Пісне велична, рідна Пісне!
Розправ свої високолетні крила
В великий день!
Без Тебе серце в грудях трісне.
З Тобою викреше з серця, як з кресила,
Святий огень.
І підемо через побіду в полі,
Омиті з крови й ран, – назустріч волі. (Роман Купчинський)
Стрілецькі і повстанські чоловічі військові співи творилися під свист куль та гуркіт гармат, співалися всім свідомим українством.
Повстанська пісня, як незгасне полум’я й досвітня зоря, освітлювала, живила душу, гріла серце, допомагала зрозуміти, що пригнічена нація ні в кого, особливо в гнобителів, не викликає поваги. Леся Українка застерігала: «Хто визволиться сам – буде вільний, хто кого визволить – у неволю візьме».
Пісня волі – Боже благословення, подароване нашому народові. Недаремно ж вона стала чи не найдорожчим національним скарбом, візитною карткою. Адже нам, самою історією поставленим на межі двох світів, посеред небачених бур і катаклізмів, надзвичайно важливо зберегти генетичну пам’ять, закодовану в пісенних рядках. І коли співатиме нове покоління те, що співали їхні прадіди, діди, батьки, то збережеться і примножиться їх бойова слава, дух непереможної звитяги.
Гей, колись була розкіш – воля! [Текст] : збірка патріотичних пісень / [голов. ред. О. В. Красовицький]. — Харків : Фоліо, 2015. — 31 с. — (Патріотична бібліотека).
ISBN 966-03-7220-7
Народна пісня пережила всі лихоліття і з глибини сивих віків донесла до нашого сьогодення думи й почуття, болі і сподівання українського народу
До збірки увійшли популярні та призабуті народні твори, що розкривають багатство художнього світу української народної пісенності.
За волю України [Текст] : Антологія пісень національно-визвольних змагань / Упор. Є.І. Гіщинський. — 2-е вид., доп. — Луцьк : Волинська книга, 2007. — 396с.
ISBN 966-361-152-5
Збірник-антологія “За волю України” репрезентує повстанські чоловічі військові співи. Вони творилися під свист культ та рокіт гармат, співалися УПА, всім свідомим українством. Подано близько 300 текстів і нотні матеріали (в тому числі варіанти) молитв і гімнів, урочисто-патріотичних, похідних, лірично-побутових, жартівливих і сатиричних, тюремних і табірних, журливих та жалобних пісень. Вміщено короткі нариси про подвижників українських національно-визвольних змагань та історичні довідки, що проливають світло на час творення цих “посестер української зброї”, їх творців та виконавців.
Для ілюстрування залучено відомі графічні роботи Ніла Хосевича часів УПА, видруковані у 1992 році, Богданом Самохваленком у місті Любліні.
Автор-упорядник книги Євген Гіщинський – багаторічний заступник директора навчально-методичного центру культури Волині, заслужений прцівник культури України, творець співаника “Пісні січових стрільців”, уродженець села Кимир Перемишлянського району Львівської області.
Це друге доповнене видання.
Засвіт встали козаченьки [Текст] : збірка патріотичних пісень / [голов. ред. О. В. Красовицький]. — Харків : Фоліо, 2015. — 31 с. — (Патріотична бібліотека).
ISBN 966-03-7275-7
До збірки увійшли найбільш популярні народні пісні, які співали багато поколінь українців. Ліричні, жартівливі, козацькі, побутові – вони, як чудодійні ліки, врятовують людей від туги, нудьги і розпачу, дають розраду душі. Тож співайте на здоров’я!
Народна лірика [Текст] : Українські пісні: репертуарний збірник / Упор. М.Стельмах. — Київ : Мистецтво, 1982. — 222 с.
Великий наш народ, і великі, прекрасні його духовні скарби; серед них уже віки вечірньою і світанковою зірницею висяює, тривожить, бентежить і радує серця людей народна пісня, де в одно, як три казкові дороги, зійшлися нетлінне слово, глибина душевності і чародійство мелосу.
Народна пісенна творчість в Україні [Текст] : навч. посіб. / [упоряд. А.С. Пастушенко, М.І. Пономаренко]. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2013. — 304 с.
ISBN 966-10-2578-2
До посібника увійшли обрядові, календарні, історичні, родинно-побутові пісні, українські думи, балади, козацькі, чумацькі, жартівливі, пісні літературного походження, дитячі (колискові, заклички), а також історична довідка про українську пісенну творчість та її нотний виклад.
Для вихователів дошкільних закладів, вчителів музичного мистецтва, студентів, батьків.
Ой, там, за Дунаєм [Текст] : збірка патріотичних пісень / [голов. ред. О. В. Красовицький]. — Харків : Фоліо, 2015. — 31 с. — (Патріотична бібліотека).
ISBN 966-03-7262-7
Українські пісні – це душа нашого народу, Вони зберігаються в народній пам’яті і передаються з покоління в покоління. В піснях знайшли відображення як суспільно – історичні події, так і особисті почуття та переживання.
Ой у лузі червона калина [Текст] : Пісні українських січових стрільців / [упоряд. Р.М. Пришляк та ін.]. — Львів : Світ, 1990. — 180 с.
