Сучасна українська поезія 2020-2021 років

Іздрик, Юрко
Інші речі [Текст] : [поезія] / Юрко Іздрик. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 288 с.

Вірші Юрка Іздрика мають особливий оптичний ефект наближення до самої зіниці ока. Так близько, що опиняєшся всередині вірша, зрештою, всередині життя поета чи ліричного героя і проживаєш як своє власне, таким воно є реальним. Може, в цьому і полягає феномен Іздри­ка. Яким би він не був тонально різним — чи пронизливо ліричним, чи жорст­ко іронічним, він залишається рідним, твоїм, тобою віддзеркаленим. Тут, окрім віршів, є ще й колажі поета, ці «інші речі» проступають у словах і малюнках, тим самим творять тіло однієї єдиної речі — книжки як артефакту життя.

 

Жадан, Сергій
Список кораблів [Текст] : нові вірші, 2018-2019 / Сергій Жадан ; іл. К. Косьяненко. — Чернівці : Meridian Czernowitz, 2020. — 160 с.

Шістдесят віршів про пам’ять, що народжується з любові, та про вогонь, по якому лишається ніжність. Шістдесят спроб окреслити світло й розповісти про повітря над містом. Шістдесят уривків чужих розмов, шістдесят голосів, якими наповнюються весняні сутінки. «Список кораблів» — це список тих, хто пішов, але кого не можна забути. Список імен, які супроводжують тебе протягом життя. Список міст, де на тебе завжди чекають. Мабуть, найінтимніша книга автора.

 

Глемба, В.
Як воно людині на карантині [Текст] : [зб. гумористич. віршів] / В. Глемба. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 96 с.

У збірці гумористично-сатиричних віршів тернопільського поета Василя Глемби вміщено твори, присвячені актуальним подіям і проблемам сьогодення, до яких автор пропонує ставитися з усмішкою та оптимізмом.

 

 

Дунас, Ольга
Дотик [Текст] : [збірка віршів] / Ольга Дунас. — Ужгород : РІК-У, 2021. — 424 с.

Перша лірична збірка віршів Ольги Дунас “Дотик” – це калейдоскоп почуттів та відчуттів, вражень від людей, які зустрічаються на життєвому шляху авторки, залишаючи свої сліди в її поетичній душі.

 

 

 

Давиденко, Вікторія.
Рік у високоссі [Текст] : поезія / Вікторія Давиденко. — Київ : Друкарський двір Олега Федорова, 2021. — 96 с.

У ваших руках – третя збірка молодої авторки і своєрідний поетичний літопис високосного 2020 року, що приніс усім немало лиха, переживань та страху. Але, попри все, неодмінно дарував і світлі промінці – теплі, життєствердні, сповнені надії, віри і любові…

 

 

Блоха-Макаров, Іван Макарович
На лінії вогню [Текст] : [вірші] / Іван Макарович Блоха-Макаров. — Дніпро : Журфонд, 2021. — 108 с.

Вірші в новій книжці присвячені славним захисникам нашої України, тим хто на лінії вогню.

 

 

 

 

Воробйова, Ольга
Рідні береги [Текст] : [вірші] / Ольга Воробйова. — Київ : Друкарський двір Олега Федорова, 2021. — 288 с.

«Рідні береги» — поетична збірка Ольги Воробйової, в якій мають місце різножанрові поетичні твори. Читач пройметься любов’ю до рідних серцю берегів, до прекрасного, глибоких роздумів про сенс життя, повірить в загальнолюдські цінності: відданість, порядність, в добро і в щирі, чисті та світлі почуття.

 

 

Мусаковська, Юлія
Бог свободи [Текст] : поезія / Юлія Мусаковська. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 136 с.

В усі часи були і будуть ті, хто вірять у божественну природу свободи, готові платити за неї своїм спокоєм, і навіть життям. У новій книжці Юлії Мусаковської — історії становлення, боротьби і трансформації, коли повсякденне стає силою, а сила перетворюється на вразливість. Хиже лисеня в нагрудній кишені — одна з ключових метафор цієї поезії.

 

Осос, Іванна Павлівна
Вірусна поезія …або рік-2020 [Текст] : [поезія] / Іванна Павлівна Осос. — Хмельницький : ФО-П Стасюк Л. С., 2021. — 284 с.

 

 

 

 

Петляк, Ліна.
Музи приходять на світанку [Текст] : [поезія] / Ліна Петляк. — Брустурів : Дискурсус, 2021. — 61 с.

