«Мова на часі: говори українською!» /до Міжнародного дня рідної мови/

 

«Мови – це важливо!» – гасло Міжнародного дня рідної мови.

 

 

Як і у всьому світі в Україні Міжнародний день рідної мови відзначається 21 лютого. Це свято для представників 130 національностей, носіїв рідних мов, які проживають на теренах нашої держави.

Мова – духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку, виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен в першу чергу створити в своїй душі світлицю, у якій зберігається найцінніший скарб – мова.

У мові нація кодує всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність. Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди.

Українська мова – одна з найкрасивіших мов у світі. Так вважаємо не лише ми, українці, а й інші жителі світу. Українська мова ввійшла до трійки найкрасивіших мов світу. Також вона є однією з найбільш вокальних та милозвучних мов світу, є однією із найдавніших на нашому континенті.

Знати і берегти рідну мову – це обов’язок кожної людини.

Розмовляймо українською! Слава нації!

 

Відділ читальних залів пропонує:

Балмасова, Ірина.    Едьютейнмент: навчання чи розвага (нові форми роботи на уроках української мови та літератури) [Текст] / Ірина Балмасова // Українська мова і література в школах України. — 2022. — № 1. — С. 21-26. — Бібліогр. в кінці ст. (9 назв).

 Анотація

едьютейнмент, навчання через гру, навчання розвагою, розважальна освіта

 

 

Селігей, П. О.    Міжнародні та світові мови: критерії, рейтинги, прогнози [Текст] / П. О. Селігей // Мовознавство. — 2021. — № 5. — С. 17-33. — Бібліогр. в кінці ст.

 Анотація

міжнародна мова, світова мова, демографічна потужність мови, потужність мови, впливовість мови, мовні рейтинги, англійська мова, українська мова

 

 

Мова єднає! [Текст] // Однокласник. — 2022. — № 8-9. — С. 9-10

 Анотація

Спілка освітян української діаспори проводить Міжнародний конкурс юних перекладачів “Мовограй” на найкращий переклад художніх творів для учнів українських шкіл за кордоном. Знайомство з учасниками конкурсу, які отримали спеціальні відзнака від журналу

 

 

Мова єднає українців і робить нас сильною європейською нацією [Текст] : Переконаний Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь // Голос України. — 2022. — № 228. — С. 1, 3.

 Анотація

Розмову з українським політиком, науковцем, громадським діячем Т. Кременем про державну мову вів Василь Нитка. До Дня української писемності та мови

 

 

Тараненко, О. О.    Мова як дзеркало етнічної ментальності: так і ні (кілька мовних явищ) [Текст] / О. О. Тараненко // Мовознавство. — 2021. — № 6. — С. 3-24. — Бібліогр. в кінці ст.

 Анотація

мова і ментальність, “жіночність” / “чоловічність” у ментальності, етнолінгвістика, українські демінутиви (зменшувальні форми слів ), категорія пасиву в українській мові

 

 

Руда, О. Г.    Мовна політика України у сфері торгівлі й послуг [Текст] / О. Г. Руда // Українська мова. — 2021. — № 1 (77). — С. 20-35. — Бібліогр. в кінці ст. (30 назв)

 Анотація

соціолінгвістика, мовна політика, сфера торгівлі й послуг, українська мова

 

 

 

Шпетна, Світлана.    Проблеми формування мовної особистості здобувачів вищої освіти в процесі навчання [Текст] / Світлана Шпетна, Ольга Кіріченко // Лінгвістика. — 2022. — № 2 (46). — С. 93-103. — Бібліогр. в кінці ст.

 Анотація

багаторівнева модель мовної особи, культура мовлення, мовна особистість, освітнє середовище, формування мовної особистості

 

 

Білоус, Оксана Михайлівна.    Українська мова в інформаційно-гуманітарному просторі України / Оксана Михайлівна Білоус, Василь Васильович Лизанчук // Соціально-гуманітарний вісник. — 2021. — Вип. 38. — С. 87-91. — Бібліогр. в кінці ст. (13 назв).

