Рушник-оберіг української столиці – у Державній бібліотеці України для юнацтва
Із давніх-давен вишиваний рушник для українців був не лише предметом побуту та прикрасою житла. Народився, хрестився, одружився, помер – а вишиваний рушник завжди з українцем. І в хаті, і в дорозі, і коли сумна година, і коли весела… Вишиваний рушник українці шанували, передавали від покоління до покоління як найдорожчий оберіг.
Історія рушника-оберега української столиці.
у 2010 році створити рушник-оберіг для Києва запропонувала Ірина Голубєва, яка на той час займала посаду начальниці управління у справах жінок, інвалідів, ветеранів війни та праці КМДА. “Побачила рушник національної єдності й захотілося, щоб і столиця мала свій”,— згадує пані Ірина.
Під час сьогоднішньої зустрічі, присвяченій річниці Всеукраїнського референдуму щодо незалежності України (1991 р.), про Рушник-оберіг української столиці розповідали Ірина Голубєва – почесна голова Національної ради жінок України, екс-заступниця КМДА, екс-заступниця міністра у справах сім’ї та молоді, кандидат економічних наук; Галина Менжерес – почесна голова Національної ради жінок України, кандидат економічних наук; Лідія Москаленко, голова Спілки жінок м.Києва; Ірина Миленко, колишня очільниця Центру роботи з жінками; Тетяна Зотова, керівниця Київського міського Центру ґендерної рівності, запобігання та протидії насильству.
Ескіз полотна створила експертна комісія, до складу якої ввійшли фахівці Інституту фольклористики та етнографії АН України, Музею народної архітектури та побуту “Пирогів”, Музею історії Києва. У задумі – рушник мав відображати всю історію стольного граду.
Конопляне полотно для рушника української столиці довжиною 7 метрів та шириною 62 сантиметри, виготовлене на Хмельниччині 67 років тому, подарувала родина Степаненків.
Робота над рушником розпочалася у травні 2010 року, а презентували його киянам у 2011-му. Перші стіжки на ньому зробили слабозорі вихованці школи-інтернату № 11 Голосіївського району.
Історію Києва від трипільської символіки до нинішнього герба столиці вишивали не тільки кияни, а й вся Україна. Рушник мандрував Україною, його вишивали на Закарпатті, в Полтавській, Житомирській, Одеській, Харківській областях, Чернігові … У столиці оберіг вишивали в усіх районах.
Рушник-оберіг української столиці містить трипільські символи, орнаменти з куполу Софії Київської, золоті дерева, яскраві візерунки козаччини, ромби з тризубами (символізують руки жінок, що тягнуться вгору – жінки «мріють про майбутнє» і народжують дітей), узори київської майстрині Варвари Захарченко, дерево життя з райськими пташками, а також сучасний герб Києва — Архангел Михаїл та герб Києва від 1500 року, тризуб, солярні символи.
Давнє українське повір’я нагадує, що вишиваючи рушник, можна “переписати” свою долю. Віримо, що у долі Києва і всієї України з’являтимуться нові й нові щасливі сторінки.