ЩАСТЯ ПОРУЧ
(Міжнародний день щастя в юнацьких та молодіжних
бібліотеках України)
Катерина Тишкевич, завідувачка
науково-методичного відділу
Державної бібліотеки України для юнацтва;
Ганна Шинкаренко, методистка
Державної бібліотеки України для юнацтва
«Любити та працювати», таке визначення та рецепт щастя надав Зигмунд Фрейд [https://advice.org.ua/the-way-to-happiness/].
Щастя Аристотеля будується «на діях розуму й душі. Щастя пов’язане з діяльністю, а не з тим, що людина має, або не має. Діяльність полягає між іншим на вмінні шукати справжнє добро, на пошуках відповідного шляху до його реалізації, на вмінні керуватися правилом золотої середини» [https://www.ofm.org.ua/library/pro-shchastia-2.html].
Видатний вчений Міхай Чіксентміхайї в книзі «Потік» представляє новий підхід щодо теми щастя. За його дослідженням щастя – творче натхнення, тобто це коли людина поглинена цікавою справою, а також за умови максимальної реалізації власного потенціалу. На прикладі найрізноманітніших професій досліджує та виявляє емоційні піднесення, які відчувають представники творчих професій (артисти, музиканти, художники), але які доступні і представникам інших напрямів діяльності.
Австрійський психолог Віктор Франкл, зазначив, що щастя не можна ставити за мету, для щастя потрібна причина. Коли вона знайдена, людина стає щасливою. Віктор Франкл у передмові до своєї книги «Людина в пошуках сенсу» висловив думку: «Не прагніть до успіху за будь-яку ціну – чим більше ви фіксовані на ньому, тим важче його досягти. Успіху, як і щастя, не можна досягти, вони приходять самі собою … як побічний ефект спрямованості людини на щось більше, ніж вона сама».
Міжнародний день щастя в Україні святкується щороку 20 березня, проголошеного Організацією Об’єднаних Націй 28 червня 2012 року.
До Міжнародного дня щастя науково-методичний відділ Державної бібліотеки України для юнацтва провів онлайн-опитування, що мало на меті дізнатися: як змінилося в юнацтва/молоді розуміння осмисленого життя, яке повністю відповідає внутрішньому задоволенню буття.
У онлайн-опитуванні взяли участь 612 респондентів, з них 80 % жіночої статі, 20 % чоловічої. За віковим критерієм респонденти розподілись наступним чином: 14-18 – 33%; 19-25 – 18 %; 26-35 – 49 % [http://4uth.gov.ua/profy/socziologichni-doslidzhenn/].
Актуальність щастя та благополуччя ООН визнала загальнолюдськими цінностями, адже саме щастя є однією з основних цілей людства.
З нагоди відзначення свята бібліотеки України для юнацтва/молоді проводять заходи, використовуючи форми мистецьких акцій, майстер-класів, виставок, кіно- та відеопереглядів, засідання клубів тощо.
Формат заходів, що використовується в роботі бібліотек для юнацтва/молоді вельми різноманітний. На основі даних діаграми, можна дійти висновку, що 25% заходів, які проводять фахівці бібліотек ‑ мистецькі акції. Рівними за популярністю виявились форми майстер-класу та засідання клубу (по 15 %), а також організації виставок і перегляду відеоматеріалів (по 10 %). Крім цього, фахівці бібліотек активно застосовують в роботі й інші форми, серед яких можна виділити такі як: правова година, тематична зустріч, диспут, вікторина, психологічний воркшоп тощо.
Упродовж 2020‑2022 років заходи щодо відзначення Міжнародного дня щастя було проведено у Вінницькій ОБЮ, КЗ «Запорізька ОБДЮ» Запорізької обласної ради, Кіровоградській ОБЮ ім. Є. Маланюка, Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара, КЗ «Чернігівська ОБДЮ» Чернігівської обласної ради.
Крім того, заходи, де висвітлювалася тема щастя, проходили у Волинській ОБЮ, Івано-Франківській ОБЮ, КЗ «Рівненська ОБМ» Рівненської обласної ради, КЗ Сумської обласної ради «Сумська ОУНБ» та Державній бібліотеці України для юнацтва.
Метою книжкової виставки «Щасти на ЗНО!», що пройшла у Волинській ОБЮ (2020 рік), було допомогти учням та абітурієнтам успішно скласти підсумкові та вступні іспити.
У 2020 році Івано-Франківською ОБЮ в рамках засідання Клубу молодої сім’ї було проведено захід «Скарбничка секретів сімейного щастя», якому бібліотечні фахівці надали формат журнального експресу. На заході було представлено матеріали журнальних статей на тему щастя в родинному колі.
Найбільш плідним за кількістю проведених заходів на «щасливу» тему видався 2021 рік. Так, онлайн-вікторина «Щастя бути здоровим», була запропонована ДБУ для юнацтва у рамках заходів з популяризації серед молоді здорового способу життя. Увагу користувачів також привернула виставка-зізнання «Щастя радісна мить» до дня Святого Валентина, де було застосовано маркування книг, присвячених тематиці кохання, закладинками у вигляді червоних сердечок, що створило романтичну атмосферу та сприяло зацікавленню користувачів відповідною літературою.
