Культові українці: позначені гривнею /до Дня Української Державності/

День Української Державності — це державне свято, яке відзначається  у День хрещення Київської Русі — України.

В основі концепції відзначення Дня Державності України покладена ідея утвердження зв’язку українців, які живуть тепер, з багатьма поколіннями нашого народу.

Грошові купюри — такий же національний символ, як герб, гімн чи прапор країни, і навіть туристичне надбання, яке може надихнути на незвичайну подорож. Національна валюта є ніби тонкою ниточкою між сучасною Україною і тією далекою Руссю.

Гривня — офіційна валюта України. Історія української валюти сягає часів Київської Русі та походить від слова «гривна» — стародавньої нашийної прикраси, а також вагової, лічильної та монетної одиниці, що мала поширення на теренах сучасної України.

На сьогодні в Україні в обігу знаходяться банкноти номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 і 1000 гривень.

Персонажами гривні стали ті історичні постаті, які зробили суттєвий і незаперечний внесок в український державотворчий процес від найдавніших часів до ХХ століття.

На 1-гривневій купюрі зображена найважливіша персона, засновник держави Володимир Великий, який здійснив хрещення Київської Русі. Також намагалися дотримуватися хронології.  Втім, для Тараса Шевченка зробили виняток, оскільки всі причетні одноголосно вирішили, що сотня має дістатися саме Шевченку. Взяли від витоків Київської Русі, тому київські князі з’явилися на перших номіналах. Потім захопили козацький період, де з’явилися на 5 і 10 гривнях гетьмани. І вже на 50 гривнях було ухвалене рішення зобразити Михайла Грушевського як голову Центральної Ради.

На лицьовому боці банкнот розташовані портрети видатних діячів історії та літератури України: Володимир Великий (1грн), Ярослав Мудрий (2грн), Богдан Хмельницький (5грн), Іван Мазепа (10грн), Іван Франко (20грн),  Михайло Грушевський (50грн), Тарас Шевченко (100грн), Леся Українка (200грн),  Григорій Сковорода (500грн), Володимир Вернадський (1000грн).

На зворотному боці банкнот у центрі розміщено зображення історико-архітектурних пам’яток України. Це і собор Святої Софії у Києві, і церква у селі Суботів, Львівський оперний театр, в’їзна вежа Луцького замку.

За період свого існування гривні довелося зазнати багато випробувань, але вона залишається фундаментом нашої економіки.

 

Драч, Іван Федорович.    Григорій Сковорода [Текст] / Іван Федорович Драч, Мирослав Володимирович Попович, Сергій Борисович Кримський. — Харків : Фоліо, 2022. — 384 с. — (Життя видатних українців).
ISBN 966-03-9579-4

 Анотація

Григорій Савич Сковорода (1722—1794) — український філософ-містик, богослов, поет, педагог, можливо, і композитор літургійної музики. Він мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми байками, піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом».

Феномен Григорія Сковороди в тому, що він залишається близьким і сучасним для нових поколінь, попри те, що вже змінилися кілька епох. У кожній новій генерації знаходяться люди, які мають Сковороду «за свого», люблять його як друга і шанують як учителя. Простота Сковороди схожа на гладінь моря, глибину якого зможе уявити лише той, хто захоче найглибше пірнути.

 

 

 Історія української державності [Текст] : навч. посіб. / С. Д. Гелей, Т. В. Голдак-Горбачевська, О. З. Кендус, Ю. В. Михальський. — Львів : Растр-7, 2022. — 412 с.
ISBN 617-8134-17-4

 Анотація

У навчальному посібнику висвітлено етапи української державності від початків історії до наших днів, здійснено аналіз та оцінку явищ політичного розвитку українського суспільства у контексті світової історії. З позицій сучасних методологічних підходів історичні процеси зіставляються з сучасними реаліями українського державотворення.

