Катерина Тишкевич,
завідувачка науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва
Ганна Шинкаренко,
методист науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва
29 січня Україна вшановує пам’ять Героїв Крут, що стали прикладом любові та відданості вітчизні, жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежність країни.
Бій під Крутами: історія. Україна впродовж усього періоду існування боролась за волю та незалежність.
29 січня 1918 року на Чернігівщині під залізничною станцією Крути вздовж лінії Бахмач – Київ відбувся бій між силами захисників УНР та загонами більшовиків, що вели наступ на столицю. Бій мав локальний характер, проте його особливість полягає в тому, що на захист Української Народної Республіки в умовах політичної та управлінської неспроможності тогочасної української влади добровільно стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав чисельну перевагу.
Не зважаючи на перевагу противника, хлопці не лише мужньо витримали сам бій, а й завдали росіянам суттєвих втрат. Бій під Крутами закінчився організованим відступом українських частин. Щоправда, у сутінках, бійці однієї зі студентських чот (до 30-ти осіб) заблукали та вийшли на станцію Крути, вже зайняту росіянами, й після катувань були розстріляні.
Останнім часом змінилися оцінки бою під Крутами, який розглядається як приклад успішної оборонної операції, у результаті якої російсько-більшовицькі нападники на кілька днів втратили боєздатність. Ця затримка ворога дала змогу укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Зважаючи на те, що відзначення подвигу героїв бою під Крутами має важливе значення для патріотичного виховання української молоді, бібліотеками України юнацької мережі щорічно проводяться численні заходи. За матеріалами звітів та інформацією, розміщеною на сайтах бібліотек для юнацтва, молоді за 2018‑2022 рр. основними формами, які використовували фахівці бібліотек в роботі з користувачами, були: книжкові виставки, викладки літератури, вечори пам’яті, години пам’яті, історико-патріотичні уроки, історичні екскурси, бібліографічні огляди та кінопокази, зокрема (діаграма 1):
- книжкові виставки ‑ 37%;
- вечори пам’яті ‑ 16%;
- історичні години ‑ 13%;
- історико-патріотичні уроки ‑ 7%;
- історичні екскурси ‑ 8%;
- бібліографічні огляди ‑ 2%;
- кінопокази ‑ 14%;
- рекомендаційні списки ‑ 3%.
Діаграма 1. Основні форми заходів, що проведено до Дня пам’яті Героїв Крут бібліотеками України для юнацтва, молоді за 2018 ‑ 2022 рр.
У 2018 році українське суспільство відзначало 100-річчя битви під Крутами. Заходи, що їх проведено фахівцями бібліотек для юнацтва, молоді, були спрямовані на формування у молодого покоління національно-патріотичної свідомості та національної ідентичності на кращих прикладах мужності і звитяги героїв боротьби за незалежність і цілісність держави. Основні форми заходів за 2018 рік представлено на діаграмі 2.
Діаграма 2. Форми заходів, проведених у 2018 році бібліотеками України для юнацтва, молоді
Серед розгорнутих книжкових виставок, присвячених 100-річчю героїчного бою під Крутами, слід назвати наступні: «За Україну, за її волю» (Вінницька ОБЮ), «Герої серед нас, бо в пам’яті живуть» та «Крути. Їх бій триває» (Волинська ОБЮ), «Крути – АТО: героїчна естафета» (Обласна бібліотека для дітей та юнацтва Житомирської облради), «Крути: найбільше важить слово правди» (КЗ «Закарпатська ОБДЮ»), «Під Крутами пішли в безсмертя» (Івано-Франківська ОБЮ), «Крути. Бій за майбутнє» (КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ»), «Україна. Дорогами мужності й болю» (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка), «Вічно молоді герої Крут» (Хмельницька ОБЮ).
Активною формою роботи юнацьких бібліотек, що дає можливість максимально залучити користувачів до участі у заході, є проведення тематичних вечорів, які зазвичай різняться між собою за способом організації. До прикладу, вечір-реквієм відбувся в Закарпатській ОБДЮ «Трагедія. Подвиг. Пам’ять», Рівненській ОБМ «Ніколи не забути цих душ нескорених політ» та Харківській ОБЮ «Подвиг героїв Крут з нами»; вечір-вшанування «Їм у віках судилося безсмертя» проведено в Івано-Франківській ОБЮ; на вечір-посвяту «На Аскольдовій могилі український цвіт» зібралася молодь у Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара; Тернопільська ОБМ запросила своїх користувачів на вечір-пам’ять «Перші кіборги».
Збереженню пам’яті про військову славу України, її героїв, сприянню зацікавленості молоді вивченням вітчизняної історичної спадщини служать такі форми роботи, як історичні екскурси та історичні години.