Анотація

українська мова, вживання мови, інформаційний простір

 

 

 Українська мова в осяжності тисячоліть : Тема номера // Бібліотечка “Дивослова”. — 2021. — № 1. — 56 с.

Анотація

Праукраїнські праслова. Укр. мова і латинь та сербська мова. Праукр. народна поезія.Укр. словник VI ст. Панування старослов’янської мови. Укр. мова в Литовсько-Руському князівстві. Передумови формування нац. укр. мови. Зародження та утвердження сучасної укр. літ. мови (Котляревський, поетична мова Шевченка)

 

 

Шумицька, Г. В.    Українська мова в полілінгвальному просторі Закарпаття [Текст] / Г. В. Шумицька // Українська мова. — 2021. — № 1 (77). — 3-19. — Бібліогр. в кінці ст. (16 назв).

 Анотація

мовна політика, мовна ситуація, мовне законодавство, державна мова, рідна мова, мовнополітичний дискурс, мова національних меншин, мовна освіта, багатомовна освіта

 

 

Ющук, Іван.    Українська мова – державна / Іван Ющук // Дивослово. — 2021. — № 3. — С. 49-57. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 Анотація

Роль мови в суспільстві, у його політичному, культурному й економічному розвиткові. Особлива увага державній мові як націєтворному чиннику, одному з основних атрибутів держави.

 

 

Кривенко, Алла.    Українська мова – серця мого подих  : (Сценарій виховної години для учнів середнього шкільного віку) / Алла Кривенко // Безпека життєдіяльності. — 2022. — № 5. — С. 9-13.

 Анотація

свято рідної мови, українська мова, рідна мова

 

 

 

Кравченко, Людмила.    Українська мова як засіб об’єднання суспільства та чинник національної безпеки України [Текст] / Людмила Кравченко // Українське мовознавство. — 2021. — Вип. 1(51). — С. 5-27. — Бібліогр. в кінці ст. (15 назв).

 Анотація

роль української мови у формуванні громадянського суспільства через аналіз її основних функцій, а саме спілкування, впливу на людину, консолідації громадян, формування національної ідентичності

 

 

Глуховцева, Катерина.    Українська мова як лінгвістичний інтегратор (Павло Гриценко про українську мову) [Текст] / Катерина Глуховцева, Ірина Глуховцева // Лінгвістика. — 2022. — № 1 (45). — С. 63-79. — Бібліогр. в кінці ст.

 

 

 

 

Українська мова. Click-навчання. 7 клас [Текст] : Посібник // Українська мова та література. Бібліотека. — 2021. — № 1 (169). — 170 с. — Бібліогр.: с. 142-143 (24 назви).

 Анотація

граматика, вигук, частини мови, фемінітиви, двоїна, іменник, плеоназм, дієслово, пароніми, службові частини мови

 

 

Ємець, Олена Миколаївна.    Формування національно-етнічної культури учнів на заняттях української мови та літератури тв позакласній і позашкільній діяльності [Текст] / Олена Миколаївна Ємець // Освіта та розвиток обдарованої особистості [Текст]. — 2020. — № 3 (78). — С. 34-37. — Бібліогр. в кінці ст. (6 назв).

 

 

 

 

Швець, Петро.    Як мову українську упокорювали [Текст] : До Міжнародного дня рідної мови / Петро Швець // Голос України. — 2022. — № 34. — С.8.

 

 

 

Білецька, Олена Іванівна.    Українська мова [Текст] : Комплексна підготовка до ЗНО та ДПА : За чинною програмою ЗНО : За новою редакцією Правопису / Олена Іванівна Білецька. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2022. — 624 с. — (Зовнішнє незалежне оцінювання 2023).
ISBN 966-07-3769-3

 Анотація

Посібник призначений для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання та ДПА з української мови. Він укладений відповідно до чинних програми з української мови для середньої загальноосвітньої школи та програми ЗНО. Для старшокласників, вступників до вищих навчальних закладів, учителів та всіх, хто цікавиться українською мовою.

