Надзвичайно важливу роль у житті людини відіграють емоції та почуття. Так, на будь-яку подію, що трапляється в житті людини, у неї виникає емоційний відгук. І однією з чотирьох базових емоцій людини є страх.
Страх — внутрішній стан, обумовлений загрозою реального або очікуваного лиха. Прояв страху, його інтенсивність та забарвленість можуть бути дуже різними і по-різному впливати на поведінку людини.
Всім нам притаманно мати певний набір страхів, який може змінюватися залежно від віку, освіти, соціального статусу та багатьох інших факторів. Проте ці страхи не повинні заважати в повсякденному житті.
Ось кілька загальних рекомендацій, які допоможуть подивитись на страх по-іншому і, можливо, його подолати.
Отже, якщо Вам страшно, то перше, з чого варто почати – це розуміння того, що страх – не ворог Вам. Відчувати страх – це нормально. Таким є природній механізм самозахисту.
Наступне, що потрібно зрозуміти: справжній це страх чи уявний. У справжнього страху завжди є причини, він сигналізує нам про щось.
А тепер візьміть аркуш паперу та запишіть на ньому відповіді на такі запитання:
Чого я боюся?
Як зміниться моє життя, коли це станеться?
Що я буду робити, якщо це станеться?
Що я можу зробити, щоб цього не сталося?
Ми не намагаємось боротись зі страхом, ми шукаємо ефективний спосіб взаємодії з ним.
І пам’ятайте, не варто залишатися наодинці зі своїми страхами, завжди можна розповісти комусь про те, що тривожить, попросити поради чи допомоги.
Психолог Тетяна Маруда