Микола Михайлович Амосов (6.12.1913-12.12.2002)

Микола Михайлович Амосов – талановитий вчений, видатний хірург, основоположник біокібернетики в Україні, письменник, громадський діяч, академік Національної академії наук України та Академії медичних наук України. Він створив інститут серцево-судинної хірургії та першим здійснив протезування мітрального клапана серця, а на міжнародному рівні він вперше здійснив протезування клапанів серця, що мають антитромботичні властивості.

З відзнакою закінчив медінститут. У Другій світовій війні був військовим хірургом, тільки за роки війни прооперував більше чотирьох тисяч поранених… Довгий час спеціалізувався на легеневій хірургії. Одним з перших в історії медицини почав лікувати вади серця, створив апарат штучного кровообігу «серце-легені». Спочатку вчений проводив операції на собаках, коли його досвід увінчався успіхом, були проведені операції на людському організмі. Вперше ушив пацієнтові штучний клапан у серці. За своє життя прооперував більше десяти тисяч людей і практично всіх їх врятував від смерті. Ним винайдено велику кількість унікальних технологій, які раніше не були відомі світу.

Крім хірургічної практики, геній медицини писав книги. Талант письменника приніс Амосову визнання і славу. Його книга «Роздуми про здоров’я» була видана гігантським тиражем – 7 мільйонів екземплярів.

Після того як у самого Миколи Михайловича почалися проблеми зі здоров’ям, розробив унікальну методику боротьби зі старістю, яка включала в себе щоденні помірні навантаження і правильне харчування. Ця методика дозволила вченому не тільки прожити 89 років, але і до 85 років не страждати від задишки і стенокардії. В кінці свого життя хірург вирішив провести експеримент по омолодженню зі своїм організмом. Щоранку він пробігав по п’ять кілометрів підтюпцем, після чого проводив два сеанси гімнастики, кожен з яких тривав близько години. Дві тисячі п’ятсот рухів з гантелями щодня – запорука міцного хребта і всіх суглобів – вважав Микола Амосов.

Микола Амосов – геній української і світової медицини, письменник, новатор, винахідник і талановитий вчений, що випередив час. Це людина-епоха, видатний хірург, завдяки якому було врятовано тисячі людських життів. Його вклад в науку важко переоцінити. У 2008 році за результатами опитування громадської думки Микола Амосов був визнаний другою людиною, після Ярослава Мудрого, удостоєний звання «великого українця всіх часів».

 

 

Лящук, Петро.    І скальпелем, і словом / Петро Лящук, Руслана Лящук // Буковинський журнал. — 2018. — № 2 (108). — С. 303-306. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 Анотація

Булгаков М.О. (1891-1940) – письменник, лікар-хірург, Амосов М.М. (1913-2002) – лікар-хірург, академік УНАН, Бейлін П.Ю. (1910-1988) – лікар-хірург, письменник, журналіст

 

 

Книшов, Г. В.    Микола Михайлович Амосов –  громадянин України. Розвиток його ідей [Текст] / Г. В. Книшов // Трибуна. — 2013. — № 9-12. — С. 5-7.

Анотація

Доповідь Г. В. Книшова, академіка НАНУ, Героя України, директора Інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова на сесії НАН і НАМН України, присвяченій сторіччю М. М. Амосова.

 

 

 Микола Михайлович Амосов: добірка статей // Світогляд. — 2020. — № 4. — С. 17-24.

 

 

 

 

 

 

Згурська, М.    Микола Амосов [Текст] / М. Згурська ; пер. з рос. Л. Кіцила. — Харків : ПЕТ, 2015. — 128 с.
ISBN 617-7155-67-5

 

 

 

 

 

Анисимова, Ольга.    Резервы здоровья и пути их сохранения в трудах академика Н.М.Амосова [Текст] / О. Анисимова, Л. Ковалева // Спортивний вісник Придніпров’я. — 2014. — № 1. — С.199-203.

 

 

 

 

 

Шишкалова, Н. Г.    Микола Михайлович Амосов (1913-2002) [Текст] / Н. Г. Шишкалова // Країна знань. — 2013. — № 9-10. — С. 60-61.

 

 

 

 

 

Трахтенберг, І. М.    Мудрий Амосов поруч з Ярославом Мудрим: слово про незабутню людину : До 100-річчя з дня народження академіка М.М. Амосова [Текст] / І. М. Трахтенберг // Вісник Національної академії наук України. — 2013. — № 12. — С. 14-25.

 

 

 

 

Трахтенберг, Ісак.    Мудрий Амосов – у ряду з Ярославом Мудрим: (слово про незабутню людину в рік її століття) [Текст] / І. Трахтенберг // Світогляд. — 2013. — № 5. — С. 46-49.

 

 

 

 

 

Околітенко, Наталя.    Хірургія – його страждання і щастя: Академік Микола Амосов [Текст] / Н. Околітенко // Жінка. — 2013. — № 12. — С.14-15.

 

 

 

 

 

Абліцов, В. Г.    Вчені України – лауреати міжнародних премій і нагород [Текст]. Вип. 4 / В. Г. Абліцов ; [редкол.: Я.С. Яцків (голов. ред.) та ін.]. — Київ : Академперіодика, 2011. — 192с. — (Наука України у світовому інформаційному просторі). — Загол. обкл.: Наука України у світовому інформаційному просторі.
ISBN 966-360-180-9

 Анотація

У четвертому випуску серії “Наука України у світовому інформаційному просторі” представлено авторську розвідку відомого популяризатора науки Віталія Абліцова, присвячену видатним українцям – лауреатам престижних міжнародних премій і нагород, які зробили значний внесок у розвиток світової науки і техніки.

Для широкого кола читачів.