 

 

Іванченко, Раїса Петрівна.    Нове державницьке воскресіння України (1917-1918). Україна – східний щит Європи: Уроки історії і сучасність [Текст] / Раїса Петрівна Іванченко. — Київ : Прометей, 2021. — 208 с.
ISBN 617-7502-30-1

Анотація

Науково-популярні розповіді цієï книги присвячені подіям столітньої давності, коли український народ розпочав в 1917 році – утретє в історії – свою боротьбу за самостійне державницьке життя i коли продовжувалось подальше нищення національної свідомості українців в епоху сталінського режиму політичними репресiями та голодоморами. І це робилося, як і раніше – в самодержавницький період, коли Україна в усі часи залишалася і залишається оборонним щитом для Європи від східних загарбників.

 

 

Смолій, Валерій Андрійович.    Богдан Хмельницький: полководець, дипломат, державотворець [Текст] / В. А. Смолій, В. С. Степанков. — Вид. 3-є, допов. та переробл. — Київ : Парламентське видавництво, 2020. — 752 с. — (Політичні портрети).
ISBN 966-922-165-0

 Анотація

На ґрунтовних документальних матеріалах автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, що зумовили формування його світоглядних настанов та ціннісних орієнтацій, вплинули на політичний вибір. Гетьман, державотворець, політичний діяч, полководець, дипломат, людина – всі ці його іпостасі знайшли висвітлення на сторінках книги. Постать Б. Хмельницького змальована на широкому іcторичному тлі, де живуть і мислять десятки історичних осіб, доля яких так чи інакше переплітається з долею фундатора і володаря Української держави ранньомодерної доби.

Книга продовжує засновану у 2018 році серію “Політичні портрети”.

 

 

 Боротьба за українську державність 1917-1921 рр. на Тернопільщині: місця пам’яті [Текст] / [упоряд. В. Салук]. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 208 с. : іл.
ISBN 966-07-3863-8

 Анотація

Видання унікальне, адже матеріали для нього збирали понад 10 років. Книга містить зображення і опис усіх пам’ятних місцин, пов’язаних з борцями за вільну Україну.

На сторінках видання помістили інформацію лише про пам’ятки Тернопільщини. Фахівці подали характеристику, опис, історію об’єктів, світлини, карти районів, а також додаткові відомості про населені пункти.

Видання розраховане на істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться пам’ятками та історією Українських революцій.

 

 

Ричка, В. М.    Володимир Великий: Лицар Духу [Текст] / В. М. Ричка. — Київ : Парламентське видавництво, 2020. — 308 с. — (Політичні портрети).
ISBN 966-922-158-2

 Анотація

У книзі розкривається історичне значення діяльності князя Володимира, доленосне значення його діянь, які заклали культурні фундаменти Києво-Руської держави і дали йому право на ім’я Великого.

Хреститель Русі став знаковим символом, першорядною фігурою історичної пам’яті для всієї східнослов’янської цивілізації. Висвітлюються форми її функціонування, засоби маніфестації та їх вплив на процеси національно-культур-

ної самоідентифікації народів Східної Європи.

Видання розраховане на широке коло читачів.

Книга продовжує засновану у 2018 році серію “Політичні портрети”.

 

 

Журавльов, Денис Володимирович.    Іван Мазепа: людина, політик, легенда [Текст] / Денис Володимирович Журавльов. — Харків : Фоліо, 2020. — 348 с. — (Великий науковий проект).
ISBN 966-03-8892-5

 Анотація

Денис Журавльов народився в 1977 році у Харкові, з 2001-го працює на історичному факультеті ХНУ імені В.Н. Каразіна. Кандидат історичних наук, автор науково-популярних книг з історії. Сфера наукових інтересів – середньовічна та ранньомодерна історія, військова історія. У видавництві «Фоліо» вийшли друком його книжки: «Іван Мазепа» (в серії «Знамениті українці»), «Загадки истории. Страна восходящего солнца», «Усі гетьмани України».

Іван Мазепа (1639—1709) — одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають палкі суперечки. Мало кому випала така цікава й непроста доля за життя та після смерті. Приятель Петра І, один з перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів — і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі, що проголошувалася з амвонів тих же соборів; неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найголовнішу й найризикованішу гру свого життя; блискучий світський кавалер у дусі розкішного, неповторного XVII століття, улюбленець жіноцта — і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант серед українських гетьманів… Про Мазепу ніколи не забували (хоч як не пригадати пушкінське з «Полтави» «Забыт Мазепа с давних пор…») і прихильники, і супротивники української ідеї. Той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу гетьмана Мазе­пи — одного з найколорітніших, найцікавіших українців за всю історію нашої країни.

