Незламні! Нескорені! Справжні! /до Дня захисників і захисниць України, до Дня Українського козацтва/

Захист своєї Вітчизни від зазіхань з боку тих, хто час від часу намагається загрожувати державним засадам будь-якої країни – свята справа. Вона вимагає від людей сміливості, честі та відваги, дуже часто величезної самопожертви і колосальної самовіддачі.

14 жовтня – сильний і важливий для українців день, який має багато змістів. Святкуємо День захисників і захисниць України, День Українського козацтва, річницю створення Української повстанської армії, а також релігійне свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Це свято започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою «День захисника України». З 2015 року є державним святом і неробочим днем. 14 липня 2021 року Верховна рада України перейменувала свято на «День захисників і захисниць України». Під гаслом — «Сила нескорених» — українці вперше відзначали  це свято 14 жовтня. Сьогодні, коли йде війна проти російської агресії, дуже важливими є сила духа, мужність, терпіння, а також спільні зусилля всього українського народу на шляху до перемоги.

У цей День ми приєднуємося до привітань на адресу всіх захисників і захисниць нашої Вітчизни! Бажаємо їм здоров’я, перемог і миру!  Зі святом Вас дорогі наші захисники і захисниці! Україна переможе!

 

 Гетьман війська запорозького // Офіцер України. — 2020. — № 11-12. — С. 30-33.

Анотація

До 450-ї річниці від дня народження Петра Сагайдачного

 

 

 

 

Пам‘яті гірка сльоза [Текст] / [К.М. Бессараб, О.В. Вапняр, В.Г. Долінський та ін.]. — Вінниця : ФОП Барановська Т.П., 2018. — 66 с.
ISBN 617-7233-48-9

 Анотація

У часи важких випробувань завжди знаходились Прометеї нації, сила й воля яких слугувала прикладом для інших. Ця книга про мужніх воїнів-тиврівчан, які пішли у безсмертя та вічність, захищаючи незалежність Вітчизни на її східних рубежах. У ній використані матеріали з відкритих джерел, спогади бойових побратимів, дружин та матерів, що дає читачеві можливість збагнути всю глибину скорботи та велич подвигу. Книга для широкого кола читачів, а особливо для молоді.

 

 

Україна. Хроніка історичних подій [Текст] : атлас / [упоряд. Д. Ісаєв]. — Київ : Картографія, 2016. — 128 с.
ISBN 617-670-526-0

Анотація

АТЛАС «Україна. Хроніка історичних подій» – довідковий атлас який демонструє просторовий розвиток території України в етнічній, господарській, культурній, конфесійній та політичній площинах від найдавніших витоків до подій 2016 року. Найдокладніше висвітлено етапи становлення української державності (Київська Русь та Галицько-Волинська держава, Українська козацька держава, Українська Народна Республіка, сучасна Україна). Крім історичних карт видання містить ілюстрації та хронологічний виклад головних подій української історії. Розраховано на вчителів, студентів, допитливих школярів, широкий загал шанувальників історії.

 

 

 Українська революція 1917-1921 років в ілюстраціях [Текст] / упоряд. О.С. Кучерук. — Київ : Парламентське вид-во, 2019. — 200 с. : іл.
ISBN 966-922-143-8

Анотація

У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917–1921 років, історію УНР доби Центральної Ради і Директорії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів.

Пропонована книга є гарним путівником по історії державотворення і боротьби за самостійну, соборну, демократичну державу українського народу.

 

 

Бережна, І.    Патріоти та патріотки. Форми та методи виховання в школі [Текст] / І. Бережна // Школа. — 2019. — № 10 (166). — С. 6-22. — Бібліогр. в кінці ст. (2 назви).

Анотація

Виховання патріотизму в Новій українській школі.

Стратегія національно-патріотичного виховання: Затв. указом Президента України від 18.05.2019 р. №286.

 

 

Бех, Іван.    10 приписів у вихованні патріотизму. Духовна сила патріотизму особистості [Текст] / Іван Бех // Методист. — 2020. — № 11-12. — С. 30-47. — Бібліогр. с. 43 (9 назв).

 Анотація

Пропонується авторське вазначення патріотизму як безумовного і високосмислового почуття-цінності, яке характеризує ставлення особистості до народу, Батьківщини, держави та до самої себе.