ISBN 5-7773-0005-7
У збірку ввійшли найбільш відомі героїко-патріотичні, ліричні та жартівливі пісні українських січових стрільців.
Пісенник [Текст] / [упоряд. Г.О. Ніколаєва]. — Київ : Спалах, 2001. — 318с.
У цей малоформатний подарунковий збірник включено понад 160 найвідоміших український народних пісень (стрілецьких, козацьких, ліричних і жартівливих, колядок), а також популярних естрадних – лауреатів та учасників пісенних вернісажів останніх років і тих, що вже стали класикою (“Червона рута”, “Чорнобривці”, “Водограй”, “Рідна мати моя” тощо).
Адресується всім любителям української пісні.
Розпрягайте, хлопці, коні [Текст] : збірка патріотичних пісень / [голов. ред. О. В. Красовицький]. — Харків : Фоліо, 2015. — 31 с. — (Патріотична бібліотека).
ISBN 966-03-7224-5
Українські народні пісні віками зберігаються в народній пам’яті і передаються з уст в уста. До збірки увійшли відомі ліричні, козацькі та вояцькі пісні, що розкривають красу та багатство українського фольклору. Народні пісні є виразом боротьби духу з долею, вражають твердістю й силою почуттів.
Співаник Українського Лицаря [Текст] : метод. матер. / [упоряд. Т. Гривул та ін.]. — 3-є, поправл. і допов. вид. — Львів : Свічадо, 2016. — 216 с. — (Книгозбірня юнацького виховника ; Число 9).
ISBN 966-395-694-7
Співаник Українського Лицаря – це зібрання текстів українських пісень з акордами для гітари. У співаник увійшли філософські, патріотичні та ліричні пісні різних часів, серед них і сучасні, які відповідають ідеї Українського Лицарства.
Для молоді, яка цікавиться українською патріотичною піснею.
Українські козацькі пісні [Текст] / Упоряд. О.С. Олійників. — Одеса : Маяк, 2003. — 116с.
ISBN 966-587-093-9
– Анотація
У збірці, що пропонується народної поезії, зібрані пісні на Одещині, Миколаївщини, Херсонщині та Дніпропетровщині, що свого часу співали і мабуть, самі створили як запорізькі, так і чорноморські, дунайські, бузькі та задунайські козаки, що не забули ні рідної мови, ні з якого коріння вони походять.
Українські народні пісні [Текст] : Пісенник / Упор. Л.Ларіонова. — Київ : Фотовідеосервіс, 1992. — 61с. — (Бібліотека українця ; №10).
Українські народні пісні [Текст] / Упор. В.Єсипка. — Київ : Техніка, 2003. — 207 с. — (Народні джерела).
ISBN 966-575-189-1
У збірці зібрано найпопулярніші українські народні пісні, які побутують у різних регіонах України. За жанровимм особливостями це історичні, козацькі, стрілецькі, ліричні,жартівливі пісні, а також колядки та щедрівки.
Розрахована на широкий загал шанувальників цього музично-поетичного мистецтва.
Погребенник, Ф. Українські пісні-гімни [Текст] / Ф. Погребенник. — Київ : Знання : Пам`ятки України, 1992. — 64с. — (Серія 6, “Кобза” товариства “Знання” України ; №4) (Серія 3, “Народна культура: українські обряди і звичаї” бібліотеки журналу “Пам‘ятки України” ; №4).
“Ще не вмерла Україна” тепер загальновизнаний гімн України. Але багато років цей та інші українські пісні-гімни були суворо заборонені, виконання їх, вважалось злочином.
У пропонованій книжці доктора філологічних нацк Ф.Погребенника читач довідається, коли, хто створив гімни – “Ще не вмерла Україна”, “Не пора, не пора, не пора!”, “Боже Великий Єдиний” та інші. На основі документальних досліджень автор у цікавій формі оповідає долю українських гімнів. Подаються тексти й ноти для виконання їх.
Видання розраховане на широкий загал, має бути в домашній бібліотеці кожного українця.
Трембіцький, В. Національний гимн “Ще не вмерла Україна…” та інші українські гимнові пісні [Текст] : Посіб. для освітніх закладів / В. Трембіцький. — 2-ге вид., перероб. і доп. — Львів : Наукове тов-во ім. Шевченка, 2003. — 174 с.
ISBN 966-7155-70-6
Історія українського національного гимну та його духовна спрямованість яскраво відображають змагання українського народу до власного назележного життя у багатовіковій боротьбі з ордами завойовників, з імперськими зазіханнями західних та східних сусідів, що упродовж століть намагалися перетворити Україну у підневільну Малопольщу чи Малоросію. В книзі накреслена історична ґенеза української гимнової пісенності, яка видозмінювалася за складних обставин розвитку та багатовікового поневолення України й наступного національного відродження у ХІХ і ХХ ст. Особлива увага звернена на обставини виникнення та історію становлення сучасного національного і державного гимну “Ще не вмерла Україна” великого, освяченого кров’ю численних поколінь українців, пісенного символу боротьби і торжества ідеалів української незалежності та державности. Книга видається до 140-х роковин постання українського національного гимну.
Холодний, М. Про душу в пісні та про пісню в душі [Текст] / М. Холодний. — Торонто : Балтимор : Смолоскип, 1981. — 139с.