Окрім постійної загрози фізичних травм під час війни, багато українців переживають травми психологічні. Постійна тривога за своє життя і своїх близьких, моделювання життєвого шляху в надзвичайних ситуаціях. Коли відбувається щось жахливе і неочікуване, люди спочатку відчувають шок, діють автоматично, по програмі виживання. Розум намагається перебирати варіанти майбутнього, щоб якось підготуватися до нього – і не може цього зробити. Планування обмежене до декількох годин. Потім повертаються базові емоції, і після шоку можуть прийти, наприклад, відчай, жах, заперечення і т. д.
Велика сила українського народу – це зв’язок один з одним. Волонтерський рух важливий, як ніколи. Багато цивільних людей допомагають військовим, переселенцям і всім, хто цього потребує.
Вмій володіти собою за будь-яких обставин :
- Пам’ятайте: найкращий спосіб боротьби з душевним неспокоєм – постійна зайнятість.
- Щоб забути свої напасті, намагайся зробити приємне іншим. Роблячи добро іншим, робиш добро собі.
- Не намагайся змінювати чи перевиховувати інших. Набагато корисливіше і безпечніше зайнятися самовихованням.
- Майте мужність від щирого серця визнавати свої помилки. Уникай зазнайства і дозування.
- Вчися володіти собою! Гнів, дратівливість, злість спотворюють людину. Егоїзм – джерело багатьох конфліктів. Виховуй в собі терпіння, пам’ятай, що «рана заживає поступово». Не через дрібниці.
- Будь-яка справа починається з першого кроку!
- Пам’ятай: перешкоди нам даються задля нашого розвитку.
- Людина, має необмежені можливості самовдосконалення, причому в усіх
- галузях СВОЄЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ.
Сховище, блокада, полон… Раніше ми читали про це в художніх творах — а сьогодні ці страшні слова стали нашою реальністю й увійшли до щоденного вжитку. Але ми впевнені, що справжня література вміє лікувати та допомагати.
Альтаравнех, Д.
Унікальність у тобі [Текст] : Книга для натхнення з позитивними налаштуваннями на успіх / Д. Альтаравнех. — Чернівці : Букрек, 2020. — 112 с.
Книга, яка надихає і мотивує на успіх. Книга, яка налаштовує позитивно й розповідає, як стати кращою версією себе, як вибрати власний стиль, упорядкувати не лише гардероб, а й життя, а також розкрити внутрішній потенціал. Ви знайдете багато корисних практичних технік, які допоможуть краще пізнати мистецтво, літературу, світ моди та краси. Упевнені – ви будете особливою і зможете надихати інших! Головне – пам’ятайте: коли ми любимо те, що робимо, тоді знайдемо для цього час.
Ви дізнаєтеся, як швидко позбутися невпевненості, зрозумієте, наскільки важливо знайти своє справжнє призначення, зможете повірити в свою унікальність, навчитеся цінувати все те, що маєте і любите. А також володіти собою, мистецтвом говорити “ні” й дослухатися до внутрішнього голосу.
Батлер, Джилліан.
Подолати соціальну тривогу [Текст] / Джилліан Батлер ; [пер. з англ. Д. Бусько]. — Вид. 2-е, допов. — Львів : Галицька Видавнича Спілка, 2020. — 96 с. — (Сам собі психотерапевт).
Книжечка видана у серії «Сам собі психотерапевт». Вісім видань серії самодопомоги присвячені найпоширенішим психічних розладам. Це перекладені праці британських партнерів з Оксфордського центру когнітивної терапії.
Книги написані так, щоб людина, яка має певні психологічні проблеми, могла зрозуміти, що з нею відбувається і дізналася дещо про можливість подолання цих проблем методами когнітивно-поведінкової терапії – психотерапевтичного підходу, що рекомендують як одне із втручань «першого вибору» при найпоширеніших психологічних проблемах. Книжечки адресовані широкому колу читачів, зокрема, людям, які страждають від психологічних проблем, а також членам їхніх родин та друзям.
Ця книжечка – путівник для осіб, які страждають на соціальну тривогу. У праці пояснено, як справлятися із проблемою самостійно або за допомогою психолога чи спеціаліста. Проте подані у книзі ідеї варто адаптувати до різних людей, оскільки соціальна тривога ніколи не впливає на двох людей однаково.
