Леонтович Микола Дмитрович – 145 років від дня народження

 

Український композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору, громадський діяч Микола Дмитрович Леонтович народився 1(13) грудня 1977 року в с. Монастирок, Брацлавського повіту, Подільської губернії в сім’ї священика. Початкову музичну освіту Леонтович здобув у батька, який чудово співав, грав на багатьох музичних інструментах, керував хором семінаристів.
В подальшому Леонтович навчався в Шаргородському духовному училищі та Кам’янець-Подільській духовній семінарії, де вивчав теорію музики та хоровий спів, опанував скрипку , фортепіано, деякі духові музичні інструменти, збирав і обробляв народні пісні. Закінчивши духовну семінарію, він вирішує вчителювати в сільських школах та самотужки вдосконалювати свою музичну освіту. Педагогічну діяльність він почав у с.Чукові Брацлавського повіту, де організував  самодіяльний симфонічний оркестр, потім працював кілька років на Донбасі. Повернувшись в Тульчин на Поділля, викладає музику і спів в єпархіальному Тульчинському училищі для дочок сільських священників. У цей час він створив багато хорових обобок, зокрема славнозвісний «Щедрик», а також «Піють півні», «Мала мати одну дочку», «Дударик» та інші.
Із встановленням Української Народної Республіки, Леонтович переїздить із Тульчина до Києва, де починає активну діяльність як диригент і композитор.
Під час захоплення Києва 31 серпня 1919 року денікінцями, які переслідували українську інтелігенцію, змушений утікати до Тульчина. Засновує першу в Тульчині музичну школу. У 1919—1920 роках працює над першим великим симфонічним твором — народно-фантастичною оперою «На русалчин Великдень» за однойменною казкою Бориса Грінченка.
В ніч на 23 січня 1921 року композитор перебував у свого батька у селі Марківка Гайсинського повіту, де був убитий агентом ВЧК Афанасієм Грищенком, який напросився в хату переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом. Вранці він пограбував будинок і застрелив Миколу Леонтовича. Текст рапорту, що розкриває ім’я вбивці композитора, оприлюднено лише у 1990-х роках.
Основу музичної спадщини Леонтовича становлять хорові мініатюри — обробки українських народних пісень, які й донині є неперевершеними і їх виконують всі українські хори в Україні й діаспорі. Це позначені великим талантом композитора перлини народного мелосу «Щедрик», «Козака несуть», «Дударик», «Із-за гори сніжок летить», «Женчичок-бренчичок», «Гаю, гаю, зелен розмаю» та багато інших. На основі українських народних мелодій Леонтович створював цілком оригінальні самобутні хорові композиції, всебічно художньо переосмисливши їх, надавши їм неповторного звучання. Найвищим досягненням композитора вважають пісні «Щедрик» і «Дударик», в яких Леонтович досягнув максимальної ритмічної організації. Особливо популярним був і залишається «Щедрик».
“Щедрик — то не розкладка пісні, то самоцінний твір, осяяний промінням генія, який посяде не останнє місце в світовій музичній літературі”, – сказав композитор Пилип Козицький.  Після гастролей хору Олександра Кошиця в країнах Європи у 1919 році (Чехословаччина, Австрія, Швейцарія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Велика Британія, Німеччина, Польща, Іспанія) та в США у 1922 році, «Ще́дрик» став знаним не тільки в Україні, але й у всьому світі. Після того як у 1936 році популярний американський композитор українського походження Петро Вільговський написав низку англійських текстів до композиції «Щедрик», його англомовна версія відома як «Дзвінка колядка, Колядка дзвонів» (Carol of the Bells), що стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі. В наші часи «Щедрик» можна почути в усіх куточках світу англійською, німецькою, іспанською, японською, тощо.  4 грудня 2022 року у Нью Йорку відбувся концерт-вшанування з нагоди 100-літньої річниці Леонтовичевого Щедрика.
Вшануймо і ми цю людину важкої долі і такого щедрого таланту.

 

История украинской музыки [Текст]. — Москва : Музыка, 1981. — 271с.