 

 

Кармазіна, Марія Степанівна.    Українка Леся. Життя як виклик [Текст] / М. С. Кармазіна. — Вид. 2-е, допов. — Київ : Парламентське видавництво, 2020. — 420 с. — (Славетні постаті України).
ISBN 966-922-166-7

Анотація

Книжка присвячена геніальній українській письменниці Лесі Українці (1871–1913).

На основі документальних матеріалів висвітлюється непростий життєвий і творчий шлях Лесі Українки, суперечливий процес її становлення як української письменниці в умовах імперської дійсності.

Книжка — це спроба відтворити гаму душевних переживань, духовних та інтелектуальних шукань Лесі Українки, збагнути сутність складних життєвих колізій, в які потрапляли герої її творів.

Розрахована на тих, кого цікавить розмаїта проблематика національного минулого, зокрема питання становлення української інтелектуальної еліти.

Книга продовжує засновану у 2019 році серію “Славетні постаті України”.

 

 

Даниленко, Віктор Михайлович.    Володимир Вернадський: Життя в політиці й політика в житті [Текст] / В. М. Даниленко. — Київ : Парламентське видавництво, 2019. — 512 с. — (Славетні постаті України).
ISBN 966-922-157-5

 Анотація

У книзі розкривається історія життя та багатогранної діяльності Володимира Івановича Вернадського, ім’я якого посідає одне з найпочесніших місць у світовій науці. Увага читача акцентується на громадсько-політичній діяльності вченого, якою він займався у проміжках між науковою працею. Натомість політика «займалася» ним постійно.

У дореволюційній Росії він був під контролем царської охранки, а в радянській Росії ніколи не випадав з поля зору чекістів. Ким же і яким був «український, російський і радянський» вчений, інтелектуальний титан ХХ століття, громадянин Росії і великий син України в політичному плині історичного часу?

Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією України, її наукою і культурою.

Книга продовжує засновану у 2019 році серію “Славетні постаті України”.

 

 

 Історія України: суспільство, культура, державність [Текст] : навч. посіб. / П. В. Вербицька, Я. Б. Лисейко, І. Я. Хома та ін. — Львів : Львівська політехніка, 2019. — 268 с.
ISBN 966-941-392-5

 Анотація

Розглянуто державотворчі процеси в українській історії, розвиток української культури, зміни в території, складі та ідентичності населення українських земель від Середньовіччя до сьогодення, а також історію Львівської політехніки як освітнього та наукового центру.

Для студентів-бакалаврів Національного університету «Львівська політехніка» та всіх, хто цікавиться історією та культурою України.

 

 

Гринів, О. І.    Українська націологія: становлення та перспективи [Текст] / О. І. Гринів. — Львів : Світ, 2019. — 336 с.
ISBN 966-914-054-8

 Анотація

Видання охоплює основні проблеми української націології, значення якої надзвичайно важливе для розуміння умов зародження й становлення нашої нації, патріотичного й громадянського виховання молодого покоління, відпорності проти нав’язаних чужих міфів і ненаукових вигадок.

Для усіх, хто цікавиться історією становлення та розвитку української націології.

 

 

Шаповал, Ю. І.    Михайло Грушевський: “Я сам прийшов до політики через історію…” [Текст] / Ю. І. Шаповал, І. В. Верба. — Київ : Парламентське вид-во, 2018. — 496 с. — (Політичні портрети).
ISBN 966-922-125-4

Анотація

Видання присвячено політичному і державному діячеві, визначному вченому академіку Михайлу Грушевському (1866-1934). Змальовуючи його портрет, життєвий шлях, політичні уподобання, дослідницьку і науково-організаційну діяльність, автори книги спираються на здобутки сучасного грушевськознавства, використовують архівні документи, а з-поміж них і недоступні в попередні роки. Видання ілюстроване. Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться історією України.