 

 

Брехуненко, Віктор.    Україна й українці: ім’я як поле битви [Текст] / Віктор Брехуненко. — Київ : ПП Брехуненко Н. А., 2020. — 272 с.
ISBN 966-02-9012-9

Анотація

Книжка розрахована на масового читача й висвітлює питання, яке має ключове значення для подолання в українському суспільстві комплексу меншовартості та самоїдства, а також для інформаційної протидії ідеології «русского міра». Пересічному читачеві дохідливо подаються останні наукові уявлення про походження наших самоназв «Україна», «українці», про смислову еволюцію колишньої самоназви «Русь», про первісне значення понять «Росія», «росіяни». Водночас спростовуються ідеологічні спекуляції, досі нав’язувані і українцям, і всьому світу з метою сформувати викривлені переконання про Україну як несамостійний історичний суб’єкт і питому окраїну чи то Московії / Росії, чи то історичної Польщі.

Текст скомпоновано так, щоб аргументи добре запам’ятовувались, а за потреби їх можна було б легко відшукати. Задля цього на парних сторінках багатьох розворотів вміщено переконливі витяги з історичних джерел, які впевнюють читача в обґрунтованості авторського тексту з сусідньої сторінки.

Свіжість книги та її привабливість досягається і тим, що московські спекуляції, під стрілами яких перебуває читач, спростовуються московськими джерелами, а польські – польськими. Книжка доказово показує, що навіть у Московії аж до ХІХ ст. ніколи не вживали поняття «Україна» у сенсі «окраїни», якщо мова заходила про властиво українські землі. Насправді під «Україною» розуміли увесь простір від Сіверщини до Поділля та Волині включно. Більше того, з часів Богдана Хмельницького Москва почала використовувати ім’я «Україна» як політично-державне поняття, позначаючи ним Гетьманщину, що розбиває вщент сучасні кремлівські мантри про «окраїнність» України.

Не менш впливовою бачиться і частина книги, де йдеться про іншу нашу самоназву – «Русь», а також пояснюється первісне значення понять «Мала Русь», «Росія», «росіяни», описуються мотиви козацької еліти називати свою державу і «Україною», і «Руссю», і «Малою Руссю», а себе – і «українцями», і «русинами», і «малоросіянами». Оповідь про те, чому в Московії витратили три з гаком століття на привласнення імен «Росія» та «росіяни», і як досягли свого, підсумовує щеплення читача від сучасних ідеологічних маніпуляцій.

 

 

Вауліна, Ольга.    Ми повстали не захищати свій двір, ми стали перемогти! [Текст] / Ольга Вауліна // Голос України. — 2022. — № 163. — С. 10.

Анотація

Історія визвольного руху твориться сьогодні. Про те, як було зірвано бліцкриг рашистів на Київ, що відбувалося в передмісті столиці на початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну – від захисника Ірпеня Володимира Коротя (позивний “Повстанець”).

 

 

Винницький, Михайло.    Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності [Текст] / Михайло Винницький, [пер. з англ. Р. Клочко]. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 560 с.

Анотація

«Український Майдан, російська війна. Хроніка та аналіз Революції Гідності» — книжка Михайла Винницького, у якій детально та послідовно висвітлено події в Україні 2013–2018 рр. Ця історична праця поєднує в собі точку зору науковця і спостерігача-учасника, який брав активну участь у протестах. Під час Революції Гідності Михайло Винницький був постійним коментатором англомовних ЗМІ, здійснював аналіз поточних подій у своєму блозі «Думки з Києва». А згодом написав цю книжку, яка вперше побачила світ 2019-го року англійською мовою і стала внеском автора у відстоювання позицій України в її довголітній інформаційній війні.

 

 

Волошина, Лариса.    Коли розумієш, заради чого та кого воюєш, не можеш програти [Текст] : Українці виявилися сильнішими, вмотивованішими та сучаснішими за російських військових / Лариса Волошина // Країна. — 2022. — № 36. — С. 24-25.

