Олімпійські види спорту

12 вересня – День фізичної культури і спорту  України

Традиційне святкування Дня фізичної культури і спорту в Україні припадає на другу суботу вересня (Указ президента від 29 червня 1994 року № 340/94).

Європейські види спорту, такі як футбол і боротьба почали поширюватися в Україні з кінця XIX ст. Всій Європі було відоме ім’я українського борця греко-римського стилю Івана Піддубного.

Багато перемог здобули українські спортсмени, виступаючи в різних видах спорту у складі збірних команд СРСР. Легендами українського спорту є стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохін та Ігор Бєланов, відзначені «золотим м’ячем” як найкращі футболісти Європи.

Визнана в світі і українська школа художньої гімнастики. Зірками цього виду спорту свого часу були Ірина Дерюгіна і Лариса Латиніна, яка завоювала 18 олімпійських медалей (9 золотих, 5 срібних та 4 бронзові) – це найбільше досягнення в історії олімпіад. Всього українськими спортсменами було завойовано більше чотирьохсот олімпійських медалей. Свято фізичної культури і спорту відзначається в Україні повсюди. Це і День тренера, і День спорту, і урочиста дата для всіх, хто цінує і шанує заняття спортом, – одночасно.

Сьогодні на спортивному небосхилі України сяють нові зірки. Боксерів Володимира і Віталія Кличків, плавчиху Яну Клочкову, гімнастку Ганну Безсонову, легкоатлетку Жанну Пінтусевич, тенісиста Андрія Медведєва, футболіста Андрія Шевченка та багатьох інших знають далеко за межами України.

В 2020 році День фізичної культури і спорту України припадає на 12 вересня.

Бондар, А.С.  Історія фізичної культури [Текст] : навч. посіб./ А.С.Бондар, Г.І.Приходько. – Харків : ФОП Бровін О.В., 2013. – 222 с.

Анотація

Навчальний посібник розроблено у відповідності до навчальної програми курсу «Історія фізичної культури» для студентів денної форми навчання. У посібнику розглянуто особливості виникнення та розвитку форм і засобів фізичної культури зі Стародавніх часів до тепер. Рекомендований студентам і викладачам вищих навчальних закладів.

 

 

 

 

Булатова, М.М.  Енциклопедія олімпійського спорту в запитаннях і відповідях [Текст]/ М.М.Булатова. – Київ : Олімпійська література, 2009. – 400 с.

Анотація

Енциклопедія пропонує здійснити екскурс у витоки зародження олімпійського руху, головні віхи його розвитку та сьогодення через систему питань і відповідей.  Книга складається із п’яти частин. Частина І містить широкий довідковий матеріал з історії Олімпійських ігор Стародавньої Греції. У частині II висвітлені питання відродження Олімпійських ігор, створення Міжнародного олімпійського комітету і роль у цьому П’єра де Кубертена. Надана характеристика діяльності восьми президентів Міжнародного олімпійського комітету. У частині III представлено інформацію про олімпійські символи та церемонії, структуру Міжнародної олімпійської системи. Частина ІV присвячена олімпійським видам спорту, видатним спортсменам — чемпіонам Олімпійських ігор. Частина V містить інформацію про участь українських спортсменів у Міжнародному олімпійському русі. Для дітей та молоді, фахівців галузі фізичного виховання і спорту та освіти, широкого загалу читачів, які цікавляться історією і сьогоденням олімпійського руху.

 

 

Горюнов, А.А.  Золото нації [Текст] : Ілюстрована історія боксу в Україні/                         А.А.Горюнов ; [А.А. Горюнов]. – Київ : Техніка, 2015. – 112 с.

Анотація

Книга присвячена видатним перемогам українських боксерів на останніх чемпіонатах світу та Олімпіаді. Видання широко ілюстроване. Серед них видатні боксери як Володимир Кличко, Василь Ломаченко, Олександр Усик та ін..

 

 

 

 

 

Дрюков, О.В. Фехтування на шпагах: теорія і методика [Текст] : монографія/ О.В.Дрюков, В.О.Дрюков. – Київ : Центр ДЗК, 2017. – 224 с.

