Правила твого життя /до Дня прав людини/

10 грудня кожного року людство відзначає міжнародну подію – День прав людини.

Дата обрана на честь прийняття Організацією Об’єднаних Націй Загальної декларації прав людини, яке відбулося в Парижі у 1958 році. Ця декларація відкрила двері до створення документів стосовно прав людини. Вона є міжнародним актом, котрий проголошує рівні права на людську свободу та відповідальність перед законом, не дивлячись на стать, расу, віросповідання тощо. Принципи цього документа лежать в основі договорів, конвенцій і пактів щодо людських прав.

День прав людини націлений привернути увагу людства до Загальної декларації прав людини та дотримання принципів цього міжнародного документа. Адже після пережитої Другої світової війни уся планета об’єдналася заради створення єдиного та загального механізму захисту людських прав.

Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. За місяці після початку широкомасштабного збройного нападу російської федерації на Україну, світу відкрилися масові випадки порушень прав людини російськими військами проти українців. Особливо багато випадків фіксується у звільнених від окупації населених пунктах.

Тому як ніколи суспільство має згуртуватися для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення сприятливих та безпечних умов життя в усьому світі.

Відділ читальних залів

 

 

Інформаційна безпека держави. В 2 т [Текст] : підручник. Т.1 / В.М. Петрик, М.М. Присяжнюк, Д.С. Мельник та ін.; за заг. ред. В.В. Остроухова. — Київ : Книжкова палата України, 2016. — 264 с.
ISBN 966-2577-07-5

 Анотація

У підручнику розкрито концептуальні засади інформаційної безпеки держави, історія та сучасність інформаційно- психологічного протиборства, особливості функціонування системи забезпечення інформаційної безпеки України, інформаційно-технічні та інформаційно-психологічні аспекти інформаційної безпеки держави.

 

 

 Конституційне право України [Текст] : підручник / [уклад. В. В. Берч]. — 10-е вид., переробл. та допов. — Ужгород : Рік-У, 2020. — 504 с.
ISBN 617-7868-17-9

Анотація

В Україні триває реформування всієї правової системи, її правових інститутів. Йдеться про суттєву модернізацію Конституції України, реформування правосуддя, системи організації влади в напрямку її децентралізації тощо. Закріплюючи основи сучасного суспільного і державного ладу, які склалися на час прийняття Конституції України, Основний Закон спрямований на майбутнє, містить ряд норм-принципів і положень, які ще потребують своєї реалізації.

Конституція як джерело права є основою легітимності публічної влади в Україні як суверенній, незалежній, демократичній, соціальній, правовій державі. Знання її норм дозволить підвищити рівень правосвідомості громадян нашої держави та виробити стійку позицію не бути байдужим до подій загальнодержавного та місцевого значення.

Підручник «Конституційне право України» буде корисним для кожного без винятку члена суспільства.

 

 

Куди та як правильно писати скаргу, заяву, претензію, клопотання, щоб відстояти свої права [Текст] / В.В. Гайворонська, О.М. Скребець, О.М. Сичов, Д.С. Довбій. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2014. — 416 с.
ISBN 966-14-6814-5

 Анотація

Метою цієї книги є ознайомлення читача з основами процесуальних норм та правил для захисту своїх інтересів а також можливість самостійно застосовувати такі норми на етапі, коли звернутися до спеціаліста неможливо або потрібно здійснити процесуальну дію негайно.

У цій книзі ми торкнулись питань подання та складання процесуальних документів, які можуть стати у пригоді у найбільш поширених суспільних відносинах. Оскільки надання та використання процесуального документа без усвідомлення пов’язаних з ним норм матеріального права є недостатнім, до зразків та прикладів наведено також посилання та подано ґрунтовні пояснення.

 

 

Настільна книга громадянина [Текст] / [С. С. Чернявський, К. Б. Левченко, С. С. Бичкова та ін.]. — Харків : Фоліо, 2019. — 32 с.
ISBN 966-03-8966-3

 Анотація

У час швидких суспільних змін сучасній людині стало все важче орієнтуватися в інтенсивному потоці інформації. Це видання покликане доступно розповісти про суспільно-політичний устрій нашої країни, про те, як формуються і діють різні гілки влади, за якими правилами ми обираємо Президента та Верховну Раду, про їх права та обов’язки, а також про права та обов’язки кожного громадянина України незалежно від й ого віку, статі, соціального стану та професії. В книжці надаються практичні поради, які допоможуть захистити кожному свої права, розглянуто основні положення освітньої та пенсійної реформ.