У віршах Ліни Петляк багато літа, сонця і світла. Та не тільки в ландшафтному, а й у образному сенсі. Кожен поет зліплений зі свого «тіста», якщо він претендує на справжність і творчу індивідуальність. Ліна зліплена зі світанкового «тіста» сонячних променів. Справжнім у творчості стає той, хто «ліпить» своє творіння з того тіста, з якого сам «зліплений». Тобто неможливо претендувати на нефальшивість, нештучність і неповторність, якщо не твориш із того і про те, чим сам живеш — милуєшся, вслухаєшся, носиш на устах серця.

До речі, серця і душі у віршах поетки теж багато, бо світло завжди там, де серце, воно проходить крізь нього, як крізь вушко голки, вістрям якої є перо, і «вишиває» — творить.

 

Лавриненко, Анастасія
AnLav [Текст] : [книга віршів] / Анастасія Лавриненко. — Київ : Видавничий дім Дмитра Бураго, 2020. — 220 с.

Близький мій друже! В твоїх руках знаходиться частинка моєї історії.

Ця книга не є традиційною збіркою поезії. Тому, не шукай в ній канонів, правил, ритмів чи розмірів, – їх немає.Це – монологи моєї душі…

Через них я відкриваю тобі двері в мій Всесвіт. З любов’ю, вдячністю та щирістю у серці – твоя AnLav.

 

Левченко, І. В.
Щоб ми щасливими були [Текст] : кн. віршів / І. В. Левченко. — Кам‘янець-Подільський : Друкарня Рута, 2020. — 448 с.

Книга віршів Івана Левченка адресована шанувальникам сучасної української поезії. До неї увійшли твори, написані автором від початку березня 2019-го і до кінця зими 202о-го років. Життя рідної країни, отже, й власне, сповнене нових доленосних виклаків і випробувань, здобутків і утрат, запліднює думки поета, а його чутлива душа продовжує знаходити схвильоване слово для образного втілення в нових рядках повсякденної – нерідко драматичної – реальності.

 

Сенчишин, Ярина
Розплєси [Текст] : поезія / Ярина Сенчишин. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. — 96 с.

У новій книжці Ярини Сенчишин усе вимовлене стає поезією. Здається, і слова такі, як завше, і сполучені так, як завше, але в часі і просторі невимушено відбуваються якісь невловні зміни, зафіксувати які здатна лише поезія. Так, львівська архітектура перетікає у карпатські орнаменти, а галицькі обряди сусідять із традиціями гуцулів. Поетка наче демонструє відтворюваність одних і тих самих сюжетів, які по-різному грають нами у різний час та у різних декораціях, наче вічні сюжети чи правила шахової гри, що не міняються уже століттями, але завжди захоплюють нас. Вони складаються у найважливішу гру — життя.

 

Малярчук, Таня
За такі гріхи Бог ще подякує [Текст] : вірші / Таня Малярчук; колажі Т. Малярчук. — Чернівці : Meridian Czernowitz, 2020. — 136 с.

Таню Малярчук читачі знають як майстерну авторку прози. Письменниця має винятковий літературний талант і вміє дивувати своїми текстами: завдяки власному специфічному баченню Малярчук створює світ, віддалений від того, що ми називаємо реальністю, облаштований у згоді із власними внутрішніми закономірностями. І якщо в цей прозовий світ ми вже пірнали раніше, то нова книжка Тані Малярчук “За такі гріхи бог ще подякує” – абсолютно інакша, унікальна історія: як для читачів, так і для самої письменниці – перша поетична книжка, до того ж художньо оформлена авторськими колажами. Книга несподівана і чаруюча з перших рядків – авторка впускає нас у свій приватний, ліричний простір, оголюючи хвилювання та почуття. 71 вірш, 38 колажів, 1 лірична сповідь.

“…Ніхто не дізнається, що ти взагалі тут був / на цьому острові / спитають усе заперечуй /скажи чув колись про таку писала вірші / я її попросив щоб перестала”. Подякуємо ще за те, що авторка не перестала.

 

Рудюк, М. Є.
Дорога до себе [Текст] : поезія / М. Є. Рудюк. — Луцьк : Твердиня, 2020. — 112 с.

Лейтмотив збірки – рядки однієї з поезій: «Живи і знай: яскравого є у житті багато. Зумій його побачити! Твори із буднів свято!» Вірші поетеси надзвичайно щирі, відверті, наділені своєрідним психотерапевтичним ефектом. Авторка віднайшла свій рецепт щастя і ним щедро ділиться з читачами.

