Опануй техніку швидкого читання!

Швидкочитання — здатність швидко та якісно читати і запам’ятовувати великі обсяги інформації.

Вчені одностайні в тому, що найдоцільніше оцінювати швидкість читання в знаках, які людина читає за певний проміжок часу. Наприклад, протягом однієї хвилини. У школах швидкість читання найчастіше обраховується в словах за хвилину. При цьому враховується і відсоток розуміння тексту.

Закінчуючи початкову школу, діти повинні читати про себе на швидкості звичайного мовлення людини (100-120 слів за хвилину).

Норми для дорослих відрізняються від дитячих. Дуже повільно читає людина, яка осилює 900–1200 знаків за хвилину. Швидкість 1500 знаків за хвилину вважають середньою. Якщо дорослий читає більше 1800 знаків протягом хвилини — його швидкість більш ніж хороша. А той, кому вдається осмислювати від 3000 до 5000 знаків за хвилину, може собою пишатися, бо читає з високою швидкістю.

Техніки читання відомих людей — цікаві та різноманітні. Хтось починав вивчати книги з останньої сторінки, хтось виділяв основні тезиси кольоровими олівцями, а комусь вдавалося читати по діагоналі, охоплюючи зором цілий абзац або й сторінку.

Техніка швидкого читання відома ще з Середніх віків. Одним з перших методики скорочитання запропонував монах Раймунд Луллій, що жив у ті часи.

Очевидно, схожою технікою володів і Ярослав Мудрий, що дуже любив книги, — інакше як пояснити знання стількох (восьми) мов? Та оскільки в часи Київської Русі напрямок не був розвинений, про таланти великого князя, власника найбільшої у Європі бібліотеки, можемо тільки здогадуватись.

Швидкочитання може здатися надлюдським вмінням, але опанувати його може кожен.

Всі методики допомагають не тільки навчиться читати швидко, але запам’ятовувати зміст. Але кожну вправу необхідно починати з маленького навантаження, особливо якщо заняття проводяться з дитиною.

Втім, гарна новина полягає в тому, що навчитися читати швидше може кожен. Головне, як відомо, практика. Хочете читати швидше – читайте більше.
Відділ читальних залів пропонує для ознайомлення віртуальну виставку-рекомендацію про те, як опанувати техніку швидкого читання.

 

Шляхи подолання кризи читання: соціальнокомунікаційний та психолого-педагогічний аспекти [Текст] : монографія / [за заг. ред. К. Л. Сізової]. — Кременчук : КрНУ ім. М. Остроградського, 2022. — 193 с.
ISBN 617-7304-11-0

Анотація

Монографія репрезентує різноманітні аспекти вивчення читацької культури як складного феномену, повʼязаного з інтелектуальним і культурним розвитком особистості. Цілком закономірним є звернення авторів до вивчення позитивного впливу читання на розвиток пізнавальних навичок, психологічного потенціалу бібліотерапії у подоланні життєвих криз, запровадження дитиноцентрованого підходу у процесі залучення до читання.

 

 

Державна бібілотека України для юнацтва    Культура читання. Бібліотека. Успіх [Текст] : бібліогр. покаж. / [Державна бібліотека України для юнацта; відп. за вип. Г. А. Саприкін; уклад. В. І. Вовк]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2021. — 93 с. — Загол. обкл.: #Культура читання#Бібліотека#Успіх.

Анотація

Одним із основних методів виховання духовної культури особистості

є її активне залучення до читання.

Видання містить відомості про друковані та електронні джерела

інформації, які допоможуть дізнатися про різноманітні заходи та програми на підтримку читання та промоції книги.

Матеріал згруповано за тематичними розділами, а у межах розділів – в алфавітному порядку. Видання містить іменний покажчик та додатки, в яких подані посилання на інтернет-ресурси для популяризації книги та читання,

найпопулярніші освітні інтернет-платформи в Україні та успішно реалізовані

проєкти і грантові програми.

Видання адресовано працівникам бібліотек, студентам фахових навчальних закладів, організаторам дозвіллєвої діяльності, батькам і вчителям та всім, кого хвилює питання популяризації читання в Україні.

 

 

Федієнко, В. В.    Основи швидкочитання [Текст] : Книга тренінг 25 занять по 25 хвилин : [навч.-практ. посіб.] / В. В. Федієнко ; [худож. В. Харченко]. — Харків : Школа, 2020. — 192 с.
ISBN 966-429-705-6

 Анотація

Готовий тренінг, що допоможе дитині навчитися швидше читати і краще засвоювати прочитане. У посібнику використано як класичні, так і новітні методики. Вони адаптовані так, аби батьки без педагогічної освіти могли досягати чудових результатів, займаючись із дитиною вдома.

