29/09

Всеукраїнський день бібліотек: огляд заходів 2018-2022 рр. бібліотек України для юнацтва, молоді

Підготували:
Катерина Тишкевич,
завідувачка науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва;
Ганна Шинкаренко,
методист І категорії науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва.

30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Це свято встановлено в Україні Указом Президента України від 14.05.1998 р. № 471/98, враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства. 

Книга – одне з найбільших чудес, створених людиною. Довіряючи всі свої знання і досвід книгам, люди навчилися зберігати їх. Справжніми зберігачами книг є бібліотеки. 

Як скарбниці знань та інформації, бібліотеки завжди активно впливали на процеси розвитку економіки, науки, освіти, культури. Сучасна бібліотека – культурно-освітній хаб для користувачів книгозбірні. 

Бібліотеки для юнацтва, молоді традиційно відзначають своє професійне свято, використовуючи різні форми проведення заходів. За матеріалами звітів 2018 – 2022 років, серед заходів, що їх проводили юнацькі бібліотеки з нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, найактивніше використовувались форми роботи, такі як: книжкові виставки, вуличні акції, дні відкритих дверей, екскурсії бібліотекою, вуличної акції, квести, фестивалі книги, фотосесії. Крім цього, фахівці бібліотек брали участі у науково-практичних конференціях, проводили онлайн-лекції, мультимедійні уроки, флешмоби, перегляди кінофільмів, конкурси професійної майстерності, ярмарки креативних ідей, створення фотозон, а також вікторини, конкурси та ігри (діаграма 1).

За кількістю проведених заходів (діаграма 2) найбільш активним був 2018 рік (проведено 26 заходів у 12 обласних бібліотеках для юнацтва, молоді). Найнижчий показник – за 2021 рік (13 заходів, 8 областей).

З нагоди свого професійного свята у 2018 році заходи відбулися в юнацьких бібліотеках: КЗ «Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова», КЗ «Закарпатська ОБДЮ» Закарпатської обласної ради, КЗ «Запорізька ОБДЮ» Запорізької обласної  ради, КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ», Кіровоградській ОБЮ ім. Є. Маланюка, КУ «Одеська ОБЮ ім. В. В. Маяковського», Тернопільській ОБМ, ОКЗ «Харківська ОБЮ», Херсонській ОБЮ ім. Б. А. Лавреньова, Хмельницькій ОБЮ, КЗ «ОБДЮ ім. Василя Симоненка» Черкаської обласної ради, Чернівецькій ОУНБ ім. М. Івасюка. 

Серед заходів були святкові акції : Library-простір «Без дверей» (Дніпропетровська ОБМ ім. М. Свєтлова),  «Селфі з книгою» (Закарпатська ОБДЮ), «Напиши листа літературному персонажу» (Запорізька ОБДЮ), «Бібліотека дарує книгу» (Київська ОБЮ), «Бібліотека – територія громади» (ОКЗ «Харківська ОБЮ»), «Бібліотека – forever (ОБДЮ імені Василя Симоненка), «Пропонуємо: ліки від нудьги…» (Чернівецька ОУНБ ім. М. Івасюка). 

Популярною формою роботи бібліотек є організація книжкових виставок. З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек у 2018 році книгозбірнями галузі було підготовлено книжкові виставки: «Про нас говорять. Про нас пишуть. Про нас знають» (КЗ « Закарпатська ОБДЮ» Закарпатської обласної  ради), «На хвилях бібліотечного життя» (КЗ Київської обласної ради «Київська ОБЮ»), «Кинь «мишку» – візьми книжку», «Бюро літературних новинок», «Розмай мистецтва в книзі», «У світ мистецтва через книгу»,  «Бібліотека – відкритий світ у книзі», «Найвідоміші книгозбірні світу» (ОБДЮ ім. Василя Симоненка» Черкаської обласної ради).

