Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) -150 років від дня народження.

 

 

 

 

25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському народилася Леся Українка (Лариса Косач), геніальна поетеса, перекладачка, фольклористка, громадська і культурна діячка, знайома кожному змалку.

Біографія Лесі Українки містить багато цікавих та суперечливих фактів. Вперше ім’я Лесі з’явилось у журналі «Зоря», коли їй було 12 років, де був надрукований вірш «Конвалія». Потім у Львові вийшла перша поетична збірка, названа дуже романтично і символічно – «На крилах пісень». На крилах своєї музи понесла Леся українську поезію у широкий світ. Писала вірші ще з 9 літнього віку, та перша поетична збірка з’явилась у 1893 році. Леся не лише писала вірші,а й створювала нові слова їй маємо завдячити існуванням слів «промінь»,«напровесні». Леся Українка вільно розмовляла українською, російською, польською, болгарською, німецькою, французькою та італійською мовами. Добре знала латинь, перекладала з давньогрецької, німецької, англійської, французької, італійської та польської мови, хоч і не навчалася в школі. Її освітою займалися мати (Олена Пчілка) і приватні вчителі.

Лариса Косач – геній української літератури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка. Феномен таланту Лесі Українки полягає у тому, що вона одночасно плідно працювала в різних літературних жанрах.

Страждаючи все життя від хвороби, Лариса Петрівна померла наприкінці літа 1913-го року, маючи за плечима лише трішки більше сорока двох років життя. Померла вона у Грузії, а саме в місті Сурамі, куди вона втікала від холодного вітчизняного клімату до сонця та тепла. Цього разу смерть все ж ії наздогнала. Одні співці мають славу після смерті інші – за життя. Зоря поетеси була яскравою, а тьмяніла лише від недуги.

 

 Леся Українка: Добірка статей [Текст] // Вісник Нац. університету “Львівська політехніка”. — 2014. — № 780. — С. 97-108. — Філософські науки.

 

 

 

 

 

Леся Українка (Лариса Косач) // Зарубіжна література. Бібліотека. — 2020. — № 1 (109). — С. 19-24.

 

 

 

 

 

Урок 53-60. Леся Українка. Життєвий і творчий шлях. Драматична спадщина [Текст] // Українська мова та література. — 2019. — № 12 (916). — С. 20-51.

Анотація

– збірка поезій “На крилах пісень”, “Слово, чому ти не твердая криця…”, “Contra spem spero”, “Мріє, не зрадь”, “Стояла я і слухала весну…”;

– драма-феєрія “Лісова пісня”, драма “Бояриня”.

 

Агеєва, В.
Леся Українка, “кацапи” і цензура: Що можна дізнатися з листів, не понівечених укладачами “повних” [Текст] / В. Агеєва // Український тиждень. — 2019. — № 30. — С. 48-52.

 

 

 

 

Александрович, С. І.
Використання творчої спадщини Лесі Українки у навчально-виховному процесі [Текст] / С. І. Александрович // Педагогічний пошук. — 2017. — № 1. — С. 64-66. — Бібліогр.: с.66 (4 назв).

 

 

 

 

Вишневська, Марія.
Одна з найбільших поетів після Шевченка. Про чернівецькі гостини Лесі Українки розповідає директор Музею Ольги Кобилянської / Марія Вишневська // Україна молода. — 2018. — № 82. — С. 13.

 

 

Задорожний, М. П.
Лесин край: Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) народилася в Новограді-Волинському [Текст] / М. П. Задорожний // Географія та економіка в рідній школі. — 2014. — № 6. — С. 44-47.

 

 

 

 

Левченко, Г.
Леся Українка – enfant terrible українського народництва : Едипів комплекс інтелектуального життя в епістолярній версії Лариси Косач [Текст] / Г. Левченко // Дивослово. — 2019. — № 3. — С. 45-53. — Бібліогр.: с.53 (21 назва).

 

 

 

 

Левчук, Т.
Утопія на магістралі естетичних шукань Лесі Українки [Текст] / Т. Левчук // Дивослово. — 2020. — № 2. — С. 43-48. — Бібліогр. у кінці ст. (7 назв).

 

 

 

 

 

Лихтенштейн, Исанна.
Преодоление. Леся Украинка / Исанна Лихтенштейн // Радуга. — 2014. — № 7-8. — С. 110-118.