 

 

Бурак, Мар’яна.    Яблуко [Текст] : підручник з української мови як іноземної (базовий рівень) / Мар’яна Бурак. — Вид. 3-є, випр. — Львів : УКУ, 2022. — 268 с.
ISBN 617-7608-42-3

 Анотація

Підручник є другою частиною серії сучасних підручників для поглибленого вивчення української мови в чужомовній аудиторії. Розрахований на студентів, які опанували рівень А1.

 

 

Рева-Лєвшакова, Людмила Володимирівна.    Розмовляємо українською (стартовий курс А1, А2) [Текст] : навч. посіб. / Людмила Володимирівна Рева-Лєвшакова, Яна Станіславівна Гладир. — Одеса : ОНУ ім. І. Мечнікова, 2021. — 384c.
ISBN 617-689-433-9

 Анотація

Навчальний посібник адресовано фахівцям-викладачам для роботи з іноземними студентами та слухачами ЗВО України. Навчальний матеріал відповідає Державному стандарту МОН України з вивчення української мови як іноземної від елементарного (А1) до базового (А2) рівнів та

співвідноситься з програмами навчання студентів-іноземців та слухачів підготовчого відділення для іноземних громадян ОНУ, котрі вперше починають знайомитися з граматикою й лексичним розмаїттям української мови.

Видання розраховане на широке коло слухачів та студентів іноземного походження.

 

 

Бардакова, Юлія Євгенівна.    Уживаймо влучно, або як уникнути найпоширеніших помилок [Текст] / Юлія Євгенівна Бардакова ; іл. А. Банкулова. — Харків : Основа, 2021. — 144 с. — (Візуалізований довідник).
ISBN 617-00-3992-7

 Анотація

Квиток чи білет? Настоювати чи наполягати? Мішати чи заважати? Не поспішайте обирати з-поміж двох варіантів правильний, адже всі ці слова є в українській мові. Питання лише в тому, у яких випадках використовувати кожне з них? Перед вами — візуалізований довідник, присвячений особливостям уживання деяких українських іменників, прикметників, дієслівних форм та сталих виразів з метою їх влучного використання та запобігання найпоширеніших помилок (калькування з російської, уживання паронімів, суржику та ін.) у ситуаціях спілкування. А ще до кожного прикладу запропоновано малюнки-асоціації, що полегшать розуміння та запам’ятовування пропонованих слів та виразів. Адже 80 % інформації людина запам’ятовує саме завдяки зору. Цей візуалізований довідник створений для всіх прихильників правильної української, яким подобається навчати або навчатися мови у цікавій формі. Розгортайте довідник, розглядайте малюнки, усміхайтеся та навчайтеся!

 

 

Дубчак, Ольга.    Чути українською. У світі звукі[у] і букв [Текст] / Ольга Дубчак. — Київ : Віхола, 2021. — 192 с. — (Наукпоп).
ISBN 617-7960-07-1

Анотація

Чи знаєте ви, що голосних в українській мові приблизно в п’ять разів менше, ніж приголосних? Чи чули ви про нескладотворчі звуки? А про літеру Шредінгера? Чи відомо вам, що шиплячі постійно мімікрують під інші приголосні української мови? Якщо чесно: ви все це знаєте. І навіть якщо вам здається, що ви гадки не маєте, за яким принципом слід вимовляти ті чи інші звуки, ваші мовна свідомість і мовленнєвий апарат роблять це бездоганно.

Книжка «Чути українською» не змушуватиме вас учити правила чи зубрити мовні закони. Це вже робила колись ваша вчителька української мови та літератури. Завдання книжки — пояснити, за якими правилами й закономірностями працює звукова система, а ще — чому наша абетка майже досконала. І, звісно, переконати вас, що українська мова — це надзвичайно цікаво, легко і місцями навіть корисно.