 Анотація

погляд публіциста на російсько-українську війну, контрнаступ на Ізюм – Бахмут – Куп’янськ

 

 

В’ятрович, Володимир Михайлович.    Нотатки з кухні “переписування історії” [Текст] / Володимир Михайлович В’ятрович. — Київ : Наш формат, 2021. — 528 с.
ISBN 617-7975-67-5

Анотація

Це книжка не про переписування історії. Вона — про спроби українців написати історію власної держави. Звільнитися з полону думок «старшого брата» й досягнути справжньої незалежності — коли можеш розповідати свою історію від першої особи. Як історію України, а не Росії, Польщі чи ще когось на нашій землі. У ній автор зібрав низку власних публікацій — від початку 2000-х до нашого часу — та доповнив їх сучасним наративом. Це статті, колонки, інтерв’ю, у яких ідеться про національну самосвідомість, Голодомор, визвольну боротьбу й «людей волі», Помаранчеву революцію і Євромайдан, матеріали під грифом «цілком таємно», які одного дня стали «цілком нетаємними». Значну частину цієї історії автор ретельно дослідив, а ще частину — допомагав творити. Ось чому це книжка про минуле — автора, українців, минуле загалом, про історію як history і story, про колективне й особисте. Володимир В’ятрович — історик, дослідник визвольного руху, громадський діяч. У 2014–2019 роках — голова Українського інституту національної пам’яті. Лауреат премії імені Василя Стуса, автор низки книжок, зокрема серії «Історія з грифом “Секретно”».

 

 

Галущак, Михайло.    За пів кроку до перемоги. Військове будівництво та операції Галицької Армії в 1918- 1919 роках [Текст] / Михайло Галущак. — Львів : Апріорі, 2020. — 280 с.
ISBN 617-629-649-2

 Анотація

З-поміж значної кількості літератури про Західно-Українську Народну Республіку ця книга є унікальною. Адже вона поєднала наукове дослідження історії Галицької Армії та особистий досвід автора, здобутий під час сьогоднішньої російсько-української війни на Донбасі. Михайло Галущак проводить численні історичні паралелі у війні з Польщею століття тому й сучасною війною з Росією. Основою праці стала захищена кандидатська дисертація на тему «Військово-політична думка ЗУНР/ ЗОУНР (листопад 1918 р. – липень 1919 р.)». Проаналізовано питання розбудови збройних сил, розподілу повноважень ключових органів державного керівництва та військового командування. Розглянуто найважливіші воєнні операції армії галицької республіки – і ті, які були втілені, й ті, яким судилося залишитись у планах. Окреслено альтернативні варіанти перебігу польсько-української війни 1918-1919 рр., вплив внутрішніх та зовнішніх чинників на еволюцію стратегії збройної боротьби. Автор уперше в історіографії обґрунтував доцільність використання терміна «Українське Військо» щодо збройних сил ЗУНР. Для широкого загалу читачів і всіх, хто цікавиться історією.

 

 

Гісем, О. В.    Історія України. 5-11 кл. [Текст] : опорні схеми, таблиці, коментарі : повний повтор. курс, підготов. до ЗНО та ДПА / О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. — Кам’янець-Подільський : Абетка, 2021. — 564 с.
ISBN 966-682-417-5

Анотація

Видання містить навчальний матеріал у вигляді таблиць, схем, діаграм, коментарів, що повною мірою відповідає навчальній програмі шкільного курсу історії Україниі (5-11 класи) та програмі зовнішнього незалежного оцінювання.

Для учнів, студентів та вчителів історії.

 

 

Горобець, В.    Світанок української держави [Текст] : Люди, соціум, влада, порядки, традиції / В. Горобець. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2017. — 447 с.
ISBN 617-12-2548-0

 Анотація

Ця книжка про один з найяскравіших і водночас найбільш драматичних періодів вітчизняної історії — добу визвольних змагань козацтва середини XVII століття, після яких постала Українська козацька держава, а потім — сто років відчайдушної, жертовної боротьби за зміцнення й розбудову власної країни.

Історія козацької доби не вкладається у штучно спрощену модель, а постає в усіх кольорах і відтінках. Це чесна розповідь про величні й героїчні справи, доблесть і жертовність, доленосні державні рішення і мудрість, що випередила час, а також про ганебні прояви егоїзму, легкодухості й слабкості, недалекоглядності, зрадливості, підлості й жадібності. Розповідь про те, як вершилась історія України в її золоту добу, коли поняття «воля», «право», «гідність», «незалежність» були сенсом життя. І в цьому дзеркалі минувшини відбивається жива душа народу, творця своєї історії

 

 

Дєдик, Олександр.    Чортківська офензива [Текст] : найуспішніша операція Галицької армії / Олександр Дєдик. — Львів : Астролябія, 2020. — 416 с. — (Бібліотека “Цитаделі”).
ISBN 617-664-188-9