Крім того, було проведено історичні екскурси: «Ніколи Україні не забути тих юних душ нескорений політ» (Вінницька ОБЮ), «Герої Крут. Лицарський подвиг юних українців» (Івано-Франківська ОБЮ), «Крути: жива пам’ять поколінь» (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка), «На Аскольдовій могилі український цвіт» (КУ «Одеська ОБЮ»).
Історичну годину «Героїка трагедії Крут» було проведено в КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради.
Формуванню особистісних якостей громадянина-патріота України на основі національних, культурно-історичних і військових традицій сприяє проведення патріотичних уроків, патріотичних діалогів, бесід, зокрема фахівці Волинської ОБЮ провели відеоурок «Сторінки боротьби за державну незалежність» та мультимедійний урок «Крути… Мужність і біль України»; КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ ‒ урок патріотичної правди «Крути. Бій за майбутнє», Полтавської ОБЮ ім. О. Гончара ‒ історично-музична гутірка «Квіти у полі, там, де Крути…», Херсонської ОБЮ ім. Б. Лавреньова ‒ героїчна сторінка «Вічна слава в кетягах калини», Хмельницької ОБЮ ‒ патріотичні діалоги «Крути: бій за майбутнє», Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка ‒ урок-історичний маршрут «Коли стають до зброї діти, народ цей не перемогти!»; Чернігівської ОБЮ – патріотична година «Хто вмирає в боротьбі, в серцях живе навіки».
Ще одною формою масової роботи бібліотек України для юнацтва, молоді є перегляд документальних та художніх фільмів, або фрагментів з них. Кінопокази в бібліотеках супроводжуються різними виступами, дискусіями та обговоренням.
Кінопоказ-дискусія «Героїзм та трагедія нашої історії» відбувся в Харківська ОБЮ.
У Херсонській ОБЮ ім. Б. Лавреньова відвідувачі переглянули фрагменти документальних фільмів та трейлер історичного екшену «Крути 1918» українського режисера Олексія Шапарєва. Документальний фільм «Лист без конверта» з серії «Невідома Україна» запропоновано до перегляду користувачам Хмельницької ОБЮ.
Мистецтво кіно має велику силу емоційного, морального та естетичного впливу. Для молоді це не лише спосіб проведення вільного часу, але й дієвий інструмент формування особистості.
Окрім вищенаведених, бібліотеками юнацької мережі у 2018 році з нагоди відзначення 100 років бою під Крутами та вшанування пам’яті його героїв підготовлено: бібліографічні огляди «В серцях людських не вмерли Крути» (КЗ Київської облради «Київська ОБЮ») та «Крути – бій за майбутнє України» (Тернопільська ОБМ); інтернет-акцію #Пам`ятаємоГероївКрут (Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова); медіапрезентацію «Крути. Пам’ятай їх подвиг» (Івано-Франківська ОБЮ); бібліографічний покажчик «Велич і безсмертя героїв Крут» (Тернопільська ОБМ); інформаційну статтю «Поєднані духом мужності» (КЗ «Чернігівська ОБЮ); інформаційний матеріал «Буремний рік 1918» (КЗ «Запорізька ОБЮ»); альманах військової звитяги «Крути – бій за майбутнє» (КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської обласної ради).
У 2019 році бібліотеки України для юнацтва також активно долучались до вшанування подвигу Героїв бою під Крутами. Основні форми заходів, проведених з цієї нагоди, відображено на діаграмі 3.
Діаграма 3. Форми заходів, проведених у 2019 році бібліотеками України для юнацтва, молоді
Було представлено виставки: «Вони загинули за Україну» (Обласна бібліотека для дітей та юнацтва Житомирської облради), «Крути: дотик до болю» (КЗ «Закарпатська ОБДЮ»), «Дихай вільно, моя Україна» (КЗ «Запорізька ОБЮ»), «Бій за майбутнє України» (Харківська ОБЮ), «Над Крутами тужить калина» (КЗ «Чернігівська ОБЮ»), «Крути: найбільше важить слово правди» та «На Аскольдовій могилі український цвіт» (ДБУ для юнацтва).
Історичний екскурс «Крути: вікопомний урок історії» провели в Кіровоградській ОБЮ ім. Є. Маланюка.
Вечори пам’яті було проведено в Івано-Франківській ОБЮ («Під Крутами пішли в безсмертя») та в Рівненській ОБМ («Бій під Крутами – боротьба заради майбутнього» та «Пам’ятай про Крути: забуте і актуальне»).