 

 

Радевич-Винницький, Ярослав.    Історія української мови: іноетнічні персоналії [Текст] / Я. Радевич-Винницький. — Львів : Апріорі, 2020. — 260 с. — (Історія мови – наша історія).
ISBN 617-629-513-6

 Анотація

Книга містить нариси життя і діяльності видатних особистостей неукраїнського походження, які позитивно вплинули на визнання, утвердження і розвиток української мови та її літературної форми. Видання адресоване широкому колу читачів, які цікавляться історичним шляхом української мови.

 

 

Ющук, І.    Оновлений правопис [Текст] / І. Ющук // Дивослово. — 2020. — № 1. — С. 27-30.

Анотація

Зміни, що запропоновані в правописі 2019 р.

 

 

 

 

Ющук, І. П.    Практичний довідник з українського правопису [Текст] / І. П. Ющук. — 2-е вид., доопрац. — Київ : Освіта, 2020. — 128 с.
ISBN 966-983-115-6

 Анотація

У довіднику враховано всі зміни й доповнення, передбачені Українським правописом 2019 року. Правила викладено лаконічно й дохідливо, проілюстровано прикладами. Систематизація матеріалу забезпечує зручність у користуванні. Довідник стане в пригоді вчителям, викладачам, учням, абітурієнтам, студентам, авторам, працівникам редакцій, усім, хто дбає про свою грамотність.

 

 

Гребницька, О.    Рідна мова – національний скарб [Текст] / О. Гребницька // Дивослово. — 2020. — № 2. — С. 27-29. — Бібліогр. у кінці ст. (13 назв).

 

 

 

 

 

Затворницька, А.    Сленг: як зрозуміти сучасних підлітків [Текст] : Матеріали для батьківських зборів / А. Затворницька // Шкільний світ. — 2020. — № 4 (828). — С. 22-23. — Бібліогр. в кінці ст. (2 назви).

 Анотація

Короткий словник найпоширеніших сленгових слів, які часто вживають підлітки

 

 

Левкова, Анастасія.    Спільна мова [Текст] : Як народжуються і живуть слова / Анастасія Левкова; [іл. О. Старанчук]. — Київ : Портал, 2020. — 200 с.
ISBN 617-7925-35-3

 Анотація

Ця книжка — весела й невимушена розмова про інструменти, якими послуговуємося щодня — про слова. Знаєте, що таке парадичка, бергонья чи оздобня? Якими словами найкраще показати свою приязнь, а якими можна ранити; що недоречно вживати в офіційній розмові та чим різниться мова різних регіонів, — у книжці зібрані чимало мовних відкриттів та порад. Курйози, каламбури, кумедні ситуації, пов’язані з недоречним використанням слів — тут описані не нудні правила, а живий мінливий процес. Авторка розповідає про мовне розмаїття так цікаво і з такою любов’ю, аж починаєш відчувати, як мова витанцьовує на твоєму язику.

 

 

 Українська мова [Текст] : інтегрований словник-довідник: початкова школа / [уклад. Т.К. Співак та ін.]. — Харків : Весна, 2020. — 464 с. — (Ілюстрований словник молодшого школяра)
ISBN 617-686-638-1

 Анотація

Пропонований посібник складається з тлумачного, орфографічного, орфоепічного, етимологічного словників, а також словників синонімів, антонімів,омонімів, фразеологічного, застарілих слів, новітніх запозичень, новітніх професій, імен, труднощів української мови та словника «Велика і мала буква». Окрім цього, словник містить ще й довідникову частину, у якій зібрано увесь

теоретичний матеріал у схемах і таблицях, який вивчається учнями в початковій школі. Також посібник має інтегрований зв’язок з навчальними предметами народознавчого та мистецького циклів.

За допомогою словника дитина зможе навчитися не тільки доречно використовувати слова у мовленні та під час виконання творчих робіт, але й правильно їх писати, вимовляти, ознайомиться із походженням слів, зробить свою мову яскравою та дотепною.

Посібник розрахований на учнів, їхніх батьків та вчителів початкової школи. Може бути корисним під час підготовки дитини до школи.

