Горизонти фантастики).

Розмова Голема, суперкомп’ютера чотирнадцятого покоління, зі світочами земної науки, що лягла в основу фантастичного трактату Станіслава Лема, — це, по суті, розмова батька з дітьми (чи радше — з немовлятами) про походження, сутність і майбутнє людства. Втім, розмовою це назвати важко, бо «немовлята» ще не навчені навіть говорити. Але ми мусимо бути вдячними Голему хоч би за те, що він, на відміну від Чесної Гані, зволив сказати нам осоружну правду про нас самих і наше місце відносно «тих розумів, які чекають у мовчанні». Принаймні це хоч мало би нас втішити.

 

Лем, С.
Казки роботів [Текст] : [цикл] / С. Лем. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 136 с. — (Горизонти фантастики).

Написані й опубліковані у 1964 році, «Казки роботів» видатного польського фантаста Станіслава Лема вже давно стали класикою наукової фантастики. За своїми жанрово-стильовими особливостями – це потішна мішанка традиційної казки і фантастичної літератури. Йдеться тут про мудрий і впорядкований світ роботів, у який прийшли жадібні, жорстокі і владні королі. Так само як і в нас, там також живуть-поживають наївні спасителі світу, котрі переконані в тому, що можна самими лише помислами вибавити людство від зла. У світі оботів із тих благих помислів нічого не виходить. Як лукаво зауважує письменник, «подібне було би і в нас, оскільки зло, як і (на щастя) добро, не хоче викорінюватися зі світу». Тому людство завжди втішатиметься казками. Навіть якщо це казки роботів, а не людей.

 

Лем, С.
Катар [Текст] / С. Лем. — Львів : Каменяр, 1982. — 136с.

Колишній астронавт веде слідство з метою виявлення причин серії таємничих смертей. Захоплюючпа фабула дала можливість письменникові сформулювати судження про вплив науки на розвиток сучасної та майбутньої цівілізації.

 

 

 

Лем, С.
Кіберіада [Текст] : [цикл] / С. Лем. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 456 с. — (Горизонти фантастики).

Всесвіт «Кіберіади» — казковий, часів царя Гороха, якщо послуговуватися людською мовою. І хоча там є королівства, лицарі і принцеси (трапляються навіть дракони), але населяють його роботи, які навдивовижу схожі на людей. Вони також люблять і ненавидять, втішаються і горюють, а деякі з них навіть умирають. З-поміж того населеного роботами всесвіту на особливий пошанівок заслуговують Трурль і Кляпавцій — геніальні конструктори і винахідники, які, намагаючись перевершити один одного, можуть створити все — від машини для сповнення бажань до Демона Другого Порядку. На жаль, найчастіше ті винаходи викликають лише усмішку. Чому? На це питання, як сказав один із Лемових мудреців, кожен повинен відповісти особисто.

 

Лем, С.
Мир на Землі [Текст] : [роман] / С. Лем ; [пер. з пол. Ю. Галайка, О. Герасима]. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2018. — 256 с. — (Горизонти фантастики).

Рівно тридцять років тому читач вперше дізнався про останню велику пригоду знаменитого зоряного мандрівника Ійона Тихого. Вона трапилася у ті часи, коли гонка озброєнь на Землі стала обтяжливою для всіх її учасників, відтак військові розробки були перенесені на Місяць, де продовжувались уже без втручання людей. Але видатний польський майстер наукової фантастики Станіслав Лем не був би видатним, якби, розповідаючи про перипетії Ійона Тихого, пов’язані із роздвоєнням особистості, з подиву гідною прозірливістю не передбачив у своєму романі основних тенденцій сучасного суспільства — інформатизації, комп’ютеризації, глобалізації, нанотехнологій і ще багато іншого.

 

Лем, С.
Повернення із зірок [Текст] : [роман] / С. Лем. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 400 с. — (Маєстат слова).

Роман оповідає історію астронавта Халя Брега. Він повернувся з космічної експедиції на Фомальгаут, котра через релятивістське уповільнення часу тривала близько 10 років. А на Землі за цей час минуло 127 років. Халь виявляє, що поки він подорожував на Землі склалось утопічне, незвичне для астронавта з минулого суспільство, без насильства і воєн. Незабаром Халь дізнається, що в основі нової цивілізації лежить процедура бетризації, яка нейтралізує всі агресивні імпульси в мозку людини й підсилює інстинкт самозбереження. Однак у цієї процедури є і побічні ефекти, принаймні з точки зору Халя. Людство не схильне до ризику, зокрема, космічні польоти розглядаються як невиправданий авантюризм. Він та інші космонавти стають для суспільства чужими і навіть небезпечними, оскільки не були бетризовані. Перед головним героєм постає вибір: прийняти цінності нового суспільства чи стати вигнанцем…

 

Лем, С.
Розповіді про пілота Піркса [Текст] : [цикл : пер. з пол.] / С. Лем. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 592 с. — (Маєстат слова).

Головний герой цього циклу науково-фантастичних оповідань С. Лема хоч і є космічним пілотом, але, здається, міг би бути одним із нас. У Піркса немає жодного героїзму, він, як і ми, часто переживає через дрібниці, сумнівається, панікує. Однак у критичні моменти завдяки інтелекту чи звичайному везінню йому вдається знаходити виходи із проблем. Ще й більш од того – пілот у кожній оповіді наче доводить, що людина завжди має шанс у протистоянні з безмежним і холодним космосом.

 

Лем, С.
Соляріс [Текст] : Роман / С. Лем. — Львів : Кальварія, 2007. — 200с.

«Соляріс» – найвідоміший роман Станіслава Лема. Саме з нього почалась світова слава письменника. «Соляріс» вважається класикою science fiction, його перекладено безліччю мов і двічі екранізовано режисерами зі світовими іменами.

Інтелектуальна та емоційна сила історії випробування Людських почуттів у драмі пізнання Нелюдського є такою, що її перекладали і ще перекладатимуть, видавали і ще видаватимуть, екранізували і ще екранізуватимуть…

 

Лем, С.
Фіаско [Текст] : [роман] / С. Лем ; [пер. з пол. Л. Ворониної, Д. Андрухіва]. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 576 с. — (Маєстат слова).

«Фіаско» — чи не найпохмуріший твір видатного польського фантаста С. Лема. По суті, це розповідь про спробу контакту земної місії із цивілізацією далекої планети Квінта, контакту, який обернувся для землян цілковитим провалом, а для квінтян — тотальним небуттям. Своїм «Фіаско» письменник наче стверджує, що людство доти буде приречене на поразку, допоки не вийде із платонівської печери, в якій само себе ув’язнило.

 

Лем, С.
Футурологічний конгрес [Текст] : [роман] / С. Лем ; пер. з пол. І. Шевченко. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 208 с. — (Маєстат слова).

«Футурологічний конгрес», оповідачем і головним героєм якого є вже знаний шанувальникам творчості С. Лема Ійон Тихий, занурює читача у «галюциногенне» майбутнє. Запрошений на футурологічний конгрес в одну із латиноамериканських країн, Ійон Тихий зрештою потрапляє у світ, де всім і всіма заправляє Хімія, а якщо точніше — розпорошені у повітрі хімічні субстанції, завдяки яким страшна, похмура, антиутопійна реальність стає реальністю утопійною.