Історико-патріотичні уроки, читання, патріотичні години пройшли в Івано-Франківській ОБЮ («Молодість, обпалена війною» ‒ історична година), КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ» («Цвіт життя вони віддали Україні» ‒ урок історичної правди), КЗ Харківська ОБЮ («Пам’ять про них жива» ‒ патріотична година), Херсонській ОБЮ ім. Б. Лавреньова («Ой ви, Крути, біль мого народу» ‒ урок-роздум), КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради («Крути болять і понині» ‒ цикл заходів історичної пам’яті), КЗ «Чернігівська ОБЮ» («Крути! Крути! Смолоскип в майбутнє» ‒ історико-патріотичні читання).
Формат відеоперегляду документальної хроніки та фрагментів із художніх стрічок служить ілюстрацією та доповненням до теми, або є основою для подальшого обговорення та дискусії.
У 2019 році до уваги користувачів було запропоновано: відеоперегляд «Крути 1918» (Волинська ОБЮ), документальна стрічка «Бій під Крутами: кома» (Рівненська ОБМ), відеолекторій «Крути. Бій за майбутнє» (КУ «Одеська ОБЮ»), відеоподорож «Пам’яті героїв Крут» (Хмельницька ОБЮ).
Рекомендаційні списки літератури були підготовлені фахівцями Волинської ОБЮ («День пам’яті героїв Крут») та Чернігівської ОБЮ («Бій під Крутами: історія вивчення»).
Найбільш популярними формами проведення заходів у 2020 році були організація книжкових виставок та вечорів пам’яті, що відображено на діаграмі 4.
Діаграма 4. Форми заходів, проведених у 2020 році бібліотеками України для юнацтва, молоді
У 2020 році було розгорнуто книжкові виставки: «Пам’яті юнаків-героїв» (Волинська ОБЮ), «Навіки молоді герої Крут» (КЗ Київської облради «Київська ОБЮ»), «Жертовний хрест під Крутами стоїть» (Миколаївська ОБЮ), «Юні оборонці Батьківщини» (Хмельницька ОБЮ), «Герої Крут – наша слава, наша історія наш біль» (КЗ «Чернігівська ОБЮ»), «України обпалений цвіт» та «Герої Крут для нащадків взірець» (ДБУ для юнацтва).
Вечори пам’яті було проведено в Івано-Франківській ОБЮ та Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара. У КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської облради до річниці героїчного бою під Крутами відбувся цикл заходів, серед яких були вечір-вшанування «На Аскольдовій могилі український цвіт», вечір-реквієм «Крути – бій за майбутнє» та перегляд з подальшим обговоренням документальної стрічки «Крути – молода кров».
До Дня пам’яті Героїв Крут бібліотекарі відділу обслуговування Херсонської ОБЮ ім. Б. Лавреньова провели історичний набат «Згадаймо юність, що горіла в Крутах» для учнів 9-х класів гімназії ім. Т. Г. Шевченка Херсонської обласної ради. Краще розкрити тему допомогли уривки з документальних фільмів «Крути 1918», «Нескорені: Григорій Піпський» тощо.
Яскравим прикладом мужності і героїзму є захисники України, що боронили країну в минулому, нащадки яких зараз захищають нашу державу на полі бою.
Історична презентація «Портрети переможців: учасники битви під Крутами», що пройшла в Івано-Франківській ОБЮ, дала можливість зблизька познайомитись з особистостями героїв та скласти уявлення про події боротьби за українську державність у минулому.
Годину української звитяги «Срібні лебеді над Крутами» було проведено фахівцями КЗ «ОБЮ ім. В. Симоненка» Черкаської облради.
Історико-патріотичні читання «Подвиг і трагедія України» пройшли в КЗ «Чернігівська ОБЮ» Чернігівської облради.
Медіалекцію «Крути 1918: міфи та факти» підготували фахівці ОКЗ «Харківська ОБДЮ».
Заходи, проведені юнацькими бібліотеками, перш за все спрямовані на виховання в молодого покоління високої патріотичної свідомості, любові до рідної країни, поваги до її героїчного минулого, готовності стати на захист української держави.
У 2021 році з нагоди пам’ятної дати, присвяченої Героям Крут, формат проведених у бібліотеках заходів в основному залишався незмінним і включав: книжкові виставки, вечори пам’яті, історичні години, екскурси, перегляди документалістики, а також віртуальну лекцію та цикл бесід. Найбільше використовувались форми книжкової виставки (викладки) та перегляди фільмів та їх фрагментів (діаграма 5).
Діаграма 5. Форми заходів, проведених у 2021 році бібліотеками України для юнацтва, молоді
Форма книжкової виставки (викладки) є важливою складовою бібліотечно-бібліографічного обслуговування юнацтва та однією із найбільш активних форм популяризації літератури: «Крути – бій за майбутнє» (КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ»), «Жива пам’ять поколінь» (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка), «Пам’яті героїв Крут» (КУ «Одеська ОБЮ»), «Понад Крутами вічність у сурми сурмить» (КЗ «Рівненська ОБМ»), «В понурій темряві віків світити будуть завжди Крути» (КЗ «Чернігівська ОБЮ»), «День пам’яті героїв Крут» (ДБУ для юнацтва).