 

 

 

 

 

 

 Історія української музики. В 6-ти т [Текст]. Т.2. : Друга половина ХІХ ст. — Київ : Наукова думка, 1989. — 464с.

Анотація

Другий том присвячено музичному мистецтву другої половини ХІХ ст. Висвітлюються зародження і розвиток національної музичної школи, основоположником якої був М. Лисенко, досліджується оперна, вокально-симфонічна, хорова, кмерно-вокальна, інструментальна творчість. Розглядаються твори С. Гулака-Артемовського, П. Сокальського, М. Лисенка, М. Вербицького, А. Вахнянина, Ф. Колесси, О. Нижанківського, М. Калачевського та ін. Спеціальні розділи присвячені питанням музичного життя, освіти, музичної критики й музикознавства.

Для музикознавців, естетиків, істриків, викладачів та студентів, шанувальників музики

 

 

 Леонтович Микола: Спогади. Листи. Матеріали [Текст] / Упор. В.Ф. Іванов. — Киев : Музична Україна, 1982. — 238с.

Анотація

Книжка є зібранням матеріалів про видатного українського композитора Миколу Дмитровича Леонтовича. Спогади його рідних, друзів, учнів, ліячів літературного та музичного світу (М. Грінченка, П. Тичини, Г. Верьовки та ін.) відтворюють живий образ геніального митця, простої і благородної людини. До книги увійшов щоденник митця, стаття “Як я організовував оркестр у сільській школі”. Крім того, вперше публікуються листи Леонтовича до К. Стеценка і лист М. лисенка до Леонтовича.Буде справжнім дарунком для широкого кола читачів.

 

 

Мистецтво України [Текст] : Біогр. довідник / Упорядн. А.В.Кудрицький. — Київ : Укр. енциклопедія, 1997. — 700 с.
ISBN 5-88500-071-9

Анотація

До однотомника включено понад 6,5 тис. статей – коротких біографічних довідок про українських митців, а також діячих культури інших народів, життя і діяльність яких повязані з Україною. В комплексі довідник через творчі біографії митців висвітлює історію українського мистецтва, усіх його жанрів і галузей, різних епох і часів. Розрахований на фахівців та широке коло читачів.

 

 

Українське музикознавство [Текст]. — Київ : Муз. Україна, 1989. — 136с.

Анотація

Матеріали збірки присвячено питанням музичної фольклористики, оновлення фольклорно-композиторських зв’язків, використання сучасних засобів композиторської техніки у творчості українських композиторів. Призначена для музикознавців, викладачів та студентів вищих та середніх учбових закладів.

 

 

Бас, Л. А.    Розповіді про композиторів [Текст] : Бібліотечна серія. 1 / Л. А. Бас. — Київ : Музична Україна, 1976. — 168 с.

Анотація

Чарівні звуки змальовують картини минулого і сучасного, пробуджують глибокі почуття і благородні поривання у всіх, хто слухає музику. Про славетних творців музики – вітчизняних та зарубіжних композиторів, – про цікаві сторінки їхнього життя і творчості розповідає автор у своїх нарисах.

“Розповіді про композиторів” поповнять бібліотечку вчителів музики і учнів загальноосвітніх шкіл, а також всіх любителів музики.

 

 

Батицький, М. В.    Як ти знаеш музику [Текст] / М. В. Батицький. — Київ : Муз. Україна, 1988. — 44с.

 Анотація

У книжці вміщено музичні головоломки, кросворди, чайнворди, криптограми та шифрограми для проведення дидактичних ігор на уроках музики і позакласних заняттях у загальноосвітніх школах. Розрахована на учнів та вчителів музики загальноосвітніх шкіл, широкі кола шанувальників музики.

 

 

Березка, Андрій.    Відомі композитори України [Текст] / [Андрій К. Березка]. — Київ : ФОП Мунін Г.Б., 2016. — 368 с. — Авт. вказаний над вих. дан.
ISBN 966-96674-8-9

 Анотація

У виданні представлено відомих композиторів, які здійснили помітний внесок у розвиток музики в Україні, чиї здобутки у сфері музичної культури перетнули національні межі. У стислій формі наведено відомості про життя і творчий доробок композиторів, які працювали і працюють для України від давніх часів до наших днів.