Дні відкритих дверей пройшли в Дніпропетровській ОБМ ім. М. Свєтлова, Закарпатській ОБДЮ Закарпатської обласної ради, Одеській ОБЮ ім. В. В. Маяковського («Бібліотечний нон-стоп: бібліотека на всі 100%!»), Херсонській ОБЮ ім. Б. А. Лавреньова. Головними героями свята у цей день були читачі: їм приділялась особлива увага, для них готувались подарунки і приємні сюрпризи.

Ознайомчі екскурсії бібліотекою були проведені фахівцями Київської ОБЮ («Подорож у бібліотечний вимір»), Харківської ОБЮ, ОБДЮ ім. Василя Симоненка Черкаської обласної  ради.

Крім того, відбулися: Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій (Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка), ярмарок дієвого бібліотечного креативу  (Тернопільська ОБМ), фотовиставка «Дума про красу та розум» фотомитця, історика, кандидата філософських наук Ігоря Нещерета (ХОБЮ), вечір творчості Давида Бурлюка (Херсонська ОБЮ ім. Б.А. Лавреньова).

У 2019 році інформацію про заходи до Всеукраїнського дня бібліотек було відображено у звітах 11 обласних бібліотек для юнацтва, молоді та Державної бібліотеки України для юнацтва. 

З нагоди свята Дні відкритих дверей пройшли у Закарпатській ОБДЮ, Одеській ОБЮ ім. В. В. Маяковського, Херсонській ОБЮ ім. Б.А. Лавреньова. Книгозбірні запрошували до себе на гостину всіх бажаючих, даруючи особливу атмосферу і приємні сюрпризи.

Книжкові виставки експонувались в Київській ОБЮ Київської облради («Бібліотека: все тут, всі тут»), ОБДЮ імені Василя Симоненка Черкаської обласної  ради Бібліотек@ – кращі книги для всіх і кожного», «50 книг, які ватро прочитати восени», «Новинки на будь-який смак», «Чим хата багата», «Осіннє рандеву», «У кольорі осені»), ДБУ для юнацтва, («Бібліотека – територія молоді»).  

У Волинській ОБЮ з нагоди свята відбулася фотосесія «Фото з книгою». У ній взяли участь студенти технічного коледжу Луцького національного технічного університету. Загалом фотосесія подарувала величезний заряд позитиву, а головне, показала, що бібліотека не тільки дім, де живуть книги, але й простір для творчості. 

За організації Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка до професійного свята бібліотек відбувся ХІ Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій, який цього разу об’єднав навколо бібліотеки 55 партнерів та майже три тисячі учасників.

У Рівненській обласній бібліотеці для молоді з метою виявлення творчих, ініціативних і талановитих працівників пройшов конкурс професійної майстерності серед бібліотекарів «Креативні і перспективні».

ОКЗ «Харківська ОБЮ» ввійшла в команду організаторів урочистостей з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек, які під егідою Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації відбулись у Харківській обласній філармонії.

Акція «Бібліотек@: сучасна, креативна, твоя!», що її організували фахівці  ОБДЮ ім. Василя Симоненка, включала в себе комплекс заходів, серед яких були екскурсії книгозбірнею для учнівської і студентської молоді, книжкові виставки, пізнавальні вікторини.

У 2020 році з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек заходи відбулися в Волинській ОБЮ, КЗ «ОБЮ» Житомирської  обласної  ради, КУ «Одеська ОБЮ», Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара, Хмельницькій ОБЮ та Державній бібліотеці України для юнацтва. 

Користувачі Волинської ОБЮ мали можливість переглянути мультимедійну мандрівку «Топ-10 незвичайних бібліотек світу». А також відбулися вечір поетичного настрою «Мово рідна моя, не мовчи» та перегляди фільмів з подальшим їх обговоренням: «Заборонений» про В. Стуса, «1920. Варшавська битва» Є. Гофмана, «Прапор України: маловідомі факти» та «Червоний» (екранізація однойменної книги А. Кокотюхи).

Працівниками КЗ «ОБЮ» Житомирської  обласної  ради з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек та з метою залучення молоді до читання було оголошено акцію #Бібліодень_з_юнацтвом. У рамках акції було проведено вуличне опитування містян «Роль книги в житті молоді», організовано виставку «Простір читання» та проведено вікторину «Улюблені книги та автори».