 

 

Прайс, Лія.    Про що ми говоримо, коли говоримо про книжки [Текст] : Історія та майбутнє читання / Лія Прайс ; [пер. з англ. М. Лузіної]. — Київ : Yakaboo Publishing, 2020. — 224 с.
ISBN 617-7544-66-0

 Анотація

Прихід цифрової ери спричинив паніку в рядах книгофілів, які побоюються зникнення цілого пласту культури, що ледь чи не визначає людство як таке; йдеться про вміння читати і можливості це робити у найідеальніший спосіб. Але аура сакральності оточила так ціновані нами друковані предмети лише нещодавно. Їхня історія — це історія наступу модерності, в якій книжки завжди були авангардом, стверджує Лія Прайс у своєму проникливому дослідженні. А оплакуємо ми радше ілюзорний ідеал читацької зануреності, таку собі «золоту добу читання», якої, найімовірніше, насправді ніколи не існувало.

 

 

Пол, Памела.    Як виховати читача [Текст] / Памела Пол, Марія Руссо ; пер. з англ. О. Стукала ; іл. Д. Яккаріно та ін. — Київ : ArtHuss, 2020. — 264 с.
ISBN 617-7799-54-1

 Анотація

Коли літературні поради стають твоїм фахом, чому б не поділитись улюбленими книжками й рекомендаціями для батьків немовлят, дошкільнят і самих юних читачів? Редакторки «The New York Times Book Review» Памела Пол і Марія Руссо написали не лише про те, як читати дітям різного віку (від народження й до старшої школи), а й про те, що їм краще читати. Зручно поділена на «вікові» й «тематичні» рубрики книжка може стати комплексним путівником у світ дитячої психології й літератури — короткі анотації чергуються тут із дуже практичними порадами, як прищепити малюкам любов до книжок, відповідями на поширені запитання й розвінчуванням міфів. Зручним і приємним додатком до українського видання стали примітки про українські переклади згаданих видань.

 

 

Буше, Франсуаза.    Книжка, яка допоможе полюбити книжки навіть тим, хто не любить читати [Текст] / Франсуаза Буше ; іл. Ф. Буше ; [пер. з фр. Л. Дяченко]. — 3-е вид. — Київ : АРТБУКС, 2019. — 112 с. — (Читати – класно!).
ISBN 6177688-29-6

Анотація

У книжці дотепної Франсуази Буше знайдеться купа порад (корисних і не дуже) про те, як усе життя ковтати книжки і при цьому не товстішати. Доведено авторкою: краще щодня мати на вечерю книжку, а не тістечка чи сардельки! У ній ти знайдеш відповідь на такі запитання:

• Чи впливає читання на твій ріст?

• Де та за якої погоди читати найкраще?

• Чи можна захворіти від надмірного читання?

• Що робити, якщо ти все ж таки не любиш читати?

І на останок:

• У чому суперсила книжок?

 

 

Камп, П.  Прорив у швидкості читання. Книжка за день – це реальність [Текст] / П. Камп ; пер. з англ. В. Глінка. — 2-е вид. — Київ : Наш формат, 2019. — 336 с.
ISBN 617-7682-00-3

 Анотація

Американський президент Теодор Рузвельт устигав «ковтнути» книжку перед сніданком. Інвестор Ворен Баффет прочитує по 500 сторінок щодня. Засновник Microsoft Білл Ґейтс щотижня перегортає останню сторінку цікавого йому видання. У чому таємниця їхнього супервстигання? Автор цієї книжки переконує, що таких результатів можна досягнути, опанувавши техніку скорочитання.Завдяки простій та ефективній методиці ви зрозумієте, як швидко сприймати й запам’ятовувати текст, які трюки застосовувати та як налаштувати внутрішній спідометр. Ви зможете самостійно засвоїти техніку скорочитання і вже через тиждень помітите перші результати.

 

 

Дві тисячі триста вибраних мудрих думок про книгу і читання [Текст] / [упоряд. Г. М. Голиш]. — Черкаси : Вертикаль, 2018. — 296 с.
ISBN 617-7475-27-8

 Анотація

Збірник містить 2300 афоризмів та мудрих думок про книгу, читання, читача, бібліотеку. Подана й стисла інформація про авторів наведених сентенцій. Додатки містять усілякі цікавинки та деякі гумористичні матеріали з книжкового всесвіту.

Видання може бути корисним для бібліотечних працівників, а також науковців, викладачів, студентів, учнів та всіх тих, хто шанобливо ставиться до Книги як найавторитетнішого джерела знань.

 

 

Соболевська, Ю.    Книжка про читання [Текст] : літ. дослідж. / Ю. Соболевська ; пер. з пол. А. Бондара ; літ. опрац. пер. та комент. Е. Огар. — Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. — 176 с.
ISBN 617-679-086-0

 Анотація

Це літературознавче дослідження, написане легкою і цікавою мовою, про процес читання, де кожен з читачів може малювати на берегах, записувати власні враження та історії; про морфологію читання, про особливості та певні ритуали під час читання. Книга про історію читання та сучасний контекст, для всіх, хто любить книги і для тих, хто хотів би зрозуміти філософію любові до книги.

Нагороди:
2014 – спеціальна відзнака Форуму видавців.