До свята 14 жовтня – Дня захисників і захисниць України відділ комплексного обслуговування користувачів підготував виставку «Покрова – свята покровителька козацтва і воїнів України».
У цей день українці святкують одразу три свята. Перше – Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє дуже молоде – День захисника і захисниць України. Усі ці свята дуже взаємопов’язані і виникали послідовно.
Покрова Пресвятої Богородиці або Святої Покрови, для православних українців є одним із найбільших релігійних свят осені і в українській традиції з давніх часів дуже переплетено з прагненням захисту від ворогів.
Для козаків свято Покрови було головним святом. Цього дня у козаків відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою.
Враховуючи ці традиції, у 1999 р. саме на Покрову Пречистої Богородиці
було вирішено святкувати день, присвячений внеску козаків у розвиток української державності – День українського козацтва.
З 2015 р. 14 жовтня відзначають і сучасні воїни. Нове свято – День захисника України є символом нерозривного зв’язку усіх поколінь захисників. У 2021 р. свято перейменоване на «День захисників та захисниць України».
Вклоняємось доземно українському солдату [Текст] / [літ. ред. Т. Король]. — 3-е вид. — Київ : Народна армія, 2016. — 196 с.
У нашому світі тільки ті вартості мають майбуття, за які людина готова боротися, які вона рішуче готова захищати, жертвуючи найдорожчим – життям. Серед цих цінностей перша – Україна, наш мудрий народ, наша щедра земля. Тому й постали в час смертельної небезпеки українські солдати, аби вигнати ворога зі своєї землі. Хто вони, захисники України? Яку ціну платять, виконуючи професійний обов’язок? Саме на ці питання відповідає ця книга.
Голос війни [Текст] : історії ветеранів / [ред. та упоряд. Л. Ганжа]. — Київ : Інтерньюз-Україна, 2017. — 223 с.
Ця книжка – голоси військових, що захищали наш дім, країну, захищали наш вибір та незалежність. Людей. Не всіх вони хотіли захищати і не всіх змогли, кого хотіли. У їхніх голосах ми іноді можемо чути цей біль. Бо вони говорять без посередників, без фільтра та обмежень.
Під обкладинкою – унікальна можливість прожити окремі моменти війни. Побути солдатом. Прожити нашу спільну історію. Відчути, як пахне залізо, зрозуміти їхній страх, сміх, тугу, докори сумління.
Книжку видано в рамках соціального проекту «Голос війни: школа публіцистики для ветеранів АТО». Проект реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та Міжнародною організацією Internews за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади та Міжнародного фонду «Відродження». Щиру подяку висловлюємо Вейнові Шарпу, Валентині Кузик, Євгенові Бистрицькому, Станіславові Лячинському.
Добровольчі батальйони [Текст] / К. Гладка, Д. Громаков, В. Миронова та ін. — 2-е вид., переробл. та допов. — Харків : Фоліо, 2017. — 325 с.
Чи вистояла б Україна без мужності добровольчих батальйонів? У чому сутність руху добробатів – і де його витоки? Якою була роль добровольців під час найважливіших етапів битви України проти гібридного агресора? І що чекає на добробати у майбутньому? На ці питання вирішила відповісти група експертів і журналістів.
Київський козацький полк ім. Т.Г. Шевченка (БУК) в АТО [Текст] / [ред. Л. Гасиджак та ін.]. — Київ : ФОП Вольф Ю., 2017. — 60 с.
У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту [Текст] / [С. Глотов, А. Глотова, А. Воронова та ін.]. — Київ : Довженко Букс, 2018. — 540 с.
Ця книга — результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців.
У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту «Луганськ» та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).
Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій — військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників міліції та аеропорту, медиків, — а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.
Українське Козацтво [Текст] / [авт.-уклад. Б. Черкас]. — Київ : Балтія-Друк, [2015]. — 197 с.
Видання приурочене практично недослідженій темі – українські козаки і Велике князівство Литовське. Видання є науково-популярним і містить великий ілюстративний блок : портрети історичних персонажів тих часів, унікальні документи, фото археологічних і архітектурних
Гуржій, О. І.
Історія козацтва. Держава – військо – битви [Текст] / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. — Київ : Арій, 2015. — 464 с.
Козацтво назавжди увійшло у свідомість українського народу як символ його прагнення до свободи, демократії та національної незалежності , забеспечило появу в ній нових стереотипів мислення. Однак перш ніж усвідомити себе політичнім народом, виразником прав і свобод українського етносу, козацькій спільноті довелося пройти складний шлях своєї внутрішньої еволюції. У книзі висвітлюються найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на межі до ліквідації урядом Російської імперії в кінці – на початку ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведена міжнародним відносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо. Певною мірою показана роль жінки в “лицарському” середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів і володарів іноземних держав, їхнє сприйняття за межами Батьківщини.
Дмитрук, В. Г.
Вони боролися за волю України [Текст] / В. Г. Дмитрук. — Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2007. — 1072с.
