Міхновський Микола Іванович (9 (31) березня 1873 – 3 травня 1924)

Головна причина нещастя нашої нації, –
брак націоналізму серед широкого загалу її
Микола Міхновський

Микола Міхновський – громадсько-політичний діяч, публіцист, один із ідеологів українського націоналізму початку ХХ століття, адвокат.

Майбутній політичний діяч народився 31 березня 1873 році на Полтавщині у родині сільського священика.

Саме Микола Іванович започаткував політичну традицію в історії українського національно-визвольного руху, традицію новітнього українського самостійництва і робив відчайдушні спроби наблизити конкретними справами шлях до державної самостійності України. Він прагнув до справедливого соціально-економічного ладу, який був побудований на різних формах власності, всебічного розвитку культури, духовного життя та національного відродження. Усі його прагнення і наміри відповідали найглибшим тенденціям історичного розвитку, споконвічним сподіванням українського народу.

Його ідея самостійності України змусила народ повірити  у те, що ми – нація, яка має право на самостійне існування. Він одним з перших почав відстоювати ідею формування власних збройних сил. На початку Української революції 1917-1921 років Міхновський заснував Український військовий клуб ім. Павла Полуботка, став одним з організаторів 1-го Українського  полку  ім. Б. Хмельницького. В 1902 році політичний діяч заснував Українську народну партію, яка проголосила своєю головною метою боротьбу за незалежність України. Усі його прагнення та наміри відповідали найглибшим тенденціям історичного розвитку і споконвічним сподіванням українського народу.

М. Міхновський став апостолом української державності, який вперше вголос заявив про колоніальний статус своєї Батьківщини.

В історію української суспільно-політичної думки Микола Іванович увійшов як основоположник демократичного націоналізму. Поняття «націоналізм» в українській політичній літературі вперше було вжито у науковій спадщині М. Міхновського.

Він був людиною великого політичного розуму, безмежної віри і глибокої любові до українського народу. Виріс як ідеолог та провідник національної ідеї в умовах поневоленої української держави. На його думку, державна самостійність стала головною умовою існування нації, а державна суверенність – національним ідеалом у сфері міжнаціональних відносин.

Свої ідеї Микола Міхновський популяризував у часописах, які засновував з невпинною енергією попри всілякі адміністративні заборони: «Хлібороб» (1905), «Запоріжжя» (1906), «Слобожанщина» (1906), «Сніп» (1912–1913).

Державотворчі ідеї громадського діяча, зокрема його українська національна ідея, були втілені в життя після проголошення державного суверенітету України 24 серпня 1991 року. З того часу українська національна ідея набула нового змісту та звучання, стала важливим інтегруючим чинником на шляху розбудови суверенної Української держави.

 

Мукомела, О.    “Десять заповідей” для українців [Текст] / О. Мукомела // Пам’ять століть. — 2009. — № 3-4. — С. 159.

 

 

 

 

 

Осипчук, Наталія.     Зродились ми великої години: У травні пішли з життя кращі сини України ХХ століття: Микола Міхновський, Симон Петлюра, Євген Коновалець [Текст] / Наталія Осипчук // Україна молода. — 2021. — № 50. — С. 6.

Анотація

День Героїв на честь українських вояків-борців за волю України відзначають у травні

 

 

Смогоржевська, І.    Микола Міхновський – самовідданий борець за національне визволення [Текст] / І. Смогоржевська // Київська старовина. — 2008. — № 4. — С. 145-150.

 

 

 

 

 

Куйбіда, Василь.     Мислити раціонально, діяти як переможці: Втілення ідей М. Міхновського в державотворення сучасної України [Текст] / В. Куйбіда // Освіта регіону. — 2013. — № 3. — С. 10-13.

 

 

 

 

 

Турченко, Ф. Г.     Михайло Грушевський vs. Микола Міхновський (дискусія сучасників: погляд через сторіччя) [Текст] / Ф. Г. Турченко // Український історичний журнал. — 2013. — № 2. — С. 74-94.

 

 

 

 

 

Стамбол, І.    Молоді українці на тлі “Молодої Європи”: “Братерство тарасівців” у контексті визвольних рухів [Текст] / І. Стамбол // Український тиждень. — 2019. — № 46. — С. 56-59

 

 

 

 

 

Жежера, Віталій.    “На похоронах було всього одинадцять осіб”: Микола Міхновський наклав на себе руки після звільнення з арешту [Текст] / В. Жежера // Країна. — 2013. — № 12. — С. 54-57.

 

 

 

 

 

Черкаська, Г.    Твердий самостійник [Текст] / Г. Черкаська // Наша Батьківщина. — 2019. — 5 черв. — С. 7.

 

 

 

 

Кожем’якіна, Оксана.     Філософія національної ідеї Миколи Міхновського [Текст] / Оксана Кожем’якіна, Богдан Гранатирко // Гуманітарний вісник. — 2021. — Ч. 34. — С. 5-14. — Бібліогр. в кінці ст. (15 назв).

Анотація

концепція національної ідеї М. Міхновського як дієвий чинник державотворення, що акцентує увагу на значущості принципів суверенітету, справедливості, свободи, соборності, усвідомлення українства та ролі в цьому процесі української інтелігенції