 

 

 Невідкладна правнича допомога. Юридичний порадник [Текст] : [практ. посіб.] / [упоряд. В. С. Ковальський та ін.]. — Київ : Юрінком Інтер, 2019. — 300 c.
ISBN 966-667-746-7

 Анотація

У книзі в доступній, популярній формі висвітлено широке коло юридичних питань, знання яких є необхідним для реалізації прав людини та громадянина. Такими, зокрема, є шлюбно-сімейні, трудові, земельні відносини, відшкодування матеріальної і моральної шкоди, спадкування, порядок звернення до суду в цивільних справах та питання виконання судових рішень.

Книга може стати в пригоді широкому колу читачів, а також студентам юридичних вищих навчальних закладів, працівникам соціальних служб сім’ї та молоді, юридичних клінік тощо.

 

 

Права людини в Україні та у зарубіжних країнах: традиції та новації [Текст] : колективна монографія / [авт. кол. Т. В. Блащук та ін.]. — Львів ; Торунь : Ліга-Прес, 2021. — 688 с.
ISBN 966-397-235-0

 Анотація

Монографія присвячена сучасним трансформаційним процесам у сфері прав людини. Проаналізовано тенденції, що виникають під впливом глобалізації, зміни у співвідношенні національного, міжнародного та наднаціонального рівнів правового регулювання. Значну увагу приділено дослідженню політичних, економічних і соціальних перетворень в Україні та у світі. У виданні досліджується вплив культурологічних та соціально-політичних факторів на розвиток доктринальних підходів і практики правового регулювання, у першу чергу на реалізацію та захист прав людини у сучасному світі.

 

 

Про права та обов’язки [Текст] : [Твій довідник з громадянства / Г. К. Булгакова, Д. В. Євдокимов, П. А. Звізда та ін.]. — Харків : Ранок, 2021. — 64 с. — Авт. вказані над вих. дан.
ISBN 617-09-6731-2

 Анотація

Кожна дитина, народжена в Україні, автоматично отримує набір прав та обов’язків, гарантованих їй Конституцією країни. Але достатньо вона з ними обізнана? Ця книжка знайомить школярів та школярок із засадами державотворення; пояснює, які права вони мають, хто і чому інколи їх порушує і що робити, щоб себе захистити. Довідник також вчить бути відповідальним та небайдужими до інших людей і долі своєї країни.

 

 

Сучасні механізми захисту прав людини [Текст] : кол. моногр. / [М. С. Кельман, А. С. Токарська, Л. В. Ярмол та ін.]. — Львів : Галицька видавнича спілка, 2020. — 220 с.
ISBN 617-7809-60-8

 Анотація

У монографії розкрито загальнотеоретичні, міжнародні та окремі галузеві аспекти сучасного механізму захисту прав людини. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення механізмів захисту прав людини в Україні.

 

 

 Я і Конституція [Текст] / Л. Денисенко, О. Ільков, А. Стельмащук, А. Шуліма ; намалювала Ж. Олійник. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. — 88 с.
ISBN 617-679-673-2

Анотація

Чи знаєш ти, що таке Конституція України? І як в одній книзі може поміститися все наше життя і життя всієї країни? Адже Конституція — це не просто набір правил про державу, про вибори, права і обов’язки суспільства та кожного громадянина. Це найвищий закон, який встановлює та визначає державний устрій, контролює владу, нагадує про повагу і який, наче компас, дозволяє тобі почуватися у безпеці та здійснювати усі свої мрії. Конституція як компас? Так! Бо у ній про те, хто ти як особис­тість і хто ми як народ на карті світу, яка наша точка відліку і який керунок маємо обрати, щоб іти у правильному напрямку.