 

 

Вершняк, О. П.    Як говорити, аби курей не смішити [Текст] : [посібник : словник наголосів, правопис, слововживання] / О. П. Вершняк. — Київ : АВДІ, 2020. — 108 с.
ISBN 966-7785-54-3

Анотація

Цей посібник допоможе в легкій і цікавій формі запам’ятати близько 580 слів з проблемним наголосом, а також найуживаніші вирази та деякі правила. Ви будете вчити мову й відшліфовувати вимову із великим задоволенням. Для кола читачів, що не обмежується ні віком, ні посадою, ні рівнем знань, ні владою, але яких об’єднує бажання вдосконалити свою українську.

 

 

Державна бібліотека України для юнацтва
Без мови немає нації [Текст] : бібліогр. покажч. / Державна бібліотека України для юнацтва ; [уклад. В. Вовк ; відп. за вип. Г. Саприкін]. — Київ : ДБУ для юнацтва, 2019. — 83 с.

 Анотація

Мова – це голос народу, і доки цей голос звучатиме, доти житиме

народ. Мабуть, у світі немає мови з такою ж долею, як у нашої: протягом століть вона піддавалася тиску й знищенню, та, незважаючи на всі баталії, вижила

і стала державною у незалежній Україні.

Бібліографічний покажчик «Без мови немає нації» створений для того, щоб допомогти бажаючим підвищити рівень володіння українською мовою, набути навичок компетентного мовця й сформувати духовно багату мовну особистість. Мета видання – показати багатство української мови й сформувати почуття гордості за цей скарб, надбаний нашими предками.

Бібліографічний матеріал стане у пригоді передусім учням старших класів, студентам, аспірантам та викладачам української мови, бібліотечним працівникам та всім небайдужим до мовної теми.

Переважна більшість указаних джерел знаходиться у фондах Державної бібліотеки України для юнацтва.

 

 

Бондаренко, Н.
Виховання громадянськості старшокласників на уроках української мови [Текст] / Н. Бондаренко // Дивослово. — 2019. — № 3. — С. 2-6. — Бібліогр.: с.6 (11 назв).

 

 

 

 

 

Скрипник, Н.
Застосування проєктної технології у процесі вивчення сучасної української мови у ЗВО [Текст] / Н. Скрипник // Педагогічний часопис Волині. — 2019. — № 4 (15). — С. 72-77. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

Анотація

– метод проєктів, навчальний проєкт, проєктна діяльність студентів-філологів

 

 

Коваль, Н.    Міжнародний день рідної мови [Текст] / Н. Коваль // Українська мова та література. — 2019. — № 1 (905). — С. 21-27. — Бібліогр. в кінці ст. (11 назв

 

 

 

 

 

Клименко, Н.    Українська легко! [Текст] / Н. Клименко ; дизайн обкл. й іл. П. Мельника-Крисаченка. — 2-е вид. — Харків : Кн. клуб “Клуб сімейн. дозвілля”, 2019. — 283 с.
ISBN 617-12-1478-1

Анотація

Українська без суржику, русизмів і кальок за допомогою інфографіки! Видання з наочними ілюстраціями та стислими правилами, прикладами вживання і корисними статтями.

 

 

Голуб, Н. Б.    Українська мова. 11 кл [Текст] : підручник : рівень стандарту / Н. Б. Голуб, О. М. Горошкіна, В. І. Новосьолова. — Київ : Конві Прінт, 2019. —232 с.
ISBN 617-7724-51-2

– Анотація

Підручник відповідає чинній навчальній програмі з української мови для 11 класу, побудований на засадах компетентнісного, особистісно орієнтованого й діяльнісного підходів, що роблять його актуальним, запитаним у сучасному суспільстві.

 

 

Білецька, О. І.    Українська мова [Текст] : Міні-довідник для підготовки до ЗНО і ДПА : за чинною програмою ЗНО / О. І. Білецька. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2019. — 192 с.
ISBN 966-07-2589-8

 Анотація

Посібник призначений для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Він складений відповідно до чинної програми з української мови для середньої загальноосвітньої школи та програми ЗНО.

Для старшокласників, вступників до вищих навчальних закладів, учителів та всіх, хто цікавиться українською мовою.