Віртуальна екскурсія «Бібліотека – все тут, всі тут» з успіхом пройшла в КУ «Одеська ОБЮ».

У Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара до Всеукраїнського дня бібліотек було проведено віртуальну подорож «Кращі бібліотеки світу», віртуальну акцію «Бібліотечні простори країн Європи», святкове засідання Клубу анонімних книголюбів та вечір пам’яті полтавського поета Миколи Максимова. Також гостей та відвідувачів бібліотеки було запрошено до перегляду літератури «У тиші храму, де живуть слова» та перегляду статей періодики  «Бібліотека – світ нових можливостей».

Фахівці Хмельницької ОБЮ у Всеукраїнський день бібліотек під час вуличної акції традиційно рекламували перелік послуг, які надає книгозбірня. 

Державною бібліотекою України для юнацтва було розроблено та представлено на сайті бібліотеки http://4uth.gov.ua віртуальні тематичні виставки «Книга поза часом і простором» та «Бібліотека – центр інформаційного простору».

У 2021 році  за матеріалами звітів, що надійшли до науково-методичного відділу ДБУ для юнацтва, Всеукраїнський День бібліотек відзначали Вінницька ОБЮ, КЗ «Запорізька ОБДЮ» Запорізької обласної ради, Кіровоградська ОБЮ ім. Є. Маланюка, КУ «Одеська ОБЮ», Полтавська ОБЮ ім. О. Гончара, Тернопільська ОБМ, Хмельницька ОБЮ, КЗ «ОБДЮ ім. Василя Симоненка» Черкаської обласної  ради.

Книжкова виставка-інсталяція «Осінній вернісаж», що була організована фахівцями Вінницької ОБЮ, мала за мету ознайомити користувачів бібліотеки з кращими зразками вітчизняної та зарубіжної літератури, які варто прочитати дощової осінньої пори, обговорити їх зміст з друзями, або порадити до прочитання. 

Святкування Всеукраїнського дня бібліотек у Запорізькій ОБДЮ відбулося за присутності гостей – студентів Запорізького будівельного фахового коледжу та транслювалося на фейсбук-сторінці бібліотеки і медіапартнера свята – радіо «На дотик». Про свої улюблені книжки розповіла запорізька журналістка, теле- й радіоведуча Ольга Вакало: https:// www.youtube.com/watch?v=A2Sav2DL1Wk). З презентацією збірки п’єс «Звір» звернулась до аудиторії запорізька драматургиня, лауреатка премії «Коронація слова» Наталія Ігнатьєва: https://www.youtube.com/watch?v=Tobryjf0chl

Кіровоградською ОБЮ ім. Є. Маланюка у 2021 році спільно з Департаментом культури та туризму, Управлінням молоді та спорту Кіровоградської ОДА проведено XIII-й Фестиваль «Шабаш книголюбів: таємниці та могутність книги».  

З нагоди професійного свята Всеукраїнського Дня бібліотек за високий професіоналізм, впровадження інноваційних технологій в практику роботи  фахівці Миколаївської ОБЮ нагороджені Почесними грамотами Миколаївської обласної державної адміністрації.

Відеопривітання «Вітаємо книголюбів!» до Всеукраїнського дня бібліотек підготувала КУ «Одеська ОБЮ».

Всеукраїнський день бібліотек, свято, що відбулося у Полтавській ОБЮ ім. Олеся Гончара, виявилось багатим на події, гостей та подарунки. На презентацію книги «Нехай лихо спить» завітав автор – Юрій Коцегуб, який подарував бібліотеці не лише книгу, а й свій новий твір про Петра Болбочана.

Краєзнавчий квест читачів обласних книгозбірень «Знай наше. Знай наших!» був проведений напередодні Всеукраїнського дня бібліотек у Тернопільській ОБМ.

У Всеукраїнський день бібліотек фахівці Хмельницької ОБЮ провели вуличну акцію – «Бібліозупинка: Ми разом. Ми – поруч».