Фахівцями Рівненської обласної бібліотеки для молоді було проведено вечори історичної пам’яті «Крути − наша слава, наша історія». Для учасників заходу було підготовлено відео-матеріали, серед яких перегляд документального фільму «Крути – молода кров».
Історичний екскурс «Навіки молоді герої Крут» було проведено в Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б. Лавреньова. Захід супроводжувався демонстрацією уривків з документальних фільмів «Крути 1918», «Крути: бій за незалежність», «Нескорені: Григорій Піпський» тощо.
В Хмельницькій ОБЮ пройшов урок історичної пам’яті «В боротьбі за незалежність: від Героїв Крут до Небесної Сотні» для учнів гімназії № 1 м. Хмельницького.
До Дня пам’яті героїв Крут у Київській ОБЮ проведено цикл бесід «Крути вчать дивитись у майбутнє», під час яких відвідувачі знайомилися з маловідомими фактами історії української революції 1917‑1921 року та бою під Крутами.
Діалог поколінь «Згадаймо юність, що горіла в Крутах» проведено в Кіровоградській ОБЮ ім. Є. Маланюка, під час якого учасники заходу згадали етапи визвольних змагань Української Народної Республіки за незалежність, вшанували подвиг кількох сотень київських студентів, які зі зброєю в руках встали на шляху російських військ.
Віртуальну лекцію «Крути 1918: міфи і факти» підготували фахівці ОКЗ «Харківська ОБЮ».
Не менш активно бібліотеки України для юнацтва, молоді долучалися до вшанування пам’яті Героїв Крут у 2022 році, найбільш використовувані форми проведених заходів представлено на діаграмі 6.
Діаграма 6. Форми заходів, проведених у 2022 році бібліотеками України для юнацтва, молоді
Різні за видами та способом оформлення книжкові виставки було розгорнуто ц бібліотеках : Вінницькій ОБЮ («Відважної юності спомин» ‒ виставка історичної події), Волинській ОБЮ («Герої серед нас, бо в пам’яті живуть» ‒ виставка-спомин), Івано-Франківській ОБЮ («За мирний світ під Крутами стояла країна молода» ‒ озвучена книжкова виставка), КУ «Одеська ОБЮ» («Мужність і посвята, вірність, що міцніша понад смерть» ‒ онлайн виставка), КЗ «Чернігівська ОБЮ» («Крути : і сум, і біль, і вічна слава» ‒ книжково-ілюстративна виставка-реквієм»).
З нагоди Дня пам’яті Героїв Крут Рівненська ОБМ провела цикл заходів для студентської молоді: «Їх подвиг живий, неповторний і вічний» ‒ історична довідка ‒ та вечір історичної пам’яті «На Аскольдовій могилі поховали їх». Також присутні ознайомилися з відеодокументальними матеріалами цієї історичної події, зокрема фрагментами фільму «Балада про Крути». Крім того, фахівцями було проведено історичний відеоекскурс «Під Крутами стояла Україна молода».
Історико-патріотичні години пройшли в Вінницькій ОБЮ («У вінок пам’яті Крут»), Житомирській ОБДЮ («Один фрагмент з історії»), КЗ «Київська ОБЮ» («Крути. Бій за перемогу»), Хмельницькій ОБЮ («Вічно молоді герої Крут»), КЗ «Чернігівська ОБЮ» («Бій під Крутами – героїчна сторінка історії»).
Діалог поколінь «Життя, обірване на злеті» відбувся між учасниками заходу в Кіровоградській ОБЮ ім. Є Маланюка.
Фахівцями Житомирської ОБДЮ також було представлено до уваги користувачів рекомендаційний список літератури «Крути: дотик болю».
Всеукраїнська онлайн-конференція, присвячена подвигу Героїв Крут, відбулась на базі Хмельницької ОБЮ. Метою зустрічі на онлайн платформі науковців, громадських діячів, освітян з різних регіонів України було висвітлення історичної правди про бій під Крутами, який вже понад 100 років є прикладом звитяги для української молоді.
Слід зазначити, що історія циклічна і завжди повторюється. Сьогодні наші воїни так само захищають нашу країну від набагато переважаючих сил росіян, які досі прагнуть знищити Україну. Герої Крут назавжди будуть символом незламності нашого народу. Вони – одні із тих, хто надихає наших бійців тримати оборону у сучасній російсько-українській війні. Їхній подвиг має зберігатися у пам’яті кожного українця.