 

 

 Диктанти і творчі завдання. Українська мова. 5-9 кл [Текст] / [авт.-упоряд. О.С. Омелянчук]. — Харків : Торсінг ; Навчальна література, 2018. — 224 с. — (Майстерня вчителя).
ISBN 966-939-358-6

Анотація

Пропонований збірник диктантів укладений відповідно до чинної програми з української мови для учнів 5-9 класів. Диктанти можна використовувати як для самостійної роботи, так і для роботи на уроках. Видання стане у пригоді учителям, учням та їх дбайливим батькам.

 

 

 Паралель. Українська мова для початківців. Базовий курс [Текст] : навч. посіб. / [Н. І. Ушакова, Т. М. Алексєєнко, І. М. Кушнір та ін.]. — Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2018. — 112 с.
ISBN 966-285-562-3

Анотація

Посібник призначено для іноземних студентів англомовної форми навчання, які не мають мовної підготовки. Мета посібника – формування фонетичних, інтонаційних, лексичних, граматичних навичок та мовленнєвих умінь, що відповідають рівню А2. Посібник містить тексти, діалоги, вправи, завдання для самостійної роботи, граматичні таблиці.

 

 

Авраменко, О.  Сто експрес-уроків української [Текст] : [посібник]. Ч. 2 / О. Авраменко. — Київ : Книголав, 2018. — 192 с.
ISBN 966-7563-03-6

 Анотація

Ця книжка є продовженням уже відомого посібника «100 експрес-уроків української». Вона містить ще одну сотню мовних історій, які в доступній формі навчають норм сучасної української мови.

Електричка, літак, пляж чи нудна нарада — це саме ті місця, у яких, розгорнувши цю книжечку, ви зможете провести час з приємністю й користю. Цей кишеньковий посібник допоможе вам більш упевнено й грамотно говорити українською. Працюючи над книжкою, пан Олександр мав задум у легкій та цікавій формі розповісти про поширені помилки як у приватному спілкуванні, так і в офіційному.

«Успіх першої частини зробив появу другої неминучою, — каже співзасновниця #книголав, Світлана Павелецька. – І ми щасливі, що ще більше людей говоритимуть українською мовою». Щоб удосконалювати мовлення й мову було комфортно, у посібнику подано короткі уроки з дотепними ілюстраціями, які сприятимуть якнайкращому запам’ятовуванню норм сучасної української мови.

 

 

Авраменко, О.    Сто експрес-уроків української [Текст] : [посібник] / О. Авраменко. — Київ : Книголав, 2018. —192 с.
ISBN 966-97610-0-2

Анотація

Автор посібника — відомий філолог-україніст, доцент Київського університету імені Бориса Грінченка. Серед його учнів — політики і представники шоу-бізнесу. Своєю метою вчений вважає популяризацію рідної мови, але без академічності та наукового пафосу.

У виданні у простій формі розповідається про неточності, які зустрічаються у побутовому та офіційному спілкуванні українською. Кожна помилка коротко пояснюється та ілюструється кумедними зображеннями, які знімають офіціоз і полегшують засвоєння матеріалу. Ціна на книгу «100 експрес-уроків української» коливається у середньому діапазоні й доступна більшості споживачів. Оскільки матеріал подається у ігровій формі, посібник підійде як дорослим, так і дітям.

Самовчитель з’явився у продажу нещодавно, але вже встиг стати бестселером. У відгуках про книгу «100 експрес-уроків української мови» користувачі відзначають простоту і доступність викладу, високу якість зображень і задоволення від нестандартного підходу до навчання.

 

 

Микитюк, О. Р.    Сучасна українська мова: самобутність, система, норма [Текст] : навч. посіб. / О. Р. Микитюк. — 5-е вид., зі змінами. — Львів : Львівська політехніка, 2018. —440 с.
ISBN 966-941-147-1

Анотація

У посібнику сучасну українську мову розглянуто в трьох площинах: самобутність, система, норма. Самобутність засвідчена давніми писемними пам’ятками, що виразно ілюструють українські мовні риси. Система – це навзаєм зумовлена та пов’язана в одне ціле вертикаль мовних розділів: фонетики, дериватології, лексикології, морфології, синтаксису та стилістики. Мовна норма – це шлях до впровадження мовленнєвої культури.