 

 

Бугаєва, О. В. (Тідеман О.В.)    Музичне товариство імені М.Д. Леонтовича (1921-1931) [Текст] : біографічний словник / О. В. Бугаєва. — Київ : НБУ ім. В.І. Вернадського, 2015. — 348 с. — (Із історії музичної спадщини України)
ISBN 966-02-7511-9

 Анотація

Дане довідкове видання є однією з перших спроб у вітчизняній гуманітаристиці створення колективного портрета окремої мистецької організації – Музичного товариства імені М.Д.Леонтовича (МТЛ), як цілісного об’єкта біографічного дослідження. Персоналізований формат репрезентації музичної культури України, у контексті якої органічно вписано славетне Товариство Леонтовича, відкрив можливості для поіменного переліку всіх його членів із числа вже відомих, маловідомих і взагалі незнаних постатей (не тільки музикантів), які входили до цього угруповання. Створення 450 біографічних “портретів” діячів МТЛ дало можливість окреслити в синкретичній єдності узагальнений образ Товариства як культурно-мистецького і соціального явища епохи.

Пропоноване видання розраховане на представників гуманітарної сфери знань, фахівців з історії культури і музичного мистецтва України, викладачів і студентів, а також широке коло читачів, які цвкавляться питаннями української біографіки.

 

 

Гордийчук, Н.    Николай Леонтович [Текст] : Выдающиеся композиторы XX столетия / Н. Гордийчук. — Київ : Музична Україна, 1977. — 135 с.

 

 

 

 

 

Гордійчук, М. М.    Микола Леонтович [Текст] / М. М. Гордійчук. — Москва : Муз. Україна, 1974. — 62с.

 

 

 

 

 

Грінченко, М. О.    Вибране [Текст] : Академія Наук УРСР. Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії / М. О. Грінченко. — Київ : Державне видавництво образотворчого митецтва і музичної літератури УРСР, 1959. — 530 с

 Анотація

“Вибране” М.О.Грінченка містить грунтовні праці видатного українського вченого-музикознавця радянського часу з музичного фольклору та історії української музики. Деякі з них друкуються вперше, інші видаються після дуже великої перерви. Усі вони мають велику наукову та пізнавальну цінність.

Книга являє інтерес як для фахівців, так і для масового читання.

 

 

Завальнюк, Анатолій Федорович.    Микола Леонтович. Повне зібрання хорової та педагогічної спадщини (з передмовою та коментарями) [Текст] : До 140-ї річниці від дна народження : [монографія] / Анатолій Федорович Завальнюк. — Вінниця : Нілан-ЛТД, 2017. — 688 с.
ISBN 966-924-608-0

 Анотація

Монографія, яка подається як чергове видання назнак пошани до видатного українського композитора Миколи Леонтовича, продовжує, традицію поглиблення наших знань про українську культуру. Робота є повним і вартісним зібранням теоретичних досліджень самого автора, а також різноманітних матеріалів, документів, фотографій, кількох дослідницьких статей інших авторів. Ця книга – наслідок багаторічної праці автора, знаної і шановної в українській музичній культурі людини.

З грунтованого дослідження читач дізнається багато подробиць про життя і творчість М. Леонтовича. Уперше стануть доступні широкій громадськості листи композитора до майбутньої дружини. У книзі зібрані всі світьскі та духовні хорові твори, педагогічні праці композитора, історія створення та клавір опери “На русалочин Великдень”.

В книзі подається матеріал про визначну мистецьку подію в Україні – оновлення та відбудову меморіального комплексу – могили і музею видатного композитора Миколи Леонтовича в с. Марківка Теплицького району Вінницької області 22 серпня 2016 року.