У книзі на глибокому аналізі історичних подій, на численних архівних документах та спогадах учасників національно-визвольної боротьби українського народу автор відтворює захоплюючу і трагічну сторінку історії визвольних змагань за незалежність нашої Батьківщини в 1917—1959 рр., який вистояв і переміг у двобої з коричневими і червоними окупантами, що з різних боків навалювалися на нашу Батьківщину.
Котлярчук, А.
Добровольці. Доба героїв [Образотворчий матеріал] : артпроєкт / А. Котлярчук. — Київ : Мистецтво, 2019. — 320 с. — Укр. та англ. мовами.
Артпроєкт Андрія Котлярчука про історію сучасної війни на сході України присвячено добровольцям та ветеранам АТО. Фотопроект не випадковий, а продуманий автором від початку до кінця. Фотомайстер проїхав тисячі кілометрів уздовж тонкої лінії зіткнення протиборчих сил та відзняв сотні вдумливих кадрів й портретів бійців до та після бою. Фотозйомка здійснювалася на нульових кілометрах з 2014 до 2018 року.
У виданні репродуктовано не репортажні світлини, а знакові фото майстра, які об’єднані единим стилем. Автор використав чорно-білу широку плівку та квадратний кадр. Такий художній прийом викликає асоціацію з батальними полотнами минулих часів. До книги увійшли також жанрові сцени, пейзажі й натюрморти. Ілюстративний ряд доповнено висловлюваннями учасників подій, їх спогадами та спостереженнями.
Перша частина фотопроєкту експонувалася у Верховній Раді України, а також демонструвалася у багатьох музеях різних міст України. Виставка була представлена і у Національному художньому музеї
Грузії. Книга свідчить про героїзм, мужність, прагнення бійців до перемоги, а також підкреслює поступове відродження могутності української армії.
Чи можливо знайти на війні естетику? Чи реально показати карколомні моменти протистояння привабливо? Чи можна поєднати документалістику з художнім баченням? Відповіді на ці та інші питання дає проєкт Андрія Котлярчука з виразною назвою “Добровольці. Доба героїв”.
Мицик, Ю. А
Як козаки Україну боронили [Текст] / Ю. А Мицик, С. М. Плохій. — Київ : Кліо, 2018. — 368 с.
Книжка містить захоплюючу науково-популярну розповідь про виникнення українського козацтва, його розквіт і занепад. Характеризуються звичаї козацтва, його військове мистецтво, релігійне життя, побут, устрій і функції Запорозької Січі, боротьба з зовнішніми ворогами, внесок козацтва в культуру українського народу. Також висвітлюється вплив традицій козацтва на ментальність і суспільно-політичне життя сучасних українців.
Для широкого загалу читачів.
Паламарчук, М.
Військово-морська міць та її межі [Текст] / М. Паламарчук. — Київ : Наш формат, 2019. — 200 с.
Протягом століть на водних просторах точилися протистояння. Португалія, Нідерланди, Британія, Франція, Німеччина, США, Японія боролися за титул «володаря морів та океанів». Той, хто його здобував, не лише перетворював контроль над морем на капітал, а й отримував серйозні важелі впливу на світову політику. Як поставали та занепадали найпотужніші флоти світу? Що таке «дипломатія канонерок»? Як зміниться війна на морі у ХХІ столітті? У цій книжці фахівець з безпекових досліджень Максим Паламарчук пояснює, як броненосці, дредноути, авіаносці ставали інструментами впливу на світовій арені, а також аналізує, як найпотужніші держави вплітають свою морську міць у ширший контекст політичної стратегії.
Подобна, Євгенія Володимирівна.
Дівчата зрізають коси [Текст] : Книга спогадів : російсько-українська війна / Євгенія Володимирівна Подобна. — 2-е вид., стер. — Київ : Український інститут національної пам’яті ; Люта справа, 2020. — 346 с.
Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.
Для всіх, хто цікавиться історією російсько-української війни на Донбасі.
Руденко, Ю. Д.
Козацько-лицарський гарт української молоді [Текст] / Ю. Д. Руденко. — Київ : Фенікс, 2017. — 400 с.
Книжка присвячена дослідженню проблем козацько-лицарського загартування молоді України, починаючи з епохи Відродження (Козацької доби) ХVI–ХVІІІ ст. до нашого часу. Виявляються шляхи, методи, засоби виховання в зростаючих поколінь мужності, звитяги, сили волі та сили духу, високої моралі, глибокого розуму, духовності на традиціях козацької педагогіки. Розкриваються недостатньо досліджені, заборонені чужими авторитарними режимами і занедбані високоефективні традиції формування національної свідомості, українського патріотизму, здатності захищати рідний народ від агресії чужинців. Обгрунтовуються шляхи, форми і методи сучасного козацько-лицарського виховання дітей і молоді, формування в них готовності та умінь спростовувати псевдо ідеї і лжецінності, із зброєю в руках боронити незалежну Україну від ворогів.