 

 

Жулинський, М. Г.    Духовний будівничий України. [Шевченко Т.Г.] [Текст] : [книга-альбом] / М. Г. Жулинський. — Київ : Мистецтво, 2016. — 320 с.
ISBN 966-577-226-2

 Анотація

Шевченкове Слово–духовний код української нації, вже понад 175 років є шляхом до самоутвердження і духовного зростання народу, пробуджує почуття національної честі та гідності, поваги й любові до рідної культури, мови, звичаїв. Збірник наукових статей, виступів, інтерв’ю ученого-літературознавця, академіка НАН України Миколи Жулинського наближує до розуміння творчості й особистості Тараса Шевченка (1814–1861), розкриває його ціннісні орієнтири, роз’яснює національну місію, місце в українській та світовій культурі.

Книга розрахована на літературознавців, істориків культури та широке коло читачів.

 

 

Демиденко, Г. Г.    Ярослав Мудрий – великий князь Русі [Текст] : наук.-попул. нарис / Г. Г. Демиденко. — Харків : Право, 2013. — 352 с.
ISBN 966-458-443-9

 Анотація

У науково-популярному нарисі Р. Р. Демиденка – захоплююча розповідь про життя, державну діяльність і законотворчість великого князя Київської Русі Ярослава Мудрого – сина Володимира І Святославича. Нарис написаний на основі історичних джерел – літописів, хронік, саг, церковних «Сказань», археологічних знахідок, даних нумізматики, праць істориків. Він відтворює складні, драматичні й трагічні події на Русі першої половини ХІ століття, історії правових пам’яток – «Руської Правди», «Статуту» Ярослава, почала писаного законодавства Давньоруської держави.

Автор спростовує фальсифікації й «сенсації» в сучасних публікаціях з «альтернативної історії» у літературі, Інтернеті, обвинувачення великого князя Русі у злочинах на шляху до влади, убивстві своїх братів Бориса й Гліба, у непричетності до будівництва Софійського собору та ін.

Книга розрахована на студентів вищих навчальних закладів, старшокласників і широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією Батьківщини, її права, біографіями вітчизняних визначних діячів.

 

 

 Інформаційні ресурси державної ідентичності [Текст] : навч. посіб. / [М.М. Рижков, О.Л. Добржанська, Н.П. Литвиненко, Ж.О. Панченко]. — Київ : Київський ун-т, 2011. — 399 с.
ISBN 966-439-472-4

 Анотація

Присвячено політологічному аналізу концептуальних засад ідентичності держави як пріоритетному напрямку дослідження міжнародних відносин. Подано методологічні підходи до оцінки та виміру різних видів колективної ідентичності. Розглянуто особливості трансформації ідентичності на пострадянському просторі.Розкрито особливості базових підходів до забезпечення спільної політичної ідентичності як складової європейського інтеграційного проекту. Визначено чинники та механізми впливу на концептуальне забезпечення та політико-системну еволюцію ідентичності України.

 

 

 Спогади про Івана Франка [Текст] / упоряд. М.І. Гнатюк. — Вид. 2-е допов., переробл. — Львів : Каменяр, 2011. — 814 с.
ISBN 966-607-180-7

 Анотація

У виданні найбільш повно, в порівнянні з попередніми збірниками, представлено спогади широкого кола громадських і культурних діячів Західної України й Наддніпрянщини кін. ХІХ – поч. ХХ ст., рідних і знайомих Івана Франка, у яких міститься багатий і цікавий матеріал про життя та діяльність великого Каменяра.

 

 

Лопата, В. І.    Надії та розчарування, або метаморфози гривні [Текст] / В. І. Лопата. — Київ : Дніпро, 2000. — 160 с.
ISBN 5-308-01758-1

 Анотація

Ця книга – цікава і хвилююча розповідь про тернистий шлях створення української гривні в кінці ХХ століття. Автор розповідає про свою участь в цій державотворчій акції, про свої надії, творчі здобутки і втрачені сподівання, про метаморфози гривні. Книга з категорії Must have для всіх хто не байдужий до української грошової одиниці.

 

 

Тхоржевський, Р.    Нариси історії грошей в Україні (з давніх часів до сучасності) [Текст] : Навчальний посібник / Р. Тхоржевський. — Тернопіль : Вид-во Карп’юка, 1999. — 238 с.

 Анотація

У навчальному посібнику розглядаються питання становлення і розвитку грошових систем, які були в обігу

на території сучасної України з давніх часів до сучасності.