Медіаграмотність

Хочете навчитися ефективним методам пошуку інформації та стратегіям, які допоможуть вам знайти відповідні інформаційні ресурси для ваших проектів чи завдань?

 

Ігри

Вижити в Інтернеті – місія (не)здійсненна

 

У сучасному світі лайків і репостів ти починаєш свій день з соціальних мереж й Інтернету. Але чи кожен розуміє політики платформ і сайтів?

 • Обери свого персонажа: користувач, блогер або журналістка.
 • Дай відповіді на 10 питань і дізнайся, чи зможеш ти вижити в Інтернеті, нічого не порушивши.
 • Пошир результат у Фейсбуці та порадь гру друзям.

Кожна твоя дія впливатиме на чотири показники: фінансовий стан (уникай штрафів!), популярність (репости, підписки, лайки!), законність (поліція уже виїжджає!), приватність (для пересічних користувачів) або впливовість (для блогерів та журналістів).

Для кожного героя своя гра, свої перешкоди і свої правильні відповіді! Без ставок на спорт, реєстрації та смс. Лише про нудні закони в інтерактивному форматі. Будь обережним – заблокований акаунт потребує особливих навичок для розблокування

Місія (не)здійсненна – вижити в Інтернеті і нічого не порушити!

Розробники: Центр демократії та верховенства права за підтримки USAID та Internews.

МЕДІАДРАЙВЕР

«МедіаДрайвер» — це мультимедійний онлайн-посібник. Він містить не лише текстову інформацію про різні типи медіа, але й чимало інфографіки, відео та навіть мультики. Також присутній ігровий елемент у вигляді тестів, проходження яких дозволяє отримати «Посвідчення медіадрайвера» — водія, який добре орієнтується у складних лабіринтах світу медіа.

«МедіаДрайвер» — це про світ медіа, про те, як він розвивався, яким він є сьогодні, що його чекає в майбутньому. А також про те, по-перше, як навчитися використовувати його можливості в повсякденному житті та у роботі, по-друге, як навчитися критично сприймати все, що пропонують медіа.

Розробники: ГО «Детектор медіа» за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Чехія.

Пригоди Літератуса

Медіаосвітня гра, її головний герой — юний принц Літератус. Гра складається із 10 рівнів. Герой проходить 10 світів в пошуках своєї коханої Верітас, викраденої Маніпулісом. Йому доводиться оцінити достовірність і правдивість інформації, яка йому трапляється, перевірити та знайти правду. Допоможіть Літератусу пройти його шлях: читайте оповідання і знаходьте предмети. Наприкінці гри дізнаєшся, чи  компетентний ти медіаспоживач?!

Розробники: Центр медіаініціатив (Вірменія) , адаптація українською — Академія української преси

Маніпулятор

У цій грі за 40-50 ходів ви побачите, до яких маніпуляцій вдаються не надто сумлінні журналісти, щоб збільшити аудиторію. З кожним кроком ви відкриватимете новий трюк: оформити видання на бабцю, засипати «зрадою», репостити дописи з соцмереж, підписувати героїв як «Вася П.», «Катерина І.», видавати пересічних громадян за експертів, вигадувати фейки, додавати в заголовки якнайбільше емоцій. Кожен із цих ходів приносить певну кількість балів. На екрані відображається кількість читачів, залежно від того, наскільки вдалим виявився хід.

Розробники: Тексти та Інститут масової інформації

Медіазнайко

це перша навчальна гра з медіаосвіти в Україні, її мета – допомогти якомога більше дізнатися про інформаційне/медійне поле. Гра – частина курсу з медіаграмотності, розробленого спеціально для загальноосвітніх шкіл.

Суть гри полягає у тому, що потрібно пройти 9 рівнів/етапів, надати відповідь на запитання, стати журналістом, створити телепрограму, сайт і газету, дізнаючись при цьому як працюють медіа і як вони впливають на тебе – споживача інформації.

Гра розповідає, що таке новини, як розвивався медіа-простір, як розпізнати фейковий новину і що це таке, для чого використовують пропаганду сучасні ЗМІ, як в Україні законодавчо регулюється діяльність засобів масової інформації, в чому полягає кодекс професійної етики журналіста і багато іншого.

Розробники: Центр медіаініціатив (Вірменія) за фінансової підтримки Всесвітнього банку в рамках програми «Альтернативні ресурси для медіа» в партнерстві з Інтерньюзом (США) і за фінансової підтримки USAID.

Адаптація українською: Академія Української преси за підтримки Програми «Бібліоміст»

 

Он-лайн курси

Курс із мережевого етикету й безпеки  

розроблено компанією Google у співпраці з Міністерством освіти і науки України.

Курс містить текстові матеріали, відеоролики та завдання, які допомагають інтегрувати вивчення мережевого етикету та правил безпеки в навчальну програму. Він складається з п’яти аудіовізуальних модулів із короткими тестами наприкінці кожного модуля:

 • Навчання правил безпеки й конфіденційності в Інтернеті.
 • Безпека користування мобільними пристроями.
 • Правила безпечного пошуку інформації.
 • Самозахист від фішингу та шахрайства.
 • Турбота про свою репутацію в мережі.

Фактчек: довіряй-перевіряй

Проект VoxCheck та EdEra створили онлайн-курс «Фактчек: Довіряй-перевіряй» саме для тих, хто хоче споживати тільки правдиву інформацію і не потрапляти у пастку фейків та міфів. Разом з експертами з медіа та економіки ми розкажемо про:

 • головні ознаки фейків
 • як нашвидкоруч перевірити сумнівну інформацію
 • які існують джерела даних та як ними користуватися
 • як за 5 хвилин перевірити відео або фото
 • як створюються новини
 • як контролювати слова політиків
 • та інше!