Посібник містить низку рубрик («Звернімо увагу»), цікавинок, таблиць та мовних плакатів, що допомагають опанувати матеріял та увиразнюють науковий текст.

Для студентів, учителів, учнів та всіх охочих вивчати українську мову, позаяк «спасіння нашого краю в нашому слові» (П. Куліш).

 

 

Авраменко, О. М.    Українська мова. 10 кл [Текст] : підручник : рівень стандарту / О. М. Авраменко. — Київ : Грамота, 2018. — 208 с.
ISBN 966-349-676-4

Анотація

У виданні подано теоретичний матеріал що стосується норм сучасної української літературної мови, вивчення якого спрямоване на уникнення учнями лексичних, орфоепічних, орфографічних і морфологічних помилок. Велику увагу приділено практичній риториці, опанування основ якої спрямоване на вироблення в учнів навичок виступати публічно.

Підручник містить додатковий цікавий та важливий матеріал із мовних тонкощів, подолання суржикових елементів, збагачення словника тощо.

Підручник сприяє формуванню в учнів ключових і предметних компетентностей. Зокрема, у виданні інтегровано матеріали мережі Інтернет з експрес-уроками, які сприятимуть розвитку мовної компетентності учнів.

 

 

Гриджук, О. Є.    Українська мова за професійним спрямуванням у таблицях і схемах [Текст] : навч. посіб. / О. Є. Гриджук. — 2-е вид., випр. і допов. —  Львів : Магнолія 2006, 2018. — 238 с. — (Вища освіта в Україні).
ISBN 966-1518-45-1

Анотація

У навчальному посібнику у формі схем і таблиць розкрито зміст основних понять української мови, зокрема подано відомості про мову та мовлення, функції мови, правопис, лексичний склад української мови, стильову диференціацію української мови, особливу увагу зосереджено на науковому та офіційно-діловому стилях. Докладно описано різні види наукового тексту та правила опису бібліографічних джерел. Розглянуто питання, що стосуються усного та писемного ділового мовлення, культури ділового спілкування. Подано завдання для самостійної роботи.

Для студентів, аспірантів, викладачів вищих технічних навчальних за кладів, працівників лісогосподарського та лісопромислового комплексу, усіх, хто прагне підвищити рівень професійного мовлення.

 

Микитюк, О. Р.    Культура мовлення: особливості, завдання, цікавинки [Текст] : навч. посіб. / О. Р. Микитюк. — 2-е вид., зі змін. та допов. — Львів : Львівська політехніка, 2017. —  236 с.
ISBN 966-941-004-7

Анотація

У посібнику подано основи культури мовлення крізь призму особливостей, завдань, цікавинок. Дібраний матеріал утверджує державотворчу роль української мови, показує самобутність мовної системи, сприяє розвиткові творчої особистості, пропагує народну мудрість і найкращі зразки українського письменства. Рубрики «Звернімо увагу», таблиці та плакати увиразнюють текст

Для викладачів, учителів, студентів, учнів та всіх охочих пізнавати Мову – «найдосконаліший винахід розуму і найбільшу людську цінність» (Юрій Шевельов).

 

 

Мазурик, Д.   Українська мова для іноземців. Крок за кроком [Текст] : [підручник / Д. Мазурик ; Д. Мазурик]. — Харків : Фоліо, 2017. — 288 с. — Авт. вказаний над вих. дан.
ISBN 966-03-7909-1

 Анотація

Пропонований підручник призначений для навчання іноземців української мови від початкового («нульового») рівня до рівня В1 (Рубіжного). Опанування матеріалу підручника дасть змогу іноземцеві навчитися говорити, читати, писати українською мовою та розуміти її на слух у межах комунікативних тем «Знайомство», «Зовнішність», «Характер», «Сім’я», «Уподобання», «Навчання», «Відпочинок» тощо. Матеріал викладено за комунікативно-когнітивним принципом і поділено на 37 уроків.