Виставки-перегляди бібліографічних посібників були організовані у вестибюлі та віконних вітринах ОБДЮ ім. Василя Симоненка Черкаської обласної  ради: «Бібліотека презентує: наші видання», «Бібліотека – Всесвіт у зручному форматі». 

Державною бібліотекою України для юнацтва в мережі Інтернет в онлайн-сервісі LearningApps.org:#Цікаво_літературне» було розміщено інтерактивні ігри, а також підготовлено та поширено в соціальних мережах цикл пізнавальних слайд-презентацій.

У 2022 році Всеукраїнський день бібліотек відзначався в умовах воєнного стану. Уся країна об’єдналася для боротьби з рашизмом, а бібліотеки для своїх громад стали і місцем сили, і територією безпеки.     

До Всеукраїнського дня бібліотек Вінницька ОБЮ запросила усіх бажаючих до себе на гостину, що мала назву «Книжковий дім відкритий всім». Користувачам було запропоновано ряд різноманітних заходів, серед яких особливу увагу привертала книжкова виставка «Літературний всесвіт сучасної України», на якій були представлені новинки сучасної літератури, а також книги молодих авторів, лауреатів вітчизняної літературної премії «Коронація слова». Крім цього, для учнів 5-х класів міського ліцею № 31 відбувся бібліотечний квест «Цікаві таємниці в книжковій скарбниці», в якому учасники  літературних змагань проявили свою ерудицію, читацький досвід та уміння діяти в команді.

Цікавою акцією відзначено Всеукраїнський день бібліотек у Волинській ОБЮ. Бібліотекарі разом з Волинським академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. Тараса Шевченка провели розіграш квитків на вистави. Умови розіграшу були прості: підписатися на фейсбук-сторінку бібліотеки та залишити коментар під постом з номером читацького квитка. Переможців оголосили 30 вересня.  

Фахівці КЗ «Запорізька ОБДЮ» Запорізької обласної ради приєдналися до Всеукраїнського флешмобу # бібліотекаспільнодія, створивши плакат зі світлинами своєї бібліотеки, що показує, як бібліотека об’єднує людей у спільній дії заради Перемоги.

З нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек у 2022 році працівників Івано-Франківської ОБЮ нагороджували грамотами управління культури, національностей та релігій ОДА та Івано-Франківської обласної організації професійної спілки працівників культури.

Екскурсію з елементами театрального дійства «Таємничий світ бібліотеки» до Всеукраїнського дня бібліотек 2022 року було проведено в КУ «Одеська ОБЮ».

Напередодні святв, 29 вересня 2022 року, заступник директора Тернопільської ОБМ Г. Якуб виступила з онлайн-лекцією для працівників публічних бібліотек області та студентів Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтв. Зміст лекції: «Бібліотека – твоя точка опори. Розвиток через співпрацю», яка розкрила питання перспектив розвитку бібліотечної справи.

З нагоди свого професійного свята фахівці Хмельницької ОБЮ взяли участь в обласній конференції на базі обласної наукової бібліотеки. З доповіддю про 45-річний ювілей Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва виступила директорка Т. М. Таньчук. Доповідь було опубліковано у фаховому інформаційному виданні «Бібліотечний світ».

Бібліотечний мультимедійний урок для учнів 5–6-х класів «Книга творить людину» підготовлено фахівцями ДБУ для юнацтва. Крім цього, до Всеукраїнського Дня бібліотек працівники книгозбірні підготували віртуальну подорож «Країна мудреців: Мексика. Гвадалахара – Всесвітня столиця книги 2022». 

 

Другий рік поспіль Всеукраїнський день бібліотек ми відзначаємо в умовах воєнного стану. Сьогодні на окупованих територіях України рашисти вчиняють акти вандалізму, руйнуючи бібліотеки та знищуючи українські книги. 

Для боротьби з ворожою навалою сьогодні об’єдналася вся країна, а бібліотеки стали і точкою опори, і місцем сили, і простором для спільних дій. 

Всеукраїнський день бібліотек – свято, яке свідчить про глибоку повагу української нації до своєї духовної спадщини, освіти, науки та культури, а також про визнання історичної ролі бібліотеки в житті українського суспільства. 

ЗІ СВЯТОМ!