Анотація

Чортківська офензива 7–28 червня 1919 року вписана золотими літерами у воєнну історію України. Розбита і морально пригнічена, позбавлена боєприпасів і загнана у невеликий закуток батьківщини Галицька армія несподівано розбила й змусила відступати супротивника, який чисельно переважав і був значно краще матеріально забезпечений. Піднесення, яке огорнуло українське суспільство Галичини на звістку про перемогу під Чортковом і подальші успіхи рідного війська, сучасники справедливо порівнювали з Великоднем. Пропонована книга є результатом більш ніж чвертьстолітнього вивчення цього феномену. На підставі широкого спектру джерел із наголосом на численні архівні документи української та польської сторін ретельно відтворено та проаналізовано перебіг бойових дій у тісному взаємозв’язку з тогочасними міжнародними відносинами та складним воєнно-політичним становищем України. Книга хронологічно охоплює події від кінця травня до 28 червня 1919 року, а саме: передісторію, перебіг і наслідки Чортківського пролому, проголошення Диктатури, перші кроки запланованої генералом Грековим масштабної реорганізації збройних сил Західної Області Української Народної Республіки, зародження і розвиток плану операції, запеклу боротьбу за стратегічну ініціативу в боях за Бучач і Теребовлю та її переможне завершення визволенням Тернополя і ліквідацією ворожого плацдарму на лівому березі Дністра поблизу Нижнева, аналізується битва під Бережанами, вплив дипломатичної боротьби у Парижі, Берліні, Варшаві та Львові на перебіг бойових дій у Галичині, стосунки Західної Області УНР з Українською Народною Республікою та більшовиками, результати розгорнутого генералом Грековим військового будівництва, останні успіхи Галицької армії в запеклих боях на Верхньобузькій рівнині, у Гологорах, над Гнилою Липою та Свіржем, початок польського контр-наступу, контроверсійні погляди на результати та наслідки Чортківської офензиви, а також її місце в історії воєнного мистецтва.

 

 

Дорошко, Микола.    Історія України. Знакові події та особистості [Текст] / Микола С. Дорошко. — Київ : ОСНОВА-ПРИНТ ПЛЮС, 2021. — 472 с.
ISBN 966-986-395-9

Анотація

Відомий український історик Микола Дорошко висвітлює ключові події в історії української держави з найдавніших часів до нашого часу, а також вимальовує літературні портрети видатних діячів у контексті історії України.

 

 

Журавльов, Денис Володимирович.    Іван Мазепа: людина, політик, легенда [Текст] / Денис Володимирович Журавльов. — Харків : Фоліо, 2020. — 348 с. — (Великий науковий проект).
ISBN 966-03-8892-5

Анотація

Денис Журавльов народився в 1977 році у Харкові, з 2001-го працює на історичному факультеті ХНУ імені В.Н. Каразіна. Кандидат історичних наук, автор науково-популярних книг з історії. Сфера наукових інтересів – середньовічна та ранньомодерна історія, військова історія. У видавництві «Фоліо» вийшли друком його книжки: «Іван Мазепа» (в серії «Знамениті українці»), «Загадки истории. Страна восходящего солнца», «Усі гетьмани України».

Іван Мазепа (1639—1709) — одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають палкі суперечки. Мало кому випала така цікава й непроста доля за життя та після смерті. Приятель Петра І, один з перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів — і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі, що проголошувалася з амвонів тих же соборів; неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найголовнішу й найризикованішу гру свого життя; блискучий світський кавалер у дусі розкішного, неповторного XVII століття, улюбленець жіноцта — і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів… Про Мазепу ніколи не забували (хоч як не пригадати пушкінське з «Полтави» «Забыт Мазепа с давних пор…») і прихильники, і супротивники української ідеї. Той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу гетьмана Мазе­пи — одного з найколоритніших, найцікавіших українців за всю історію нашої країни.

 

 

Іванова, Людмила Георгіївна.    Гетьманщина у ХVІІІ ст.: Політичні процеси і постаті [Текст] : історичні нариси / Л. Г. Іванова. — Київ; Кам‘янець-Подільський : Історія в книзі, 2016. — 186 с.
ISBN 617-7381-06-7

 Анотація

У формі історичних нарисів у книзі розглядаються складні та важливі питання політичного життя Гетьманщини XVIII ст. Зокрема, розкривається сутність протекторно-васальних відносин між обома державами — Гетьманщиною і Московією в період гетьманування І. Мазепи й І. Скоропадського; головні принципи політичної культури та державотворчих ідей, концепцій в середовищі української козацько-старшинської еліти.