 

 

Берроуз, Г.    Демократія: від теорії до практики [Текст] : посібник для студентів / Г. Берроуз. — Вид. 2-е, допов. — Київ : Друкарський двір О. Федорова, 2019. — 100 с.
ISBN 617-7817-17-7

 Анотація

Чому громадянам у демократичному суспільстві важливо «заявляти про свої права» на демократію і як вони можуть це робити? Курс, який ви вивчаєте – «Демократія: від теорії до практики» – допоможе знайти відповідь на першу частину поставленого попередньо питання. У процесі ознайомлення з матеріалами курсу та виконання завдань ви дізнаєтеся про умови, які необхідні для процвітання демократії та про роль громадян у підтримці здорового демократичного процесу.

Демократичні системи дають громадянам дуже багато можливостей для участі й висловлювання власної думки з метою впливу на процеси.

Яких заходів мають уживати громадяни, щоб захистити свої права й інтереси та демократичну систему як таку?

Матеріали в підручнику курсу допоможуть вам це зрозуміти.

 

 

Вокер, Н.    Чому виникають конфлікти? Причини. Етапи. Розв‘язання. Наслідки [Текст] / Н. Вокер ; [пер. з англ. Г.І. Базецької]. — Харків : Vivat, 2018. — 78 с.
ISBN 966-942-591-1

 Анотація

Потік новин двадцять чотири години на добу, громадянська журналістика, інтернет, подорожі земною кулею… Наш великий світ стає дедалі ближчим і доступнішим, ніж то було колись, — включно з конфліктами й війною. Незважаючи на те, чи стосується конфлікт вашої країни, будь-яке протистояння, будь-яка війна певним чином впливає на життя кожного. Така кількість конфліктів у світі примушує замислитися: «Чому виникають конфлікти?» Ця книжка допоможе дітям зрозуміти, що часто конфліктам не можна запобігти, проте уникнути війни можливо. Читачі дізнаються, як невеликі розбіжності загострюються й перетворюються на великі та серйозні, що спільного в усіх конфліктах, а також про вплив упереджень в історії, дипломатії, географії, економіці на ці події.

 

 

Вострих, О. Ю.    Як перетворити обмежені можливості на рівність та доступність. Зобов‘язання держави перед людьми [Текст] : навч. посіб. / О. Ю. Вострих, Н. В. Дульнєва, С. Г. Марінцова ; за заг. ред. Н.В. Дульнєвої, О.Ю. Вострих. — Вид. 3-є, допов. — Миколаїв : Вид. Ємельянова Т.В., 2014. — 192 с.
ISBN 966-2650-17-4

 Анотація

Мета цього навчального посібника сформувати у людей з обмеженими можливостями чітке уявлення про принципи та категорії прав людини, основні документи з прав людини, де містяться важливі міжнародні та інші норми, а також детально розглянути права людей з інвалідністю. Адже вони відносяться до особливо вразливих груп, захист яких набуває надзвичайної актуальності у сучасній Україні, оскільки такі люди стають жертвами дискримінації. Цей посібник також покликаний дати можливість людям з обмеженими можливостями зрозуміти усю систему прав людини та користуватися нею для свого захисту, поширити серед них знання міжнародних документів та механізмів з прав людини.

Навчальний посібник призначений для ознайомлення громадськості, зокрема людей з обмеженими можливостями, з основними аспектами у сфері захисту прав людини та прав вразливих груп.

Для юристів та активісі ів організацій, що об’єднують людей з обмеженими можливостями, державних службовців, правозахисників, наукових працівників та викладачів навчальних закладів, а також усіх, хто цікавиться проблемами захисту прав людини.

 

 

Кампо, Володимир.    Конституція і становлення конституційної демократії в Україні (2014-2018 роки) [Текст] / Володимир Кампо. — Київ : Зелений пес : Гамазин, 2019. — 172 с. — (Конституційна просвіта).
ISBN 966-279-111-2

 Анотація

«Чому бідні? Бо дурні. Чому дурні? Бо не вчаться», — істина українських реалій, на які ми за звичкою киваємо, але не поспішаємо змінювати. Проте саме зі знання й розуміння своєї Конституції народом і починається шлях до кращого життя. На сторінках цієї книги читач знайде відповіді на безліч суспільно-правових питань щодо становлення конституційної демократії в Україні, реформи судової влади, особливостей функціонування окремих конституційних інститутів, кризових явищ під час переходу до конституційної демократії й перспектив України на шляху до утвердження конституційних цінностей: захисту гідності й прав людини, верховенства права тощо.