Пропоноване видання стане в пригоді викладачам, студентам музичних навчальних закладів, керівникам професійних, церковних та аматорських хорів і, безумовно, становитиме інтерес для широкої громадськості

 

 

Коляда, Ігор Анатолійович.    Микола Леонтович [Текст] / Ігор Анатолійович Коляда. — Харків : Фоліо, 2021. — 120 с. — (Знамениті українці).
ISBN 966-03-9322-6

Анотація

Микола Леонтович (1877—1921) — український композитор, хоровий диригент, громадський діяч та педагог. Перу Леонтовича належать широковідомі хорові обробки українських народних пісень «Дударик», «Козака несуть», «…Ой, з-за гори кам’яної » та інших. Його обробка «Щедрика» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».

Леонтовичу було притаманне поєднання творчої, педагогічної й виконавської (диригентсько-хорової) діяльності. Понад двадцять років він віддав роботі вчителя співів у різних школах. Як композитор був добре обізнаний зі станом викладання співів. Чимало сил віддав педагогічній праці. І кожного Різдва ми уславлюємо неповторний талант Миколи Леонтовича, навіть якщо про це не думаємо.

 

 

Копиця, М. Д.    Епістологія в лабіринтах музичної історії [Текст] : [монографія] : До 100-річчя Нац. муз. акад. України ім. П.І. Чайковського / М. Д. Копиця. — Київ : Автограф, 2008. — 528 с.
ISBN 966-8349-07-6

 Анотація

У книзі порушуються питання про вивчення епістологічних матеріалів в історії музики України та актуалізацію самої науки – епістології, яка і сьогодні усе ще залишається падчеркою в системі історико-джерелознавчих та мистецькознавчих наук. Через листування відтворені досі невідомі факти біографій видатних музичних діячів, доповнені й уточнені істроії створення і подальшого побутування їхніх творів.

Книга розрахована на фахівців з історії музичного мистецтва, студентів та викладачів мистецьких навчальних закладів, а також на широке коло читачів, які цікавляться проблемами мемуаристики та листування.

 

 

Королюк, Н. І.    Маленькі історії про українських композиторів XVIII – XX ст [Текст] / Н. І. Королюк. — Київ : Журн. “Радуга”, 1998. — 189 с.
ISBN 966-7121-11-9

Анотація

У книжці розповідається про видатних українських композиторів XVIII – XX ст. М. Березовського, А. Веделя, Д. Бортнянського, М. Лисенка, М. Леонтовича, К. Стеценка, Я. Степового, С. Людкевича, які вписали славетні сторінки в історію української музичної культури, збагатили своєю творчістю скарбницю музичного мистецтва.

Для учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій ішкіл мистецтв, а також для широкого загалу читачів.

 

 

Лісецький, С. Й.    Українська музична література. 6 кл. [Текст] / С. Й. Лісецький. — Київ : Музична Україна, 1991. — 103с.

 Анотація

Посібник охоплює матеріал з української музичної літератури для дитячих музичних шкіл третього року навчання. Тут розглянуті твори різних жанрів українських класиків ХХ ст. – К.Стеценка, Я.Степового, М.Леонтовича, Л.Ревуцького, В.Косенка, С.Людкевича.

 

 

Муха, А. І.    Композитори України та української діаспори [Текст] : Довідник / А. І. Муха. — Київ : Музична Україна, 2004. — 352с.
ISBN 966-8259-08-4

 Анотація

В алфавітному порядку наведено композиторів, в стислій формі викладено характеристику їхньої творчості.

Довідник про всіх українських композиторів від давнини до сьогодення (понад 1000 імен). Кожна стаття містить стислі біографічні відомості, список творів (вказані рік написанні і виконавський склад) і основну літературу про даного автора. Попри деякі неточності, є на сьогодні найповнішим довідниковим виданням про українських композиторів.

 

 

Топська, Н.    Подільський Орфей. [М.Д. Леонтович] [Текст] / Н. Топська. — Київ : Книжкова база “Альфа”, 2016. — 64 с.
ISBN 966-97580-3-3

Анотація

У виданні іде розповідь про життя великого українського композитора Миколи Дмитровича Леонтовича, про його пошуки гармонії – у музиці, у власній душі, у навколишньому світі. Самобутній талант композитора, диригента, хорового педагога невід’ємний від української народної творчості, з якою була тісно пов’язана вся його мистецька доля