 

 

Кралюк, П. М.    Петро Конашевич-Сагайдачний – творець української нації? [Текст] / П. М. Кралюк. — Харків : Фоліо, 2019. — 170 с. — (Великий науковий проект).
ISBN 966-03-8667-9

 Анотація

Нова книга Петра Кралюка присвячена видатному полководцю, гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному. Автор приділяє увагу творенню образу цього персонажа як у історичній, так і художній літературі. Розглянуто його діяльність у контексті історичних подій на початку XVII ст. Провідною є думка, що Петро Конашевич-Сагайдачний часто опинявся в «точках біфуркації» і від його дій залежав подальший розвиток українських земель, зокрема це стосується чорноморських походів гетьмана, походу на Московію, а також участі в Хотинській битві. У цьому сенсі Петро Конашевич-Сагайдачний визначив низку векторів становлення новочасної української нації.

 

 

Кукушкін, Костянтин Миколайович.    Стан військово-патріотичного виховання старшокласників засобами бойового хортингу (апробація матеріалів дослідження) [Текст] / Кукушкін Костянтин Миколайович // Фізичне виховання в рідній школі. — 2021. — № 3. — С. 38-43. — Бібліогр. в кінці ст. (15 назв).

Анотація

бойовий хортинг, нормативно-правові акти, законодавчі документи, військово-патріотичне виховання старшокласників

 

 

Лазарович, М.    Російсько-українська війна (2014-2017 роки) [Текст] : короткий нарис / М. Лазарович. — Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2017. — 239 с.
ISBN 966-668-429-8

 Анотація

Особливістю сучасної гібридної війни є те, що весь масив інформації і повідомлень про хід бойових дій розсипається на безліч фраґментів, які не затримуються у довгій пам’яті. Не дивно, що навіть обізнаним важко тепер пригадати всю еволюцію війни. Тому книжка «Російсько українська війна (2014–2017 роки)» – спроба систематизації нашої недавної історії – є актом стратегічним.

 

 

Лісовський, П. М.    Національна безпека України [Текст] : навч. посіб. / П. М. Лісовський, Ю. П. Лісовська. — Київ : Університет “Україна”, 2020. — 292 с.
ISBN 966-388-596-4

 Анотація

У навчальному посібнику автори висвітлюють національну безпеку України як багатовимірну систему захисту особистісних, державних та суспільних інтересів. Акцентовано увагу на квантову безпеку як дифузійно якісно цифрову модель корпускулярно-хвильового рівня в системі національної безпеки України. Зазначено, що саме контррозвідка є прерогативою діяльності служб та Президента України у вирішенні правових інтересів держави.

Навчальний посібник розраховано на науковців, викладачів, студентів, курсантів, співробітників спецслужб.

 

 

Лось, Я. С.    Обличчя війни [Текст] : Спогади, нариси, факти, світлини / Я. С. Лось. — Тернопіль : Терно-граф, 2017. — 100 с.
ISBN 966-457-328-0

Анотація

Ця невелика збірка нарисів, спогадів та світлин – лише краплина пам’яті полеглих та безмежної вдячності живим воїнам АТО Бучацького краю, краплина данини нинішнім відважним бійцям за волю й незалежність України. Для нас – це оповіді і світлини, для них – хвилюючі, гіркі й незабутні спогади.

 

 

Михайлов, Сергій.    Національно-патріотичне виховання учнівської молоді [Текст] / Сергій Михайлов // Професійна освіта. — 2022. — № 1. — С. 19-21. — Бібліогр. в кінці ст. (4 назви).

 Анотація

основні напрями національно-патріотичного виховання у Вищому професійному училищі № 4 м. Хмельницького

 

 

Мицик, Юрій.    Чигирин – гетьманська столиця [Текст] / Юрій Мицик. — 2-е вид. — Київ : Кліо, 2021. — 392 с.
ISBN 617-7755-31-8

 Анотація

Це видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці – Чигирина, з яким пов’язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658 рр., часи Руїни і гайдамацького руху. У ньому висвітлюється також історія Чигиринського полку та низки населених пунктів на його території (Суботів, Медведівка та ін.). Книга, в якій охоплено події з давніх часів до ХІХ ст., ґрунтується як на опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби.