 

 

 

 

 

Мартин, Ірина.
“Хто вам сказав, що я слабка, що я корюся долі?” / Ірина Мартин // Аудиторія. — 2020. — № 6. — С. 12-13.

 

 

 

 

 

Мафтин, Н.
Ідеал краси у творчості Лесі Українки [Текст] / Н. Мафтин // Дивослово. — 2019. — № 2. — С. 39-45. — Бібліогр. в кінці ст. (10 назв).

Анотація

– творчість і біографія Л. Українки через призму поглядів Д. Донцова й О. Забужко

– давня укр. шляхетська традиція й традиція лицарства (драма “Кассандра”)

 

 

Михайлова, Н.
Дух і мандри Українки [Текст] / Н. Михайлова // Міжнародний туризм. — 2019. — № 1. — С. 106-109.

 Анотація

В житті Лесі Українки було все: пристрасть, кохання, ревнощі, дивовижна жіноча дружба-любов і, всупереч слабкому здоров‘ю – мандри, враження та пригоди

 

 

Музика, Лариса.
 Життєвий і творчий шлях Лесі Українки. Роль родини, культурного оточення і самоосвіти у формуванні світобачення письменниці / Лариса Музика // Дивослово. — 2012. — № 2. — С. 27-32.

 

 

 

 

Підлісецька, О. О.
Ознаки тілесності у прозі Лесі Українки / О. О. Підлісецька // Вісник Одеського національного університету. Серія: Філологія. — 2020. — Т. 25, Вип. 1 (21). — С. 89-93. — Бібліогр. в кінці ст. (7 назв).

 

 

 

 

Семиволос, Людмила.
 “Все, все покинуть, до тебе полинуть…” / Людмила Семиволос // Жінка. — 2016. — № 3. — С. 14-15.

 Анотація

Єдине пристрасне кохання Лесі Українки тривало чотири роки, їх відлуння назавжди тужливими мотивами увірвалося у ліричні вірші

 

 

Столярова, Анна.
Репресовані родичі Лесі Українки : Присвячується 150-літтю від дня народження поетеси і пам’яті її кревних / Анна Столярова // Слово Просвіти. — 2021. — № 2. — С. 13. Поч. Продовж. у № 3 (2021).

 

 

Струк, Вікторія.
Проза Лесі Українки: мистецькі контексти, інтерпретації / Вікторія Струк // Дивослово. — 2020. — № 10. — С. 52-59. — Бібліогр. в кінці ст. (22 назви).

 

 

 

 

Тарасюк, Ніна.
Леся Українка і німецька література [Текст] / Н. Тарасюк // Українська література в загальноосвітній школі. — 2013. — № 7-8. — С. 61-62.

 

 

 

 

Українка, Л.
Бояриня; Лісова пісня [Текст] : Драматична поема. Драма-феєрія в 3-х діях / Л. Українка. — Київ : Укр. письменник, 2000. — 176с.

 Анотація

Книга вміщує два вершинні драматичні твори Лесі Українки, перший з яких протягом десятиліть за радянського часу був заборонений до друку. Національну ідею, дух України геніальна поетеса втілила в цих творах найглибше, а змістом своїм та суттю вони взаємодоповнюються.

Видання розраховане на широке коло читачів, зокрема і як посібник для школярів та студентів при вивченні навчальних програм.

 

Українка, Л.
Бояриня/Л. Українка. Гетьман Іван Виговський/І. Нечуй-Левицький [Текст] : драматична поема, роман / Л. Українка. — Київ : Наукова думка, 1997. — 332с. — (Бібліотека школяра).

Анотація

Маловідома драматична поема «Бояриня» геніальної української поетеси Лесі Українки (1871-1913) написана у квітні 1910 року і вперше видрукована у журналі «Рідний край» 1914 року вже після її смерті. Зміст поеми повʼязаний із ХVІІ ст., добою Руїни й Петра Дорошенка. Роман І. Нечуя-Левицького «Гетьман Іван Виговський», написаний у 1895 році, відображає одну з славетніших сторінок історії України: боротьбу українського козацтва за волю та незалежність.

Названі твори передбачені шкільною програмою з української літератури.

 

Українка, Л.
Вибрані твори [Текст] / Л. Українка. — Ужгород : Карпати, 1988. — 246с. — (Шкільна бібліотека).

 

 

 

 

 

Українка, Л.
Горить моє серце [Текст] : Вірші та поеми / Л. Українка. — Київ : Київська правда, 2004. — 464с.