 

 

Пономарів, О. Д.    Українське слово для всіх і для кожного [Текст] / О. Д. Пономарів. — Вид. 2-е. — Київ : Либідь, 2017. — 360 с.
ISBN 966-06-0635-7

Анотація

У виданні містяться спостереження над традиційними й новими явищами в українській літературній мові, даються поради щодо вибору найкращих варіантів висловлення думки в галузі лексики, вимови, наголосу, морфології, синтаксису, стилістики, фразеології. Наводяться способи відтворення українських та іншомовних топонімів, антропонімів, етнонімів як окремих лексичних одиниць та як складників фразеологізмів. Розділ «Роздуми й коментарі» відбиває різні етапи становлення української мови як державної та функціонування її в незалежній Україні. Для науковців, редакторів, лекторів, журналістів, викладачів, студентів, широкого загалу читачів.

 

 

Мовчун, Л.    Цікава розмова про мову. Чого тобі не розповіли на уроці [Текст] : [посібник] / Л. Мовчун. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2017. — 312 с.
ISBN 966-10-0183-0

 Анотація

Даний посібник – цікаве доповнення до шкільного підручника, створене на матеріалі авторської радіопередачі «Цікаве мовознавство», яка звучала в ефірі майже чотири роки. Книжка може бути використана на уроках української мови, на факультативах і заняттях мовного гуртка, а також для самостійного опрацювання школярами. Автор зосереджує увагу на темах, які розглядаються в школі побіжно або й зовсім не розглядаються: міфи та наукові гіпотези про походження мови, штучні мови, невербальні засоби спілкування, етнолінгвістичний аспект вивчення мов, письмо як результат і чинник цивілізаційного процесу, потенційні слова, фразеологізми, ігрові можливості слова, слово в літературному творі, реклама як вид мовної маніпуляції тощо.

Кожен розділ складається з невеликих завершених розповідей. Для закріплення матеріалу подаються творчі оригінальні завдання, розраховані на учнів молодших і середніх класів.

Книга буде цікавою як для школярів, так і для вчителів, студентів і всіх, хто цікавиться мовою.

 

 

Береза, Т.    Мова – не калька [Текст] : словник української мови / Т. Береза, І. Зубрицька, Ю. Зелений. — Львів : Апріорі, 2016. — 664 с.
ISBN 617-629-239-5

Анотація

Сучасний словник гарної української мови «Мова – не калька» розкриває велич і красу рідної мови, звільняє її від суржику й чужомовних запозик. Словник містить самобутні українські слова та вислови, поставлені на противагу звичному (буденному) словниковому запасу сучасних українців. У Словнику опрацьовано понад 20 000 найбільш проблемних слів та висловів украй потрібних для збагачення мовної культури кожного українця. Призначений для найширшого кола шанувальників української мови: викладачів, студентів, учнів і вчителів, урядовців, ділових людей, учених, письменників, перекладачів, журналістів, працівників редакцій і видавництв тощо, одне слово, для всіх, кому небайдужа доля рідної мови, культури й словесності.

 

 

Береза, Тарас.   Гарна мова – одним словом [Текст] : словник вишуканої української мови / Тарас Береза. — Львів : Апріорі, 2015. — 420 с.
ISBN 617-629-257-9

Анотація

Словник вишуканої української мови – данина великій мовній спадщині, яку у різні часи з нами щедро розділяли майстри художнього пера. Автор опрацював кращі твори української та світової літератури, вибрані уривки з яких слугують доладними ілюстраціями до цього видання. Від Пантелеймона Куліша до Мирослава Дочин-ця, від Даніеля Дефо до Джеймса Паттерсона, – таким є безмежжя авторського лету упродовж ХУІІІ-ХХІ століть. Понад 1500 словникових одиниць дозволять користувачам поглибити знання рідної мови, збагатити активний словниковий запас, розмовляти і писати українською мовою якнайвишуканіше.