Для широкого громадського загалу, державних і муніципальних службовців, викладачів і студентів, які вивчають конституційне право, історію, політологію й інші гуманітарні науки, для депутатів усіх рівнів рад, активістів громадянського суспільства, представників ЗМІ, громадських організацій, юристів-практиків тощо.

 

 

Колос, Богдан Олексійович.    Яку і як українці зобов’язані будувати свою державу?!? [Текст] / Богдан Олексійович Колос. — Львів : Левада, 2019. — 156 с. — (Настільна книга громадянина та патріота України ; вип. 6).
ISBN 617-7527-28-1

 Анотація

Ця праця є науково-практичним посібником-інструкцією для всіх українців про те, як позбутися своєї багатосотлітньої руйнівної бездержавності та яку і як саме конкретно вони зобов’язані будувати свою незалежну високоцивілізовану некорумповану та економічно й військову могутню Українську державу на засадах абсолютного народовладдя національно-економічної і соціальної справедливості та Вищих законів, яка служитиме виключно добробуту людей чесноЇ ПРАЦІ.

 

 

Кушерець, В. І.    Україна понад усе: Сила України – в єдності [Текст] / В. І. Кушерець. — Київ : Знання України, 2017. — 103 с.
ISBN 966-316-421-2

Анотація

Що таке патріотизм і його суспільне значення у долі Вітчизни, яка складається із долей кожного з нас. Як ми їх складемо, так і відбудеться Україна загалом.

Про патріотизм, націоналізм, шовінізм, сепаратизм та політичне просвітництво.

 

 

Ратушна, Б. П.    Захист особи в Європейському суді з прав людини [Текст] : навч. посіб. / Б. П. Ратушна. — Львів : ЛТЕУ, 2019. — 288 с.
ISBN 617-602-240-4

Анотація

У навчальному посібнику проаналізовано історію ухвалення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї та ратифікацію цього документа в Україні, а також висвітлено структуру і порядок роботи Європейського суду з прав людини, особливості стадій розгляду справ цим судом. Окрема увага приділяється аналізу законодавства України, що регулює порядок виконання рішень Європейського суду.

Для студентів галузі знань “Право” спеціальності “Право”, аспірантів та викладачів юридичних спеціальностей вищих навчальних закладів, практичних працівників у сфері права. Також може бути корисним широкому загалу читачів, які цікавляться проблемами захисту прав особи відповідно до вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

 

 

Стайнз, Юмі.    Поговоримо про згоду! [Текст] / Юмі Стайнз, Мелісса Кан ; іл. Д. Летем ; [пер. з англ. К. Міхалішиної]. — Харків : Крокус, 2021. — 216 с.
ISBN 617-7989-12-6

Анотація

Унікальний путівник, який неодмінно допоможе вам осягнути правила культури згоди. Ця цікава, пізнавальна й легка для сприйняття книга стане в пригоді й кмітливим одинадцятиліткам, і допитливим чотирнадцятилітнім, і батькам, які хочуть допомогти своїм дітям знайти відповіді на безліч складних запитань.

 

 

Тарасенко, О. В.    Захист прав внутрішньо переміщених осіб: практичні аспекти [Текст] : посібник / О. В. Тарасенко, К. В. Рондяк. — Київ : КІС, 2020. — 94 с. — Авт. вказані над вих. дан.
ISBN 617-684-256-9

 

 

 

 

Філіпенко, Т. М.    Правознавство. 10 кл [Текст] : підручник : профільний рівень / Т. М. Філіпенко, В. Л. Сутковий. — Київ : Генеза, 2018. — 352 с.
ISBN 966-11-0298-8

 Анотація

Підручник створено відповідно до нової навчальної програми з правознавства (профільний рівень), затвердженої МОН України.

Матеріал підручника спрямовано на формування предметної компетентності та інших ключових компетентностей.