Анотація

До запропонованої читачеві книжки ввійшли вірші та поеми Лесі Українки, великої української поетеси, чия літературна спадщина є невідʼємною, обсяговою і потужною частиною духовної скарбниці нашого народу, повноцінною складовою всього світового красного письменства.

 

 

Українка, Л.
Досвітні огні [Текст] : вірші, поеми / Л. Українка ; худож. О. Ніколаєць. — Київ : Веселка, 1983. — 150 с.

 

 

 

 

 

Українка, Л.
З людської намови [Текст] : проза / Л. Українка ; [передмова В.Сірук]. — Київ : Академія, 2015. — 384 с. — (In crudo).

Анотація

Леся Українка, почавши із традиційного народницького письма, творила майстерну психологічно напружену модерністську прозу, цікаву розкриттям переживань людини (найчастіше — жінки) в буденних і в неординарних ситуаціях. У цьому томику — найкраща її белетристика.

 

 

Українка, Л.
Мріє, не зрадь! [Текст] : твори, документи, світлини / Л. Українка ; упоряд., есе та довід. матер. В. Костюченка. — Київ : Веселка, 2009. — 319с.

 Анотація

Про життєвий шлях великої української поетеси Лесі Українки розповідає ця оригінальна за композицією книга, збагачена світлинами, фрагментами, з листів, спогадами рідних і друзів Лесі. А в основі збірника – поетичні, прозові й драматургічні твори, в яких, як у дзеркалі, відбилася непересічна особистість автора від дитинства і до останніх днів.

Книга буде корисною не лише вчителям та учням, а й усім тим, кого цікавить доля і світ творчості видатної дочки українського народу.

 

 

Українка, Л.
Оргія [Текст] : Драматичні поеми / Л. Українка. — Київ : Основи, 2001. — 772с. — (Аристократи духу).

 

 

 

 

Українка, Л.
Поезія. Драматичні твори [Текст] / Л. Українка. — Київ : Наукова думка, 2008. — 384с. — (Бібліотека школяра).

Анотація

У книзі вміщено кращі поетичні та драматичні твори: «Давня казка», «Лісова пісня», «Одержима», «Оргія», «Бояриня», які рекомендовані програмою середньої загальноосвітньої школи з української літератури для текстуального й оглядового вивчення.

Для широкого загалу читачів.

 

 

Українка, Л.
Поеми і драми [Текст] / Л. Українка. — Київ : Мистецтво, 1980. — 467с.

Анотація

До збірки увійшли твори геніальної української поетеси Лесі Українки: “Лісова пісня”, “В катакомбах”, “У пущі”, “Осіння казка” та інші.

 

 

Українка, Л.
Роберт Брюс, король шотландський [Текст] : Шотландська легенда / Л. Українка. — Київ : Дзеркало, 2003. — 30с.

 Анотація

Гостросюжетна легенда про те, як важливо в житі бути мужнім і наполегливим. Для дітей – реальна участь у боях між шотландцями та англійцями, для батьків – можливість відпочити і замислитись…

 

 

Українка, Л.
Твори в 4-х т [Текст]. Т.1 / Л. Українка ; упоряд. Н. Вишневська. — Київ : Дніпро, 1981. — 541с.

 

 

 

 

Українка, Л.
Твори [Текст] / Л. Українка. — Київ : Дніпро, 2000. — 632с.

Анотація

До видання увійшли вибрані вірші, поеми та драматичні твори Лесі Українки (1871-1913) – геніальної поетеси і драматурга, класика української літератури. За словами першого Президента України М.С. Грушевського, «глибоко національна в своїй основі, всім змістом звʼязана нерозривно з життям свого народу, з переживаннями нашої людини в теперішню добу, ця творчість переводила їх на грунт вічних вселюдських змагань і звʼязувала з одвічними переживаннями людськості».

 

 

Українка, Л.
Хвилі моєї туги [Текст] / Л. Українка. — Львів : Каменяр, 1991. — 114с.

Анотація

До збірки української поетеси-класика включено інтимну лірику, яку за глибиною передачі драми людського серця можна поставити в один ряд із «Зівʼялим листям» І. Франка.

 

 

Українка, Л.
Я любила вік лицарства… [Текст] : вибрані твори / Л. Українка. — Київ : Країна Мрій, 2008. — 368с. — (Бібліотека школяра).

Анотація

До видання включено вибрані вірші, поеми та драматичні твори видатної літераторки, без яких палітра української літератури втратила б свої найяскравіші барви.