15/12

Круглий стіл: “Нематеріальна культурна спадщина: від покоління до покоління”

У Державній бібліотеці України відбулося засідання за «круглим столом» на тему «Нематеріальна культурна спадщина: від покоління до покоління»

Зустріч провела Державна бібліотека України для юнацтва в партнерстві з громадською організацією «Соціальний вектор». До зустрічі в онлайн-форматі підключилися бібліотеки для юнацтва в областях України.

Спікери:

Георгій Саприкін – директор Державної бібліотеки України для юнацтва;

Наталя Іванченко – шеф-редакторка журналу «Музеї України»;

Олена Іщенко – заступниця директора Українського центру культурних досліджень;

Наталя Морозова – голова Громадської Ради при Вінницькій обласній Раді, доцент Вінницького інституту МАУП.

Влада Литовченко – кандидатка історичних наук, директорка Вишгородського історико-культурного заповідника.

У рамках засідання за “круглим столом” обговорено:

Чи є культурна спадщина цінністю для сучасної молоді;

Яку спадщину треба зберігати;

Нематеріальна культурна спадщина Київщини як частина нематеріальної культурної спадщини України;

Сучасні можливості та українські перспективи щодо збереження нематеріальної культурної спадщини.

Георгій Саприкін наголосив на важливості розуміння сучасною молоддю нематеріальної культурної  спадщини.

Наталя Іванченко зазначила, що на сьогоднішній день недооцінене значення васильківського розпису (Київщина), він не внесений до переліку елементів нематеріальної спадщини. На її думку, про васильківський розпис потрібно більше розповідати, його варто популяризувати.

Олена Іщенко поінформувала, що позицію ЮНЕСКО, а саме про те, що нематеріальна культурна спадщина має обговорюватися спільнотами, вона не може бути просто зібрана, заархівована і покладена на полиці. Нематеріальна культурна спадщина – це живий процес. Важливо, що бібліотека України для юнацтва переймається питаннями нематеріальної культурної спадщини. Наша молодь, наші діти мають знати, що таке нематеріальна культурна спадщина, про неї потрібно розповідати в родинах, передавати із покоління в покоління.

Наталя Морозова акцентувала увагу на самому визначенні нематеріальної культурної спадщини, а також представила презентацію «Гастрономія як складова нематеріальної культурної спадщини». Юнацтво – це та категорія української молоді, яка має займатись збереженням, охороною,  презентуванням і просуванням елементів нематеріальної культурної спадщини.

Гастрономія – це не тільки приготування їжі та спосіб самовираження, а й важлива частина сталого розвитку, тісно пов’язана з усіма його складовими: соціальною, економічною та екологічною.

Гастрономія – це культурні традиції. Гастрономія давно перестала бути лише способом підтримки життя у її біологічному сенсі, прийняття їжі – процедура, пов’язана з  соціокультурними формами поведінки людей (обрядами, ритуалами, церемоніями).

Нематеріальна культурна спадщина, що передається від покоління до покоління, постійно відтворюється спільнотами та групами під впливом їхнього оточення, їхньої взаємодії з природою та їхньої історії, і формує у них почуття самобутності й наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного різноманіття й творчості людини. Представлено алгоритм просування елемента нематеріальної культурної спадщини до регіонального та Національного переліків.

Влада Литовченко подякувала Державній бібліотеці України для юнацтва за співпрацю і втілення спільного проєкту з Фондом «Обдаровані діти – майбутнє України» (Фонд очолювала Влада Литовченко)  з поповнення бібліотечних фондів 8 філій бібліотек України для юнацтва, а також за спільне виконання державної програми  «Всесвітня спадщина ЮНЕСКО в руках молоді».

Нині велика кількість громадських організацій, осередків у різних регіонах України дуже активно діють у напрямку популяризації історичних культурних і матеріальних надбань, які дійсно можуть бути економічним чинником розвитку, культурною візитівкою регіону. Проте ще недостатньо використовується ресурс популяризації у світі культурного спадку України.

Презентувала свою монографію «Світова спадщина ЮНЕСКО в Україні», методичний матеріал якої можна використовувати під час популяризації культурних надбань України. Це видання буде розіслано до бібліотек України.

Потрібно пам’ятати, що історико-культурні надбання є візитівкою тієї чи іншої країни.

Георгій Саприкін запропонував поєднувати бібліотечну роботу з краєзнавчою. Державна бібліотека України для юнацтва має досвід проведення навчання як писати статті для Вікіпедії. Бібліотекарі можуть долучитися до розміщення інформаційних матеріалів у Вікіпедії, пошуку джерел нематеріальної культурної спадщини.

Державна бібліотека України й надалі видаватиме покажчик «Нематеріальна спадщина України».