Бернетт, Д.
Наш дивакуватий мозок [Текст] / Д. Бернетт ; [пер. з англ. Ю. Маричева]. — Харків : Vivat, 2019. — 384 с. — (Саморозвиток).
Чому ми вступаємо в полеміку з людьми, які знають менше за нас? Чому можемо, зустрівшись зі знайомою людиною, не згадати її імені? Чи правда, що стрес може суттєво підвищити нашу продуктивність? Дивні реакції та нелогічність поведінки, вибіркова пам’ять, фальшиві спогади — причини цього треба шукати в нашому мозку. Відомий невролог досліджує людський мозок і робить цікаві висновки про його вплив на нашу поведінку: якими є причини наших страхів та який зв’язок існує між забобонами й теоріями змов, у чому причини комплексів та фобій, чому людям подобається бути нажаханими й коли мозок дає збій. Цікаво написана ґрунтовна книжка — для всіх, хто замислювався, чому мозок іноді, здається, саботує їхнє життя.
Б’юзен, Тоні.
Мапа думок. Докладний посібник із вивчення і застосування найпотужнішого інструмента мислення у світі [Текст] / Тоні Б’юзен ; з англ. пер. О. Замойська. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 224 с.
Як застосовувати мапи думок, плануючи робочий тиждень, готуючись до іспиту, кар’єрних змін чи вирішення конфліктних ситуацій? «Мапа думок» — це найавторитетніший і найдоступніший посібник зі складання мап думок, що ґрунтується на п’ятдесяти роках дослідження і вдосконалення мап думок їхнім винахідником Тоні Б’юзеном. Книжку написано і для тих, для кого концепція мапи думок є новою, так і для досвідчених укладачів мап, які хочуть підвищити свій інтелектуальний та творчий рівень. Ця книжка стане корисною студентам, підприємцям і творчим людям усього світу.
Вілбер, Кен.
Коротка історія всього [Текст] : до ювілейного, 20-го вид. / Кен Вілбер ; з післямовою автора і Лани Вачовскі ; пер. з англ. М. Климчука. — Львів : Terra Incognita, 2020. — 400 с.
Кен Вілбер – сучасний американський філософ і духовний лідер, основоположник так званого інтегрального методу, покликаного поєднати здобутки західного раціоналізму і східного містицизму. «Коротка історія всього» – найпопулярніша книжка автора, у Сполучених Штатах вона витримала двадцять перевидань.
Хай легковажна назва не вводить читача в оману: під обкладинкою серйозний філософський розмисел про суперечливі шляхи, якими розвивалося людство в психологічному, емоційному, інтелектуальному, моральному і духовному планах. Ідея Вілбера зводиться до того, що західна традиція не охоплює всього екзистенційного досвіду людини, а тому не справляється з роллю єдиного джерела питань і відповідей. Вілбер виступає в ролі демістифікатора, тонкого критика учителів, методів, ідей і систем, які обіцяють привести до істини, проте виявляються неповними або хибними. Висловлюючись метафорично, він знайомить Будду з Фройдом і пропонує альтернативний погляд на духовну еволюцію людини.
«Коротка історія всього» показує світ в оригінальному ракурсі і пропонує відповідь на злободенні питання сучасності – про зміну ролі чоловіка і жінки, про руйнування довкілля, про розмаїття і мультикультуралізм, про витіснену пам’ять і сексуальне насильство над дітьми, про роль інтернету в інформаційну епоху та багато іншого. Українське видання містить також розлогий діалог з Ланою Вачовською – співавторкою легендарної «Матриці» і давньою шанувальницею творчості Вілбера.
Джей, Меґ.
Визначні роки [Текст] : Від 20 до 30 вмикай на повну та досягай максимуму / Меґ Джей ; [пер. з англ. О. Герасимчук]. — Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. — 240 с.