 

 

Міхельсон, Олександр.    Не вір. Не бійся. Захищай: Наша армія, підкріплена партнерською допомогою, міцна [Текст] / Олександр Міхельсон // Країна. — 2022. — № 8. — С. 16-7.

 Анотація

В усіх переможних боях із Збройними силами України воювали не “донецько-луганські ополченці”, а регулярні частини російської армії

 

 

Мудрий, М. М.    Історія: Україна і світ. 11 кл [Текст] : підручник : інтегрований курс, рівень стандарту / М. М. Мудрий, О. Г. Аркуша. — Київ : Генеза, 2019. — 304с. ISBN 966-11-1002-0

 Анотація

У підручнику висвітлено основні події, явища і процеси, які визначали історію України і світу від завершення Другої світової війни до сучасності. Відповідно до нової навчальної програми підручник акцентує увагу на взаємодії української та світової історії. Структурні компоненти підручника спрямовано на реалізацію засад компетентнісно орієнтованого навчання історії, зокрема розвиток критичного мислення і творчих здібностей. Систему завдань підпорядковано актуалізації змістових ліній, які формують ціннісні та світоглядні орієнтації учнівства.

 

 

Мундір, Оксана.    Разом до перемоги [Текст] / Оксана Мундір // Бібліотека у форматі Д. — 2022. — № 2. — С. 23-25.

Анотація

досвід роботи з дітьми-переселенцями Вінницької обласної бібліотеки для юнацтва

 

 

 

Павленко, Наталія.    “Ми ті, хто переможе в битві за справжню незалежність” [Текст] / Наталія Павленко // Країна. — 2022. — № 33. — С. 32-33.

 Анотація

Про Ольгу Омельянчук – волонтерку, медійницю, представницю покоління незалежних, журналістку, яка висвітлює російсько-українську війну з перших її днів

 

 

Павленко, Сергій.    Гетьман Іван Мазепа: перше п’ятиріччя правління [Текст] / Сергій Павленко. — Київ : Мистецтво, 2021. — 320 с. : іл.
ISBN 966-577-314-6

 Анотація

«Період перших років правління Мазепи практично ніхто не досліджував, — каже автор книжки. — Як зробив свого часу Микола Костомаров гетьману ведмежу послугу, написавши про братські обійми його з Петром I у 1689 році, так ніхто до того періоду і не повертався. Хоча були опубліковані документи ще Яворницьким та Оглоблиним, які спростовують цю «любов». А ще книжка буде цікава кримчанам, бо в ній уперше йдеться про голод у Криму в 1688 році, про стосунки гетьмана з кримськими ханами, з якими від хотів утворити незалежне Руське князівство».

Що не поділили у 1692-му куми В. Кочубей та І. Мазепа? Чому в 1688 році Київська митрополія розкололася на кілька автономій-ставропігій? Чим не догодили українські церковні ієрархи московському патріарху Іоакиму? З якої «Історії УРСР» 1950-х років доктор історичних наук Н. Яковенко запозичила «антигетьманські повстання(???) 1687—1691 рр.»? Чому фейк М. Костомарова, М. Устрялова про вирішальну участь Мазепи у скиненні В. Голіцина та участь у двірцевому перевороті у Москві у 1689 році «хапнули-проковтнули» сучасні українські історики? Чому полтавська опозиція, про яку свого часу писав О. Оглоблин, виявилася мильною бульбашкою? На ці та інші запитання відповідає нова книжка українського історика.

 

 

Панькова, Надія.    Батурин – гетьманська столиця [Текст] : Літературно-музична героїчна симфонія / Надія Панькова // Українська мова та література. — 2021. — № 9-10 (937-938). — С. 68-78. — Бібліогр. в кінці ст. (4 назви).

Анотація

Сценарій позакласного заходу, в основі якого драматична поема “Батурин” української письменниці Ольги Бабій

 

 

Паталах, О.    Від Січі до Чорноморії. Запорозьке та чорноморське козацтво в російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття [Текст] / О. Паталах ; худож. С. Шаменков. — Київ : Темпора, 2020. — 324 с. : іл.