Цифрова безпека та комунікація в онлайні 

В курсі два напрями: спілкування в онлайні та цифрова безпека, аби ви могли навчитися ефективно комунікувати і водночас не ризикувати особистими даними.

Верифікація в Інтернеті

курс допоможе вам самостійно розпізнавати фейки та неправдиву інформацію в Інтернеті.

Курс з медіаграмотності для батьків

Вміння орієнтуватися в інфопросторі стало однією з нагальних потреб сучасного суспільства. А вміння орієнтуватися в величезних обсягах інформації, левова частка котрої фейки та маніпуляції – одна із головних компетенцій майбутнього. Ми повинні навчитися цьому самі та навчити своїх дітей. Це основа їхнього здорового та гармонійного існування у світі.
Зараз з’явилося багато курсів з критичного мислення та медіаграмотності для освітян, психологів, медійників, але дуже мало для батьків. А саме грамотність батьків у цих питаннях має стати ключовим рушієм для змін у суспільстві.

Курс медіа та інформаційної грамотності та міжкультурного діалогу (MILID) в рамках університету ЮНЕСКО та Атабаска

Медіа та інформаційна грамотність та міжкультурний діалог (MILID) – це основа для розширення доступу до інформації та знань, свободи вираження поглядів, гендерної рівності та високого рівня освіти в міжкультурних рамках. Він описує вміння та навички, необхідні для розуміння функцій засобів масової інформації та інших постачальників інформації в суспільстві в різних медіаформатах, включаючи Інтернет. Це заохочує цінність прийняття та обміну різноманітними культурними та релігійними позиціями. Курс робить це для того, щоб дати можливість людям обмінюватися знаннями та досвідом, вчитися один у одного та знаходити, оцінювати та виробляти інформацію та медіа-контент самостійно. Іншими словами, MILID охоплює компетенції, які є життєво важливими для того, щоб люди могли ефективно займатися всіма аспектами розвитку.

Курс є відкритим для всіх, хто бажає ввійти. В курсі 10 розділів, що стосуються таких понять, як

 • медіа та інформаційна грамотність,
 • міжкультурний діалог,
 • свобода вираження поглядів,
 • численні ролі засобів масової інформації та реклами у сучасному житті,
 • гендерне представництво та стереотипність у ЗМІ ,
 • виклики та можливості для молоді
 • шляхи взаємодії з новими технологіями соціальних змін.

Якщо ви бажаєте отримати сертифікат на проходження цього курсу, вам потрібно досягти загальної оцінки принаймні 65%.

Національна освітня платформа з цифрової грамотності «Дія: Цифрова освіта»

На Національній онлайн-платформі з цифрової грамотності українці зможуть безкоштовно пройти три онлайн-курси: базовий курс із цифрової грамотності, цифрова грамотність для вчителів і курс для батьків «Онлайн-безпека для дітей». Згодом на онлайн-платформі з’являться просунуті курси для різних спеціалізацій, курси для світчерів, lifestyle-курси, курси нових цифрових професій.

Курси розроблені студією онлайн-освіти EdEra за підтримки компаній Google, Microsoft, Академія ДТЕК, ПРООН UNDP, EGAP, CISCO, Освіторія та Global Teacher Prize.

Навчання на курсах буде в ексклюзивному форматі — освітній серіал. Замість рівнів будуть сезони, а замість уроків — освітні серії за участю експертів і селебріті.

Інформаційні видання

«Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість»,

навчальний посібник із цифрового громадянства й безпеки,   розроблений Google у співпраці з Альянсом із захисту користувачів в Інтернеті.

Цей посібник містить матеріали та методики, необхідні для викладання основ безпеки в Інтернеті. Плани уроків призначені для учнів початкової школи та зосереджені на ключових принципах мережевого етикету й безпеки. Вони допоможуть учителям виховати в дітях обережність і відповідальність під час роботи в Інтернеті.
Посібник охоплює п’ять засадничих тем:

  • Діліться з обачністю (обачність в Інтернеті)
  • Не піддавайтеся обману (пильність в Інтернеті)
  • Бережіть свої таємниці (захист в Інтернеті)
  • Круто бути доброзичливим! (доброзичливість в Інтернеті)
  • Сумніваєтеся? Спитайте! (сміливість в Інтернеті)

Практична медіаграмотність для бібліотек

Цільова аудиторія видання – бібліотекарі, які опікуються впровадженням медіаосвіти та медіаграмотності.  Розробки занять та вправ можуть бути використані під час бібліотечних медіауроків, занять медіаклубів, гуртків юних  журналістів тощо.
Серед авторів видання – Ірина Срібна, завідувач Інтернет-центру Херсонської обласної бібліотеки ім. Дніпрової Чайки. Вона пропонує створити максимально реалістичну подію – «Вибори до парламенту Фентезі»  та занурить учасників у виборчу кампанію і безпосередньо у виборчий процес. Літературна основа гри-імітації – твори Дж.Р.Р.Толкіна «Гобіт» і «Володар перснів».
Мета гри – розвивати в її учасників уміння працювати в групі, навички критичного мислення, аналізу інформації, уміння розпізнавати фейки, джинсу, пропаганду,  дезінформацію та маніпуляції в медіа.

Відеододатки та робочий варіант презентації до медіагри “Вибори до парламенту Фентезі” можна знайти на Google-диску за посиланням:
http://bit.ly/35RYOG6

Практична медіаграмотність для бібліотек / Власюк О.В, Потапова В.І., Срібна І. ; за ред. Волошенюк О. В., Іванова В.Ф. — Київ : АУП,  ЦВП, 2019. —  61 с.

Перший навчальний посібник з медіаграмотності в Казахстані

 

Видання Бібліотеки