” Від кваліфікованого американського психолога
Понад 250 п’ятизіркових відгуків на Amazon.com
Доктор наук Меґ Джей – американський психолог. Викладачка клінічної психології в Університеті штату Вірджинія. Має приватну практику в Шарлоттсвіллі. Доктор Джей отримала докторський ступінь із клінічної психології та гендерних досліджень в університеті Берклі в Каліфорнії. Роботи Меґ Джей друкуються в New York Times, Los Angeles Times, USA Today, Forbes, Psychology Today і NPR. Її виступ на TED подивилися більше 6 мільйонів осіб.
Існує міф, що юнакам і дівчатам, яким минуло двадцять, бракує тямущості, щоб цікавитись інформацією, здатною змінити життя. І міф про те, буцімто тридцять ? це нові двадцять і зробити щось у пізнішому віці означає зробити це краще. Натомість Меґ Джей довела факт, що 80 % доленосних подій відбуваються в житті людини до 35 років. Дві третини зростання рівня зарплатні припадає на перші десять років кар’єри. До тридцяти років понад половина людей одружуються, зустрічаються або живуть разом із майбутніми чоловіками чи дружинами. Характер найістотніше змінюється в період від двадцяти до тридцяти років – не до і не після. До тридцяти років мозок людини завершує свій розвиток. І що тепер робити з цією інформацією? Саме час дізнатися, як не змарнувати можливості “”вирішального десятиріччя””!
Розумна та конструктивна книжка про роки, які ми не маємо права змарнувати.
Amazon”
Кухман, Крістіна.
Якщо ви надмірно тривожитесь за здоров’я [Текст] / Крістіна Кухман, Діана Сандерс ; [пер. з англ. Н. Мельник]. — Вид. 2-е, допов. — Львів : Галицька Видавнича Спілка, 2020. — 64 с. — (Сам собі психотерапевт).
Серію «Сам собі психотерапевт» відкриває публікація одразу вісьмох книжечок, присвячених найпоширенішим психологічним розладам. Книжечки написані так, щоб людина, яка має певні психологічні проблеми, могла зрозуміти, що з нею відбувається, і дізналася дещо про можливість подолання цих проблем методами когнітивно-поведінкової терапії. Книжечки адресовані широкому колу читачів, зокрема людям, що страждають від психологічних проблем, а також членам їх родин та друзям.
Ця книжечка присвячена проблемі надмірної тривоги за здоров’я. Читач дізнається, що таке надмірна тривога за здоров’я і які ефективні підходи до її подолання за допомогою технік когнітивно-поведінкової терапії.
Мартінш, Ізабел Міньйош.
Тут усередині. Путівник глибинами мозку [Текст] / Ізабел Міньйош Мартінш, Марія Мануел Педроза ; пер. з порт. О. Шендрика ; іл. М. Матозу. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 366 с. : іл.
«Тут усередині. Путівник глибинами мозку» — книжка, створена за підтримки нейробіологів, філософів і психологів, яка розповідає про одну з найскладніших і найзагадковіших структур Всесвіту — мозок.
Колись вважалося, що органом, який регулює емоції та думки, є серце. Однак сьогодні ми вже знаємо напевне: наша свідомість, думки, почуття, ідеї та знання існують завдяки невпинній і складній роботі мозку. Те, що відбувається тут, усередині мозку, по-справжньому захоплює! Як виникає думка? Як зберігаються знання і де формуються спогади? Як мозок змушує нас діяти? Звідки ви знаєте, що ви — це ви? Вирушайте в мандрівку глибинами мозку і розгадуйте вражаючі таємниці роботи людського організму.
Сакс, О.
Пробудження [Текст] / О. Сакс ; пер.з англ. Т. Кирлиця. — Київ : Наш формат, 2017. — 448 с. — (Світоглядна література . ISBN 978-617-7279-47-0
Анотація
«Пробудження» — дивовижна розповідь про групу пацієнтів із сонною хворобою. Їхні історії можуть видатися фантастичними, проте в книжці описано цілком реальні випадки в медицині, коли після Першої світової війни декілька тисяч людей поринули в багаторічний сон. Їхній стан вважали безнадійним, однак 1969 року лікар Сакс увів їм новий препарат, який мав вибуховий «ефект пробудження».
Сіґман, Маріано.