Фахівцями Вінницької ОБЮ у 2021 році до Міжнародного дня щастя проведено диспут «Щастя: ілюзія чи реальність?» та тематичну зустріч «Щастя – це я!»
Запорізькою ОБДЮ цього ж року (2021) представлено виставку «Щасливі люди читають книги і п’ють каву», що була покликана популяризувати читання книг серед молодіжної аудиторії. Також на базі бібліотеки діяв благодійний фонд «Щастя завжди поруч».
Кіровоградською ОБЮ ім. Є Маланюка (2021 рік) проведено «Happy day» (День щасливої людини) спільно з кафедрою мистецької освіти ЦДПУ ім. В. Винниченка. У програмі заходу відбулися мистецькі акції: концертна програма студентів та викладачів кафедри з балкону бібліотеки, музичний non-stop «Disco щастя», фотозона та «Фонтан of happiness», в який кожен, хто мав бажання, кидав монетку на щастя. Крім цього, учасники мали можливість відвідати майстер-класи «Амулети щастя» та «Мішечок щастя», психологічний воркшоп «Мистецтво бути щасливим», кінозал «Movie мотиватор» та «Кав’ярню щасливих».
Полтавською ОБЮ ім. О. Гончара впродовж 2021року здійснювався проєкт «Бібліотека місце щасливих людей», у рамках якого відбувалися зустрічі з однодумцями й цікавими людьми. А етноподорож «Вдягни зранку вишиванку – буде тобі щастя!», захід покликаний сприяти відродженню української культури, підтримці національних традицій.
У творчій майстерні Чернігівської ОБДЮ, відбувся урок «Птахи, що приносять щастя».
2022 рік став часом випробувань для України та українців, трагічним для всіх нас, коли здавалося, що щастя скінчилось назавжди, бо почалася страшна російсько-українська війна.
У цей період бібліотеки спрямовують свою роботу у новий формат – допомоги населенню, військовим, фронту. Співробітники бібліотек приймають переселенців, плетуть маскувальні сітки, збирають допомогу військовим на передову, долучаються до роботи на інформаційному фронті, беруть на себе волонтерські обов’язки.
Так, Полтавською ОБЮ ім. О. Гончара у 2022 році продовжено проєкт «Бібліотека місце щасливих людей», у рамках якого підтримується бажання молодих людей до цікавих зустрічей та корисного спілкування, тобто, станом на зараз певною мірою відбувається сеанс психологічної реабілітації, в якому роль консультантів-психологів беруть на себе бібліотекарі.
Правова година «Ми – щасливі діти» відбулася у Вінницькій ОБЮ.
Івано-Франківською ОБЮ спільно з громадськими організаціями міста продовжено роботу над проєктом «Щаслива сім’я», у рамках якого відбуваються засідання «Клубу молодої сім’ї», де обговорюються питання родинного і сімейного щастя.
У Чернігівській ОБДЮ Чернігівської обласної ради з нагоди Міжнародного дня щастя (2022 рік) фахівці бібліотеки провели захід у форматі інформаційно-розважальної коловерті. Онлайн-захід ‑ метою якого було обговорення питання ‑ «Що таке щастя?»
Ще однією традиційною і дуже популярною серед бібліотек та відвідувачів є форма книжкової виставки або книжкової викладки. Так, Тернопільська ОБМ, популяризуючи свої фонди, зазвичай робить акцент на виставках книг на оригінальну тематику. Поряд з іншими лідерами 2022 року увагою користувачів відзначилась тематична виставка «Щастя у дрібницях».
Майстер-клас «Дай мені, мамо, хустку на щастя» Івано-Франківської ОБЮ (2022 рік) був спрямований на психологічну підтримку і реабілітацію учасників заходу та користувачів бібліотеки.
Нині серед відвідувачів та фахівців бібліотек знов набувають популярності форми проведення кіно- та відеопереглядів, що дає можливість молоді не лише переглянути фільми у колі друзів, а й забезпечує вільне спілкування та змістовне дозвілля. До того ж, бібліотеки активно створюють власні інформаційні, освітні, розважальні матеріали. Так, відеоролик «Як навчитися мати щасливий шлюб» за книгою Дж. Готман та Нен Сільвер «Сім принципів щасливого шлюбу» було підготовлено Кіровоградською ОБЮ ім. Є. Маланюка. Матеріал було оприлюднено на сайті бібліотеки та в соціальних мережах.
Слід зауважити, що категорія «щастя» згадується під час проведення бібліотеками заходів за досить різноманітною тематикою, наприклад, з нагоди Дня родини, або Дня Св. Валентина, або вказуючи на щастя бути здоровим у комплексі, присвяченому здоровому способу життя. Тому у підготовці матеріалу було враховано позиції, вибрані із звітів бібліотек для юнацтва/молоді за 2020‑2022 роки, в яких опосередковано йдеться про щастя.
Вітаємо усіх колег з цим чудовим святом.
Бажаємо кожному ‑ щасливих подій у житті, а також відчути щастя Перемоги!