 

 

Мулярчук, Ірина
Світи [Текст] : [поезія] / Ірина Мулярчук. — Брустурів : Дискурсус, 2021. — 144 с.

 

 

 

 

Акрам, Марина
У полоні життя [Текст] : поезія / Марина Акрам. — Київ : Четверта хвиля, 2020. — 120 с.

«У полоні життя» – перша книга українки, яка вже 20 років поспіль проживає у далекій, загадковій, екзотичній країні—Індії. Шлях до цієї книги був довгим. На цьому шляху було горе від втрати батьків, глибокий сум за рідною Україною, бо ж долетіти до батьківської домівки, живучи за тисячі кілометрів, не так-то і просто. Поетична збірка відображає найрізноманітніші почуття, якими переймався кожен з нас. Радість, кохання, щастя, смуток, горе, ностальгію. Всі ці почуття найкраще зрозуміє той, хто хоч раз у житті відривався від рідної землі, кому довелося жити на протязі років за кордоном, або й навіть в Україні, але не мати змоги відвідати рідних, коли заманеться. У книзі навмисне не було розділено вірші за тематикою, ця книга —як життя, сьогодні ти радієш, завтра сумуєш.

Птаха, Тетяна
Географія почуттів [Текст] : [поезія] / Тетяна Птаха. — Брустурів : Дискурсус, 2020. — 128 с.

«Географія почуттів» Тетяни Птахи — внутрішній монолог, що фіксує живу течію думок, багатство образів і асоціацій, який не тільки вражає і дивує, а й вабить: передусім своєю метафорикою, а також — надзвичайною щирістю.

Ведучи читача мапою почуттів згідно зі своїми переконаннями, знаннями, автор приводить його в країну кохання — до неймовірної первозданної сили любові, до потужного ґрунту розвитку справжності життя. Може, тому й немає в цій поезії різнохарактерних і різнопланових обману та фальші.

 

Бенедишин, Любов Євгенівна
Дарунок Сізіфа [Текст] : поезія / Любов Євгенівна Бенедишин. — Львів : Каменяр, 2020. — 163 с.

Дароване Богом життя – прекрасне, дивовижне, сповнене віри, надії та любові… Однак, на жаль, ніхто в світі не застрахований від розпачу, смутку, розчарування. І буває, складно не втратити високі орієнтири Добра, Людяності…

Ліричній героїні пощастило. У мить, коли вкотре мовби опиняєшся біля точки відліку і всі подальші зусилля здаються марними, – на допомогу приходить Він, наполегливий ангел з незвичним ім’ям… Сізіф.

Майборода, Дар’я Валеріївна
Між віри та зневіри [Текст] : [поезія] / Дар’я Валеріївна Майборода. — Суми : МакДен, 2020. — 104 с.

 

 

 

 

Вікирчак, Ірина Олександрівна
Альгометрія [Текст] : поезія / Ірина Олександрівна Вікирчак. — Київ : Вид. Т. В. Наконечна, 2021. — 88 с.

Назва поетичної книжки Ірини Вікирчак “Альгометрія” запозичена з назви космічного експерименту, під час якого було встановлено, що на Землі людина відчуває біль набагато сильніше, ніж у космосі. Сам термін же належить до галузі медицини, неврології зокрема, втім, про фізичний біль у своїй поезії авторка згадує найменше, виставляючи напоказ власну емоційну вразливіть, “гіперемпатію” та внутрішню силу. Потрійний коридор тематичних розділів книжки веде нас крізь міркування про приватне минуле, загальнолюдське теперішнє і ніжно-ліричне “завжди”. Занурюючись у найновішу поезію Ірини, заглядаємо у світ дитинства 1990-х очима дорослої мілленіалки, задивляємося далеко в космос, де, можливо, знаходиться Бог, і глибоко всередину, де може бути що завгодно.

Заєць, О.
Ти знаєш… [Текст] : поезія / О. Заєць. — Кам‘янець-Подільський : Рута, 2020. — 130 с.

Ти знаєш, що випадковостей в житті не буває? І те, що ця книга в твоїх руках, – теж не випадковість. Усі події завжди чимось обумовлені, тільки треба дочекатися моменту, щоб обумовлені, тільки треба дочекатися моменту, щоб дія визріла, вистоялася, як вино, тоді смак її розкривається, розбурхує рецептори і залишає шлейф враження.