Анотація

У монографії викладено сучасні погляди на удосконалення підготовки кваліфікованих спортсменів з урахуванням сучасних тенденцій розвитку шпажного фехтування у світі. Висвітнені питання планування, контролю, розвитку рухових якостей. Особливу увагу звернено на техніко-тактичну та психологічну підготовку шпажистів. Надано рекомендації з використання різних поза тренувальних і поза змагальних засобів. Книга для тренерів, спортсменів і наукових працівників.

 

 

 

Зірки олімпійського спорту України 1994-2012 [Текст]/ [голов. ред. Г. Нечаєва]. – Вид. випр. і допов. – Київ : Олімпійська арена, 2013. – 244 с.

Анотація

Це видання – спеціальний проект Національного олімпійського комітету України, в якому зібрані унікальні матеріали про перемоги українських олімпійців за період, коли Україна виступала на головних спортивних стартах планети окремою командою – з 1994 по 2012 роки. Тут вміщені інтерв’ю учасників змагань, які вони давали одразу після фінішу здебільшого біля самої арени чи п’єдесталу, на прес-конференції. Спортсмени розповідають, яким нелегким і довгим був їхній шлях до олімпійського п’єдесталу.

 

 

 

Кодацький, В.П. Багаторазові олімпійські чемпіони [Текст]/ В.П.Кодацький. – Харків : НТМТ, 2019. – 112 с.

Анотація

У пропонованій книзі зібрано статистичні матеріали про багаторазових олімпійських чемпіонів, проведена оцінка їх кількості по видам спорту і по країнам, за які вони виступали. Розраховано рейтинги країн на основі досягнень багаторазових олімпійських чемпіонів. Для масового читача.

 

 

 

 

 

Кулеба, В.Ю.   Чемпіонат світу в ПАР: Уроки для України-2012 [Текст]/ В.Ю.Кулеба, М.М.Сорока. – Київ : Експрес-Поліграф, 2011. – 327 с.

Анотація

Сторінки цієї книги повернуть її читачів до перипетій і пристрастей, пов’язаних з недавнім чемпіонатом світу з футболу у Південно-Африканській Республіці. Автори розповідають про те, як виборола ПАР, перша з африканських країн, право провести фінальні змагання за найпрестижніший на планеті футбольний трофей, про історію і сьогодення країни та про всі 64 матчі чемпіонату, які відбулися на її стадіонах. Чемпіонат світу у Південній Африці, його підсумки і уроки розглядаються в книзі крізь призму підготовки до фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року, яка відбудеться в Україні та Польщі. Розповідь доповнена статистичними матеріалами та фотознімками. Книга видана за сприяння компанії «МакДональдз Україна».

 

 

 

Мащенко, О.   Національний олімпійський комітет України про легку атлетику та В.Куца, Ю. Сєдих, В. Борзова, С. Бубку, Н. Добринську [Текст] : [оповідання]/ О.Мащенко ; [О. Мащенко]. – Київ : Грані-Т, 2011. – 120 с. – (Життя видатних дітей).

Спорт щедро нагороджує наполегливих та завзятих. У цьому ще в дитинстві переконалися герої оповідань, які підготував для вас НОК України. Зараз вони – відомі у цілому світі легкоатлети : Володимир Куц – зірковий стаєр, дворазовий олімпійський чемпіон з метання молота ; Сергій Бубка – найкращий стрибун із жердиною, рівних якому немає й досі, президент НОК України ; Наталя Добринська – олімпійська чемпіонка з найважчого виду легкої атлетики – багатоборства ; Валерій Борзов – один із найвидатніших українських спринтерів, олімпійський чемпіон, президент Федерації легкої атлетики України. Книга для маленьких спортсменів та любителів спорту, а також їхніх батьків.

 

 

 

 

 

Палій, Г.  Національний олімпійський комітет України про баскетбол та А. Поливоду, С. Коваленка, О. Сальникова, О. Білостінного, О. Волкова [Текст] : [оповідання/ Г.Палій ; Г. Палій]. – Київ : Грані-Т, 2011. – 104с. – (Життя видатних дітей).