Анотація

Непростий період життя запорозьких низових козаків, що охоплює 1734–1794 роки, наповнений низкою драматичних подій. Заснування Нової Січі, протидія територіальній експансії Російської імперії, гайдамацький рух, ліквідація Запорожжя й перетворення його на Новоросію, утворення із січовиків Чорноморського козацького війська й переселення його на Кубань становлять хронологічні рамки нової книжки Олексія Паталаха «Від Січі до Чорноморії». Основну увагу приділено участі запорожців, а згодом чорноморців, у російсько-турецьких війнах другої половини XVIII століття та їхній ролі у визволенні земель Північного Причорномор’я від османського панування. Книжка містить великий додаток, який становлять документи, що зберігаються в Державному архіві Херсонської області. Більшість із них досі не були опубліковані. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією наших героїчних предків.

 

 

Прокопенко, Ілля.    Війна не належить лише чоловікам [Текст] / Ілля Прокопенко // Країна. — 2022. — № 14. — С. 14-15.

Анотація

Про документальний фільм “Моя війна”, який розповідає про жінок, які брали участь у бойових діях на Донбасі, розповідає режисерка Маша Кондакова. Він був представлений на Фестивалі європейського кіно, що відбувся в румунському Бухаресті 5-11 травня і був присвячений українському кінематографу

 

 

Рева, І.    Місія третього покоління [Текст] / І. Рева. — Київ : Темпора, 2018. — 564 с.
ISBN 617-569-343-8

Анотація

Книга Ірини Реви присвячена трансформаційним змінам у свідомості українців періоду Євромайдану та сучасної війни з Росією. Автор відштовхується від тези про те, що більшовицькій окупаційній владі завдяки Голодомору та репресіям вдалося нав’язати частині українців свої цінності та моделі поведінки. Євромайдан та війну авторка розглядає як етапи усвідомлення та подолання наслідків історичної травми. На підставі великої кількості інтерв’ю з бійцями, волонтерами, учасниками Майдану дослідниця розмірковує над мотивацією українців, які ішли на фронт під час перших хвиль мобілізації, фіксуючи зростання української національної свідомості та значні зміни в системі цінностей, рефлектує над проблемою повернення суб’єктності та особливостями властивого для української ментальності ставлення до «Іншого», розумінням справедливості тощо. У надрах колективного несвідомого культуролог намагається відшукати матрицю «органічного українця» – українця, який би він був, не зазнавши терору голодом та інших історичних травм.

 

 

Романов, Євгеній.    Ровесник незалежності України захищає землю, на якій народився [Текст] / Євгеній Романов // Офіцер України. — 2021. — № 9-10. — С. 20-21.

Анотація

Про Павла Лук’янова, артилериста, військового у четвертому поколінні, нині майора, який командує артилерійським дивізіоном

 

 

Роуч, М.    Вояки. Цікава наука про людей на війні [Текст] / М. Роуч. — Харків : Ранок : Фабула, 2019. — 304 с.
ISBN 617-09-4209-8

Анотація

Авторка всесвітніх бестселерів ділиться зі своїм читачем неймовірними фактами про боротьбу солдат з дійсно найбільшими їхніми ворогами – панікою, виснаженням, спекою, шумом. Досліджує вплив найменших та, на перший погляд, незначних деталей на перебіг бойових дій. Для прикладу, дізнається чому звичайна застібка-блискавка може створити проблеми снайперу. Чи, що спільного є між весільною сукнею та захисним костюмом.

Роуч досліджує, як наука допомагає людині в екстремальних умовах.

 

 

Сорока, Валентина.    “Мужність – у тому, щоб перебороти свій страх” [Текст] / Валентина Сорока // Освіта України. — 2022. — № 20. — С. 10-12.

 Анотація

Герої новітньої доби: Ігор Білецький – учитель трудового навчання і “Захисту України” із Чернігова зараз в теробороні захищає своє місто

 

 

Столярчук, Ольга Святославівна.    Волонтерський рух як відповідь на виклик часу / Ольга Святославівна Столярчук // Соціально-гуманітарний вісник. — 2020. — Вип.32-33. — С. 97-98.

 

 

 

 

 

Сюндюков, І.    Козацька держава на зламі цивілізацій [Текст] / І. Сюндюков // День. — 2019. — № 77-78. — С. 21.