Таємне життя розуму: як ми мислимо, відчуваємо й вирішуємо [Текст] / Маріано Сіґман ; [пер. з англ. Ю. Костюк]. — Харків : Vivat, 2019. — 288 с. — (Саморозвиток).
Маріано Сіґман — фізик за освітою, міжнародний експерт із когнітивних нейродосліджень у сфері навчання й ухвалення рішень. Народився в Аргентині, виріс у Барселоні, навчався в Буенос-Айресі. Згодом у Нью-Йорку здобув ступінь доктора філософії в галузі нейронауки. 2006 року в університеті Буенос-Айреса заснував Лабораторію інтегративної неврології — міждисциплінарну спілку фізиків, психологів, біологів, інженерів, освітян, лінгвістів, математиків, художників і комп’ютерних спеціалістів, яка досліджувала людську поведінку з метою поліпшення навчальної практики. Серед нагород Сіґмана — грант Human Frontier Career Development Award, золота медаль Пія ХІ від Папської академії наук, премія для молодих учених від Collège de France, відзнака за аналітику даних у конкурсі Smarter Planet Innovation Award. Сенсаційна подорож у глибини людського інтелекту від світового лідера нейронауки!
Написана на основі найновіших досліджень книжка «Таємне життя розуму» Маріано Сіґмана пропонує революційне бачення ролі нейронауки в нашому житті, розкриваючи таємничі процеси, що відбуваються в мозку і визначають, як ми навчаємося, мислимо, відчуваємо і мріємо.По двадцяти роках дослідження внутрішніх механізмів людського мозку доктор Сіґман обстоює унікальний погляд. За допомогою досягнень фізики, лінгвістики, психології, педагогіки й інших дисциплін він намагається пояснити, чому в людей, що розмовляють кількома мовами, рідше розвивається деменція, як новонароджені, ще не вміючи говорити, розрізняють добро і зло, а також як «прочитати» думки пацієнтів у вегетативному стані, розшифровуючи показники активності їхнього мозку.
Слюсаревський, М. М.
Психологія міграції [Текст] : навч. посіб. / М. М. Слюсаревський, О. Є. Блинова. — Вид. 2-е, переробл. і допов. — Київ : Талком, 2018. — 360 с.
Сновден, Саманта.
Як приборкати гнів [Текст] : 50 цікавих вправ, які допоможуть дитині заспокоїтись і обрати найліпшу статегію поведінки / Саманта Сновден ; передм. Е. Гілла ; іл. С. Рібер ; [пер. з англ. О. Гульоватої]. — Харків : Vivat, 2021. — 160 с. : іл. — (Саморозвиток)
Чому я дратуюсь і гніваюсь? На це питання і дорослі часом силкуються знайти відповідь — і не знаходять. Що вже й казати про дітей, яких гнів може захопити зненацька. 50 цiкавих вправ, якi допоможуть дитинi заспокоїтись i обрати найлiпшу стратегiю поведiнки, подолати негативні емоції, визначивши їх причини. Корисні й нескладні вправи стануть дієвим інструментом для того, щоб зрозуміти, що саме викликає роздратування; дізнатися, як гнів впливає на організм, а також навчитися «ловити» злість ще до того, як виникне бажання розплакатися чи на когось накричати. Книжка навчить, як «подружити» між собою почуття гніву та власну цікавість, як зрозуміти, що саме викликало бурхливі емоції, та як за необхідності контролювати їх.”
Франкл, В.
Людина в пошуках справжнього сенсу [Текст] : психолог у концтаборі / В. Франкл. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2016. — 160 с.
Віктор Франкл – всесвітньо відомий психіатр, психотерапевт, філософ. 1942 року він потрапив до концтабору, де на нього чекали голод, приниження, хвороби, постійна загроза життю. Аналізуючи свою поведінку та поведінку інших в’язнів, Франкл віднайшов стратегії, що утримують людину над прірвою, захищають розум від божевілля та дають сенс життю.
Свій жахливий досвід виживання він описав у книжці, яка допомогла мільйонам людей віднайти себе та змінити життя. Віктор Франкл доводить, що, тільки-но людина знаходить сенс свого існування, вона отримує сили, щоб здолати будь-які випробування. Поради людини, яка зазнала нелюдських випробувань, варті того, щоб бути почутими.