Анотація

Національний олімпійський комітет підготував розповіді про один із найпопулярніших видів спорту – баскетбол та дитинство видатних українських баскетболістів, які завдяки нескореній волі до перемоги здобули світове визнання та підкорили найвищі баскетбольні вершини. Анатолій Поливода – неперевершений центровий, володар багатьох золотих та срібних нагород СРСР, Європи та світу. Сергій Коваленко – олімпійський чемпіон, який був справжнім інтеліґентом у житті й на майданчику. Олександр Сальников – олімпійський чемпіон, який вражав умінням атакувати з найскрутніших положень. Олександр Білостінний – олімпійський чемпіон, чемпіон Європи та світу, володар Кубку Іспанії. Олександр Волков – один із лідерів збірної СРСР, перший український баскетболіст, який грав у НБА, засновник БК «Київ». Книга для маленьких спортсменів та любителів спорту, а також їхніх батьків.

 

 

 

 

Палій, Г.  Національний олімпійський комітет України про художню гімнастику та І. Дерюгіну, О. Тимошенко, О. Вітриченко, К. Серебрянську, А. Безсонову [Текст] : [оповідання/ Г.Палій, О.Мащенко ; Г. Палій, О. Мащенко]. – Київ : Грані-Т, 2011. – 112с. – (Життя видатних дітей).

Анотація

Національний олімпійський комітет України підготував розповіді про один із найпопулярніших видів спорту – художню гімнастику – та дитинство видатних українських гімнасток, які завдяки гнучкості тіла й нескореній волі до перемоги здобули світове визнання та підкорили найвищі спортивні вершини. Читайте історії про дитинство Ірини Дерюгіної – єдиної українки, яка двічі поспіль ставала чемпіонкою світу; Олександри Тимошенко, яка здобула найголовнішу перемогу на Олімпіаді в Барселоні 1988 року; Олени Вітриченко, яка виграла свій перший турнір у 9 років; Катерини Серебрянської, яка тріумфувала 1996 року, коли поверталася із золотою медаллю з кожних змагань; Анни Безсонової, яка має найбільшу в історії художньої гімнастики України колекцію срібних та бронзових медалей. Книга для маленьких спортсменів та любителів спорту, а також їхніх батьків.

 

 

 

 

Сарразен, О.  Футбол [Текст]/ О.Сарразен ; пер. з фр. Д. Бібікова ; іл. Т. Америко та ін. – Київ : Книголав, 2019. – 94 с. – (Дитяча полиця).

Анотація

Футбол – твоя пристрасть? Ти мрієш стати зіркою? Чи просто вболіваєш за улюблену команду? Щоб вправно розбиратися в цій найпопулярнішій у світі грі, тобі необхідно прочитати цю книжку. Тут ти познайомишся з найвідомішими гравцями, збагнеш усі правила гри, вивчиш найрізноманітніші футбольні фінти та переживеш разом із командою її перемоги та поразки. Ця книжка – чудовий провідник у футбольне життя для всіх маленьких спортсменів і просто шанувальників цього виду спорту.

 

 

 

 Сосіна, В.Ю.  Гімнастика. Вправи для загального розвитку [Текст] : навч. посіб./ В.Ю.Сосіна. – Київ : Олімпійська література, 2017. – 552 с.

Анотація

У навчальному посібнику подано характеристику вправ для загального розвитку (ВЗР), як одного з головних засобів проведення занять фізичною культурою і спортом. Вперше зроблено спробу класифікувати ВЗР за різними ознаками.  Посібник складається з двох частин: теоретичної та практичної. У першій частині розглянуто значення й особливості ВЗР, історію їх виникнення і розвитку, представлено розроблені класифікації ВЗР з  детальною характеристикою кожної з них, описано методику складання комплексів і проведення занять; у другій частині книги наведено приклади комплексів вправ  різного спрямування (відповідно до розроблених класифікацій) з методичними вказівками до їх використання. Роботу проілюстровано авторськими рисунками. Навчальний посібник призначено для студентів і магістрантів вищих навчальних закладів фізкультурного профілю, для слухачів курсів перепідготовки і підвищення кваліфікації галузі «Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини», спеціальності «Оздоровчий фітнес», «Фізична реабілітація», «Фізкультурно-оздоровчі технології» та ін., а також для викладачів фізичного виховання, тренерів з різних видів спорту, широкого кола прихильників фізичної культури і спорту.

 

 

 

Спорт [Текст] : енциклопедія/ [авт.-упоряд. М.О. Володарська та ін.]. – Сімферополь : Таврида, 2012. – 320 с. – (Дитяча енциклопедія).