 Анотація

Гетьманат ранньомодернової доби

 

 

Трінчук, Ярослав.    Україна : війни, битви, персони [Текст] / Ярослав Трінчук. — 2-е вид. — Львів : Апріорі, 2020. — 288 с.
ISBN 617-629-408-5

Анотація

Описані в цій книжці історичні події та персони, які залишили свій слід в історії України, розглядаються з погляду сучасних соціологічних та історіософських доктрин. Автор відходить від застарілих та скомпрометованих історіографічних штампів і міфологем, які не одне століття нав’язувались нашій нації і душили розвиток української історичної науки. У тексті докладно описані мотиви дій визначних персон української історії, хід і мету війн та битв – як відомих і маловідомих, так і тих, про які російська та радянська історична наука старанно замовчувала. Автор майстерно втілює кредо: «Найбільше мистецтво (і щастя) історика – це вилікувати історію нації від усіх хвороб, якими її заразили вороги. І не заразитись самому».

 

 

Удовік, Сергій.    Україна. Історія великої держави [Текст] / Сергій Удовік. — Київ : ОСНОВА-ПРИНТ ПЛЮС, 2021. — 146 с. : іл.
ISBN 966-986-408-6

 Анотація

У книзі читачам вперше пропонується ілюстрована історія Русі-України з прадавніх часів і до наших днів в контексті геополітичних подій. Історія Русі-України розглядається з позиції становлення міського демократичного суспільства і боротьби міської християнської цивілізації з архаїчним сільським традиційним світом. Велика увага приділяється мультикультурним і мультиетнічним основам становлення Русі-України.

Книга проілюстрована 565 фотографіями і 8 картами.

 

 

Харченко, Г. О.    Щоденник артилериста [Текст] / Г. О. Харченко. — Харків : Фоліо, 2019. — 284 с. — (Воєнні щоденники).
ISBN 966-03-8567-2

Анотація

Геннадій Харченко — історик, перекладач і економіст за освітою, мешканець Запоріжжя. Навесні 2014 року Геннадій добро­вільно при­йшов до військкомату, а влітку став командиром гармати у тре­тій гаубичній батареї 55-ї окремої артилерійської бригади. Найважливіші події періоду активної участі артбригади в АТО відтворені в книзі. У створенні книги авторові допомогали бійці 55-ї окремої артилерійської бригади і волонтери фонду «Сестри Перемоги». Книга оповідає про людей, котрі вирішили взяти в руки зброю, щоб відстояти свою честь і своє право жити вільно на своїй землі. А також про тих, хто брав найактивнішу участь і надавав допомогу в становленні і розвитку підрозділів Запорізької бригади. «Щоденник артилериста» розповідає про війну без пафосу, надриву і високих нот. Автор майже не вживає слово «герой», не тому що таких поряд з ним не було. Просто війна — важка робота.

 

 

Шулікін, Дмитро.
Покоління патріотів – заслуга наших освітян [Текст] / Дмитро Шулікін // Освіта України. — 2022. — № 24. — с. 1, 6-7

 Анотація

круглий стіл, лейтмотивом якого було військово-патріотичне виховання учнівської та студентської молоді в умовах боротьби за Україну, особливості викладання предмета “Захист України”

 

 

Шумило, Катерина.    Армія мрії [Текст] / Катерина Шумило // Фокус. — 2022. — № 6. — С. 14-17

 Анотація

В. Зеленський підписав указ “Про підвищення обороноздатності та привабливості військової служби”, який дає старт переходу України на професійну армію

 

 

 

Яневський, Данило Борисович.    Бандера. Шухевич. Мельник. Коновалець. Стецько. Сташинський. Судоплатов. Портрет на тлі епохи [Текст] / Данило Борисович Яневський ; [худ. М. Мендор]. — Харків : Фоліо, 2021. — 506 с. — (Великий науковий проект).
ISBN 966-03-9855-9

Анотація

Яку Українську Самостійну Соборну Державу хотіли бачити, про яку мріяли і за яку гинули в незліченній до сьогодні кіль­кості ті, хто називали себе «українськими націоналістами»? Якою бачили її Провід ОУН і прихильники Степана Бандери? Чи можна було створити її в умовах нацистської та радянської окупацій?

Конфлікт навколо персони Степана Бандери роздмухується зацікавленими політичними та окремими представниками псев­до­наукових кіл у сучасних Украі?ні, Росії та Польщі, зводиться до примітивного: «за» чи «проти»? І за будь-якого з двох варіантів людина, яка відповідає, автоматично потрапляє в табір навіть не опонентів — кровних ворогів.

Ця книга про людей, які загинули. Написати і зрозуміти їхню історію — означає написати та зрозуміти історію і нашої країни, і її народу, зрозуміти історію тисяч українських родин, історію землі, просоченої людською кров’ю.