Період 2018–2022 років вказує на інтенсивну діяльність працівників Державної бібліотеки України для юнацтва та обласних бібліотек для юнацтва, молоді з нагоди Міжнародного дня студентів, який щорічно відзначається 17 листопада.
Важливо відзначити, що ці заходи відбуваються в контексті вшанування пам’яті трагічних подій у Чехії (1946), які стали причиною встановлення Міжнародного дня студентів. Окремо акцентуємо на пам’яті чеських студентів та викладачів, які під час фашистської окупації поклали своє життя за право на мирні протести.
В Україні День студентів встановлено Указом президента України від 16 червня 1999 року № 659/99.
Діаграма 1 відображає кількість проведених заходів, які спрямовані на підтримку та відзначення студентської громади. Ці заходи включають: лекції, майстер-класи, соціокультурні заходи, виставки та інші активності, спрямовані на стимулювання інтелектуального та культурного розвитку студентів.
Діаграма 1. Кількість заходів до Міжнародного дня студентів, проведених у Державній та обласних бібліотеках для юнацтва, молоді.
Проведення заходів сприяє виявленню солідарності та підтримує освітню громаду, відзначаючи не лише досягнення студентів, але й важливість освіти та активної участі у громадському житті.
Кількість проведених заходів у різних роках, зокрема, інтенсивність та обсяг заходів залежать від багатьох факторів, таких як фінансові можливості, ініціативи бібліотеки, а також пандемія коронавірусної хвороби (2020-2021) та повномасштабне вторгнення росії в Україну (лютий 2022р.).
Інформацію про роботу бібліотек, що відзначають Міжнародний день студентів відображено у звітах Вінницької ОБЮ, КЗ «Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова», Івано-Франківської ОБЮ, КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ», Миколаївської ОБЮ, КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської обласної ради, КЗ «ОБЮ ім. Василя Симоненка» Черкаської обласної ради та Державної бібліотеки України для юнацтва.
Діаграма 2 вказує на різноманітність форм проведення заходів до Міжнародного дня студентів, які організовують бібліотеки для юнацтва та молоді. Важливо зберегти цю різноманітність для того, щоб задовольняти різні інтереси та потреби користувачів.
Діаграма 2. Форми заходів до Міжнародного дня студентів, проведених у Державній та обласних бібліотеках для юнацтва, молоді.
Ця різноманітність форматів дозволяє адаптувати заходи до різних стилів сприйняття та вподобання користувачів бібліотек, забезпечуючи успішну реалізацію ідей та максимальну взаємодію із спільнотою. Наприклад, виставки літератури (25 %) – створюють привабливий та інтерактивний спосіб представлення матеріалів щодо студентського життя, навчання та культури; інформація на сайті (19 %) – цей формат дозволяє студентам отримувати доступ до матеріалів – 24/7; віртуальний огляд літератури (13%) – ефективний спосіб для створення інтересу серед онлайн-аудиторії; слайд-презентації (13%) – зручний та візуально привабливий спосіб.
У 2018 році з нагоди свята Міжнародного дня студентів Вінницька ОБЮ підготувала виставку журнальної шпальти «Свято тих, хто змінює світ».
КЗ «Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова» Міжнародний день студентів-2018 відзначив Днем інформації «Студенти: молодість, енергія, драйв». Окрім екскурсії бібліотекою та знайомства з електронними базами бібліотеки, студенти взяли участь у розвагах «Від сесії до сесії студентам жити весело» та отримали пам’ятну листівку «Поради першокурснику».
Івано-Франківська ОБЮ запропонувала користувачам віртуальну подорож «Мюнхен – рай для студентів», яку підготувала Коломийська ЦБС у рамках Року німецької мови в Україні (2017-2018).
У КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ» відбувся захід «На студентській орбіті» у рамках якого молодь мала можливість здійснити підготовку тематичного флаєра.
Бібліотечний всеобуч для студентів «Бібліотека – FREEspace», був проведений фахівцями Миколаївської ОБЮ.
У 2019 році Вінницька ОБЮ організувала до Міжнародного дня студентів виставку літератури «Від сесії до сесії живуть студенти весело».
З нагоди Міжнародного дня студентів у 2020 році Державна бібліотека України для юнацтва розмістила на сайті інформацію «Любіть українську! Говоріть українською!»
У 2021 році Вінницька ОБЮ організувала виставку-календар «Незрівняний молодості час». Виставка та танцювальний флешмоб свідчить про творчий та інтегрований підхід до відзначення студентського свята на Вінниччині. Такі заходи не лише привертають увагу студентської громади, але й активно залучають її до участі в різноманітних культурних та розважальних ініціативах.
З нагоди свята студентів та студенток КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської обласної ради провів онлайн-розіграш.
Віртуальний огляд літератури, спрямований на інформаційну підтримку учнівської та студентської молоді, відбувся в КЗ «ОБЮ імені Василя Симоненка» Черкаської обласної ради.
У 2022 році виставку-календар «Свято молодості та романтики», що висвітлювала проблеми сучасної молоді, тенденції розвитку світоглядних орієнтацій молодіжного середовища, а також художні твори сучасних авторів про життя студентів підготували фахівці Вінницької ОБЮ.
КЗ «Київська ОБЮ» Київської обласної ради представив онлайн-інформацію «Сьогодні Міжнародний день студентів», завдяки якій користувачі бібліотеки дізналися про історію святкувань Міжнародного дня студентів у різних країнах світу та цікаві факти про студентів, що дозволило розширити кругозір аудиторії, поглибити їхнє розуміння та оцінку студентського життя в міжнародному контексті.
КЗ «ОБЮ імені Василя Симоненка» Черкаської обласної ради у 2022 році з нагоди свята провели заходи з популяризації літератури та сприяння загальноосвітньому розвитку у молодіжному середовищі.
Державна бібліотека України для юнацтва підготувала цикл пізнавальних слайд-презентацій: «Міжнародний день студентів» та «День студента в Україні».
Таким чином, наведені ініціативи та активності працівників бібліотек України для юнацтва, молоді, можуть визначати не тільки якість освіти, але і рівень міжнародного взаєморозуміння та культурного обміну; а також надання інформаційної підтримки з певних навчальних предметів та дисциплін щодо задоволення академічних потреб студентів і викладачів.
Вищенаведені заходи пропонують цінний внесок у розвиток освітнього сектору та підтримку студентів і викладачів на шляху до досягнення освітніх та професійних цілей, а також допомагають створити сталу освітню та професійну підготовку для студентів, сприяючи їхньому успішному майбутньому.