Відкривши цю книгу, ти потрапиш у захоплюючий світ спорту, де панують грація та пластика, мужність та витривалість, спритність та сила, відкриєш для себе багато цікавого про своїх спортивних кумирів, таких як Пеле, Уейн Гретцкі, брати Клички, Андрій Шевченко та інші; про встановлення рекордів та можливості людського тіла і, може, сам захочеш стати одним з тих, хто створює спорт майбутнього.

 

 

 

 

 

Хаджинов, В.А. Греко-римська боротьба [Текст] : навч. посіб./ В.А.Хаджинов. – Д. : Середняк Т.К., 2015. – 241 с.

Анотація

В навчальному посібнику вміщено відомості з історії розвитку греко-римської боротьби, успіхи українських борців на Олімпійських іграх, чемпіонатах світу і Європи;  розглядається організація навчальної роботи з боротьби у ВНЗ, класифікація і термінологія технічних дій, структура та особливості тренування, аналіз та методика навчання техніці й тактиці боротьби, фізична підготовка борців; надається коротка характеристика правил проведення змагань. Навчальний посібник може бути корисним для студентів і викладачів усіх вищих навчальних закладів і ВНЗ з фізичної культури зокрема, педагогічних факультетів коледжів, а також тренерів, усіх, хто цікавиться історією і розвитком греко-римської боротьби. Програма й методика навчання можуть бути застосовані в підготовці студентів до спортивних змагань.

 

 

 

Хатчінз, М.   Територія боксу [Текст] : [навч. вид.]/ М.Хатчінз. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2012. – 192 с.

Анотація

У книжці комплексно і доступно описано шляхи становлення людини, яка хоче займатись боксом. Подано навчальну теорію боксу, методичні рекомендації, комплекс вправ для тренувань, пропозиції щодо тактики бою. Видання призначено для всіх, хто цікавиться боксом.

 

 

 

 

Шульга, Л.М.    Оздоровче плавання [Текст] : навч. посіб./ Л.М.Шульга. – Київ : Олімпійська література, 2008. – 232с.

Анотація

В навчальному посібнику висвітлено питання навчання основних способів плавання, оздоровлення людини й оцінки стану її здоров’я, профілактики та лікування різних захворювань, адаптивне плавання у системі реабілітації неповносправних осіб, плавання з дітьми грудного та дошкільного віку, а також надання першої допомоги постраждалим на воді. Для студентів навчальних закладів фізичного виховання і спорту різного рівня акредитації, викладачів, учителів фізичної культури, інструкторів.

 

 

 

Ярмощук, О.О.   Загальні основи теорії і методики спорту [Текст] : навч. посіб./ О.О.Ярмощук, В.М.Василюк. – Рівне : Вид. О. Зень, 2016. – 288 с.

Анотація

У навчальному посібнику подано основні аспекти теорії і методики спорту. Текст посібника містить необхідний мінімум дефініцій, що допоможе студентові зорієнтуватися в інформаційній ниві предмету. Для кращого розуміння матеріалу у посібнику наводяться цікаві факти і приклади з сучасного спорту та наукових публікацій. Кожна тема містить контрольні запитання та завдання проблемно-пошукового характеру, список літератури. Навчальний посібник адаптовано для студентів вищих педагогічних закладів. Рекомендовано майбутнім фахівцям з фізичного виховання, спорту та здоров’я людини, а також викладачам і тренерам.

 

 

 

Україна [Текст] : енциклопедія/ [Г.О. Гуркіна, О.В. Сердюк, В.І. Лепко та ін.]. – Харків : Торсінг плюс, 2011. – 256с.

Анотація

Чи знаємо ми свою країну, її історію та культуру? Чи бачили численні замки та оборонні споруди, палаци та садиби, мальовничі пам’ятки садово-паркового мистецтва та чудернацькі скелі й загадкові печери, водойми та казкові водоспади на її території? Чи пам’ятаємо своїх славетних предків? Чи знаємо про таємниці, які заховані в надрах на теренах України?

Енциклопедія «Україна» – своєрідний музей, в якому зібрані кращі здобутки української історії та культури: картини, схеми, карти, фото споруд, костюмів, знарядь, зброї, прикрас тощо. Ця книга підвищить національну свідомість, патріотичний дух читачів та стане чудовим подарунком.